www.infoglobe.sk » Taliansko, Parma II. – svetské pamiatky v historickom centre

Taliansko, Parma II. – svetské pamiatky v historickom centre

Publikované: 7.4.2019
Takmer každé Talianske mesto sa pýši nejednou architektonicky zaujímavou pamiatkou. Výnimkou nie je ani Parma. V meste môžete na každom rohu objaviť súkromný palác patriaci niektorej z tunajších zámožných rodín. Avšak my sa dnes vydáme za najnavštevovanejšími pamiatkami svetskej architektúry nachádzajúcimi sa priamo v srdci mesta.

Z množstva pamiatok svetského charakteru, ktoré v meste stoja, sme sa rozhodli navštíviť len niektoré. Od námestia Piazza Giuseppe Garibaldi s miestodržiteľským palácom prechádzame ulicou Via Garibaldi ku kráľovskému divadlu Theatro Regio di Parma (1821 - 1829, Nicola Bettoli). Stojíme pred strohým neoklasicistickým priečelím divadla, ktoré bolo dlho považované za najväčšiu a najkrajšiu divadelnú stavbu Európy. Budovu dala postaviť manželka Napoleona, vojvodkyňa z Parmy Maria Louisa Habsbursko-lotrinská, na mieste bývalého kláštora sv. Alexandra.

Theatro Regio di Parma (Parma)Divadlo pôvodne známe ako Teatro Ducale bolo otvorené 16.5.1829 operou Zaira, ktorej autorom je  Vincenzo Bellini. To, čo máme v súčasnosti možnosť vidieť, sa veľmi líši od originálneho vzhľadu divadla. Pôvodne bola táto stavba určená pre rôzne druhy divadelných predstavení, no nechýbali ani predstavenia zvierat, gymnastiky, vedecké demonštrácie, či iluzionizmus.

Postupne pristupujeme bližšie pod kolonádu divadla, aby sme nakukli do foyer s dvoma radmi iónskych stĺpov. Schodisko na ľavej strane vedie do malého divadla na prvom poschodí zdobeného freskami. Veľký salón zvaný ridotta, ktorý slúžil vojvodkyni Márii Luise, bol prepojený priamo s vojvodským palácom. Ak má niekto záujem, za poplatok si môže prezrieť priestory, kde sa v súčasnosti konajú malé koncerty. Strop je tu vyzdobený postavami najväčších dramatikov (Seneca, Goldoni, Alfieri, Euripides, Plautus, Aristophanes a Metastasio). Zaujímavé je i osvetlenie priestoru, ktoré zabezpečuje 1 100 kilogramov vážiaci luster vyrobený v Paríži. Divadelná opona je jednou z mála, ktorá prežila do dnešných dní. Zobrazuje alegóriu múdrosti s Minervou, ktorá je obklopená bohmi, vílami, básnikmi a múzami. Predlohou pre Minervu bola samotná vojvodkyňa Márie Luisa.

Palazzo della Pilotto (Parma)Divadlo je úzko spojené s velikánom talianskej opery Giuseppem Verdim, ktorý sa stal čestným občanom mesta, a po ktorom je od roku 2004  pomenovaný i každoročný Verdiho festival, ktorý sa koná v októbri. Ďalším menom spojeným s týmto hudobným stánkom je najznámejší rodák z Parmy a dirigent Arturo Toscanini (25.3. 1867, Parma - 16.1. 1957, New York).

Palazzo della Pilotto (Parma)Pokračujúc ulicou od divadla, hneď na rohu sa nám otvára veľký priestor parku na Piazza della Pace, ktorý zo západu uzatvára veľkolepý renesančný Palazzo della Pilotta (1583). Tento prázdny priestor vznikol leteckým bombardovaním 13.5.1944, počas druhej svetovej vojny, kedy bol poškodený i samotný palác. Dnes tu okrem zelenej výsadby môžete vidieť aj pomník partizánom a pamätník Giuseppe Verdiho. 
Prichádzame bližšie ku komplexu stavieb postavených pre Ottavia Farnese a prechádzame arkádovou galériou, ktorá spájala dva vojvodské paláce s parkom. Meno paláca Pilotta pochádza z hry pelota (loptová hra, ktorú hrali španielski vojaci na dvore). Na pravej strane bol kedysi dominikánsky kostol sv. Petra, ktorý zničilo bombardovanie. V súčasnej dobe tento komplex zastrešuje množstvo kultúrnych inštitúcií, a preto patrí medzi najnavštevovanejšie pamiatky mesta.
Teatro Farnese, Palazzo della Pilotto (Parma) 
Nachádza sa tu Národné archeologické múzeum i Národná galéria Galleria Nazionale di Parma s dielami umelcov zvučných mien. Komplex sa môže pochváliť i najstarším talianskym typografickým múzeom Museo Bodoniano, ktoré bolo otvorené v roku 1963 pri príležitosti 150. výročia smrti významného tlačiara Giambattistu Bodoniho.  
V roku 1752 tu vznikla akadémia výtvarných umení, ako súkromná umelecká škola Scuola Lombarda. Od roku 2011 sa nazýva Liceo Artistico Statale Paolo Toschi. Táto škola umenia je pomenovaná po rytcovi a kresliarovi Paolovi Toschi (1788 - 1854), rodákovi z Parmy. Ďalšou inštitúciou je knižnica Biblioteca Palatina, ktorú oficiálne otvorili v máji 1769 za prítomnosti rakúskeho cisára Jozefa II.
Torre San Paolo (Parma) 
Postupne sa presúvame po schodoch na prvé poschodie k divadlu Teatro Farnese (1618 - 1619, Giovani Battista Aleotti), ktoré vzniklo na poverenie kniežaťa Ranuccia I. pri plánovanej návšteve mesta Cosimom II. de 'Medici. Kvôli chorobe Cosima II. sa divadlo slávnostne otvorilo až 21.12.1628 hrou Merkur a Mars s hudbou Claudia Monteverdiho, pri  príležitosti svadby vojvodovho syna Eduarda a dcéry Cosima II. Margaréty de 'Medici. Inscenácie tohto divadla boli tak nákladné, že sa využilo len pri ďalších ôsmich predstaveniach. Posledné sa konalo počas návštevy Karola III. Španielskeho v roku 1732. Ani táto časť paláca neunikla hrôzam bombardovania. Za poplatok môžete nahliadnuť i do tohto celodreveného divadla vybudovaného uprostred paláca. Smrekový interiér je zdobený štukom evokujúcim mramor. Polkruhové hľadisko tvorí 14 poschodí pre 3000 divákov, zakončené dvomi radmi oblúkových okien.
Palazzo Vescovile (Parma) 
Ulicou Via Macedonio Melloni nachádzajúcou sa oproti palácu Pilotta smerujeme k Monumento ai caduti. Tento vojnový pamätník venovaným padlým vo všetkých vojnách je vsadený do starobylej veže Torre San Paolo. Nachádza sa tu aj benediktínsky kláštor San Paolo (11. storočie) so vzácnymi freskami, vďaka ktorým dnes slúži ako múzeum. Na výzdobu si abatiša kláštora objednala Alessandra Araldi a mladého Correggia. Araldi vytvoril výzdobu komory sv. Kataríny (1514) štýlom groteska (drobné dekoratívne maľby či plastiky z rastlinných, figurálnych i fantastických motívov, inšpirované nástennými maľbami zo starovekých Pompejí a Ríma). Freska na strope súkromného salónu abatiše Camera di San Paolo - Izba sv. Pavla (1519 - 1520) bola pre Correggia prvou veľkou zákazkou. Strop vyzdobil cherubínmi - putti, rastlinnými motívmi a čiernobielymi mytologickými motívmi.

O niečo ďalej je námestie Piazza del Duomo, kde naproti katedrále stojí biskupský palác Palazzo Vescovile (1045 - 1234), ktorý je sídlom parmskeho biskupa a diecéznej kúrie. Avšak naše putovanie za sakrálnymi pamiatkami dnes už ukončíme. Nie však na dlho, keďže o týždeň budeme v prechádzke pokračovať.

 

GPS: 44°48'17.6"N 10°19'35.4"E

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakcia



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Taliansko, Po stopách Verdiho – La Roncole
Publikované: 16.5.2018
V Taliansku môžete obdivovať mnoho turistických zaujímavostí z oblasti módy, prírody, gastronómie a umenia. Táto krajina je neodmysliteľne spojená i s hudbou. Dnes navštívime malú dedinu La Roncole, kde svetlo sveta prvý raz uzrel jeden zo svetovo najznámejších hudobných skladateľov Giuseppe Verdi.

Taliansko, Lesignano de´ Bagni  I. - vznik slávneho Parmigiano Reggiano
Publikované: 5.5.2019
Pokiaľ ste neodolali chutiam, ktoré so sebou prináša návšteva okolia Parmy, určite nevynechajte ani návštevu farmy, kde vám predstavia proces vzniku syra parmezán, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou talianskej gastronómie. My sa teraz vydáme na jednu z týchto fariem neďaleko mestečka Lesignano de´ Bagni známeho i svojimi termálnymi prameňmi.

Taliansko, Langhirano – miesto, kde sa rodí Prosciutto di Parma
Publikované: 28.4.2019
Určite poznáte nezameniteľnú sušenú šunku Prosciutto di Parma. My sme sa do jej tenkých plátkov už zahryzli a vydali sa na cestu severotalianskym regiónom Emilia-Romagna. Naším cieľom boli miesta výroby tejto špeciality. Spoločne dnes nahliadneme do zákulisia výroby prosciutta – dobroty, ktorú si svet zamiloval.

Taliansko: Ochutnávka so značkou mesta Parma
Publikované: 21.4.2019
Pokiaľ vás cestovateľské chodníčky zavedú do regiónu Emilia-Romagna či oblasti okolo mesta Parma, určite neodoláte pokušeniu, ktoré tu na vás číha v podobe známych delikates. Zahryznite sa spolu s nami do lahodných produktov typických pre túto oblasť. Očarení krásami Parmy sme zamierili na jeden z mnohých statkov ponúkajúcich zážitok nielen pre oči, ale hlavne pre chuťové a čuchové zmysly.

Taliansko, Parma III. – umelecké skvosty v historickom centre
Publikované: 14.4.2019
Taliansko je krajina, kde môžeme obdivovať mnoho kostolov z rôznych období. Samotná Parma ich má vyše šesťdesiat. Mesto ponúka návštevníkom architektonický i gurmánsky zážitok, ktorý sa dozaista nezaobíde bez návštevy nejakého toho kostola. Sakrálne stavby totiž lákajú nielen na svoju duchovnú atmosféru, ale i umenie. Poďte s nami navštíviť pár z nich a dozvedieť sa tak, aké umelecké skvosty pod svojimi klenbami ukrývajú.

Taliansko, Parma I. – história mesta
Publikované: 31.3.2019
Najznámejšie Talianske mesto regiónu Emilia-Romagna, ktorého názov si spájame najmä s lahodnými chuťami šunky či syra, vám ponúkne nielen gastronomické zážitky. Skôr ako ochutnáme delikatesy tejto oblasti, zahryzneme sa do spoznávania bohatej histórie a pamiatok mesta Parma.

Taliansko: Montecatini Terme I. – liečivá sila vyvierajúca spod zeme
Publikované: 30.12.2022
Po krátkom čase vás opäť pozveme na prechádzku do talianskeho kúpeľného mestečka. Tentokrát sa presunieme do Toskánska, presnejšie do jeho najväčšieho a najznámejšieho kúpeľného mesta, ktoré navštívilo mnoho významných osobností. Luxus, oddych a únik od každodennej rutiny a povinností si môžete dopriať i vy, ak navštívite vychýrené kúpele Montecatini Terme a vniknete do sveta bez stresu a starostí.

Taliansko: Salsomaggiore Terme I. – od malej dedinky až po kúpeľné mesto
Publikované: 9.12.2022
Pri potulkách svetom sa dá spojiť príjemné s ešte príjemnejším, preto vás dnes zavedieme do kúpeľov. Spomedzi množstva talianskych kúpeľných mestečiek, kde si môžete zregenerovať svoju dušu i telo, sme si vybrali Salsomaggiore Terme nachádzajúce sa na úpätí Apenín v oblasti Emilia-Romagna.

Taliansko, Lesignano de´Bagni  II. - cesta na farmu za syrom parmezán
Publikované: 12.5.2019
Očarila vás história, kultúra, príroda či gastronómia talianskeho regiónu Emilia-Romagna? Tak doplňte skladačku cestovateľských poznatkov o návštevu farmy, kde začína i končí príbeh slávneho syru Parmigiano Reggiano.

Taliansko, Parma – tu si pochutíte
Publikované: 6.7.2018
Máte radi parmskú šunku a parmezán? Teraz už určite tušíte, že tieto dve pochutiny sa zrodili práve v meste Parma. Takmer dvojtisícové mesto leží medzi Apeninami a Pádskou nížinou a je hlavným mestom severotaliaskeho regiónu Emilia Romagna.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto
Publikované: 23.5.2018
Z rodiska slávneho hudobného skladateľa Giuseppe Verdiho – La Roncole sa prevezieme len do pár kilometrov vzdialeného mestečka Busseto. Hoc je to neveľké mestečko, zohralo významnú úlohu nielen v hudobnom, ale i osobnom živote slávneho skladateľa Verdiho.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto a Sant'Agata
Publikované: 30.5.2018
Z Busseta sme úplne neodišli, presunuli sme sa len z jeho centra na okraj a do tri kilometre vzdialenej usadlosti v Sant'Agata, aby sme doplnili chýbajúce kúsky skladačky Verdiho života.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Miláno, miesto posledného odpočinku
Publikované: 6.6.2018
Miláno - druhé najväčšie mesto Talianska známe ako mesto módy, športu, umenia a obchodu. My sem prichádzame, aby sme doplnili a zároveň zavŕšili skladačku života jedného z najslávnejších hudobných skladateľov Giuseppe Verdiho.

Taliansko, Po stopách Verdiho – Miláno, chrám hudby La Scala
Publikované: 13.6.2018
Keď navštívite Taliansko, musíte ochutnať niečo z ich vynikajúcej kuchyne. Ale k tejto krajine patrí aj umenie. Taliani žijú hudbou a návšteva Apeninského polostrova sa podobne ako bez ochutnávky ich kuchyne nezaobišla ani bez návštevy hudobného vystúpenia. A čo viac môžete zažiť, ako návštevu svetoznámeho operného domu La Scala?

Taliansko: Piacenza I. – historické budovy a paláce
Publikované: 5.9.2018
Hoci je obchodným a industriálnym centrom, sídlom plynárenských a ropných rafinérií a 2. svetová vojna zničujúco zasiahla do jeho srdca, talianske mesto Piacenza stále ponúka množstvo krásnych historických pamiatok. V nasledujúcich riadkoch nakukneme do jeho centra a budeme sa kochať týmito architektonickými skvostami.

Taliansko: Piacenza II. – úchvatné sakrálne stavby
Publikované: 12.9.2018
V nasledujúcich riadkoch nazrieme do niektorých významných chrámov Piacenzy, ktoré poskytnú priestor na tiché rozjímanie, pohľad na krásne umelecké diela i útočisko pred horúcimi slnečnými lúčmi. Historické paláce zároveň reprezentujú bohatstvo a slávu mesta, ako aj jeho výnimočného ducha.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká III.
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká II.
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko, Bibione – more na dosah
Pokiaľ neradi dlho cestujete, ale máte radi prímorskú atmosféru, tak ideálnym miestom pre vás je ...

Taliansko: Gargano, polostrov v Apúlii
Pobrežie polostrova Gargano tvoria až 50 m vysoké vápencové útesy s vymletými jaskyňami a bielymi...

Taliansko: Benátky – Pestrofarebný karneval
Carnevale di Venezia alebo Benátsky karneval každoročne do Benátok priláka množstvo turistov z ce...

Taliansko, Sicília: Valle dei Templi I.
Valle dei Templi je dnes už iba tieňom monumentálneho starovekého gréckeho komplexu, ktorým sa pý...

Taliansko: Pompeje
Vitajte v Pompejach, v meste, ktoré bolo pýchou rímskej ríše a zaniklo živelnou katastrofou ... ...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 29. 3. 2024
sviatok:Miroslav
dnes:
piatok 29.3.
6 °C
zajtra:
sobota 30.3.
14 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X