www.infoglobe.sk » Taliansko, okolie Ríma – návšteva Tivoli (Villa d'Este, Villa Adriana)

Taliansko, okolie Ríma – návšteva Tivoli (Villa d'Este, Villa Adriana)

Publikované: 30.3.2017
V nedeľu sme se rozhodli opustiť rušný Rím a vydať sa na návštevu mestečka Tivoli, ktoré je vzdialené asi 40 km. V minulosti slúžilo toto mesto na rekreačné účely bohatých Rimanov, ktorí si tu stavali svoje letné sídla. Teraz však turistov najviac láka návšteva veľkolepej renesančnej vily – Villa d'Este.

Tivoli

hrad v Tivoli   hrad v Tivoli

Cestovali sme vlakom zo stanice Roma Termini do stanice Tivoli, odkiaľ sme po približne 15 minútach chôdze dorazili k vyššie zmienenej vile. Cestou sme minuli aj tunajší hrad, ale ani v sprievodcovi, ani na internete sa k tomuto hradu veľa informácií neobjavuje, aj keď minimálne za fotku rozhodne stojí. Na návštevu Villa d'Este vám v turistických centrách väčšinou odporučia zvoliť kombináciu metra a autobusovej dopravy, pretože autobus vás dovezie až priamo na námestie. My sme omylom vyrazili vlakom, no ani tak sme nemali žiadny problém nájsť vilu, cesta bola navyše príjemná. Dokonca by som povedala, že cenovo sa to vyplatí. Avšak možností je viac, pretože Villa d'Este je skutočne veľmi známym turistickým cieľom.

záhrady Villa d'Este

záhrady Villa d'Este   záhrady Villa d'Este

Vila pochádza zo 16. storočia a v roku 2002 bola zaradená do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Pýši sa nielen interiérom s nádherne maľovanými stenami, ale predovšetkým svojimi honosnými záhradami. Tieto záhrady sú úplne úchvatné – plné terás, fontán, sôch a vodotryskov. Nachádzajú sa tu staré stromy a plno terás je už porastených machom, čo záhradám dodáva až tajuplný nádych. Pokiaľ máte počas návštevy Ríma možnosť podniknúť aj dáky výlet do okolia, rozhodne si naplánujte návštevu tejto vily. Pre nás boli práve jej záhrady tým najkrajším miestom celého pobytu. Vstup do Villa d'Este stojí 8 eur a nedá sa zaplatiť kartou. Aj otváracia doba je počas zimných mesiacov skrátená. Do záhrad sa môže ísť so psom a aj mimo sezóny sú všetky vodotrysky a fontány v prevádzke.

interiér   záhrady Villa d'Este

záhrady Villa d'Este   záhrady Villa d'Este

Tivoli však neponúka len návštevu Villa d´Este. Turistov sem láka ešte prehliadka parku Villa Gregoriana. Tento park bol vybudovaný pápežom Gregorom XVI. v roku 1835. Po záplavách nechal pápež vytvoriť dva tunely v hore Catillo a presmeroval tak vodu z rieky Aniene preč od mesta. Celý park sa otvára v marci, takže mimo sezóny sa sem nedostanete.

 výhľad od Villa d'Este

5 km od Tivoli sa nachádza ešte jedna veľmi známa talianska pamiatka. Jedná sa o Hadriánovu vilu (Villa Adriana). Z námestia v Tivoli sem jazdí niekoľko autobusov. Dajte si však pozor – niektoré idú priamo k areálu, iné zákerne do zastávky Villa Adriana, ktorá je vzdialená asi 1,5 km. Od zastávky však k areálu vedú smerovky, takže nie je problém dostať sa zdarne až na miesto, ale nejedná sa o veľmi príjemnú prechádzku.

areál Hadriánovej vily (Villa Adriana)   areál Hadriánovej vily (Villa Adriana) Kanópos

Hadriánova vila je obrovská rezidencia cisára Publia Aelia Hadriana, ktorú si nechal vybudovať v 2. storočí. Od roku 1999 je súčasťou UNESCO. Tento obrovský komplex obsahuje viac než 30 trosiek budov – nachádzajú sa tu divadlá, štadión, kúpele, chrámy, paláce, fontány atď. Hadriánova vila bola inšpirovaná gréckou a egyptskou architektúrou. Za návštevu určite stojí Vodné divadlo, umelo vytvorené údolie Kanópos s jazierkom obývaným rybami a korytnačkami a s kópiami gréckych sôch, Cisársky palác či Venušin chrám. Z miestnej vyhliadky navyše dovidíte na celý Rím. Areál je skutočne veľmi rozsiahly, takže jeho prehliadka zaberie až niekoľko hodín. Bez problémov si tu však môžete na jednej z mnohých lavičiek urobiť piknik či si sadnúť do trávy pod olivovník. Na niekoľkých miestach je tiež voľne k dispozícii pitná voda. Vstup do areálu stojí 8 eur a tu sa už dá platiť aj kreditnou kartou.

areál Hadriánovej vily (Villa Adriana)

areál Hadriánovej vily (Villa Adriana) - Kanópos   areál Hadriánovej vily (Villa Adriana)

GPS: (Villa d'Este) 41°57'47.0"N 12°47'46.1"E

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Taliansko, Rím – výlet mimo hlavnej sezóny I
Publikované: 9.3.2017
Rozmýšľali sme, či vôbec sú zima a začiatok jari vhodné termíny pre pobyt v Ríme, ale výsledne sa to ukázalo ako skvelý variant. V Ríme v tom čase nie je hlavná sezóna, takže ubytovanie je podobne ako letenky podstatne lacnejšie, nepredierate sa davmi turistov (aj keď s ďalšími návštevníkmi minimálne vo Vatikáne a na hlavnej vlakovej stanici aj tak počítajte), a navyše utečiete do nádherného počasia. Aj keď zrána bývalo trošičku mrazivo, slnko tu má naozaj silu a počas poludnia sa teploty väčšinou vyšplhali až na 18 °C, takže sme chodili len v mikine (a niektorí turisti nosili už aj krátke nohavice a tričko).

Taliansko, okolie Ríma – Frascati a Ostia Antica
Publikované: 6.4.2017
Náš posledný deň v Ríme vhodný pre výlet do okolia sme využili hneď dvojnásobne a navštívili dve úplne odlišné miesta. Po nadšení z Villa d‘Este sme sa rozhodli vydať ešte do mestečka Frascati, kde sa nachádza Villa Aldobrandini. Frascati leží 20 km juhovýchodne od Ríma a pravidelne sem jazdí vlak z Roma Termini. Cesta trvá pol hodiny a pozor si treba dať len na to, že vlak vychádza z pomerne vzdialeného nástupišťa, takže rozhodne nevyrážajte na nástupište na poslednú chvíľu.

Taliansko, Rím – výlet mimo hlavnej sezóny II – Vatikán
Publikované: 16.3.2017
Asi žiadna prehliadka Ríma by sa neobišla bez návštevy slávneho mestského štátu – Vatikánu. Jedná sa o najmenší a najmenej obývaný štát na svete. Každoročne však láka milióny turistov na prehliadku najrôznejších múzeí, Sixtínskej kaplnky či baziliky sv. Petra. Celé územie je ohraničené hradbami a v súhrne sa skladá z Vatikánskych záhrad, Svätopeterského námestia, baziliky sv. Petra, Apoštolského paláca a následne ďalších kultúrne významných budov.

Taliansko, okolie Ríma – návšteva etruskej nekropole Banditaccia u Cerveteri
Publikované: 23.3.2017
Keďže sme do Ríma išli na päť dní, rozhodli sme sa podniknúť tiež niekoľko výletov do okolia. Po porade v turistickom centre sme sa vydali navštíviť mestečko Cerveteri, ktoré sa nachádza približne 40 km od Ríma v regióne Lazio. Do stanice Marina di Cerveteri sa dostanete vlakom za necelú hodinku (jazdí niekoľkokrát denne zo stanice Roma Termini). Potom je potrebné dôjsť na autobusovú zastávku (cca 100 metrov od stanice), odkiaľ jazdí zadarmo mikrobus až do historického centra Cerveteri (na námestie Piazza Aldo Moro) a cesta trvá okolo 20 minút.

Taliansko, Rím: Nápady a inšpirácie na eurovíkend v meste plnom (proti)kladov
Publikované: 26.10.2015
Máte na starom kontinente svoju obľúbenú krajinu alebo turistickú oblasť? Pre nás je to jednoznačne Rím! Pýtate sa prečo? Tak to je otázka, na ktorú stručne odpovedať nedokážeme. Naozaj dobrých dôvodov by sme asi dokázali vymenovať desiatky.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slovensko

1. 9. – 31. 10. 2017
1. cena:
Rodinná vstupenka do Gemersko-Malohontského múzea v Rimavskej Sobote a publikácia Klenotnica GMM
2. cena:
Krásny šperk od spoločnosti Milishop.sk
1. cena redakcie:
Neobyčajná zimná vysokohorská túra od Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie v divadle Tower Stage
3. cena redakcie:
Publikácia Od hradu k hradu z vydavateľstva Dajama

Aktuality:

18.10.2017
Knižná udalosť roka sa blíži! Od 9. do 12. novembra 2017 sa v bratislavskej Inchebe uskutoční v poradí už 25. knižný veľtrh Bibliotéka, ktorý doplní výstava vzdelávania a didaktickej techniky Pedagogika zameraná na prezentáciu učebníc, vzdelávacích softvérov a školských pomôcok.
17.10.2017
Vo výstavnom a spoločenskom centre IDEON v Pardubiciach sa koná v dňoch 20. až 22. októbra čokoládový festival. Čaká vás veľmi sladký víkend s bohatým sprievodným programom.
16.10.2017
Už v sobotu 28. októbra 2017 sa môžete tešiť na Noc duchov, tekvíc a strašidiel, ktorá zavládne na stredovekom hrade Strečno.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ČILE (Chile):

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

dnes:streda 18. 10. 2017
sviatok:Lukáš
dnes:
streda 18.10.
22 °C
zajtra:
štvrtok 19.10.
19 °C