www.infoglobe.sk » Taliansko, Florencia – mesto umeleckých velikánov

Taliansko, Florencia – mesto umeleckých velikánov

Publikované: 15.12.2017
Dnes sa vrátime do talianskej Florencie, aby sme sa spoločne pozreli na ďalšie zaujímavé miesta.

zvonica

Začneme na námestí Piazza del Duomo, ktoré na relatívne malej ploche ponúka jedny z najvýznamnejších pamiatok v Taliansku. Konieckoncov, minulý týždeň sme skončili v baptistériu Jána Krstiteľa, ktoré sa na tomto námestí tiež nachádza. Hneď naproti stojí katedrála Santa Maria del Fiore. S jej výstavbou sa začalo na konci 13. storočia a v gotickom štýle ju navrhol Arnolfo di Cambio. Je možné, že meno architekta vám nič nehovorí, no vo svojej dobe bolo jeho meno dobre známe. Vytvoril napríklad sochu Karla I. z Anjou alebo bronzovú sochu sv. Petra v bazilike sv. Petra v Ríme. Avšak katedrála Panny Márie vo Florencii bola dostavaná až dávno po architektovej smrti (v roku 1436).

katedrála

Našou ďalšou zastávkou je florentská radnica, ktorá sídli v Palazzo Vecchio (Starý palác) na Piazza della Signoria. Z tohoto paláca riadila mocná rodina Mediciovcov celé mesto a vlastne aj Florentskú republiku. Skôr než palác radnice však pripomína pevnosť, ktorá má dokonca svoje tajné schodisko. To a iné tajné časti paláca môžete vidieť počas jednej z prehliadok. Večer si zo strechy paláca môžete užiť západ slnka nad mestom, ale nezabudnite si rezervovať miesto dostatočne včas.

Palazzo Vecchio

Palác postavený v 14. storočí stojí na ruinách rímskeho amfiteátru, ktorého pozostatky možno vidieť v podzemných priestoroch radnice. Hlavná časť paláca je však Salone dei Cinquecento alebo Sála pre 500 najvýznamnejších občanov mesta. Táto sála je dlhá 54 metrov, široká 23 metrov a vysoká 18 metrov. Panelový strop aj steny zdobia nádherné maľby, po stranách stoja sochy. Maľby vytvorili velikáni renesančného Talianska – Leonardo da Vinci a Michelangelo. Bolo to po prvý raz a zároveň naposledy, kedy obaja umelci pracovali na rovnakom diele. Leonardo namaľoval bitku pri Anghiari, ktorá je bohužiaľ stratená, a Michelangelo bitku pri Cascine, ktorá zostala nedokončená a tiež je stratená.

Salone dei Cinquecento

Uffizi

Keď sme už vo Florencii, nesmie nám uniknúť Uffizi. Táto popredná florentská galéria stojí hneď pri zmienenom námestí Piazza della Signoria. S galériou sa spája mnoho naj – patrí k najznámejším galériám v Taliansku a vo svete, a zároveň aj k tým najnavštevovanejším (okolo 2 miliónov návštevníkov ročne). Palác, v ktorom sídli, bol postavený koncom 16. storočia. Pôvodne bol určený pre úradníkov, čo sa konieckoncov nesie aj v názve galérie (uffizi – kancelárie). No niektoré miestnosti boli už od vzniku paláca vyhradené pre výstavu malieb.

Potom, čo rodina Mediciovcov vymrela, boli jej rozsiahle umelecké zbierky darované mestu Florencia. Do galérie sa však zmestila len ich časť. Zvyšok bol rozvezený do iných múzeí vo Florencii. V Uffizi dnes môžete vidieť diela slávnych umelcov – Caravaggia, Rembrandta, Raffaela Santiho, Albrechta Dürera, Leonarda da Vinciho alebo Botticelliho.

GPS: 43°46'22.8"N 11°15'19.2"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: RThiele, Petar Milosevic, Thermos, Guillaume Piolle, Petar Milosevic (2), Samuli Lintula

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Taliansko, Ravenna – mesto mozaik II.
Publikované: 12.1.2018
Minule sme spomenuli, že Ravenna je mestom mozaik. Nikde inde na svete ich totiž nenájdete toľko ako tu, jedine možno ešte v tureckom Istanbule. Taktiež sme vám prezradili, že sa tu konajú hudobné festivaly.

Taliansko, Ravenna – mesto mozaik
Publikované: 5.1.2018
Ravenna je jedno z historicky najvýznamnejších miest v Taliansku. V rokoch 402 až 476 bolo hlavným mestom Západorímskej ríše. Dnes tu žije takmer 160 tisíc obyvateľov a každoročne sa tu koná letný festival opery a klasickej hudby.

Taliansko, Florencia – kolíska renesancie I.
Publikované: 8.12.2017
Minulý týždeň sme vám predstavili renesančnú Sienu a zmienili sme, že jej veľkým konkurentom bola Florencia. A aby ste si o Florencii (taliansky Firenze) urobili lepšiu predstavu, v dnešnom článku sa vydáme do jej uličiek.

Taliansko, Siena – renesančné mestečko
Publikované: 1.12.2017
Na mape nájdeme Sienu v centrálnom Toskánsku, regióne, ktorý bol kolískou renesancie a ktorého obyvatelia sú pre svoju regionálnu uvedomelosť často považovaní za národ v národe.

Taliansko, Pisa – Campo Santo a skvosty mesta
Publikované: 3.11.2017
V prvej časti o talianskej Pise sme navštívili trojicu pamiatok, ktoré sú hneď vedľa seba. K tým ďalším to tiež nie je ďaleko, takže sa nemusíte obávať, nenachodíte sa.

Taliansko, Pisa – okolo slávnej veže
Publikované: 27.10.2017
V staroveku bola Pisa významným rímskym prístavom. Avšak rieka Arno sa od tej doby zaniesla bahnom a medzi Pisou a morom tak vznikla desaťkilometrová medzera. Určite však Pisu poznáte ako domov slávnej šikmej veže, ale možno už neviete, že okrem nej sa medzi hlavné pamiatky zaraďuje aj cintorín Campo Santo alebo miestna katedrála.

Taliansko, okolie Ríma – Frascati a Ostia Antica
Publikované: 6.4.2017
Náš posledný deň v Ríme vhodný pre výlet do okolia sme využili hneď dvojnásobne a navštívili dve úplne odlišné miesta. Po nadšení z Villa d‘Este sme sa rozhodli vydať ešte do mestečka Frascati, kde sa nachádza Villa Aldobrandini. Frascati leží 20 km juhovýchodne od Ríma a pravidelne sem jazdí vlak z Roma Termini. Cesta trvá pol hodiny a pozor si treba dať len na to, že vlak vychádza z pomerne vzdialeného nástupišťa, takže rozhodne nevyrážajte na nástupište na poslednú chvíľu.

Taliansko, okolie Ríma – návšteva etruskej nekropole Banditaccia u Cerveteri
Publikované: 23.3.2017
Keďže sme do Ríma išli na päť dní, rozhodli sme sa podniknúť tiež niekoľko výletov do okolia. Po porade v turistickom centre sme sa vydali navštíviť mestečko Cerveteri, ktoré sa nachádza približne 40 km od Ríma v regióne Lazio. Do stanice Marina di Cerveteri sa dostanete vlakom za necelú hodinku (jazdí niekoľkokrát denne zo stanice Roma Termini). Potom je potrebné dôjsť na autobusovú zastávku (cca 100 metrov od stanice), odkiaľ jazdí zadarmo mikrobus až do historického centra Cerveteri (na námestie Piazza Aldo Moro) a cesta trvá okolo 20 minút.

Taliansko, okolie Ríma – návšteva Tivoli (Villa d'Este, Villa Adriana)
Publikované: 30.3.2017
V nedeľu sme se rozhodli opustiť rušný Rím a vydať sa na návštevu mestečka Tivoli, ktoré je vzdialené asi 40 km. V minulosti slúžilo toto mesto na rekreačné účely bohatých Rimanov, ktorí si tu stavali svoje letné sídla. Teraz však turistov najviac láka návšteva veľkolepej renesančnej vily – Villa d'Este.

Taliansko, Rím – výlet mimo hlavnej sezóny II – Vatikán
Publikované: 16.3.2017
Asi žiadna prehliadka Ríma by sa neobišla bez návštevy slávneho mestského štátu – Vatikánu. Jedná sa o najmenší a najmenej obývaný štát na svete. Každoročne však láka milióny turistov na prehliadku najrôznejších múzeí, Sixtínskej kaplnky či baziliky sv. Petra. Celé územie je ohraničené hradbami a v súhrne sa skladá z Vatikánskych záhrad, Svätopeterského námestia, baziliky sv. Petra, Apoštolského paláca a následne ďalších kultúrne významných budov.

Taliansko, Cinque Terre – návšteva malebných mestečiek
Publikované: 24.11.2017
Chránená ako národný park a zapísaná v UNESCO, to je Cinque Terre, oblasť v Taliansku, ktorú budete milovať. Možno tu nenájdete monumentálne antické alebo stredoveké pamiatky ako v Ríme, Bologni či Pise, ale hravo sa tomu vyrovná skvelá miestna atmosféra. Cinque Terre je totiž oblasť okolo piatich nádherných mestečiek (Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza a Monterosso al Mare). Ešte relatívne nedávno (v 60. rokoch 20. storočia) turisti o týchto mestečkách skoro vôbec nevedeli a aj keby, veľmi ťažko by sa k nim dostávali. Dnes sa sem už síce dostanete autom, ale nečakajte, že jazda bude prechádzka ružovou záhradou.

Taliansko, Bologna – nielen bolonské špagety
Publikované: 10.11.2017
Turisti často považujú Bolognu za jedno z najatraktívnejších miest v Taliansku – a to nielen vďaka vynikajúcemu miestnemu jedlu, ktoré má medzinárodný dosah. Ale než sa pustíme do jedla, mali by sme sa v meste trochu porozhliadnuť.

Taliansko, Bologna - monumentálna bazilika a ďalšie pamiatky
Publikované: 17.11.2017
V dnešnom článku sa opäť budeme venovať krásnej Bologni.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Staroveká kráska - Rím
Poďte sa s nami pozrieť do srdca Talianska a vychutnajte si všetky známe stavby, ktoré ste dotera...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zima na horách

1. 1. – 28. 2. 2018
1. cena:
Knižná publikácia Banská Štiavnica na starých pohľadniciach od vydavateľstva Dajama
2. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Pobyt v Bardejovských kúpeľoch s polpenziou pre 2 osoby a so vstupom do wellness spa - bazénovej časti
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Rekordy Bratislavy od vydavateľstva Dajama

Aktuality:

20.1.2018
V dňoch 23. až 27. januára sa koná XXII. ročník pretekov psích záprahov po hrebeňoch Orlických hôr. Tento pretek je určený nielen musherom a ich psom, ale tiež návštevníkom. Hneď v úvode si musíme pripomenúť, že tento pretek na dlhú trať je závislý na počasí.
19.1.2018
Zažite netradičné posedenie v rámci cyklu Stretnutia s minulosťou pod Zelenou klenbou už 24. januára 2018 v expozícií Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici.
18.1.2018
Návštevníci Prahy budú sklamaní, orloj na veži Staromestskej radnice totiž uvidia až zhruba o pol roka. Spoločne s kaplnkou, apoštolmi a kalendáriom ho čaká reštaurovanie.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - INDONÉZIA:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 20. 1. 2018
sviatok:Dalibor
dnes:
sobota 20.1.
5 °C
zajtra:
nedeľa 21.1.
2 °C