www.infoglobe.sk » Taliansko, Bologna – nielen bolonské špagety

Taliansko, Bologna – nielen bolonské špagety

Publikované: 10.11.2017
Turisti často považujú Bolognu za jedno z najatraktívnejších miest v Taliansku – a to nielen vďaka vynikajúcemu miestnemu jedlu, ktoré má medzinárodný dosah. Ale než sa pustíme do jedla, mali by sme sa v meste trochu porozhliadnuť.

Bologna patrí k najvyťaženejším dopravným uzlom v Taliansku. Ak budete chcieť cestovať po Taliansku vlakom, je dosť veľká pravdepodobnosť, že pôjdete aj cez Bolognu, ktorá sa prezýva La Dotta, La Rossa, La Grassa – tedy vzdelaná, červená a tlstá. Vzdelaná, pretože je domovom najstaršej univerzity v Európe, kde študoval napr. Umberto Eco. Červená kvôli tomu, že mnoho historických budov je postavených z červených tehál. A tlstá, pretože bolonská kuchyňa pozostáva z krémových omáčok a jedál bohatých na mäso.

Bologna

Neptunova fontána

Našu prehliadku začneme na námestí Piazza del Nettuno s nádhernou Neptunovou fontánou. Toto námestie je pre miestnych obľúbeným miestom stretnutí, niečo ako v Prahe pri koňovi. Práve preto je tu neustále živo, ľudia hovoria, smejú sa. Skrátka toto miesto má skvelú atmosféru. Zmienenú fontánu navrhol Jean Boulogne, známy ako Giambologna. Považuje sa za jednu z najlepších fontán svojej doby. Ku každej z hlavných pamiatok a ulíc v meste sa od nej dostanete v priebehu pár minút chôdze.

Približne 600 metrov od námestia je bazilika Santo Stefano, ktorá susedí s rovnomenným námestím. Vlastne sa jedná o komplex siedmich kostolov, z ktorých sa dochovali už len štyri. Boli akousi kolískou viery v Bologni. Postavil ju mníšsky rád benediktínov medzi 11. a 13. storočím. Uchovávali sa tu ostatky mučeníkov z ranej existencie kresťanstva – svätého Vitalisa a Agricoly. Chiesa del Crocifisso uchováva kosti patróna mesta svätého Petronia. Z tohoto kostola sa cez niekoľko malých nádvorí, záhrad a priechodov dostanete k Chiesa del Santo Sepolcro, Chiesa della Trinitá a Chiesa Santi Vitale e Agricola.

Santo Stefano

veže

Baziliku Santo Stefano teraz opustíme a pôjdeme asi 300 metrov severne po Via San Stefano. Táto ulica nás totiž dovedie na námestie Piazza di Porta Ravegnana, kde nájdete dvojicu veží, z ktorých je jedna podobne naklonená ako známejšia šikmá veža v 150 kilometrov vzdialenej Pise. Patrí k posledným zhruba dvadsiatim vežiam, ktoré zostali z viac než stovky veží, ktoré charakterizovali stredovekú Bolognu. V minulosti sa využívali ako pozorovateľne kvôli prípadnej invázii, ale tiež ako útočisko. Torre Garisenda, ktorá je vysoká 48 metrov, je naklonená viac než 13 metrov. Druhá veža, Asinelli, je vysoká 97 metrov a poskytuje jedinečný výhľad na celé mesto.

Poslednou zastávkou našej dnešnej prechádzky je múzeum Pinacoteca Nazionale, ku ktorému sa dostanete po úzkej a krásnej ulici Via Zamboni. Cieľom tohto múzea je ochraňovanie diel umelcov, ktorí žili a tvorili v Bologni alebo v regióne Emilia-Romagna ako takom. Zameriava sa hlavne na diela pochádzajúce z 13. až 19. storočia.

GPS: 44°29'36.5"N 11°20'36.6"E

 

Text: Maxim Kucer

Fotky: Wikipedia.org: Goldmund100, Patrick Clenet, Biopresto, Tango7174, hozinja, Martin Stiburek, G.dallorto

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Taliansko, Florencia – kolíska renesancie I.
Publikované: 8.12.2017
Minulý týždeň sme vám predstavili renesančnú Sienu a zmienili sme, že jej veľkým konkurentom bola Florencia. A aby ste si o Florencii (taliansky Firenze) urobili lepšiu predstavu, v dnešnom článku sa vydáme do jej uličiek.

Taliansko, Siena – renesančné mestečko
Publikované: 1.12.2017
Na mape nájdeme Sienu v centrálnom Toskánsku, regióne, ktorý bol kolískou renesancie a ktorého obyvatelia sú pre svoju regionálnu uvedomelosť často považovaní za národ v národe.

Taliansko, Cinque Terre – návšteva malebných mestečiek
Publikované: 24.11.2017
Chránená ako národný park a zapísaná v UNESCO, to je Cinque Terre, oblasť v Taliansku, ktorú budete milovať. Možno tu nenájdete monumentálne antické alebo stredoveké pamiatky ako v Ríme, Bologni či Pise, ale hravo sa tomu vyrovná skvelá miestna atmosféra. Cinque Terre je totiž oblasť okolo piatich nádherných mestečiek (Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza a Monterosso al Mare). Ešte relatívne nedávno (v 60. rokoch 20. storočia) turisti o týchto mestečkách skoro vôbec nevedeli a aj keby, veľmi ťažko by sa k nim dostávali. Dnes sa sem už síce dostanete autom, ale nečakajte, že jazda bude prechádzka ružovou záhradou.

Taliansko, Bologna - monumentálna bazilika a ďalšie pamiatky
Publikované: 17.11.2017
V dnešnom článku sa opäť budeme venovať krásnej Bologni.

Taliansko, Pisa – Campo Santo a skvosty mesta
Publikované: 3.11.2017
V prvej časti o talianskej Pise sme navštívili trojicu pamiatok, ktoré sú hneď vedľa seba. K tým ďalším to tiež nie je ďaleko, takže sa nemusíte obávať, nenachodíte sa.

Taliansko, Pisa – okolo slávnej veže
Publikované: 27.10.2017
V staroveku bola Pisa významným rímskym prístavom. Avšak rieka Arno sa od tej doby zaniesla bahnom a medzi Pisou a morom tak vznikla desaťkilometrová medzera. Určite však Pisu poznáte ako domov slávnej šikmej veže, ale možno už neviete, že okrem nej sa medzi hlavné pamiatky zaraďuje aj cintorín Campo Santo alebo miestna katedrála.

Taliansko: Benátky – mesto medzi vodnými kanálmi I
Publikované: 17.6.2017
Ak ste ešte neboli v severotalianskych Benátkách, tak teraz je ideálny čas tam vyraziť. Centrum nepozná hluk áut ani chaos na cestách a hlavným dopravným prostriedkom tu je loď akejkoľvek veľkosti, rýchlosti a pohonu. Vďaka svojej svojráznosti lákajú Benátky mnoho turistov v ktoromkoľvek ročnom období. Mimo sezóny tu je podstatne menej turistov, ale aj v lete sa sem isto vojdete. Dnes vám poskytneme zopár praktických rád.

Taliansko, Benátky – mesto medzi vodnými kanálmi II
Publikované: 24.6.2017
Ako sa dostanete do Benátok a koľko peňazí si vziať na cestu, to už vieme. Teraz si poďme pomaly predstaviť zaujímavosti Benátok. Ich neoddeliteľnou súčasťou je samozrejme gondola. Tú si môžete zaplatiť takmer kdekoľvek za zjednotenú cenu (pri hlavných pamiatkach a v úzkych kanáloch).

Taliansko, Padova – mesto so stredovekým nádychom
Publikované: 28.3.2014
Dnes sa vydáme do slnečného severného Talianska, do prastarého mesta Padova a jej úzkych stredovekých uličiek.

Taliansko, Verona – silvestrovské oslavy
Publikované: 24.11.2016
Pokiaľ vás už tiež až tak veľmi nebavia české silvestrovské oslavy a radi by ste vyskúšali niečo nového (ideálne spojeného s cestovaním), tak vám môžem taliansku Veronu práve v tomto období jedine odporučiť. Ceny leteniek do Milána sú veľmi príjemné – treba si ich ale zakúpiť včas, pretože priamo silvestrovská či novoročná letenka sa môže neskôr naozaj predražiť.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Benátky – mesto na vode
Hlavné mesto severotalianskeho regiónu Benátsko ponúka turistom počas celého roka nezabudnuteľné ...

Taliansko: Benátky – Pestrofarebný karneval
Carnevale di Venezia alebo Benátsky karneval každoročne do Benátok priláka množstvo turistov z ce...

Taliansko: Benátky – rozhľad zo zvonice
Campanilla (zvonica) oproti chrámu svätého Marka patrí k stavbám, ktoré vytvárajú typickú benátsk...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Európa

1. 11. – 31. 12. 2017
1. cena:
Knižná publikácia Vietnam s vôňou koriandra od cestovnej agentúry Gaudium
2. cena:
Knižná publikácia Výber lyžiarskych a skialpinistických túr a sprievodca Extrémnym lyžovaním od Hory.sk
3. cena:
Tatranský vzduch a tričko Slovakia
1. cena redakcie:
Neobyčajná zimná vysokohorská túra od Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA - minerálna voda + rad produktov
3. cena redakcie:
Sladký balíček BRIX - sušené ovocie v kombinácií s kvalitnou belgickou čokoládou

Aktuality:

14.12.2017
Väčšina lyžiarskych stredísk v Česku plánuje deň slávnostného zahájenia zimnej sezóny na sobotu 16. decembra. Medzi areály, kde bude už od rána prebiehať bohatý sprievodný program, patria napríklad Lipno nad Vltavou, Dolná Morava alebo Harrachov. Úplne prvá lyžovačka tejto sezóny bola ale na Monínci!
13.12.2017
Opäť je tu čarovný čas pokoja a mieru, čas ako stvorený na príjemné rodinné a priateľské stretnutia. Mesto Košice si aj tento rok pripravilo Košické rozprávkové Vianoce, ktoré ponúknu hudobné  prekvapenia, krásnu výzdobu a skvelé pochúťky.
12.12.2017
Prestížne World Ski Awards majú svojich tohtoročných víťazov. V Českej republike získal titul Najlepší lyžiarsky rezort 2017 už po tretí raz Skiareál v Špindlerovom Mlyne, na Slovensku Jasná v Nízkych Tatrách. Najlepšie lyžiarske stredisko na svete je pre rok 2017 francúzske letovisko Val Thorens.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - PERU:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 14. 12. 2017
sviatok:Branislava, Bronislava
dnes:
štvrtok 14.12.
6 °C
zajtra:
piatok 15.12.
6 °C