www.infoglobe.sk » Taliansko, Alberobello – mesto prekrásnych domčekov

Taliansko, Alberobello – mesto prekrásnych domčekov

Publikované: 22.9.2018
Našou treťou zastávkou je mestečko Alberobello, ktoré sa nachádza v talianskej provincii Bari.

pohľad na celé mestečko Alberobello

Alberobello je pre mnohých turistov jedno z tých zaujímavejších talianskych miest. Známe je vďaka svojej unikátnej architektúre domečkov, ktoré sú postavené v štýle „trulli“. Predovšetkým vďaka nim je mesto súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Názov Alberobello pravdepodobne vznikol z latinského sylva arboris belli, čo označuje krásny stromový háj, ktorý sa kedysi nachádzalna mieste dnešného mesta. Človek sa tu cíti ako v rozprávke. Snehobiele kruhové domčeky so šedou kamennou strechou, ktorú zdobia najrôznejšie symboly. Nalepené sú jeden na druhom a v uličkách medzi nimi to neskutočne žije. Cestu k nim nájdete ľahko, všade sú cedule. A pokiaľ by niekto i tak minul všetky tieto cedule, tak dav turistov ho tam isto dovedie.

ruch v uličkách   symboly na strechách

výzdoba miestnych ľudí v štvrti Riona Aia Piccola     trulli

Mestečko je rozdelené do dvoch štvrtí. Väčšina turistov mieri do štvrte Rione Monti, preto je tu pekne živo. Sme takí fascinovaní, že sa stále niekde zastavujeme, fotíme a fotíme. Tunajšie domčeky boli postavené najmä v 17. storočí, sú natlačené tesne pri sebe a medzi nimi prechádzajú stúpajúce a klesajúce malebné uličky, ktoré sú plné malých obchodíkov so suvenírmi, v niektorých sú múzea. Môžete sa v nich pozrieť, ako žili ľudia v minulosti. Vstupné je zdarma, ale do krabičky na stole môžete prispieť. V tejto štvrti stojí okolo 1000 trullov. Došli sme na najvyššie miesto, kde stojí kostolík sv. Antonína, ktorý dokonale zapadá medzi ostatné domčeky. Postavený bol v 20. storočí jedným z posledných žijúcich majstrov staviteľov trullov. Kupola je vysoká takmer dvadsať metrov a susedná zvonica je len o jeden meter nižšia.

kostol sv. Antonína  obchodíky v štvrti Rione Monti  obchodík s miestnou tematikou

Druhou štvrťou Alberobella je Riona Aia Piccola. Táto časť je o poznanie pokojnejšia a atmosféra mesta nepoznamenaného turistickým ruchom je autentickejšia. Stojí tu okolo 400 trullov, v ktorých žije približne 1500 obyvateľov. Našou ďalšou zastávkou bolo námestíčko Piazza del Popolo. Tam si môžete dať malé občerstvenie či posedieť v kaviarničke.

námestie

Návšteva Alberobella je skvelá. Azda každému sa tu musí tajiť dych, atmosféra je naozaj jedinečná. Mesto je skutočnou raritou a navyše leží v pôvabnom a úrodnom kraji plnom vína a olív.

GPS: 40°47'08.2"N 17°14'21.5"E

 

Text a foto: Kateřina Janovská

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Taliansko, Bari – Polignano a Mare spoločne s Monopoli
Publikované: 15.9.2018
Po noci strávenej v Bari sme mali namierené do mestečka Polignano a Mare. Najlepšie sa sem dostanete vlakom, ktorý jazdí pozdĺž celého pobrežia snáď každú polhodinu. Lístok si kúpite priamo na stanici v automate a môžete zaplatiť aj kartou. Doba jazdy je 30 minút.

Taliansko, Bari – prístavné mestečko na pobreží Jadranského mora
Publikované: 8.9.2018
Bari je hlavné mesto regiónu Apúlia, leží na pobreží Jadranského mora a po Neapoli je druhým najväčším mestom v južnom Taliansku. Cesta tam je pomerne rýchla. Letecky to z Prahy trvá asi hodinu a pol.

Taliansko, polostrov Gargano – ostroha talianskej čižmy
Publikované: 2.8.2015
Hornatý a zelený polostrov Gargano spadá pod juhotaliansky región Puglia (Apulie) a milujú ho okrem turistov a cyklistov aj botanici z celej Európy. To pre mimoriadne bohatstvo druhov orchideí (je ich tu vraj 85!) a zvyšky pôvodného stredomorského opadavého lesa, ktorý sa tu nazýva Foresta Umbra.

Taliansko, Lecce – v objatí baroka
Publikované: 4.5.2018
V minulej časti sme nejaký čas strávili na Sardínii a dnes sa opäť presunieme na pevninu. Naším cieľom bude mesto Lecce, ktoré nájdete na podpätku povestnej talianskej čižmy.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

16.2.2019
Ďalší z čokoládových festivalov, ktoré sa organizujú vo väčších mestách Českej republiky, sa koná na českobudejovickom výstavisku počas víkendu 22. až 24. februára. Na akcii s vôňou čokolády si pochutnáte, pobavíte sa a možno sa aj niečo priučíte.
15.2.2019
Pani Marcela Kotrčová, majiteľka apartmánov v Nových Hradoch, prišla so zaujímavým nápadom.
14.2.2019
Juhotalianske mesto Matera získalo titul Európske hlavné mesto kultúry pre rok 2019. Zároveň je aj hlavným mestom rovnomennej provincie. Ešte pred niekoľkými desiatkami rokov sa považovalo za mesto chudobných a hrozil mu postupný rozpad. Dnes sa teší ochrane UNESCO a ročne ho navštívia tisíce návštevníkov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - JAPONSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 16. 2. 2019
sviatok:Ida, Liana
dnes:
sobota 16.2.
9 °C
zajtra:
nedeľa 17.2.
8 °C