www.infoglobe.sk » Taliansko, Alberobello – mesto prekrásnych domčekov

Taliansko, Alberobello – mesto prekrásnych domčekov

Publikované: 22.9.2018
Našou treťou zastávkou je mestečko Alberobello, ktoré sa nachádza v talianskej provincii Bari.

pohľad na celé mestečko Alberobello

Alberobello je pre mnohých turistov jedno z tých zaujímavejších talianskych miest. Známe je vďaka svojej unikátnej architektúre domečkov, ktoré sú postavené v štýle „trulli“. Predovšetkým vďaka nim je mesto súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Názov Alberobello pravdepodobne vznikol z latinského sylva arboris belli, čo označuje krásny stromový háj, ktorý sa kedysi nachádzalna mieste dnešného mesta. Človek sa tu cíti ako v rozprávke. Snehobiele kruhové domčeky so šedou kamennou strechou, ktorú zdobia najrôznejšie symboly. Nalepené sú jeden na druhom a v uličkách medzi nimi to neskutočne žije. Cestu k nim nájdete ľahko, všade sú cedule. A pokiaľ by niekto i tak minul všetky tieto cedule, tak dav turistov ho tam isto dovedie.

ruch v uličkách   symboly na strechách

výzdoba miestnych ľudí v štvrti Riona Aia Piccola     trulli

Mestečko je rozdelené do dvoch štvrtí. Väčšina turistov mieri do štvrte Rione Monti, preto je tu pekne živo. Sme takí fascinovaní, že sa stále niekde zastavujeme, fotíme a fotíme. Tunajšie domčeky boli postavené najmä v 17. storočí, sú natlačené tesne pri sebe a medzi nimi prechádzajú stúpajúce a klesajúce malebné uličky, ktoré sú plné malých obchodíkov so suvenírmi, v niektorých sú múzea. Môžete sa v nich pozrieť, ako žili ľudia v minulosti. Vstupné je zdarma, ale do krabičky na stole môžete prispieť. V tejto štvrti stojí okolo 1000 trullov. Došli sme na najvyššie miesto, kde stojí kostolík sv. Antonína, ktorý dokonale zapadá medzi ostatné domčeky. Postavený bol v 20. storočí jedným z posledných žijúcich majstrov staviteľov trullov. Kupola je vysoká takmer dvadsať metrov a susedná zvonica je len o jeden meter nižšia.

kostol sv. Antonína  obchodíky v štvrti Rione Monti  obchodík s miestnou tematikou

Druhou štvrťou Alberobella je Riona Aia Piccola. Táto časť je o poznanie pokojnejšia a atmosféra mesta nepoznamenaného turistickým ruchom je autentickejšia. Stojí tu okolo 400 trullov, v ktorých žije približne 1500 obyvateľov. Našou ďalšou zastávkou bolo námestíčko Piazza del Popolo. Tam si môžete dať malé občerstvenie či posedieť v kaviarničke.

námestie

Návšteva Alberobella je skvelá. Azda každému sa tu musí tajiť dych, atmosféra je naozaj jedinečná. Mesto je skutočnou raritou a navyše leží v pôvabnom a úrodnom kraji plnom vína a olív.

GPS: 40°47'08.2"N 17°14'21.5"E

 

Text a foto: Kateřina Janovská

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Taliansko, Bari – Polignano a Mare spoločne s Monopoli
Publikované: 15.9.2018
Po noci strávenej v Bari sme mali namierené do mestečka Polignano a Mare. Najlepšie sa sem dostanete vlakom, ktorý jazdí pozdĺž celého pobrežia snáď každú polhodinu. Lístok si kúpite priamo na stanici v automate a môžete zaplatiť aj kartou. Doba jazdy je 30 minút.

Taliansko, Bari – prístavné mestečko na pobreží Jadranského mora
Publikované: 8.9.2018
Bari je hlavné mesto regiónu Apúlia, leží na pobreží Jadranského mora a po Neapoli je druhým najväčším mestom v južnom Taliansku. Cesta tam je pomerne rýchla. Letecky to z Prahy trvá asi hodinu a pol.

Taliansko, polostrov Gargano – ostroha talianskej čižmy
Publikované: 2.8.2015
Hornatý a zelený polostrov Gargano spadá pod juhotaliansky región Puglia (Apulie) a milujú ho okrem turistov a cyklistov aj botanici z celej Európy. To pre mimoriadne bohatstvo druhov orchideí (je ich tu vraj 85!) a zvyšky pôvodného stredomorského opadavého lesa, ktorý sa tu nazýva Foresta Umbra.

Taliansko, Lecce – v objatí baroka
Publikované: 4.5.2018
V minulej časti sme nejaký čas strávili na Sardínii a dnes sa opäť presunieme na pevninu. Naším cieľom bude mesto Lecce, ktoré nájdete na podpätku povestnej talianskej čižmy.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

21.5.2019
Hořice na Jičínsku otvorili po 3,5 roku opravené múzeum s novou expozíciou o ťažbe, spracovaní a využití pieskovca. Oprava novorenesančnej budovy z roku 1877 bola súčasťou česko-poľského projektu. Múzeum je otvorené denne okrem  pondelka.
20.5.2019
Pozývame vás na prehliadky rozária, kde je sústredených viac ako 800 odrôd kultúrnych ruží a 80 druhov botanických ruží v rámci podujatia Dni ruží, ktoré sa uskutoční od 3. do 9. júna 2019.
19.5.2019
Víly, vodník, princezné a iné rozprávkové bytosti vás čakajú aj tento rok pod Smolenickým zámkom, aby dospelých a samozrejme hlavne deti previedli cestou dobrodružstva.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALBÁNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 21. 5. 2019
sviatok:Zina