www.infoglobe.sk » Švédsko: Severské metropoly II – Göteborg – prehliadka mesta

Švédsko: Severské metropoly II – Göteborg – prehliadka mesta

Publikované: 19.11.2016
Spoločne sa vydávame smer námestie Götaplatsen. Mesto je veľmi pokojné, takmer nikoho nestretávame. Dážď ustal, ale nepríjemný vietor fúka ďalej. Pomaly prichádzame k zaujímavej soške – revolver so zauzlenou hlavňou. Autorom je jeden z najznámejších predstaviteľov moderného švédskeho umenia – sochár a maliar Carl Fredrik Reuterswärd. Tento umelec žil nejakú dobu v USA a v roku 1980 bol natoľko šokovaný zastrelením Johna Lennona, že vytvoril túto sochu, ktorú nazval Non Violence (Nenásilie). Originál je umiestnený pred budovou OSN v New Yorku, ďalšie môžete nájsť v rôznych európskych mestách – Berlíne, vo švédskych mestách Stockholm, Malmö, Lund a Boras, francúzskom meste Caen a v luxemburskom Kirchbergu.

Non Violence

Pokračujeme ďalej a už nás víta socha Poseidona, ktorá zdobí koniec hlavného göteborského bulváru Kungsportsavenyn, známejšieho pod jednoduchým názvom Avenyn. Budúce kultúrne centrum mesta bolo slávnostne otvorené v roku 1923 počas priemyselnej výstavy. S jeho výstavbou sa začalo roku 1921 a stavalo sa podľa architektov Sigfrida Ericsona a Arvida Bjerkeho.

socha Poseidona

Koniec južnej časti bulváru zdobí budova Múzea umenia, kde si môžete prehliadnuť zbierky severského umenia z 19. storočia, ktorého vrcholom je galéria Fürstenberg. Budova múzea je postavená zo žltých tehál v klasickom štýle severskej architektúry (podľa architekta Ericsona).

Najlepšie zábery celého bulváru získate, keď vyšliapete hore po kamennom schodisku múzea. Ulicu máte pred sebou ako na dlani. Taktiež odtiaľ urobíte zábery ďalších významných budov po ľavej a pravej strane, konkrétne Mestského divadla, Mestskej knižnice a Concert Hall.

koncertná hala

štvrť HagaPosledná menovaná budova pochádza z roku 1935. Vonkajší vzhľad je klasický, koncertná sála je obložená javorom a pojme až 1 300 poslucháčov. Sídli a vystupuje tu symfonický orchester, ktorý bol založený už v roku 1905 – Národný orchester Švédska.

Ale späť k Poseidonovi, ktorého socha sa stala jedným zo symbolov mesta. Je dielom švédskeho sochára Carla Millesa, ktorého najlepšie diela boli práve fontány. Narodil sa v meste Uppsala, študoval v umenie Paríži, žil v Južnej Amerike a neskôr sa usadil vo Švédsku.

Ďalším cieľom našej prehliadky mesta je robotnícka štvrť Haga. Staré drevené domčeky s kamenným prízemím a množstvo malebných obchodíkov, to všetko vás prenesie o mnoho rokov späť. Veľmi názorne tu môžete pozorovať premenu, ktorou mesto prešlo za uplynulé roky... Už z diaľky cítime vôňu miestnej špeciality – škoricové slimáky obrej veľkosti nás lákajú k ochutnávke. Čo ale vzdávame, pretože takmer 150 Kč za sladkú pochúťku proste nedáme.

štvrť Haga

Prepletáme sa uličkami starého mesta, až sa priblížime ku kanálu, ktorý pretkáva celé centrum. Pozdĺž vody prichádzame k veľkej rybacej tržnici – Feskekörku. V minulosti na rovnakom mieste býval rybí trh (klasicky vonku). Muži lovili ryby a morské plody, ženy ich potom predávali. Lenže im bola zima, a tak niekto dostal skvelý nápad a celé miesto zastrešil. Teda toto rozprávajú miestni obyvatelia, skutočnosťou je, že architekt Victor von Gegerfelt sa nechal pri stavbe inšpirovať drevenými nórskymi kostolmi i kamennými gotickými chrámami. Zhruba v polovici 19. storočia vďaka tomu vytvoril na vtedajšie pomery futuristický experiment, ktorý funguje dodnes.

veľká rybia tržnica Feskekörk

Vstupujeme dovnútra, kde ma čaká úžasná pastva pre oči. Také množstvo čerstvých rýb som vážne už dlho nevidela. Vlastne nielen rýb, vyberať si tu môžete zo všetkých morských pochúťok, vrátane krabov, kreviet, mušlí, chobotníc, rôznych druhov kaviáru, no proste paráda! Kaviár tu vážne nie je nedostatkový tovar, čo dokazuje aj ponuka susedného marketu, kde je tejto špecialite venovaný celý regál. Ceny majú veľké rozpätie – od 60 až po 200 švédskych korún za krabičku.

Počasie sa umúdrilo, a tak rovno kupujeme vstupenky na loď a vydávame sa na plavbu po kanáloch. Cestou sa dostaneme aj do prístavu a na malú chvíľu aj na otvorené more. Je to veľmi príjemná plavba. Loď riadi mladé dievča a druhá mladá slečna má výklad v niekoľkých jazykoch. Kanál kopíruje mnoho zaujímavých miest, ktoré ešte odpoludnia navštívime – napr. námestie Gustav Adolfs Torg so sochou kráľa Gustava Adolfa II. a hneď vedľa kostol jeho dcéry Kristíny.

Göteborg

Počas plavby podplávame množstvo mostov, prevažná väčšina z nich je veľmi nízka a predovšetkým pri vysokej hladine vody sa musia všetci veľmi prikrčiť, aby sa im podarilo podplávať bez ujmy na zdraví. Vchádzame do prístavu, kde míňame múzeum lodí Maritiman.

Mesto je plné zaujímavostí, a tak budeme aj budúcu sobotu v prehliadke pokračovať.

GPS: 57°42'14.6"N 11°58'07.0"E

 

Text: Magdaléna Radostová

Foto: Magdaléna Radostová, Wikimedia Commons: Torstenww, Berlin, Harri Blomberg

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Švédsko, Gammelstad – kostolné mestečko
Publikované: 17.6.2015
Po tom ako sme si vychutnali prechádzky fínskymi mestami Kuopio a Rovaniemi sme sa vybrali zakúsiť ďalšiu zo škandinávskych krajín. Tento raz ňou bolo Švédsko, presnejšie Švédske kráľovstvo.

Dánsko: Severské metropoly XI - Kodaň
Publikované: 21.1.2017
Pekné zážitky rýchlo ubiehajú, a tak je tu posledné miesto, kam sa pozrieme – Kodaň. Hlavné mesto Dánska leží na východnom pobreží ostrova Sjælland a čiastočne na ostrove Amager. Kodaň je príjemné moderné mesto, ktoré mnohí obdivujú a radi sa sem vracajú.

Švédsko: Severské metropoly X – Stockholm – okolo ostrovov
Publikované: 14.1.2017
Plavíme sa pozdĺž ostrova Djurgården, kde je niekoľko zaujímavých múzeí. Napríklad aj múzeum Vasa, o ktorom si môžete prečítať v predchádzajúcom článku. Kedysi bol ostrov loveckou oborou, ktorú spravoval kráľ. V súčasnosti tu nájdete národný park Ekoparken. Jedná sa o jediný národný park na svete, ktorý leží v centre hlavného mesta. Nájdete tu tiež najstarší zábavný park Švédska, pôvabný zámok Rosendal a od roku 2013 aj múzeum skupiny ABBA.

Švédsko: Severské metropoly IX – Stockholm
Publikované: 7.1.2017
Sme v kempe neďaleko Stockholmu a vyrážame na prehliadku mesta, ale najskôr sa zastavíme v múzeu Vasa.

Nórsko: Severské metropoly VIII – Lillehammer
Publikované: 31.12.2016
Dnes navštívime Lillehammer, dejisko zimnej olympiády v roku 1994. Autobus nás vysadí nad skokanskými mostíkmi a pod nami sa rozkladá celé mesto. Po železných schodíkoch schádzame dole pozdĺž mostíkov. Máme šťastie, práve prebieha tréning, a tak si môžeme vychutnať pohľad na skokanov v akcii.

Dánsko: Severské metropoly XII – prechádzka po Kodani
Publikované: 28.1.2017
Týmto dňom sa naše putovanie po severských metropolách končí. V minulej časti sme nahliadli do Kodane a dnes budeme v jej návšteve pokračovať.

Švédsko: Severské metropoly I – cesta a Göteborg
Publikované: 12.11.2016
Dnešným článkom začína náš seriál o severských metropolách. Kam všade sa s cestovateľkou Magdalénou Radostovou pozrieme, sa budete postupne dozvedať nasledujúcich 11 sobôt.

Švédsko, Na ceste medzi Göteborgom a Štokholmom V. – Z farmy do Štokholmu a späť domov
Publikované: 24.1.2016
Po trinástich dňoch prenocovania v stane nás v ten večer objala perina. S Dominikou sme dorazili na farmu južne od Norrköpingu, kde sme desať dní pracovali pre našich hostiteľov za jedlo a nocľah.

Švédsko, Malmö: historické, ale aj moderné
Publikované: 13.4.2022
Z dánskej Kodane stačí do Švédska doslova len prejsť most. Aj keď naozaj riadne dlhý. Mohlo by sa zdať, že obe mestá sa budú vďaka malej vzdialenosti na seba veľmi podobať, ale opak je pravdou. Malmö pôsobí úplne iným dojmom - pokojnejším, monumentálnejším a dospelejším. Dýchne na vás aj jeho industriálna história a súčasné high-tech zameranie.

Švédsko, Na ceste medzi Göteborgom a Štokholmom I. - Göteborg
Publikované: 27.12.2015
Prehnuté pod osemdesiatkilovými batohmi sme s Dominikou stáli na zastávke, pred očami švédsky sen, mesiac putovania na vlastnú päsť. Mostom medzi Brnom a Göteborgom sa nám stal žltý autobus. Bezmála dvadsať hodín celkom pohodovej jazdy, čajky ako prvé dotyky mora, dva trajekty a kovové žeriavy vítajúce nás zakliesnené v prístave. Ako záchytne bójky sa v našom putovaní vynárajú informačné strediská, a tak naše prvé kroky v druhom najväčšom meste Švédska mierili práve tam. Mapky, letáky, informácie – krmivo pre cestovateľov. Človeku ani nezapne, v akej vzdialenej krajine kráča, keď ho sprevádzajú úsmevy okoloidúcich, ktorých sa pýta na cestu. Tie nemizli, ani keď sme sa pohybovali kdekoľvek inde.

Nórsko: Severské metropoly VII – horský hrebeň Bessegen
Publikované: 24.12.2016
Môžeme spať o chvíľku dlhšie, dnešný deň sa od tých minulých trošku líši. Pred nami je výstup na horský hrebeň Bessegen s jeho najvyšším vrcholom Veslfjellet (1 743 m). Tento vrchol leží v horskej oblasti Jotunheimen, ktorá je najvyššou v celom Nórsku (29 najvyšších vrcholov Nórska leží práve tu), navyše celú tretinu zaberá rovnomenný národný park Jotunheimen. Nádherné miesto plné príkrych vrcholov, ľadovcov, ale aj krásnych údolí.

Nórsko: Severské metropoly VI – v krajine trollov
Publikované: 17.12.2016
Po návšteve Osla sa vydávame na dlhú cestu k nášmu ďalšiemu ubytovaniu – do kempu Faksfall neďaleko mestečka Dombås. Časť cesty povedie pozdĺž najväčšieho nórskeho jazera Mjøsa, ktoré je hlboké celých 468 m.

Nórsko, Severské metropoly V – Oslo – prehliadka mesta
Publikované: 10.12.2016
Mierime do centra k mestskej radnici Rådhuset – zvláštnej budove v neoklasicistickom štýle. Dve obdĺžnikové veže nad spodnou časťou objektu sú neprehliadnuteľné. Tá východná je vysoká 66 metrov a vo vnútri je umiestnená zvonkohra s 38 zvonmi, severná je o niečo nižšia, meria 63 metrov. Aj astronomické hodiny, ktoré nájdete na južnej strane, sú unikátne, patria k najväčším v Európe, ciferník má priemer 8,6 m a ručička je dlhá 5,7 m. Priznám sa, že prvý dojem na mňa radnica neurobila zrovna najlepší a neskôr sa dozvedám, že aj obyvatelia si na ňu museli postupne zvyknúť. Dnes však už neodmysliteľne patrí k mestu a miestni sú na ňu náležite hrdí. Iste aj vďaka nádhernému interiéru.

Nórsko: Severské metropoly IV – Oslo – polostrov Bygdøy
Publikované: 3.12.2016
Ani ďalšiu z metropol severských krajín nemôžeme ukrátiť, takže aj Oslo si prejdeme v dvoch článkoch. Najskôr navštívime zaujímavé múzeá a potom sa vydáme do mesta.

Švédsko: Severské metropoly III – Göteborg – pokračujeme v prehliadke mesta
Publikované: 26.11.2016
Začíname prehliadkou luteránskeho kostola Domkyrkan, ktorý bol dvakrát zničený požiarom. Prvá katedrála vznikla v rokoch 1624–1627. Svätyňa bola vysvätená roku 1633. Bohužiaľ v noci 15. 4. 1721 došlo k obrovskému požiaru a až 211 okolitých budov ľahlo popolom. Straty na životoch boli také značné, že sa hľadal priestor vhodný ako pohrebisko. Tým sa nakoniec stal park v okolí katedrály, kde bolo uložených až 20 000 ostatkov.

Švédsko, Na ceste medzi Göteborgom a Štokholmom II. - Hlboko na severe
Publikované: 3.1.2016
Putovnú časť pobytu vo Švédsku sme s Dominikou začali "hlboko na severe", v kraji Bohuslän - jedenásť minút od Göteborgu. Ceny vo Švédsku sú úplne rovnaké ako v Čechách, akurát švédska koruna má inú hodnotu ako česká. Preprava je asi najdrahšou časťou putovania (ak máte jedlo so sebou z domu). Sieť vlakov a autobusov je ale hustá.

Švédsko, Na ceste medzi Göteborgom a Štokholmom III. – Bujná príroda aj tradičné švédske výrobky
Publikované: 10.1.2016
Po prímorskej ceste z Ljungskile do Uddevally nás čakali lesy ekoparku Halle-Hunneberg, ktoré sa rozkladajú v kraji Västergötland. Pretože sme s Dominikou zistili, že putovať s ťažkým ruksakom na chrbte je nielen náročné, ale navyše si cestu ani príliš neužívame, rozhodli sme sa vyhľadať informačné centrum a ruksaky tam nechať.

Švédsko, Na ceste medzi Göteborgom a Štokholmom IV. – Mestá a ich spisovatelia
Publikované: 17.1.2016
Posledné dni putovania sme s Dominikou strávili v meste Örebro, ktorého história siaha až do 15. storočia.


Súvisiaca fotogaléria

Švédsko – za krásami Škandinávskeho polostrova
Ak si chcete užiť krásnu prírodu, jazerá, treky v hlbokých lesoch, kde nestretnete živú dušu, ale...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 25. 4. 2024
sviatok:Marek
dnes:
štvrtok 25.4.
5 °C
zajtra:
piatok 26.4.
4 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X