www.infoglobe.sk » Spojené arabské emiráty, Abú Dhabí – Veľká mešita

Spojené arabské emiráty, Abú Dhabí – Veľká mešita

Publikované: 1.3.2019
Abú Dhabí je hlavným mestom Spojených arabských emirátov. Dominujú mu výškové budovy rozmanitých tvarov a široké bulváre. Abú Dhabí bolo založené približne v polovici 18. storočia nomádskym kmeňom Bani Yas.

Po dlhú dobu bolo Abú Dhabí malou rybárskou dedinkou, a to až do objavenia ropy. Vďaka príjmom z ťažby čierneho zlata došlo k neuveriteľnej transformácii mesta aj krajiny ako takej. Dnes sa pozrieme na niekoľko najzaujímavejších miest.

Abú Dhabí

Začneme asi najhonosnejšou pamiatkou. Tou je monumentálna Veľká mešita, ktorú dal postaviť šejk Zayed. Táto mešita jednoznačne patrí k najpopulárnejším miestam v meste a určite aj k jedným z najkrajších stavieb na svete. Jej stavba vyšla na neskutočných takmer 600 miliónov dolárov, teda zhruba 13 miliárd českých korún (približne 525 500 000 €). Z architektonického hľadiska sa jedná o oslavu islamskej architektúry. Výstavba tejto mešity trvala jedenásť rokov.

Veľká mešita

Abú Dhabí

Veľká mešita

Mešita bola otvorená v roku 2007. Jej slávnostného otvorenia sa však šejk Zayed, otec vlasti, nedočkal, pretože tri roky pred tým zomrel. Pokrýva územie 12 hektárov a vojde sa do nej okolo 40 tisíc veriacich. Mešita je dlhá 420 metrov, široká 290 metrov a má 82 kopúl. Najvyššia kopula je vysoká 85 metrov a jej vonkajší priemer je neskutočných 32 metrov. Aj ľudia inej ako moslimskej viery majú povolený prístup do mešity. Mešita má obrovské podzemné parkovisko a vstup je zdarma. Majte však na pamäti, že treba mať vhodné oblečenie, čiže žiadne kraťasy alebo žabky. Ženy dostanú k dispozícii pokrývku tela. V priestoroch mešity musia mať hlavu zakrytú šatkou.

Keď budete s mešitou, ktorej návšteva vám aj pri pokojnom tempe zaberie niekoľko hodín, hotoví, isto oceníte nejaké miesto, odkiaľ budete mať dobrý výhľad na celé mesto. V hoteli Etihad Towers sa na 74. poschodí nachádza vyhliadková plošina. Obzvlášť večer sa tak môžete tešiť na nádherný výhľad. Počítajte však s tým, že pokiaľ nie ste hostia hotelu, budete musieť za návštevu plošiny zaplatiť vstupné.

Inou možnosťou, ako si užiť pohľad na toto hypermoderné mesto z inej perspektívy, je od vody. Zaplaťte si za plavbu loďou, opäť ideálne v podvečerných hodinách, a rozhodne nebudete ľutovať. Plavby loďou ponúka niekoľko spoločností za rôzne ceny, tak si určite vyberiete.

Abú Dhabí

Pokiaľ vás trochu zaujíma história Abú Dhabí, tak máte jedinečnú možnosť zájsť do Heritage Village, táto dedina je autentickou replikou typickej beduínskej dediny. Vďaka tomu si môžete utvoriť predstavu o tom, ako vyzeral každodenný život pred tým, než došlo k ropnému boomu. Okrem toho v dielňach na vlastné oči uvidíte remeselné práce ako obrábanie kovov alebo tkanie rôznych látok.

GPS: 24°26'33.3"N 54°38'58.6"E

 

Text a foto: Maxim Kucer

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Spojené arabské emiráty I.: Dubaj – kúzelný ostrovček uprostred arabského sveta alebo fata morgána?
Publikované: 23.2.2015
Vyrastajúci až k nebu uprostred púšte, opovážlivá so svojou Babylonskou vežou nazývanou Burj Kalifa týčiacou sa do úctyhodnej výšky 828 m, márnivá tým večným nakupovaním v mamutích shopping malloch, symbol lačnosti, chamtivosti, nenásytnosti, pýchy, roztopašnosti a márnotratného konzumu...

Spojené arabské emiráty II.: Dubaj – Bastakiya
Publikované: 2.3.2015
Presuniem sa ďalej do štvrti nazývanej Bastakiya, ktorá pomáha udržať pamiatku pôvodného prístavného mestečka Dubaj so svojimi typickými arabskými domami obkolesenými vysokým múrom. Snáď sa im tu podarí zachovať pre ďalšiu generáciu odkaz svojich predkov...

Spojené arabské emiráty III.: Abú Zabí
Publikované: 9.3.2015
Ani nestíham zapisovať, čo sa deje. Už zase nasadám a čaká ma panoramatická zastávka s vyhliadkou na luxusný 7 hviezdičkový hotel Emirates Palace. Dubaj má svoj rozprávkový hotel Burj al Arab, a tak aj Abú Zabí (Abú Dhabí) chce mať svoj hotel z ríše rozprávok. Čo má ten dubajský zázrak do výšky, to má svojou gigantickosťou tento do dĺžky.

Spojené arabské emiráty IV.: Al Ain
Publikované: 16.3.2015
Dneska sa chystám navštíviť oázu Al Ain, čo znamená „prameň“. Po ceste do druhého najväčšieho mesta emirátov Abú Zabí míňam niekoľko závodísk tiav. Bývali to veľmi populárne preteky.

Spojené Arabské Emiráty V.: Datle a ťavy
Publikované: 23.3.2015
Teraz sa už teším na oázu. Je obohnaná múrom a vo vnútri je vidieť celý systém zavlažovania, také betónové kanáliky. Sú tu vysoké datľové palmy. Paliem je v Emirátoch cez 120 druhov, ale iba okolo 20 druhov je jedlých. Inak slúžia ako krmivo pre zvieratá.

Spojené arabské emiráty VI.: z Al Ain do emirátu Ras al Khaimah
Publikované: 30.3.2015
Jeepy boli super. Najskôr sme išli polhodinu po ceste a potom sa už išlo do púšte. Upustili sme vzduch z pneumatík, aby nám to toľko neskákalo a už sa s nami vrhali z dún dole, ako by sme boli na lyžiach a nie na aute. A po okrajoch dún a zasa nahor a prudko dole... Ďalšia duna, ešte vyššia než tá predchádzajúca.

Spojené arabské emiráty, Dubaj – Ako vyplniť šesťhodinové čakanie?
Publikované: 13.7.2015
Ohromné letisko s mnohými obchodmi, kaviarňami a sedačkami. Ale dokážete nakupovať šesť hodín v kuse? Položme si zásadnú otázku: Nudiť sa na letiskových stoličkách, alebo sa vydať na nočnú miniprehliadku mestom? Sme pre druhú možnosť. Keď dobrodružstvo, tak od začiatku. Cesta patrí k dovolenke. Z letiska vyrážame priamo do dubajskej metropoly.

Spojené arabské emiráty: Abú Zabí – sila kapitálu
Publikované: 24.5.2013
Mesto, ktoré čelí vysokým teplotám príznačným pre oblasť Perzského zálivu a púšte, je skvelým príkladom toho, akú silu môže mať obrovský kapitál, ktorým Spojené arabské emiráty disponujú.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

27.5.2019
Okrem športovania, turistiky, wellness a kúpeľných aktivít, ale aj atraktívnej histórie, je severovýchod Slovenska cieľom návštevníkov, ktorí si radi vychutnávajú kultúru. Zaujímavú paletu spoločenských podujatí, niektoré z nich s tradíciou už od stredoveku, vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.
26.5.2019
Od 30. mája do 1. júna vás čaká najvýznamnejšie kultúrno-spoločenské podujatie mesta Brezno, ktoré aj tento rok prinesie bohatý nielen hudobný program.
25.5.2019
V amfiteátri za ostravským domom kultúry v sadoch Dr. Milady Horákovej sa 29. mája o 18. hodine uskutoční zahájenie 7. ročníka Landscape festivalu a sprievodného programu,  vystúpenie kapiel o deň neskôr začne už o 17. hodine. Ostrava prevzala štafetu po šiestich ročníkoch konaných v Prahe, Plzni a Opave.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALBÁNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 27. 5. 2019
sviatok:Iveta