www.infoglobe.sk » Španielsko, Ronda – mesto na kraji útesu

Španielsko, Ronda – mesto na kraji útesu

Publikované: 17.8.2018
Mesto Ronda nájdete v španielskej Andalúzii. Leží na rovine, ktorá je ukončená strmým útesom, čo mestu prepožičiava vskutku jedinečný vzhľad. Okrem toho sa vám určite zapáči aj miestna kultúra, ktorej hlavnú súčasť tvoria býčie zápasy. Pokiaľ ste čítali slávny román amerického spisovateľa Ernesta Hemingwaya „Komu zvonia do hrobu“, ktorý sa odohráva počas španielskej občianskej vojny, tak si možno na Rondu spomeniete, časť deja sa totiž odohráva práve tu.

most Puente Nuevo

Most Puente Nuevo je pre mesto ikonický, a práve preto ním dnes začneme. Postavený bol ku koncu 18. storočia a už na prvý pohľad je príkladom umu vtedajších remeselníkov. Most je dlhý 70 metrov a preklenuje tiesňavu El Tajo, a to až takmer sto metrov nad zemou. Puente Nuevo alebo Nový most spája La Ciudad so starou maurskou štvrťou, El Mercadillom a modernou časťou mesta.

Keď sa budete prechádzať po moste, určite si užijete nádherné pohľady dole do tiesňavy a tiež do širokého okolia. Naopak, pokiaľ sa vydáte po trasách, ktoré vedú tiesňavou (prejsť tú najdlhšiu vám zaberie približne pol hodiny), isto budete tento fascinujúci počin ľudskej zručnosti fotiť o sto šesť.

Teraz však nahliadnime do samotného mesta, a to rovno na najdôležitejšie miesto v štvrti El Mercadillo. Ako sme totiž už vyššie zmienili, Ronda je známa býčími zápasmi. Miestom, ktoré je s týmto kontroverzným „športom“ späté, je Plaza de Toros. Francisco, Juan a Pedro Romeroví patrili k najslávnejším matadorom, v 18. a 19. storočí vytvorili základy pravidiel pre dnešné býčie zápasy.

Ronda

V tejto súvislosti musíme opäť zmieniť Ernesta Hemingwaya a jeho knihu „Smrť odpoludnia“. Nie je to beletristické čítanie, ako by ste asi predpokladali, ale literatúra faktu, témou sú býčie zápasy a všetko okolo nich. Sám Hemingway navštívil asi 1 500 býčích zápasov, takže sa dá očakávať, že jeho pohľad na vec stojí za prečítanie.

Ronda

Aby sme vám Plaza de Toros ešte trochu priblížili – ide o monumentálnu arénu s priemerov 66 metrov. Obvod tvorí 136 stĺpov toskánskeho štýlu, ktoré podopierajú 68 oblúkov. Aréna bola postavená čo by kameňom dohodil od Puente Nuevo za necelých šesť rokov (medzi rokmi 1779 až 1785). Aj dnes sa tu konajú býčie zápasy, konkrétne počas septembrového festivalu Pedro Romana. Pokiaľ by ste zápasy nestihli, môžete aspoň zájsť do múzea Museo Taurino, ktoré je celoročne dostupné.

Plaza de Toros

Ako posledné navštívime taký skrytý poklad – termálne kúpele, ktoré postavili medzi 13. a 15. storočím Maurovia. Sú to vlastne najzachovalejšie kúpele svojho druhu v Španielsku. Baños Arabes nájdete neďaleko Puente Viecho. Kúpele sa veľmi podobajú starovekým rímskym kúpeľom a zahŕňajú všetko – studený, teplý aj horúci kúpeľ. Samotná architektúra je typicky maurského štýlu. Bohužiaľ sú len na okrasu, pretože už dávno nefungujú.

Tak čo, máte chuť preskúmať tento menej známy kút Španielska?

GPS: 36°44'49.2"N 5°09'57.7"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: TheBoxagon, Olaf Tausch, Wolfgang Moroder, Mihael Grmek, cloudsoup

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Španielsko, Andalúzia – výlet za romantikou I.
Publikované: 17.5.2015
Či už vás zlákajú rušné ulice Sevilly, rytmy flamenca a sevillany, tajomnosť Córdoby, pôvab prímorského Cádizu alebo nádhera Granady so zasneženým pozadím Sierry Nevady, toto si jednoducho nemôžete nechať ujsť...

Španielsko, Andalúzia – výlet za romantikou II.
Publikované: 24.5.2015
Moja výprava za slnečnou Andalúziou, za rytmami nespútaného a divokého gitaristu Paca de Lucíi, tanečnicami flamenca a sevillany pokračuje ďalej – v rozprávkovej Granade.

Španielsko, Andalúzia – výlet za romantikou III.
Publikované: 31.5.2015
Verím, že sa do Granady ešte niekedy pozriem. Teraz ale vyrážam smer Málaga a Córdoba.

Španielsko, Andalúzia – výlet za romantikou IV.
Publikované: 7.6.2015
Córdoba bola v 10. a 11. storočí najbohatším mestom Západu a strediskom islamskej kultúry. Prvý emirovia sídlili v Seville, ale už v šiestom roku arabskej okupácie (v roku 716) preložil emir Alhor svoj dvor do Córdoby. Prvých 40 rokov vládli ako zástupcovia damaského chalify. Boli to vojenskí náčelníci podriadení moci rodu Umajjovcov.

Španielsko, Andalúzia – výlet za romantikou V.
Publikované: 14.6.2015
Už je čas vydať sa ďalej. To znamená smer Cádiz. Každý mi odporúčal, aby som sa naň išla pozrieť. Tak prečo nie.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Farby jesene

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Kniha Rozprávanie ruského pútnika + sada vitamínov
2. cena:
Elegantná dámska kabelka a prívesok
3. cena:
Termopohár, magnetka a muzikálové CD
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby na dve noci v 4* hoteli Piroška (Maďarsko)
2. cena redakcie:
Poukážka na 5 vstupov do LADY FITNESS s profesionálnym trénerom a k tomu špeciálne nápoje zdarma
3. cena redakcie:
Luxusný príbor značky Berndorf

Aktuality:

24.9.2018
Najväčší festival súčasného umenia na Slovensku – Biela noc sa tento rok uskutoční 29. septembra 2018 v Bratislave a 6. októbra 2018 v Košiciach.
23.9.2018
V týchto dňoch sa v Bardejovských kúpeľoch dokončila obnova turistického okruhu Ostrá Hôrka. Turistický chodník má spolu 3 okruhy, najväčší meria 3,5 km, stredný 1,5 km a najmenší 1 km. Slúžiť bude bežkárom, horským cyklistom i turistom a vhodný je aj na prechádzky rodín s deťmi.
22.9.2018
V národnej prírodnej rezervácii Soos, ktorú spravuje Mestské múzeum Františkovy Lázně, vznikne nové návštevnícke centrum s bádateľňou, prírodnou učebňou a zázemím.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BULHARSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 24. 9. 2018
sviatok:Ľuboš, Ľubor
dnes:
pondelok 24.9.
16 °C
zajtra:
utorok 25.9.
14 °C