www.infoglobe.sk » Španielsko, Ronda – mesto na kraji útesu

Španielsko, Ronda – mesto na kraji útesu

Publikované: 17.8.2018
Mesto Ronda nájdete v španielskej Andalúzii. Leží na rovine, ktorá je ukončená strmým útesom, čo mestu prepožičiava vskutku jedinečný vzhľad. Okrem toho sa vám určite zapáči aj miestna kultúra, ktorej hlavnú súčasť tvoria býčie zápasy. Pokiaľ ste čítali slávny román amerického spisovateľa Ernesta Hemingwaya „Komu zvonia do hrobu“, ktorý sa odohráva počas španielskej občianskej vojny, tak si možno na Rondu spomeniete, časť deja sa totiž odohráva práve tu.

most Puente Nuevo

Most Puente Nuevo je pre mesto ikonický, a práve preto ním dnes začneme. Postavený bol ku koncu 18. storočia a už na prvý pohľad je príkladom umu vtedajších remeselníkov. Most je dlhý 70 metrov a preklenuje tiesňavu El Tajo, a to až takmer sto metrov nad zemou. Puente Nuevo alebo Nový most spája La Ciudad so starou maurskou štvrťou, El Mercadillom a modernou časťou mesta.

Keď sa budete prechádzať po moste, určite si užijete nádherné pohľady dole do tiesňavy a tiež do širokého okolia. Naopak, pokiaľ sa vydáte po trasách, ktoré vedú tiesňavou (prejsť tú najdlhšiu vám zaberie približne pol hodiny), isto budete tento fascinujúci počin ľudskej zručnosti fotiť o sto šesť.

Teraz však nahliadnime do samotného mesta, a to rovno na najdôležitejšie miesto v štvrti El Mercadillo. Ako sme totiž už vyššie zmienili, Ronda je známa býčími zápasmi. Miestom, ktoré je s týmto kontroverzným „športom“ späté, je Plaza de Toros. Francisco, Juan a Pedro Romeroví patrili k najslávnejším matadorom, v 18. a 19. storočí vytvorili základy pravidiel pre dnešné býčie zápasy.

Ronda

V tejto súvislosti musíme opäť zmieniť Ernesta Hemingwaya a jeho knihu „Smrť odpoludnia“. Nie je to beletristické čítanie, ako by ste asi predpokladali, ale literatúra faktu, témou sú býčie zápasy a všetko okolo nich. Sám Hemingway navštívil asi 1 500 býčích zápasov, takže sa dá očakávať, že jeho pohľad na vec stojí za prečítanie.

Ronda

Aby sme vám Plaza de Toros ešte trochu priblížili – ide o monumentálnu arénu s priemerov 66 metrov. Obvod tvorí 136 stĺpov toskánskeho štýlu, ktoré podopierajú 68 oblúkov. Aréna bola postavená čo by kameňom dohodil od Puente Nuevo za necelých šesť rokov (medzi rokmi 1779 až 1785). Aj dnes sa tu konajú býčie zápasy, konkrétne počas septembrového festivalu Pedro Romana. Pokiaľ by ste zápasy nestihli, môžete aspoň zájsť do múzea Museo Taurino, ktoré je celoročne dostupné.

Plaza de Toros

Ako posledné navštívime taký skrytý poklad – termálne kúpele, ktoré postavili medzi 13. a 15. storočím Maurovia. Sú to vlastne najzachovalejšie kúpele svojho druhu v Španielsku. Baños Arabes nájdete neďaleko Puente Viecho. Kúpele sa veľmi podobajú starovekým rímskym kúpeľom a zahŕňajú všetko – studený, teplý aj horúci kúpeľ. Samotná architektúra je typicky maurského štýlu. Bohužiaľ sú len na okrasu, pretože už dávno nefungujú.

Tak čo, máte chuť preskúmať tento menej známy kút Španielska?

GPS: 36°44'49.2"N 5°09'57.7"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: TheBoxagon, Olaf Tausch, Wolfgang Moroder, Mihael Grmek, cloudsoup

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Španielsko, Andalúzia – výlet za romantikou I.
Publikované: 17.5.2015
Či už vás zlákajú rušné ulice Sevilly, rytmy flamenca a sevillany, tajomnosť Córdoby, pôvab prímorského Cádizu alebo nádhera Granady so zasneženým pozadím Sierry Nevady, toto si jednoducho nemôžete nechať ujsť...

Španielsko, Marbella – mesto ako obrázok I
Publikované: 12.10.2018
Marbella je krásne a čisté mesto. Nájdete ho na slávnom pruhu pobrežia na juhu Španielska, ktoré je známe ako Costa del Sol. Promenády Marbelly lemujú palmy, luxusné plážové kluby alebo golfové ihriská.

Španielsko, Marbella – mesto ako obrázok II
Publikované: 19.10.2018
Marbellu, domov pre 140 tisíc ľudí, sme už letmo spoznali v minulom dieli. Dnes budeme v našom výlete pokračovať a preskúmame niektoré z ďalších zákutí tohoto juhošpanielskeho mesta.

Španielsko, Andalúzia – výlet za romantikou II.
Publikované: 24.5.2015
Moja výprava za slnečnou Andalúziou, za rytmami nespútaného a divokého gitaristu Paca de Lucíi, tanečnicami flamenca a sevillany pokračuje ďalej – v rozprávkovej Granade.

Španielsko, Andalúzia – výlet za romantikou III.
Publikované: 31.5.2015
Verím, že sa do Granady ešte niekedy pozriem. Teraz ale vyrážam smer Málaga a Córdoba.

Španielsko, Andalúzia – výlet za romantikou IV.
Publikované: 7.6.2015
Córdoba bola v 10. a 11. storočí najbohatším mestom Západu a strediskom islamskej kultúry. Prvý emirovia sídlili v Seville, ale už v šiestom roku arabskej okupácie (v roku 716) preložil emir Alhor svoj dvor do Córdoby. Prvých 40 rokov vládli ako zástupcovia damaského chalify. Boli to vojenskí náčelníci podriadení moci rodu Umajjovcov.

Španielsko, Andalúzia – výlet za romantikou V.
Publikované: 14.6.2015
Už je čas vydať sa ďalej. To znamená smer Cádiz. Každý mi odporúčal, aby som sa naň išla pozrieť. Tak prečo nie.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Sakrálne stavby

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
5x2 vstupenky na muzikál MAMMA MIA! Turné 2019
2. cena:
Poukážka na 5 návštev kaderníctva MACA Trnava
3. cena:
slovenská knižná novinka #Budinka
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby s polpenziou v Kaštieli Čičmany
2. cena redakcie:
Exkluzívny set z pravých riečnych perál v luxusnej bižutérií od Milishop.sk
3. cena redakcie:
Veľká kniha rozprávok

Aktuality:

15.11.2018
Od roku 2013, kedy sa Česká republika zapojila do medzinárodného projektu European Theatre Night, sa každoročne tretiu novembrovú sobotu prezentuje verejnosti divadlo v netradičnej forme. Tento rok sa Noci divadiel, ktorá pripadá na sobotu 17. novembra, zúčastní takmer stovka divadiel.
14.11.2018
Príďte zažiť unikátnu banícku oslavu, ktorú 25. novembra 2018 organizuje Špaňodolinský banícky cech a Banícky spolok Herrengrund v malebnej Španej doline.
13.11.2018
V pražskej Jungmannovej ulici v Mozarteu sa v decembri otvorí Národné filmové múzeum.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - URUGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

Odporúčame:

dnes:štvrtok 15. 11. 2018
sviatok:Leopold
dnes:
štvrtok 15.11.
11 °C
zajtra:
piatok 16.11.
8 °C