www.infoglobe.sk » Španielsko, Pueblos Blancos – duch maurských čias II

Španielsko, Pueblos Blancos – duch maurských čias II

Publikované: 14.12.2018
Hneď v úvode článku vás musíme zaviesť do prehistorických jaskýň neďaleko Villaluenga del Rosario. Na úpätí skalnatého masívu, ktorý je súčasťou pohoria Sierra de Cádiz, sa nachádza dedina Villaluenga del Rosario.

Dedinka s necelými 500 obyvateľmi je plná bielych domčekov. Hlavnou pamiatkou je kostol zo 16. storočia – Iglesia de San Miguel. Taktiež sa tu nachádza najstaršia aréna pre býčie zápasy v provincii Cádiz, ktorá je celá postavená z kameňa. Neďaleko dediny sa nachádzajú už zmienené prehistorické jaskyne, kde sa našli predmety z obdobia neolitu.

výhľad z Benaocazu

Po priamej ceste smerom na západ sa posunieme necelých desať kilometrov do približne rovnako veľkej dediny Benaocaz. Táto prastará maurská dedina je podobne ako jej susedka lemovaná bielymi domami, ktoré sa nachádzajú v úzkych uličkách pripomínajúcich bludisko.

fontána

Pokiaľ tu budete, určite nezabudnite navštíviť miestny hrad, alebo teda skôr to, čo z neho zostalo. Volá sa Aznalmara a postavený bol v priebehu 13. a 14. storočia. Určite si prehliadnite aj pustovne San Blas a Del Calvario alebo farský kostol San Pedro Apostol. Keď budete s prehliadkou pamiatok a samotnej dediny hotoví, čo vám príliš veľa času nezaberie, skúste niektorú z miestnych turistických trás. Jedna z nich vedie dokonca pozdĺž dávnej rímskej cesty.

zrúcanina hradu Aznalmara

Neďaleko sa nachádza ďalšie mesto, a to Grazalema. Za predchodkyňu súčasnej obce sa považuje rímska vila Lacidulia. Okolo 8. storočia nášho letopočtu sem prišli Berberi a oblasť pomenovali Raisa lami Suli, dnes prírodný park Parque Natural de Sierra de Grazalema. Vtedy tunajšiu miestnu ekonomiku tvorila prevažne ťažba dreva, poľnohospodárstvo, farmárčenie a výroba textilu. A práve na históriu textilnej výroby sa zameriava múzeum textilu Artesania textil de Grazalema.

Grazalema   Grazalema

Zahara de la Sierra

Grazalema je jedným z najlepších príkladov typicky maurského osídlenia. Snehovo biele domy sú natlačené jeden vedľa druhého pozdĺž úzkych uličiek a tichých námestíčok. Počas prechádzok si isto sem tam všimnete nádherný výhľad na okolité hory. Z pamiatok venujte pozornosť najmä kostolu Iglesia de Nuestra Seňora de la Aurora z 18. storočia a farskému kostolu Iglesia de la Encaminacion zo 17. storočia.

Približne pol hodiny jazdy autom z Grazalemy smerom na sever navštívime posledné miesto dnešného výletu, a to prekrásne mestečko Zahara de la Sierra, ktoré leží na príkrom horskom svahu a pôvodne bolo maurskou vojenskou základňou. Mestečko je známe predovšetkým miestnymi náboženskými oslavami Corpus Christi, ktoré sa odohrávajú v období okolo Veľkej noci a tešia sa veľkej obľube turistov.

GPS: (Benaocaz) 36°42'04.1"N 5°25'22.0"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Rafael Rivas, Lesamourai, El Pantera, El Pantera (2), El Pantera (3), El Pantera (4), Xemenendura, Panarria

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Španielsko, Pueblos Blancos – duch maurských časov I
Publikované: 7.12.2018
Dnes zamierime do Andalúzie, kde sa naša pozornosť zameria na takzvané Pueblos Blancos alebo biele dedinky, ktoré v sebe nesú šarm pradávnych maurských časov. Ide totiž o malé dedinky, ktoré sa vyznačujú bielymi domami typickými pre berberskú architektúru severnej Afriky, regiónu, ktorý je domovom Maurov.

Španielsko, Andalúzia – výlet za romantikou I.
Publikované: 17.5.2015
Či už vás zlákajú rušné ulice Sevilly, rytmy flamenca a sevillany, tajomnosť Córdoby, pôvab prímorského Cádizu alebo nádhera Granady so zasneženým pozadím Sierry Nevady, toto si jednoducho nemôžete nechať ujsť...

Španielsko, Andalúzia – výlet za romantikou II.
Publikované: 24.5.2015
Moja výprava za slnečnou Andalúziou, za rytmami nespútaného a divokého gitaristu Paca de Lucíi, tanečnicami flamenca a sevillany pokračuje ďalej – v rozprávkovej Granade.

Španielsko, Andalúzia – výlet za romantikou III.
Publikované: 31.5.2015
Verím, že sa do Granady ešte niekedy pozriem. Teraz ale vyrážam smer Málaga a Córdoba.

Španielsko, Andalúzia – výlet za romantikou IV.
Publikované: 7.6.2015
Córdoba bola v 10. a 11. storočí najbohatším mestom Západu a strediskom islamskej kultúry. Prvý emirovia sídlili v Seville, ale už v šiestom roku arabskej okupácie (v roku 716) preložil emir Alhor svoj dvor do Córdoby. Prvých 40 rokov vládli ako zástupcovia damaského chalify. Boli to vojenskí náčelníci podriadení moci rodu Umajjovcov.

Španielsko, Andalúzia – výlet za romantikou V.
Publikované: 14.6.2015
Už je čas vydať sa ďalej. To znamená smer Cádiz. Každý mi odporúčal, aby som sa naň išla pozrieť. Tak prečo nie.

Španielsko, Granada: Okamžik v nekonečnom tichu Alhambry I.
Publikované: 13.7.2013
“Verím vo večnosť,“ povedal veľký americký mysliteľ Ralph Waldo Emerson, keď tvrdil, že uzrel genialitu Grécka, Talianska a Španielska. Emerson bezpochyby poznal Granadu, alebo aspoň vedel, ako by to tam mohlo vyzerať.

Španielsko, Granada: Okamžik v nekonečnom tichu Alhambry II.
Publikované: 22.7.2013
V Patio de Los Leones sa návštevník bude cítiť ako doma. Tamojšie fontány, ktoré sú obklopené kolonádou so 124 stĺpmi, tvoria architektonický priestor, ktorý má slúžiť ľuďom. Je to zázračná kombinácia geometrie, svetla a rytmu.

Španielsko: Cádiz - malý hrnček zo striebra
Publikované: 4.5.2013
V južnom Španielsku, ktoré vyzerá ako by chcelo objať Afriku, je nezabudnuteľné miesto plné teplých farieb a strhujúcich, živých zážitkov. Tým miestom je Cádiz, „malý hrnček zo striebra (la tacita de plata)“, ako sa mu tiež hovorí.


Súvisiaca fotogaléria

Španielsko – v rytme flamenca
Španielsko (oficiálne Španielske kráľovstvo) leží na Pyrenejskom polostrove, o ktorý sa delí s Po...

Španielsko: Pohorie Sierra Nevada  
Pohorie Sierra Nevada s najvyššou horou Španielska Mulhacén (3482 m) sa tiahne neďaleko kultúrneh...

Španielsko: Cordoba
Mesto ležiace na juhu Španielska, kde okrem iného stojí slávna kresťansko-moslimská Mezquita. ...

Španielsko: V uliciach Granady
Tretia a posledná výprava do ulíc bohatého španielskeho mesta. Foto: Maxim Kucer

Španielsko:  Hor sa do Granady! II.
Pokračovanie prechádzky po jednom z najúžasnejších miest Pyrenejského polostrova. Foto: Maxim...

Španielsko: Hor sa do Granady!
Granada je centrom rovnomennej provincie a v minulosti bola významná aj ako hlavné mesto granadsk...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Balíček prekvapení z Divadla Nová scéna
2. cena:
Knižná publikácia Madagaskar - moja láska
3. cena:
Dve vstupenky na komédiu s pesničkami - KLIMAKTÉRIUM... a čo?
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci vo Villa Credo , Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Balíček kozmetiky od spoločnosti ALDA SLOVAKIA
3. cena redakcie:
Bluetooth reproduktor JBL GO 2

Aktuality:

18.3.2019
Ochutnajte dobrodružstvo na koľajniciach križujúcich mestá Petrohrad, Moskva, Novosibirsk, Jekaterinburg, Irkutsk a Bajkal. Zúčastnite sa pútavých prednášok v Bratislave, Banskej Bystrici alebo v Poprade.
17.3.2019
Verejné a školské knižnice na Slovensku a v Česku vás pozývajú stráviť noc medzi knihami, a to 29. marca 2019.
16.3.2019
Deviaty ročník rovnodennosti je pomyselným zahájením turistickej sezóny sedleckých pamiatok. Putovanie lúčov zapadajúceho slnka, ktoré v dňoch jarnej a jesennej rovnodennosti dopadajú najväčším oknom priamo na hlavný oltár, môžete pozorovať v stredu 20. marca od 17. hodiny v chráme Nanebovzatia Panny Márie a sv. Jána Krstiteľa.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LICHTENŠTAJNSKO a LUXEMBURSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 18. 3. 2019
sviatok:Eduard