www.infoglobe.sk » Španielsko, Pamplona – hlavné mesto Navarra II

Španielsko, Pamplona – hlavné mesto Navarra II

Publikované: 9.11.2018
Pokiaľ si spomínate, na začiatku predchádzajúceho článku sme sa zmienili o tom, že Pamplona je mestom, kde by mohli byť nadšení aj ľudia, ktorí majú radi tak trochu odvážnejšiu dovolenku. V čom to však spočíva?

Reč je o encierre alebo behu s býkmi. Táto udalosť sa každoročne odohráva ako súčasť väčších sviatkov Fiesta de San Fermín alebo sviatkov svätého Fermína, ktoré prebiehajú každý rok od 6. do 14. júla. Tento festival teda nie je len o behu s býkmi, ale jeho súčasťou sú aj krásne sprievody ako Gigantes, Cabezudos alebo procesia k pocte svätého Fermína, ktorá sa koná vždy 7. júla.

beh s býkmi – socha

Celý týždeň sa na námestí Plaza de Toros konajú býčie zápasy. Každý deň ráno sú ulice zatarasené, aby sa tade mohli prehnať býky, pred ktorými utekajú spravidla mladí muži, ktorí sa môžu niekomu zdať statoční a niekomu inému skôr ako niekto, kto zbytočne pokúša zdravie.

beh s býkmi

Vzhľadom na to, že sa jedná o naozaj nebezpečnú kratochvíľu, účastniť sa jej môžu len „bežci“, ktorí dosiahli vek 18 rokov a sú fyzicky zdatní. Ak sa cítite na to, aby ste strávili pár vypätých chvíľ utekaním pred stádom rozzúrených býkov, zraz bude vždy na námestí Plaza del Ayuntamiento okolo pol ôsmej ráno. Pre navodenie správnej atmosféry odporúčame prečítať si knihu Ernesta Hemingwaya Aj slnko vychádza, ktorú napísal v roku 1926.

Plaza del Castillo

Keď už zmieňujeme námestie, nesmieme opomenúť ani to azda najdôležitejšie v meste – Plaza del Castillo. Aj tu sa konajú verejné udalosti, rôzne procesie alebo trhy. A od roku 1844 samozrejme aj býčie zápasy.

Samotné námestie je obklopené historickými budovami s krásnymi balkónmi. Patrí medzi ne aj monumentálna radnica Ayuntamiento, ktorú isto neprehliadnete. Radnica vznikla na mieste, kde kedysi bývala priekopa. Budovu z pieskovca s barokovou fasádou po stranách korunuje trúbiaci anjel, po bokoch ktorého sa nachádzajú levi a trochu ďalej po stranách stoja sochy Herakla. Pokiaľ budete mať záujem, môžete kontaktovať radnicu a zariadiť si prehliadku zdarma.

radnica

ulica Estafeta

Okrem radnice si povšimnite aj nemenej impozantný palác Palacio de Navarra, pôvodne postavený v roku 1847, ale s výraznou dostavbou na začiatku 30. rokov 20. storočia. V súčasnosti je sídlom navarrského snemu. Vo vnútri paláca stojí za pozornosť Korunná sála s portrétom Ferdinanda VII. od Goyu.

Pokiaľ budete mať čas a chuť, skúste si urobiť výlet za mesto. Približne pol hodiny jazdy autom sa nachádza kláštor Leyre, ktorý bol založený v 11. storočí. Jeho kostol sa pýši románskym exteriérom a gotickým interiérom. Vo vnútri leží krypta, v ktorej boli pochovávaní navarrskí králi.

GPS: 42°48'59.4"N 1°38'29.1"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Bernard bill5, Vladimir Šeljapin, Dorieo21, Comakut, Maksim

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Španielsko, Pamplona – hlavné mesto Navarra I
Publikované: 2.11.2018
Turisti, ktorí preferujú skôr odvážnejšie zážitky, isto radi zavítajú do mesta situovaného v severovýchodnom cípe krajiny.

Španielsko, Oviedo – do srdca Astúrie I
Publikované: 26.10.2018
Oviedo je hlavným mestom Astúrskeho kniežatstva, jedného zo sedemnástich autonómnych spoločenstiev. Toto značne hornaté územie nájdete pri Biskajskom zálive na severe krajiny. Na juhu, kde kniežatstvo susedí s Leónom, tvorí prirodzenú hranicu Kantorské pohorie, ktoré na východe nadväzuje na Pyreneje.

Španielsko, León – nielen zastávka na svätojakubskej púti I
Publikované: 7.9.2018
Podobne ako mnohé súčasné mestá naprieč strednou, južnou a západnou Európou bol aj León založený ako rímsky vojenský tábor. Konkrétne v tomto bola utáborená siedma légia. Najväčšej sláve sa mesto tešilo medzi 10. a 12. storočím.

Španielsko, León – nielen zastávka na svätojakubskej púti II
Publikované: 14.9.2018
V prvej časti o severozápadnom španielskom meste León sme vám predstavili miestny kláštor, ktorý je dnes luxusným hotelom, a zastavili sme sa pri Casa de la Botines od slávneho architekta Antonia Gaudího. V druhej časti nášho výletu vás prevedieme po kostole svätého Izidora, leónskej katedrále alebo Múzeu moderného umenia.

Španielsko, Madrid – výlet za romantikou VIII.
Publikované: 5.7.2015
Prechádzam parkom a okolo Múzea Prado. Je to veľkochrám umeleckých diel, ale aj najväčšiemu obdivovateľovi umenia sa po pár hodinách začnú robiť mžíky pred očami.

Španielsko, Burgos – výlet na sever krajiny
Publikované: 28.9.2018
Mesto Burgos je známe predovšetkým vďaka svojej nádhernej katedrále. Niet divu, že práve tu vyrástla takáto stavba, keďže mesto patrilo a stále patrí medzi významné zastávky na ceste pútnikov do Santiago de Compostela.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Balíček prekvapení z Divadla Nová scéna
2. cena:
Knižná publikácia Madagaskar - moja láska
3. cena:
Dve vstupenky na komédiu s pesničkami - KLIMAKTÉRIUM... a čo?
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci vo Villa Credo , Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Balíček kozmetiky od spoločnosti ALDA SLOVAKIA
3. cena redakcie:
Bluetooth reproduktor JBL GO 2

Aktuality:

19.3.2019
Za svetový deň vody bol vyhlásený 22. marec, 23. marec zas patrí Svetovému dňu meteorológie. Pri príležitosti osláv vody sa každoročne konajú akcie, počas ktorých môžete navštíviť inak pre verejnosť neprístupné miesta spojené s vodou.
18.3.2019
Ochutnajte dobrodružstvo na koľajniciach križujúcich mestá Petrohrad, Moskva, Novosibirsk, Jekaterinburg, Irkutsk a Bajkal. Zúčastnite sa pútavých prednášok v Bratislave, Banskej Bystrici alebo v Poprade.
17.3.2019
Verejné a školské knižnice na Slovensku a v Česku vás pozývajú stráviť noc medzi knihami, a to 29. marca 2019.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LICHTENŠTAJNSKO a LUXEMBURSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 19. 3. 2019
sviatok:Jozef