www.infoglobe.sk » Španielsko, Pamplona – hlavné mesto Navarra II

Španielsko, Pamplona – hlavné mesto Navarra II

Publikované: 9.11.2018
Pokiaľ si spomínate, na začiatku predchádzajúceho článku sme sa zmienili o tom, že Pamplona je mestom, kde by mohli byť nadšení aj ľudia, ktorí majú radi tak trochu odvážnejšiu dovolenku. V čom to však spočíva?

Reč je o encierre alebo behu s býkmi. Táto udalosť sa každoročne odohráva ako súčasť väčších sviatkov Fiesta de San Fermín alebo sviatkov svätého Fermína, ktoré prebiehajú každý rok od 6. do 14. júla. Tento festival teda nie je len o behu s býkmi, ale jeho súčasťou sú aj krásne sprievody ako Gigantes, Cabezudos alebo procesia k pocte svätého Fermína, ktorá sa koná vždy 7. júla.

beh s býkmi – socha

Celý týždeň sa na námestí Plaza de Toros konajú býčie zápasy. Každý deň ráno sú ulice zatarasené, aby sa tade mohli prehnať býky, pred ktorými utekajú spravidla mladí muži, ktorí sa môžu niekomu zdať statoční a niekomu inému skôr ako niekto, kto zbytočne pokúša zdravie.

beh s býkmi

Vzhľadom na to, že sa jedná o naozaj nebezpečnú kratochvíľu, účastniť sa jej môžu len „bežci“, ktorí dosiahli vek 18 rokov a sú fyzicky zdatní. Ak sa cítite na to, aby ste strávili pár vypätých chvíľ utekaním pred stádom rozzúrených býkov, zraz bude vždy na námestí Plaza del Ayuntamiento okolo pol ôsmej ráno. Pre navodenie správnej atmosféry odporúčame prečítať si knihu Ernesta Hemingwaya Aj slnko vychádza, ktorú napísal v roku 1926.

Plaza del Castillo

Keď už zmieňujeme námestie, nesmieme opomenúť ani to azda najdôležitejšie v meste – Plaza del Castillo. Aj tu sa konajú verejné udalosti, rôzne procesie alebo trhy. A od roku 1844 samozrejme aj býčie zápasy.

Samotné námestie je obklopené historickými budovami s krásnymi balkónmi. Patrí medzi ne aj monumentálna radnica Ayuntamiento, ktorú isto neprehliadnete. Radnica vznikla na mieste, kde kedysi bývala priekopa. Budovu z pieskovca s barokovou fasádou po stranách korunuje trúbiaci anjel, po bokoch ktorého sa nachádzajú levi a trochu ďalej po stranách stoja sochy Herakla. Pokiaľ budete mať záujem, môžete kontaktovať radnicu a zariadiť si prehliadku zdarma.

radnica

ulica Estafeta

Okrem radnice si povšimnite aj nemenej impozantný palác Palacio de Navarra, pôvodne postavený v roku 1847, ale s výraznou dostavbou na začiatku 30. rokov 20. storočia. V súčasnosti je sídlom navarrského snemu. Vo vnútri paláca stojí za pozornosť Korunná sála s portrétom Ferdinanda VII. od Goyu.

Pokiaľ budete mať čas a chuť, skúste si urobiť výlet za mesto. Približne pol hodiny jazdy autom sa nachádza kláštor Leyre, ktorý bol založený v 11. storočí. Jeho kostol sa pýši románskym exteriérom a gotickým interiérom. Vo vnútri leží krypta, v ktorej boli pochovávaní navarrskí králi.

GPS: 42°48'59.4"N 1°38'29.1"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Bernard bill5, Vladimir Šeljapin, Dorieo21, Comakut, Maksim

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Španielsko, Pamplona – hlavné mesto Navarra I
Publikované: 2.11.2018
Turisti, ktorí preferujú skôr odvážnejšie zážitky, isto radi zavítajú do mesta situovaného v severovýchodnom cípe krajiny.

Španielsko, Oviedo – do srdca Astúrie I
Publikované: 26.10.2018
Oviedo je hlavným mestom Astúrskeho kniežatstva, jedného zo sedemnástich autonómnych spoločenstiev. Toto značne hornaté územie nájdete pri Biskajskom zálive na severe krajiny. Na juhu, kde kniežatstvo susedí s Leónom, tvorí prirodzenú hranicu Kantorské pohorie, ktoré na východe nadväzuje na Pyreneje.

Španielsko, León – nielen zastávka na svätojakubskej púti I
Publikované: 7.9.2018
Podobne ako mnohé súčasné mestá naprieč strednou, južnou a západnou Európou bol aj León založený ako rímsky vojenský tábor. Konkrétne v tomto bola utáborená siedma légia. Najväčšej sláve sa mesto tešilo medzi 10. a 12. storočím.

Španielsko, León – nielen zastávka na svätojakubskej púti II
Publikované: 14.9.2018
V prvej časti o severozápadnom španielskom meste León sme vám predstavili miestny kláštor, ktorý je dnes luxusným hotelom, a zastavili sme sa pri Casa de la Botines od slávneho architekta Antonia Gaudího. V druhej časti nášho výletu vás prevedieme po kostole svätého Izidora, leónskej katedrále alebo Múzeu moderného umenia.

Španielsko, Madrid – výlet za romantikou VIII.
Publikované: 5.7.2015
Prechádzam parkom a okolo Múzea Prado. Je to veľkochrám umeleckých diel, ale aj najväčšiemu obdivovateľovi umenia sa po pár hodinách začnú robiť mžíky pred očami.

Španielsko, Burgos – výlet na sever krajiny
Publikované: 28.9.2018
Mesto Burgos je známe predovšetkým vďaka svojej nádhernej katedrále. Niet divu, že práve tu vyrástla takáto stavba, keďže mesto patrilo a stále patrí medzi významné zastávky na ceste pútnikov do Santiago de Compostela.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Sakrálne stavby

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
5x2 vstupenky na muzikál MAMMA MIA! Turné 2019
2. cena:
Poukážka na 5 návštev kaderníctva MACA Trnava
3. cena:
slovenská knižná novinka #Budinka
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby s polpenziou v Kaštieli Čičmany
2. cena redakcie:
Exkluzívny set z pravých riečnych perál v luxusnej bižutérií od Milishop.sk
3. cena redakcie:
Veľká kniha rozprávok

Aktuality:

17.11.2018
Projekt „Česko-poľská Hrebeňovka – východná časť“ je zameraná na obnovenie historickej hrebeňovej trasy v česko-poľskom pohraničí. Trasa z veľkej časti kopíruje hranicu a v niekoľkých miestach prechádza do druhého štátu. Na najvyššom vrchole Wlodzickej vrchoviny (Vladzická hora, 758 m n. m.) v Poľsku bola koncom októbra otvorená nová rozhľadňa, ako prvá z jedenástich plánovaných.
16.11.2018
Nenechajte si ujsť možnosť priblížiť si rôzne jazyky sveta, naučiť sa slovíčka, stretnúť native speakrov z rôznych jazykových škôl, ochutnať tradičné jedlá a dozvedieť sa mnoho o zvykoch typických pre krajiny, ktorých jazyky sa budú prezentovať na jedinečnom Vianočnom festivale jazykov.
15.11.2018
Od roku 2013, kedy sa Česká republika zapojila do medzinárodného projektu European Theatre Night, sa každoročne tretiu novembrovú sobotu prezentuje verejnosti divadlo v netradičnej forme. Tento rok sa Noci divadiel, ktorá pripadá na sobotu 17. novembra, zúčastní takmer stovka divadiel.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - URUGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

Odporúčame:

dnes:sobota 17. 11. 2018
sviatok:Klaudia
dnes:
sobota 17.11.
7 °C
zajtra:
nedeľa 18.11.
6 °C