www.infoglobe.sk » Španielsko, Marbella – mesto ako obrázok I

Španielsko, Marbella – mesto ako obrázok I

Publikované: 12.10.2018
Marbella je krásne a čisté mesto. Nájdete ho na slávnom pruhu pobrežia na juhu Španielska, ktoré je známe ako Costa del Sol. Promenády Marbelly lemujú palmy, luxusné plážové kluby alebo golfové ihriská.

Marbella však nie je len o luxuse. Turisti si sem chodia okrem pláží užiť aj Casco Antiguo alebo historické centrum, ktoré sa nesie v atmosfére starých maurských stavieb, dláždených ulíc a stromov.

Začneme na námestí Plaza de los Naranjos. To bolo postavené v čase, keď boli Mauri vytlačení z Pyrenejského polostrova. Útulné námestie lemujú typicky biele andalúzske domy, medzi ktorými vyčnievajú Casa Consistorial, Casa del Corregidor a Ermita de Santiago.

Marbella

Ermita de Santiago je najstaršou dochovanou religióznou budovou na území mesta. Tento kostol je postavený v jednoduchom duchu a patrí k nemu aj zaujímavá socha svätého Jakuba. Casa del Corregidor zas pochádza z polovice 16. storočia a je kombináciou prvkov renesančného a gotického slohu. Najvýraznejšou časťou tohoto domu je balkón orámovaný troma oblúkmi. Posledná z troch menovaných budov, Casa Consistorial, je v súčasnosti mestskou radnicou. Dom vznikol v druhej polovici 16. storočia a v 17. storočí sa dočkal výraznejších stavebných úprav. Fasáda radnice, ktorú tvoria dlhé balkóny, je typickým príkladom architektúry španielskeho štýlu. Na dome môžete vidieť aj staré pamätné dosky oslavujúce dobytie mesta.

Casa Consistorial   Casa del Corregidor

Keby vás po prehliadke námestia prepadol hlad, možno budete naklonení nejakému gurmánskemu zážitku. Pokiaľ by to tak bolo, tak vám musíme odporučiť neďalekúMúzeum súčasného španielskeho rytectva reštauráciu Skina, ktorá sa pýši tým, že jej bola udelená prestížna michelinská hviezda. Trojchodové menu vás vyjde na 110 eur, ale s tým sa v takejto luxusnej reštaurácii jednoducho počíta.

Na záver dnešnej prvej časti o Marbelle vás zavedieme do jedného z najzaujímavejších miest v starom meste a tým je Múzeum súčasného španielskeho rytectva. Inštitúcia sídli v starej renesančno gotickej budove zo 16. storočia, ktorá pôvodne slúžila ako nemocnica. Rozsiahla kolekcia múzea predstavuje okolo štyritisíc umeleckých rytín a grafík z 20. a 21. storočia, medzi ktorými sú diela z rúk takých slávnych mien ako Goya, Picasso, Miró alebo Dalí.

GPS: 36°30'38.6"N 4°53'06.0"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Tjeerd, Steve-h, Mark Gilbert, Bernard bill5, Té i kriptonita

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Španielsko, Málaga – La Cala de Mijas a Marbella
Publikované: 26.8.2018
Letné obdobie je časom dovoleniek a my vás dnes na jednu pozveme. Vyberieme sa do slnkom zaliateho Španielska, presnejšie do Andalúzie. Zakotvíme v provincii Málaga, aby sme si vychutnali tzv. slnečné pobrežie – Costa del Sol.

Španielsko, Marbella – mesto ako obrázok II
Publikované: 19.10.2018
Marbellu, domov pre 140 tisíc ľudí, sme už letmo spoznali v minulom dieli. Dnes budeme v našom výlete pokračovať a preskúmame niektoré z ďalších zákutí tohoto juhošpanielskeho mesta.

Španielsko, Malaga – mesto, ktoré žije
Publikované: 18.7.2016
Malaga (španielsky napísané Málaga) je druhým najväčším mestom v španielskej oblasti Andalúzia. Rozkladá sa na pobreží stredozemného mora a je centrom známeho letoviska Costa del Sol alebo tiež Pobrežie slnka.

Španielsko, Ronda – mesto na kraji útesu
Publikované: 17.8.2018
Mesto Ronda nájdete v španielskej Andalúzii. Leží na rovine, ktorá je ukončená strmým útesom, čo mestu prepožičiava vskutku jedinečný vzhľad. Okrem toho sa vám určite zapáči aj miestna kultúra, ktorej hlavnú súčasť tvoria býčie zápasy. Pokiaľ ste čítali slávny román amerického spisovateľa Ernesta Hemingwaya „Komu zvonia do hrobu“, ktorý sa odohráva počas španielskej občianskej vojny, tak si možno na Rondu spomeniete, časť deja sa totiž odohráva práve tu.

Španielsko, Andalúzia – výlet za romantikou I.
Publikované: 17.5.2015
Či už vás zlákajú rušné ulice Sevilly, rytmy flamenca a sevillany, tajomnosť Córdoby, pôvab prímorského Cádizu alebo nádhera Granady so zasneženým pozadím Sierry Nevady, toto si jednoducho nemôžete nechať ujsť...

Španielsko, Andalúzia – výlet za romantikou II.
Publikované: 24.5.2015
Moja výprava za slnečnou Andalúziou, za rytmami nespútaného a divokého gitaristu Paca de Lucíi, tanečnicami flamenca a sevillany pokračuje ďalej – v rozprávkovej Granade.

Španielsko, Andalúzia – výlet za romantikou IV.
Publikované: 7.6.2015
Córdoba bola v 10. a 11. storočí najbohatším mestom Západu a strediskom islamskej kultúry. Prvý emirovia sídlili v Seville, ale už v šiestom roku arabskej okupácie (v roku 716) preložil emir Alhor svoj dvor do Córdoby. Prvých 40 rokov vládli ako zástupcovia damaského chalify. Boli to vojenskí náčelníci podriadení moci rodu Umajjovcov.

Španielsko, Andalúzia – výlet za romantikou III.
Publikované: 31.5.2015
Verím, že sa do Granady ešte niekedy pozriem. Teraz ale vyrážam smer Málaga a Córdoba.

Španielsko, Andalúzia – výlet za romantikou V.
Publikované: 14.6.2015
Už je čas vydať sa ďalej. To znamená smer Cádiz. Každý mi odporúčal, aby som sa naň išla pozrieť. Tak prečo nie.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Sakrálne stavby

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
5x2 vstupenky na muzikál MAMMA MIA! Turné 2019
2. cena:
Poukážka na 5 návštev kaderníctva MACA Trnava
3. cena:
slovenská knižná novinka #Budinka
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby s polpenziou v Kaštieli Čičmany
2. cena redakcie:
Exkluzívny set z pravých riečnych perál v luxusnej bižutérií od Milishop.sk
3. cena redakcie:
Veľká kniha rozprávok

Aktuality:

17.11.2018
Projekt „Česko-poľská Hrebeňovka – východná časť“ je zameraná na obnovenie historickej hrebeňovej trasy v česko-poľskom pohraničí. Trasa z veľkej časti kopíruje hranicu a v niekoľkých miestach prechádza do druhého štátu. Na najvyššom vrchole Wlodzickej vrchoviny (Vladzická hora, 758 m n. m.) v Poľsku bola koncom októbra otvorená nová rozhľadňa, ako prvá z jedenástich plánovaných.
16.11.2018
Nenechajte si ujsť možnosť priblížiť si rôzne jazyky sveta, naučiť sa slovíčka, stretnúť native speakrov z rôznych jazykových škôl, ochutnať tradičné jedlá a dozvedieť sa mnoho o zvykoch typických pre krajiny, ktorých jazyky sa budú prezentovať na jedinečnom Vianočnom festivale jazykov.
15.11.2018
Od roku 2013, kedy sa Česká republika zapojila do medzinárodného projektu European Theatre Night, sa každoročne tretiu novembrovú sobotu prezentuje verejnosti divadlo v netradičnej forme. Tento rok sa Noci divadiel, ktorá pripadá na sobotu 17. novembra, zúčastní takmer stovka divadiel.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - URUGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

Odporúčame:

dnes:sobota 17. 11. 2018
sviatok:Klaudia
dnes:
sobota 17.11.
7 °C
zajtra:
nedeľa 18.11.
6 °C