Španielsko, Mallorca: Palma

Publikované: 21.6.2017
Palma de Mallorca (oficiálne iba Palma) je hlavné a zároveň najväčšie mesto Baleárskych ostrovov. A ako si tu užijete dovolenku?

Mesto Palma leží na juhozápadnom pobreží Mallorcy a vďaka sieti diaľnic je ľahko dostupné z väčšiny turistických destinácií ostrova. Vôbec si netreba prenajímať vlastný automobil, z väčších centier jazdia pravidelné linky priamo do hlavného mesta prakticky každú hodinu. Navyše hromadná doprava tu je na vysokej úrovni, autobusy sú čisté a klimatizované a zakúpenie cestovného lístka u šoféra nerobí problém ani tým, ktorí neovládajú žiadny svetový jazyk.

katedrála

Porta Principal (západná brána katedrály)

Väčšina návštevníkov vystupuje podľa odporúčaní delegátov cestovných kancelárií na zastávke Katedrála (Catedral) alebo o kúsok ďalej na zastávke Námestie Kráľovnej (Plaza de la Reina), a dostávajú sa tak rovno k dominante celej metropoly – katedrále Panny Márie (Catedral Sa Seu). Táto gotická stavba, rozkladajúca sa na ploche viac než 6 500 m2, patrí k najväčším svätým chrámom v Európe. Jej výstavba začala už v roku 1230, dokončená však bola až v roku 1587 a za svoju dnešnú podobu vďačí geniálnemu španielskemu architektovi A. Gaudímu. 

palác Almudaina

Exteriér katedrály už na prvý pohľad uchváti, ohromujúca je však aj prehliadka interiéru. Rozľahlý vnútorný priestor sa skladá z 3 chrámových lodí a vďaka veľkým ružicovým oknám prekvapí množstvom svetla, nie nadarmo sa prezýva katedrála svetla

Pod ňou sa rozkladá miesto ako stvorené na relax – Parc de la Mar – s jazerom s vodotryskom. Zaujímavosťou je, že jazero je špeciálne upravené tak, aby sa v ňom zrkadlila katedrála.

Hneď vedľa katedrály stojí ďalšia významná pamiatka – palác Almudaina, pôvodné sídlo maurských vezírov a neskôr rezidenčný palác mallorských kráľov. Neprehliadnuteľná stavba, ktorá v súčasnosti slúži ako múzeum, dotvára celkový obraz mesta. Z hradieb je navyše nádherný výhľad na celý Palmský záliv.

Palmský záliv

Katedrála a jej blízke okolie je pravým rajom turistov – nájdete tu veľké množstvo kaviarní a reštaurácií, obchodíkov so suvenírmi a pouličných predajcov. Pokiaľ sa necháte zlákať na posedenie v niektorej z krčmičiek (a je skutočne ťažké odolať, pretože čašníci vás zvú doslova na každom kroku), objednajte si typické „churros“ – podlhovasté španielske šišky, ktoré sa namáčajú do čokolády a sú skutočne výborné. Treba však počítať s trošku vyššou cenou, než keby ste si rovnaký pokrm objednali v obyčajnej kaviarni na druhom konci mesta.

Parc da le Mar mestský park

Pokiaľ nepatríte k veľkým priaznivcom pešej chôdze alebo so sebou máte deti, ktoré prechádzka mestom až tak nebaví, tak sa môžete previesť historickým centrom vo voze ťahanom koňmi, pričom stanovisko týchto povozov nájdete hneď pri katedrále.

 vozy ťahané koňmi na ulici pri katedrále

Keď sa vydáte od katedrály a paláca po nábreží, dostanete sa k budove burzy La Lonja de los Mercaderes, jednému z majstrovských diel gotickej architektúry. La Lonja slúžila ako obchodný dom, dnes plní úlohu výstavnej siene.

Nájdete tu množstvo rôznych parkov, záhrad a zelených plôch, zvláštnosťou mesta sú však tzv. torrentes (kanály). Tieto umelo vytvorené riečne korytá boli vystavané za účelom zbierania a usmerňovania vody. Na celej Mallorce je len niekoľko málo riek, ktoré navyše počas leta často úplne vysychajú a v zime naopak nezvládajú nápor vody z výdatných dažďov. Konkrétne kanál Torrente de Sa Riera, prebiehajúci celým centrom Palmy, má nádherné okolie a v noci je osvetlený.

obr.9_Torrente-de-Sa-Riera

Historickým centrom s katedrálou a jej okolím však pamätihodnosti mesta nekončia. Pokiaľ radi vnímate celkovú atmosféru miest a bežný život v nich, odporúčam prehliadku katedrály nechať na samotný koniec výletu. Zastávky Catedral a Placa de la Reina prejdite a vystúpte až na Estació Intermodal. Neľakajte sa, keď autobus po dlhom prechádzaní mestom s niekoľkými rýchlymi zastávkami zájde do podzemia – ste na správnom mieste. Potom, čo vyjdete z hlavnej stanice, ocitnete sa na veľkom Španielskom námestí (Plaza de España) s jazdeckou sochou kráľa Jakuba I. Aragonského.

Plaza de España

Námestie je pravým srdcom celej metropoly a vstupnou branou do centra mesta. Teraz už môžete spoznávať mesto také, aké skutočne je. Pritom nemusíte mať strach, že zablúdite, pretože katedrála je natoľko dominantná, že späť k nej sa vždy bez problémov dostanete. Palma je krásne, relatívne čisté a bezpečné mesto, v ktorom si dovolenku určite užijete.

GPS: 39°34'02.5"N 2°38'55.5"E

 

Text: Táňa Vařachová

Foto: Táňa Vařachová, Wikimedia Commons: Taxiarchos228

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Španielsko IV.: Barcelona – rušný život na uliciach - VIDEO
Publikované: 12.5.2015
Do katalánskeho hlavného mesta som prišiel s rodinou na týždeň cez vianočné sviatky. A pretože rád spoznávam kultúru danej krajiny, strávil som hromadu času blúdením po uliciach a parkoch, chodil som raňajkovať do malých zapadnutých kaviarničiek spolu s miestnymi, užíval si niekoľko hodinové večere s výborným tapas a ešte lepším vínom a snažil sa spoznať čo najviac nových ľudí. Len škoda, že neviem ani španielsky, nieto katalánsky.

Španielsko III.: Barcelona – stovky rokov histórie alebo kam za pamiatkami - VIDEO
Publikované: 5.5.2015
V úzkych uličkách historického centra Barcelony je až neuveriteľne jednoduché zablúdiť. Vždy máte ale istotu, že po chvíli narazíte na katedrálu alebo aspoň menší chrám. Z diaľky ich nie je vidieť, jednoducho sa pri nich zrazu vynoríte. Naopak slávnu Sagrada Família je vidieť už dlho pred tým, než k nej dorazíte.

Španielsko I.: Barcelona – katalánske centrum - VIDEO
Publikované: 21.4.2015
Druhé najväčšie mesto Španielska, katalánske centrum, veľmi obľúbený cieľ digitálnych nomádov a hlavne miesto, odkiaľ si priveziete nespočetne veľa krásnych zážitkov. Barcelona je veľmi ústretová pre všetky typy cestovateľov a môžete ju navštíviť v ktoromkoľvek ročnom období.

Španielsko II. Tibidabo – posvätná hora nad Barcelonou - VIDEO
Publikované: 28.4.2015
So svojou výškou 512 metrov ide o najväčší vrchol prírodného útvaru Serra de Collserola. Práve preto by ste si ho nemali nechať ujsť, pokiaľ sa chcete pokochať jedným z najlepších výhľadov na celú Barcelonu. Hora Tibidabo sa týči na severozápade mesta a bezpečne ju spoznáte podľa monumentálneho bieleho chrámu na vrchole.


Súvisiaca fotogaléria

Španielsko: Barcelona – prímorská kráska
Mesto, ktoré nikdy nespí, asi tak by sme veľmi v skratke charakterizovali druhé najväčšie španiel...

Španielsko – v rytme flamenca
Španielsko (oficiálne Španielske kráľovstvo) leží na Pyrenejskom polostrove, o ktorý sa delí s Po...

Krížom krážom Valenciou druhý raz
Druhá prechádzka po krásnom španielskom veľkomeste. Foto: Maxim Kucer

Španielsko - Krížom krážom Valenciou  
Valencia je hlavným mestom rovnomennej provincie. Mesto obýva cez 800 tisíc ľudí, ktorí môžu byť ...

Španielsko: Barcelona - mesto snov
Barcelona je hlavným mestom Katalánska, autonómnej španielskej provincie ležiacej na severovýchod...


Súvisiace video

Španielsko IV.: Barcelona – rušný život v uliciach
Barcelona je ideálnou destináciou asi úplne pre každého. Môžete tu chodiť po pamiatkach a galériá...

Španielsko III.: Barcelona - pamiatky
V historickom centre Barcelony je neuveriteľne jednoduché zablúdiť. Vždy sa ale ocitnete pri neja...

Španielsko I.: Barcelona – katalánske centrum
Barcelona leží na pobreží Stredozemného mora v samotnom srdci španielskej provincie Katalánsko. Z...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Európa

1. 11. – 31. 12. 2017
1. cena:
Knižná publikácia Vietnam s vôňou koriandra od cestovnej agentúry Gaudium
2. cena:
Knižná publikácia Výber lyžiarskych a skialpinistických túr a sprievodca Extrémnym lyžovaním od Hory.sk
3. cena:
Tatranský vzduch a tričko Slovakia
1. cena redakcie:
Neobyčajná zimná vysokohorská túra od Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA - minerálna voda + rad produktov
3. cena redakcie:
Sladký balíček BRIX - sušené ovocie v kombinácií s kvalitnou belgickou čokoládou

Aktuality:

21.11.2017
ČD spolu s Plzenským mestským dopravným podnikom prepojili systém dvoch prepravných kariet, takže s In Kartou národného dopravcu sa dá odbaviť vo vozoch plzenskej MHD a rovnako tak s Plzenskou kartou sa dá odbaviť vo vlakoch Českých dráh.
20.11.2017
Zažite už 9. decembra 2017 v Sobášnom paláci v Bytči tie pravé Poľovnícke Vianoce.
19.11.2017
Nenechajte si ujsť netradičnú fúziu divadla, cirkusu a folklóru v podobe inscenácie Younák, ktorú môžete vidieť 5 a 6. decembra 2017 v Starej tržnici v Bratislave.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BOSNA A HERCEGOVINA:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 21. 11. 2017
sviatok:Elvíra
dnes:
utorok 21.11.
8 °C
zajtra:
streda 22.11.
11 °C