www.infoglobe.sk » Španielsko, León – nielen zastávka na svätojakubskej púti II

Španielsko, León – nielen zastávka na svätojakubskej púti II

Publikované: 14.9.2018
V prvej časti o severozápadnom španielskom meste León sme vám predstavili miestny kláštor, ktorý je dnes luxusným hotelom, a zastavili sme sa pri Casa de la Botines od slávneho architekta Antonia Gaudího. V druhej časti nášho výletu vás prevedieme po kostole svätého Izidora, leónskej katedrále alebo Múzeu moderného umenia.

Kolektívny kostol svätého Izidora sa v Španielsku považuje za popredný románsky chrám. Pôvodne tu stála predrománska stavba z 10. storočia. Tá však bola koncom 10. storočia zničená, aby bola zrenovovaná kresťanským kráľom Alfonzom V. a dokončená Ferdinandom I., a to všetko v období medzi 11. a 12. storočím.

kostol sv. Izidora   kostol sv. Izidora

Kostol sa skladá z troch lodí a troch apsíd, ktoré však boli neskôr prerobené do gotického štýlu. Vo vnútri nájdete hrobku svätého Izidora, sevillského biskupa. Západnú časť kostola tvorí Pantheon Real, ktorý pozostáva zo zdobených mramorových stĺpov. V tejto časti sú pochovaní králi, princezné a rôzni šľachtici z regiónu. Pozornosť venujte aj stropom, ktoré sú pokryté nádhernými maľbami, ktoré sa môžu smelo porovnávať s tými v Sixtínskej kaplnke.

katedrálakatedrálaĎalej sa pozrieme k leónskej katedrále. Monumentálna budova vznikala medzi 13. a 14. storočím a na jej výstavbe sa podieľalo niekoľko architektov, ktorí vytvorili ranogotický skvost, ktorý hľadal inšpiráciu v katedrálach v mestách Remeš a Amiens vo Francúzsku.

Hlavnými prvkami čela katedrály sú veže Torre de las Campanas a Torre de Reloj, ktoré z oboch strán ohraničujú bohato zdobené vchody do kostola. Puerta de Nuestra Seňora la Blanca sú najkrajšie vchodové dvere katedrály a zobrazujú posledný súd. Po pravej strane sú dvere Puerta de San Francisco s postavami prorokov a korunováciou Panny Márie. Po ľavej strane sú Puerta de la Regla s výjavmi z narodenia Ježiša Krista a jeho detstva.

Vnútrajšok je podobne bohato zdobený ako vonkajšok kostola. Na ploche 1 800 metrov štvorcových uvidíte vitrážové okná z 13. až 20. storočia. Obzvlášť tie najstaršie okná s ružovým sklom vytvárajú pri svite slnka až nadpozemsky krásnu atmosféru.

Múzeum súčasného umenia

Trojicu nami navštívených pamiatok zakončíme v Múzeu súčasného umenia – Museo de Arte Contemporáneo de Castilla y León. Hneď na prvý pohľad vás zaujme farebná fasáda pripomínajúca vitrážové sklá z vyššie zmienenej katedrály. Exponáty tu sú vystavované na viac než 21 tisíc metroch štvorcových. Cieľom múzea je vytvoriť interaktívny zážitok, ktorý návštevníkov úplne pohltí a podnieti diskusiu o vystavovaných dielach.

GPS: 42°36'04.5"N 5°34'16.9"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikimedia Commons: David Jimenez Llanez, Bjorn Christian Torissen, AdriPozuelo, Meginedde, Ion Jaureguailzo Sarasola

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Španielsko, León – nielen zastávka na svätojakubskej púti I
Publikované: 7.9.2018
Podobne ako mnohé súčasné mestá naprieč strednou, južnou a západnou Európou bol aj León založený ako rímsky vojenský tábor. Konkrétne v tomto bola utáborená siedma légia. Najväčšej sláve sa mesto tešilo medzi 10. a 12. storočím.

Španielsko, Burgos – výlet na sever krajiny
Publikované: 28.9.2018
Mesto Burgos je známe predovšetkým vďaka svojej nádhernej katedrále. Niet divu, že práve tu vyrástla takáto stavba, keďže mesto patrilo a stále patrí medzi významné zastávky na ceste pútnikov do Santiago de Compostela.

Španielsko, Oviedo – do srdca Astúrie I
Publikované: 26.10.2018
Oviedo je hlavným mestom Astúrskeho kniežatstva, jedného zo sedemnástich autonómnych spoločenstiev. Toto značne hornaté územie nájdete pri Biskajskom zálive na severe krajiny. Na juhu, kde kniežatstvo susedí s Leónom, tvorí prirodzenú hranicu Kantorské pohorie, ktoré na východe nadväzuje na Pyreneje.

Španielsko, Pamplona – hlavné mesto Navarra I
Publikované: 2.11.2018
Turisti, ktorí preferujú skôr odvážnejšie zážitky, isto radi zavítajú do mesta situovaného v severovýchodnom cípe krajiny.

Španielsko, Pamplona – hlavné mesto Navarra II
Publikované: 9.11.2018
Pokiaľ si spomínate, na začiatku predchádzajúceho článku sme sa zmienili o tom, že Pamplona je mestom, kde by mohli byť nadšení aj ľudia, ktorí majú radi tak trochu odvážnejšiu dovolenku. V čom to však spočíva?

Španielsko, Salamanca – univerzitné mesto so stredovekou atmosférou
Publikované: 24.8.2018
Dnes navštívime španielske mesto Salamanca, ktoré sa nachádza v autonómnom spoločenstve Kastília a León. Od roku 1988 je historické centrum mesta súčasťou svetového dedičstva UNESCO a po prečítaní nasledujúcich riadkov pochopíte, prečo to tak je. Budete mať totiž pocit, ako by ste sa prechádzali v nejakom obrovskom historickom skanzene.

Španielsko, Salamanca – univerzitné mesto so stredovekou atmosférou II
Publikované: 31.8.2018
Po minulotýždňovej ochutnávke pokračujeme v prechádzke po univerzitnom meste nazývanom Salamanca. V druhej časti nášho výletu sa pozrieme na sakrálne stavby a miestne múzeá. Pohodlne sa usaďte, ideme na to.

Španielsko, Madrid – výlet za romantikou VIII.
Publikované: 5.7.2015
Prechádzam parkom a okolo Múzea Prado. Je to veľkochrám umeleckých diel, ale aj najväčšiemu obdivovateľovi umenia sa po pár hodinách začnú robiť mžíky pred očami.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

21.1.2019
Chceli by ste splavovať rieku Dunajec na raftových člnoch v zime? V piatok 25. a v sobotu 26. januára 2019 budete mať príležitosť, nakoľko sa uskutoční 11. ročník vodáckej verzie fašiangov - Zimný splav Dunajca.
20.1.2019
Príďte sa zabaviť a zapretekať si na verejné preteky v behu na lyžiach, ktoré sa uskutočnia už dnes od 10-tej hodiny, pri príležitosti Svetového dňa snehu (World Snow Day).
19.1.2019
Pri vstupe do historického centra talianskych Benátok turisti zaplatia od 2,50 do 10 eur. Nové opatrenie by sa malo dotknúť len jednodenných turistov, ktorí nebudú v meste ubytovaní.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 21. 1. 2019
sviatok:Vincent
dnes:
pondelok 21.1.
2 °C
zajtra:
utorok 22.1.
1 °C