www.infoglobe.sk » Španielsko, León – nielen zastávka na svätojakubskej púti II

Španielsko, León – nielen zastávka na svätojakubskej púti II

Publikované: 14.9.2018
V prvej časti o severozápadnom španielskom meste León sme vám predstavili miestny kláštor, ktorý je dnes luxusným hotelom, a zastavili sme sa pri Casa de la Botines od slávneho architekta Antonia Gaudího. V druhej časti nášho výletu vás prevedieme po kostole svätého Izidora, leónskej katedrále alebo Múzeu moderného umenia.

Kolektívny kostol svätého Izidora sa v Španielsku považuje za popredný románsky chrám. Pôvodne tu stála predrománska stavba z 10. storočia. Tá však bola koncom 10. storočia zničená, aby bola zrenovovaná kresťanským kráľom Alfonzom V. a dokončená Ferdinandom I., a to všetko v období medzi 11. a 12. storočím.

kostol sv. Izidora   kostol sv. Izidora

Kostol sa skladá z troch lodí a troch apsíd, ktoré však boli neskôr prerobené do gotického štýlu. Vo vnútri nájdete hrobku svätého Izidora, sevillského biskupa. Západnú časť kostola tvorí Pantheon Real, ktorý pozostáva zo zdobených mramorových stĺpov. V tejto časti sú pochovaní králi, princezné a rôzni šľachtici z regiónu. Pozornosť venujte aj stropom, ktoré sú pokryté nádhernými maľbami, ktoré sa môžu smelo porovnávať s tými v Sixtínskej kaplnke.

katedrálakatedrálaĎalej sa pozrieme k leónskej katedrále. Monumentálna budova vznikala medzi 13. a 14. storočím a na jej výstavbe sa podieľalo niekoľko architektov, ktorí vytvorili ranogotický skvost, ktorý hľadal inšpiráciu v katedrálach v mestách Remeš a Amiens vo Francúzsku.

Hlavnými prvkami čela katedrály sú veže Torre de las Campanas a Torre de Reloj, ktoré z oboch strán ohraničujú bohato zdobené vchody do kostola. Puerta de Nuestra Seňora la Blanca sú najkrajšie vchodové dvere katedrály a zobrazujú posledný súd. Po pravej strane sú dvere Puerta de San Francisco s postavami prorokov a korunováciou Panny Márie. Po ľavej strane sú Puerta de la Regla s výjavmi z narodenia Ježiša Krista a jeho detstva.

Vnútrajšok je podobne bohato zdobený ako vonkajšok kostola. Na ploche 1 800 metrov štvorcových uvidíte vitrážové okná z 13. až 20. storočia. Obzvlášť tie najstaršie okná s ružovým sklom vytvárajú pri svite slnka až nadpozemsky krásnu atmosféru.

Múzeum súčasného umenia

Trojicu nami navštívených pamiatok zakončíme v Múzeu súčasného umenia – Museo de Arte Contemporáneo de Castilla y León. Hneď na prvý pohľad vás zaujme farebná fasáda pripomínajúca vitrážové sklá z vyššie zmienenej katedrály. Exponáty tu sú vystavované na viac než 21 tisíc metroch štvorcových. Cieľom múzea je vytvoriť interaktívny zážitok, ktorý návštevníkov úplne pohltí a podnieti diskusiu o vystavovaných dielach.

GPS: 42°36'04.5"N 5°34'16.9"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikimedia Commons: David Jimenez Llanez, Bjorn Christian Torissen, AdriPozuelo, Meginedde, Ion Jaureguailzo Sarasola

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Španielsko, León – nielen zastávka na svätojakubskej púti I
Publikované: 7.9.2018
Podobne ako mnohé súčasné mestá naprieč strednou, južnou a západnou Európou bol aj León založený ako rímsky vojenský tábor. Konkrétne v tomto bola utáborená siedma légia. Najväčšej sláve sa mesto tešilo medzi 10. a 12. storočím.

Španielsko, Burgos – výlet na sever krajiny
Publikované: 28.9.2018
Mesto Burgos je známe predovšetkým vďaka svojej nádhernej katedrále. Niet divu, že práve tu vyrástla takáto stavba, keďže mesto patrilo a stále patrí medzi významné zastávky na ceste pútnikov do Santiago de Compostela.

Španielsko, Oviedo – do srdca Astúrie I
Publikované: 26.10.2018
Oviedo je hlavným mestom Astúrskeho kniežatstva, jedného zo sedemnástich autonómnych spoločenstiev. Toto značne hornaté územie nájdete pri Biskajskom zálive na severe krajiny. Na juhu, kde kniežatstvo susedí s Leónom, tvorí prirodzenú hranicu Kantorské pohorie, ktoré na východe nadväzuje na Pyreneje.

Španielsko, Pamplona – hlavné mesto Navarra I
Publikované: 2.11.2018
Turisti, ktorí preferujú skôr odvážnejšie zážitky, isto radi zavítajú do mesta situovaného v severovýchodnom cípe krajiny.

Španielsko, Pamplona – hlavné mesto Navarra II
Publikované: 9.11.2018
Pokiaľ si spomínate, na začiatku predchádzajúceho článku sme sa zmienili o tom, že Pamplona je mestom, kde by mohli byť nadšení aj ľudia, ktorí majú radi tak trochu odvážnejšiu dovolenku. V čom to však spočíva?

Španielsko, Salamanca – univerzitné mesto so stredovekou atmosférou
Publikované: 24.8.2018
Dnes navštívime španielske mesto Salamanca, ktoré sa nachádza v autonómnom spoločenstve Kastília a León. Od roku 1988 je historické centrum mesta súčasťou svetového dedičstva UNESCO a po prečítaní nasledujúcich riadkov pochopíte, prečo to tak je. Budete mať totiž pocit, ako by ste sa prechádzali v nejakom obrovskom historickom skanzene.

Španielsko, Salamanca – univerzitné mesto so stredovekou atmosférou II
Publikované: 31.8.2018
Po minulotýždňovej ochutnávke pokračujeme v prechádzke po univerzitnom meste nazývanom Salamanca. V druhej časti nášho výletu sa pozrieme na sakrálne stavby a miestne múzeá. Pohodlne sa usaďte, ideme na to.

Španielsko, Madrid – výlet za romantikou VIII.
Publikované: 5.7.2015
Prechádzam parkom a okolo Múzea Prado. Je to veľkochrám umeleckých diel, ale aj najväčšiemu obdivovateľovi umenia sa po pár hodinách začnú robiť mžíky pred očami.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Balíček prekvapení z Divadla Nová scéna
2. cena:
Knižná publikácia Madagaskar - moja láska
3. cena:
Dve vstupenky na komédiu s pesničkami - KLIMAKTÉRIUM... a čo?
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci vo Villa Credo , Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Balíček kozmetiky od spoločnosti ALDA SLOVAKIA
3. cena redakcie:
Bluetooth reproduktor JBL GO 2

Aktuality:

19.4.2019
Pozývame vás na výstavu bonsajov v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach, ktorá sa uskutoční od 26. apríla do 1. mája 2019.
18.4.2019
Ornamentálne zdobená drevená chata Libušín na Pustevnách, ktorú v marci 2014 z veľkej časti zlikvidoval požiar, už získala svoju novú podobu. Do konca tohto roku má byť jej obnova úplne dokončená.
17.4.2019
Zveropark v Revištskom Podzámčí (okres Žarnovica) ožije veľkonočnými zvykmi a radostne privíta jar. Tešiť sa môžete na nové prírastky, súťaže i bohatý zábavný program.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAROKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 4. 2019
sviatok:Jela