www.infoglobe.sk » Španielsko, Ibiza – hlavné mesto Eivissa a výlet na ostrov Formentera

Španielsko, Ibiza – hlavné mesto Eivissa a výlet na ostrov Formentera

Publikované: 14.7.2018
Ibiza je ostrov v Baleárskom súostroví s rozlohou 571 km². Je ôsmym najväčším španielskym ostrovom a spoločne s ostrovom Formentera je hlavnou súčasťou skupiny Illes Pitiüses (Borovicové ostrovy). Ibiza je ostrov plný zábavy, nikdy nekončiacich večierkov a bujarého života ako na plážach, tak aj v mestách.

Cestovanie po Ibize nie je žiadny problém. Majú tu dosť dobrú autobusovú dopravu, ale úplne najlepšie je požičať si auto a previesť sa po celom ostrove. A ani cestovanie stopom tu nie je vôbec zlé.

Hlavné mesto Eivissa by sa dalo rozdeliť na dve časti – na staré a nové mesto. Staré mesto tvorí prístav s priľahlou štvrťou Sa Penya a La Marina a je obohnané hradbami Dalt Vila. Západne od tejto historickej časti sa rozkladá moderná časť mesta, ktorá sa neustále rozrastá. Eivissa je krásne mesto, kde to žije. Hudba sa rozlieha uličkami, všade sú kaviarne, reštaurácie, malé obchodíky a jednoducho všetko, čo k živému mestečku patrí.

stará časť Ibizy   pohľad na novú časť

O ostrove Formentera sme počuli, že je skutočne nádherný, rozhodli sme sa ho teda navštíviť. Leží 8 km južne od Ibizy a rozkladá sa na 82 km². Jediné možné spojenie je loď, a tak sme si pre istotu kúpili lístok už deň dopredu. Báli sme sa náporu turistov. Cena za trajekt sa pohybuje od 20 eur vyššie, záleží od spoločnosti, ktorú si človek zvolí. Ráno sme šli teda k prístavu, nalodili sme sa a vyrazili smer Formentera.

hradby Dalt Vila    pohľad z hradieb na Ibizu

Plavba trvá asi 30 minút. Keď sme sa vylodili, naša cesta viedla na najznámejšie miesto, a to na sever ostrova, kde sa nachádza národný park Ses Salines. Je to 5 km dlhý výbežok s pieskovými dunami a skalnými útvarmi, ktorý lemujú krásne pláže s dlhou plytčinou. Jemný biely piesok a azúrová voda pripomínajú Karibské more a úplne vám vyrazia dych. Po celom výbežku vedie cesta, ktorá sa dá prejsť na bicykli. Ten si môžete požičať hneď v prístave za 6 eur na deň, ale samozrejme môžete ísť aj peši. Na bicykli to zaberie necelých 30 minút a pešky je to necelá hodina. Po celý čas sa môžete kochať krásou okolia.

Formentera a jej pláže   domy na Formentere

Po celom pobreží sú zaparkované jachty, ktoré dotvárajú prekrásnu kulisu. Cestou sa nachádza aj azda najobľúbenejšia pláž – Platja de Ses Illetes. Z pláže je pekný výhľad na asi 150 metrov vzdialený ostrovček Espalmador. Náš cieľ bol teda jasný. Došli sme na koniec výbežku a vyrazili sme do mora. Išli sme vyskúšať, či sa dá prejsť na tento malý ostrovček. Mali sme šťastie. S vecami nad hlavou sme krásne prešli. Rozložili sme si veci na pláži a už sme si len užívali krásne počasie a teplé more.

prechod na malý ostrovček je možný   more na Formentere

Celá cesta je dobre značená. Na ceduliach sú názvy pláží, takže človek vždy vie, kde sa nachádza. A kto nemá rád pláže, môže vyraziť na okružnú jazdu po ostrove.

na ostrove

výzdoby na plážach    pláž Plaja de Ses Illetes

Formentera je úplným opakom Ibizy. Čo znamená, že rušný nočný život a diskotéky tu nenájdete, ale tá krása mora a celkového prostredia je neprekonateľná. 

GPS: 38°41'14.6"N 1°27'40.4"E

 

Text a foto: Kateřina Janovská

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Španielsko, Mallorca: Palma
Publikované: 21.6.2017
Palma de Mallorca (oficiálne iba Palma) je hlavné a zároveň najväčšie mesto Baleárskych ostrovov. A ako si tu užijete dovolenku?

Španielsko, Ibiza – cestujeme po ostrove I
Publikované: 21.7.2018
Ibiza je ostrov plný možností. Či už človek túži po objavovaní historických pamiatok, alebo hľadá nedotknutú prírodu, malé či veľké pláže. My sa dnes na pár zaujímavých miest vydáme.

Španielsko, Ibiza – cestujeme po ostrove II
Publikované: 28.7.2018
Naším ďalším cieľom pri prechádzaní ostrova je miesto zvané Atlantis, ale tiež národný park Ses Salines.


Súvisiaca fotogaléria

Ibiza – nočný život aj krásne pláže
Španielska Ibiza je známa bujarými večierkami, nočným životom a klubmi. Taktiež je to ale ideálne...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

20.1.2019
Príďte sa zabaviť a zapretekať si na verejné preteky v behu na lyžiach, ktoré sa uskutočnia už dnes od 10-tej hodiny, pri príležitosti Svetového dňa snehu (World Snow Day).
19.1.2019
Pri vstupe do historického centra talianskych Benátok turisti zaplatia od 2,50 do 10 eur. Nové opatrenie by sa malo dotknúť len jednodenných turistov, ktorí nebudú v meste ubytovaní.
18.1.2019
Pozývame vás stráviť podmanivý zimný večer v zubereckom Múzeu oravskej dediny v obklopení nádhernej prírody. Čakajú vás úchvatné zimné kulisy, ktoré sľubujú jedinečný zážitok.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 20. 1. 2019
sviatok:Dalibor
dnes:
nedeľa 20.1.
2 °C
zajtra:
pondelok 21.1.
2 °C