www.infoglobe.sk » Škótsko – národný park Cairngorms I

Škótsko – národný park Cairngorms I

Publikované: 20.1.2018
Z prekrásneho ostrova Skye sa vydávame späť na pevninu. Ideme vyše 100 míľ smerom na východ do prázdninového letoviska Aviemore, kde budeme tráviť nasledujúce dve noci.

Národný park je pomenovaný po pohorí Cairngorms, založený bol v roku 2003 a nachádza sa tu päť najvyšších škótskych vrcholov, pričom ten najvyšší meria 1 309 metrov. V zime si tu prídu na svoje lyžiari, bežkári, skalolezci, ba aj ľadolezci. V lete je tento národný park obľúbeným miestom pre cyklistov a nadšencov vodných športov, ako je windsurfirg, kanoistika či plachtenie. Pre turistiku je park vhodný celoročne.

Craigellaichie National Nature Reserve trail

Ubytovávame sa priamo v Aviemore. Radíme sa, ako stráviť celé dnešné odpoludnie a nasledujúce dni, ponúk na výlety v okolí je naozaj neúrekom. Za mierneho mrholenia sa vydávame na dvojhodinový výlet na blízku horu Cairn. Kúsok za hostelom sa napájame na cestu Craigellachie National Nature Reserve trail. Míňame krásne jazero Loch Pulladdern a listnatým lesom pomaly stúpame hore k vrcholu. Hmlový opar vytvára v lese tajuplnú atmosféru. Mrholenie sa bohužiaľ pomaly mení na silnejší dážď a s pribúdajúcimi metrami nad morom postupne prechádza do mokrého snehu. Stretávame niekoľko premočených turistov, ale nenecháme sa nimi ani prudším stúpaní odradiť a onedlho sa už dostávame do cieľa. Listnatý les sa mení na kosodrevinu a neskôr sa okrem kamenitej zeminy nachádza všade už len vres. Výhľad tentokrát nemáme zrovna katalógový, ale aj tak je to naozaj vydarená prechádzka krásnou škótskou prírodou. Dole sa dostávame rovnakou cestou, ako sme prichádzali, potom si však urobíme ešte menší okruh okolo jazera.

Craigellachie National Nature Reserve trail   jazero Loch an Eilein

stúpanie na ceste Craigellachie National Nature Reserve trail  cesta okolo jazera Loch an Eilein  Craigellachie National Nature Reserve trail

Nasledujúci deň ráno nás čaká naozaj príjemné prekvapenie. Cez noc sa značne ochladilo a navyše nasnežilo, čo úplne premenilo vzhľad okolitej krajiny. Zároveň konečne zmizlo daždivé počasie, ktoré nahradilo slnko a občasné mierne sneženie. V čerstvo napadanom snehu sa okolo hostelu naháňajú králiky, veveričky a poletujú tu aj vtáčiky – personál im tu totiž zriadil malé kŕmidlo. My však neváhame a hneď po raňajkách sa vydávame na výlet. Máme naplánovaný sedem kilometrov dlhý okruh okolo jazera Loch an Eilein, ktoré sa nachádza v borovicovom lese Rothiemurchus Forest. Táto trasa patrí k najobľúbenejším krátkym prechádzkam v Škótsku a nachádza sa len pár kilometrov od nášho hostelu.

zimná krajina v okolí jazera Loch an Eilein

Priamo k jazeru sa dá pohodlne prísť autom, nachádza sa tu aj parkovisko, z ktorého sa vydávame smerom na Loch an Eilein. Po pravej strane vidíme v bielej budove turistické informácie. Potom pokračujeme ďalej po lesnej ceste, ktorá doslova obkresľuje jazero. Po krátkom čase zbadáme ruiny ostrovného hradu ležiaceho uprostred jazera. Práve ten sem láka najviac návštevníkov.

jazero Loch an Eilein   trosky ostrovného hradu na jazere Loch an Eilein

V zimnej krajine vyzerá celá scenéria naozaj prekrásne. Rozhodne si treba zobrať vhodné a predovšetkým nepremokavé topánky. Zároveň sa ale nejedná o náročnú trasu, skôr o príjemnú prechádzku, na ktorej si určite urobíte mnoho krásnych fotografií. Táto túra vám podľa dostupných informácií zaberie zhruba 2 hodiny, avšak normálnym tempom ju bez problémov prejdete za slabšiu hodinku a pol. To však vôbec nevadí, pretože národný park Cairngorms ponúka nespočetne veľa ďalších dlhších aj kratších skvelých trás.

GPS: 57°08'52.7"N 3°49'33.6"W

 

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Škótsko – Glasgow a Clyde Muirshiel Regional Park
Publikované: 23.12.2017
Na cestovanie po Škótsku sme si vybrali tak trochu netradičný jesenný termín. Dlho sme zvažovali, či vyraziť aj napriek skrátenej dobe denného svetla, zime a častým dažďovým prehánkam, ale nakoniec nás krásy Škótska a akčné ceny leteniek predsa len zlákali. Medzi Prahou a Edinburghom sa lieta pravidelnou linkou, no a mesto Glasgow sa nachádza približne hodinu jazdy autom od Edinburghu. Ako prvé sme sa ale rozhodli dopoludnia zájsť najskôr o kúsok ďalej (stále však smerom na západ) a urobiť si prechádzku v regionálnom parku Clyde Muirshiel Regional Park.

Škótsko – národný park Cairngorms II
Publikované: 27.1.2018
Po prechádzke okolo jazera Loch an Eilein sa vraciame späť na rýchly obed do dedinky Aviemore a potom zas vyrážame do zasneženej škótskej prírody. Tentokrát nás čaká približne päťkilometrový okruh v lese Ellan Wood v okolí dedinky Carrbridge, ktorá sa nachádza 20 minút jazdy autom od Aviemore.

Škótsko – The Hermitage, Perth a St Andrews
Publikované: 3.2.2018
Opúšťame prázdninové letovisko Aviemore a vydávame sa smerom na juh. Naším cieľom je mestečko Perth, kde plánujeme stráviť poslednú škótsku noc. Čaká nás viac než dvojhodinová cesta autom.

Škótsko – krásy ostrova Skye
Publikované: 13.1.2018
Skoro ráno sa vydávame na prieskum nádherného škótskeho ostrova Skye. Dnes nám predpoveď počasia po prvý raz hlási celodenný dážď, čo nás na tomto krásnom mieste síce veľmi zamrzí, ale keďže tu sú prehánky naozaj veľmi časté, je ťažké výlet vhodne naplánovať.

Škótsko – výlet na ostrov Inchcailloch a hrad Kilchurn
Publikované: 30.12.2017
Dnes vyrážame do centrálneho Škótska, presnejšie do národného parku Loch Lomond and The Trossachs National Park. Loch Lomond je najväčším škótskym jazerom s rozlohou 71 kilometrov štvorcových a maximálnou hĺbkou 192 metrov. Na jazere sa rozkladá vyše 30 malých ostrovčekov a my sme sa rozhodli navštíviť jeden z nich.

Škótsko: Krajina vresov, jazier a oviec I.
Publikované: 10.3.2014
Už v lete 2011 som sa bol v Škótsku na niekoľko dní pozrieť. Tentoraz to ale bolo iné. A možno aj trochu šialené. V tej dobe som bol čerstvo plnoletý študent, len s letenkou domov, zhruba tristo librami vo vrecku a nocľahom na prvú noc.

Škótsko: Krajina vresov, jazier a oviec II.
Publikované: 17.3.2014
Po pol hodine jazdy vystupujem v Aberdour, rybárskom mestečku na pobreží zálivu Forth. Zatiaľ ešte vôbec netuším, kam by som mal ísť, a tak sa vydávam po šípkach Fife Coastal Path, asi aj preto, že vedie pozdĺž železnice (a tým zároveň aj pozdĺž pobrežia).

Škótsko, Glasgow: mesto na rieke Clyde I.
Publikované: 19.9.2014
Referendum v Škótsku je v posledných mesiacoch častou témou vo svetových médiách. Aj keby Škóti z viac než tristo rokov dlhej únie s Anglickom nevystúpili, je takmer isté, že Londýn by škótske väzby k Anglii opäť o čosi uvoľni. Taktiež je otázkou, ako by si Škótsko ako samostatný štát viedlo a aké by bolo jeho medzinárodné postavenie.

Škótsko, Glasgow: mesto na rieke Clyde II.
Publikované: 26.9.2014
Po stručnom zoznámení sa s Glasgowom v minulej časti, sa dnes vydáme ďalej do jeho ulíc a preskúmame jeho najslávnejšie pamiatky a miesta.


Súvisiaca fotogaléria

Škótsko – Drsná príroda, stredoveká architektúra a skvelá whisky
Čo sa vám vybaví, keď sa povie Škótsko? Väčšine ľudí asi škótska whisky, kilt, lochnesská príšera...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

16.2.2019
Ďalší z čokoládových festivalov, ktoré sa organizujú vo väčších mestách Českej republiky, sa koná na českobudejovickom výstavisku počas víkendu 22. až 24. februára. Na akcii s vôňou čokolády si pochutnáte, pobavíte sa a možno sa aj niečo priučíte.
15.2.2019
Pani Marcela Kotrčová, majiteľka apartmánov v Nových Hradoch, prišla so zaujímavým nápadom.
14.2.2019
Juhotalianske mesto Matera získalo titul Európske hlavné mesto kultúry pre rok 2019. Zároveň je aj hlavným mestom rovnomennej provincie. Ešte pred niekoľkými desiatkami rokov sa považovalo za mesto chudobných a hrozil mu postupný rozpad. Dnes sa teší ochrane UNESCO a ročne ho navštívia tisíce návštevníkov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - JAPONSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 16. 2. 2019
sviatok:Ida, Liana
dnes:
sobota 16.2.
9 °C
zajtra:
nedeľa 17.2.
8 °C