www.infoglobe.sk » Škótsko – krásy ostrova Skye

Škótsko – krásy ostrova Skye

Publikované: 13.1.2018
Skoro ráno sa vydávame na prieskum nádherného škótskeho ostrova Skye. Dnes nám predpoveď počasia po prvý raz hlási celodenný dážď, čo nás na tomto krásnom mieste síce veľmi zamrzí, ale keďže tu sú prehánky naozaj veľmi časté, je ťažké výlet vhodne naplánovať.

Našou prvou dnešnou zastávkou bude Fairy Pools. Po kamenitej cestičke pozdĺž rieky Brittle sa vydávame smerom k nášmu cieľu. Cestou stretávame veľa ovečiek poskakujúcich po kameňoch okolo rieky a obdivujeme krásu okolitej hornatej prírody, ktorá je celá súčasťou tiesňavy Glen Brittle. Práve z týchto hôr steká do rieky plno potôčikov, ktoré ju zásobujú vodou. Po chvíli sa už dostávame k samotným Fairy Pools. Vo voľnom preklade to sú tzv. Víline jazierka, ktoré sú známe svojou azúrovou farbou a do ktorých ústi mnoho menších aj väčších vodopádov. Miesto je skutočne také nádherné a voda naozaj tak čistá a hrajúca rôznymi odtieňmi modrej farby, ako popisujú vo všetkých sprievodcoch. Neďaleko odtiaľ sa nachádza najvyššia hora ostrova Skye – Cuillin. Rovnakou cestou sa potom dostávame aj späť na parkovisko. Samotná prechádzka trvá maximálne hodinku, je nenáročná a stále je čo obdivovať.

cesta na Fairy Pools   cesta na Fairy Pools

Fairy Pools   Fairy Pools

Našou ďalšou atrakciou je Old Man of Storr, čo je asi najnavštevovanejšie miesto ostrova Skye. Za normálneho počasia to tu vraj praská vo švíkoch, avšak dnes sa rozhodne nemusíme predierať davmi. Zo začiatku cesta pomaly stúpa a za normálneho počasia sa dá už kúsok od parkoviska vidieť na 49 m vysoký vrchol horniny Old Man of Storr, ktorý sa nachádza pod rovnomennou horou Storr. My však v hmlovom opare rozoznávame akurát akési tiene v diaľke. Preto pokračujeme v stúpaní, posledná fáza trasy je už naozaj veľmi strmá. Prekonávame kamene, bahno a všadeprítomné prúdy vody, ale nakoniec sa dostávame až priamo pod vrchol, kde už konečne aj my uvidíme špicatú horninu v celej svoje kráse. Za slnečného počasia musí byť toto miesto nádherné, my sa však utešujeme, že aspoň máme tie pravé škótske podmienky. Dole sa už ide o poznanie ľahšie. Netreba sa vracať úplne tou istou cestou, dá sa napojiť na druhý smer a urobiť si tak menší okruh.

cestou na Old Man of Storr   začiatok cesty na Old Man of StorrOld Man of Storr   Old Man of Storr   

Opäť nasadáme do auta a pokračujeme ešte kúsok severnejšie, tentokrát ideme obdivovať Mealt Waterfall. Jedná sa o vodopád, ktorý padá z výšky 91 m z čadičových útesov pomenovaných Kilt Rock. Svoje meno získalo toto miesto vďaka tvaru útesov, ktoré pripomínajú záhyby tradičného škótskeho odevu – kiltu. Vodopád odvádza vodu z neďalekého jazera Mealt Loch.

Rovnakou cestou sa potom aj vraciame späť do Kyleakinu, ale približne v polovici si urobíme poslednú dnešnú a bohužiaľ stále ešte veľmi daždivú zastávku v najväčšom meste ostrova Skye – Portree. V tomto prístavnom mestečku nájdeme najrôznejšie obchodmi na doplnenie zásob, ale tiež pekný obchodík so suvenírmi. Nás sem ale prilákal najmä krásny výhľad na farebné domčeky na pobreží mora, ktoré doslova žiaria v inak šedom a ponurom daždivom dni.

Portree   Portree

Ostrov Skye bol aj napriek nepriazni počasia najkrajším miestom celého pobytu v Škótsku. Pokiaľ sa do Škótska plánujete vydať, ostrov Skye rozhodne odporúčame navštíviť.

GPS: 57°24'44.8"N 6°11'46.3"W

 

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Škótsko – Eilean Donan Castle a príjazd na ostrov Skye
Publikované: 6.1.2018
Ráno sa vydávame na cestu nádhernou škótskou vysočinou (Highlands) smerom na severozápad. Cestou opäť míňame zasnežené vrcholky hôr zahalené v rannej hmle, čo nás opäť núti (rovnako ako niekoľkých ďalších turistov) občas zastaviť, aby sme si urobili peknú fotku. Tento raz mierime na miesto, kam sa z celého pobytu tešíme úplne najviac – na ostrov Skye. Cestu nám komplikuje uzávierka cesty, ktorá úplne popletie našu GPS navigáciu, trochu nás vydesí aj rýchlo ubúdajúci benzín pri neustálom naberaní kilometrov pri obchádzkach a nedostatok čerpacích staníc. No nakoniec všetko dobre dopadne a my pokračujeme ďalej v ceste.

Škótsko – národný park Cairngorms I
Publikované: 20.1.2018
Z prekrásneho ostrova Skye sa vydávame späť na pevninu. Ideme vyše 100 míľ smerom na východ do prázdninového letoviska Aviemore, kde budeme tráviť nasledujúce dve noci.

Škótsko – Glasgow a Clyde Muirshiel Regional Park
Publikované: 23.12.2017
Na cestovanie po Škótsku sme si vybrali tak trochu netradičný jesenný termín. Dlho sme zvažovali, či vyraziť aj napriek skrátenej dobe denného svetla, zime a častým dažďovým prehánkam, ale nakoniec nás krásy Škótska a akčné ceny leteniek predsa len zlákali. Medzi Prahou a Edinburghom sa lieta pravidelnou linkou, no a mesto Glasgow sa nachádza približne hodinu jazdy autom od Edinburghu. Ako prvé sme sa ale rozhodli dopoludnia zájsť najskôr o kúsok ďalej (stále však smerom na západ) a urobiť si prechádzku v regionálnom parku Clyde Muirshiel Regional Park.

Škótsko – výlet na ostrov Inchcailloch a hrad Kilchurn
Publikované: 30.12.2017
Dnes vyrážame do centrálneho Škótska, presnejšie do národného parku Loch Lomond and The Trossachs National Park. Loch Lomond je najväčším škótskym jazerom s rozlohou 71 kilometrov štvorcových a maximálnou hĺbkou 192 metrov. Na jazere sa rozkladá vyše 30 malých ostrovčekov a my sme sa rozhodli navštíviť jeden z nich.

Škótsko, Glasgow: mesto na rieke Clyde I.
Publikované: 19.9.2014
Referendum v Škótsku je v posledných mesiacoch častou témou vo svetových médiách. Aj keby Škóti z viac než tristo rokov dlhej únie s Anglickom nevystúpili, je takmer isté, že Londýn by škótske väzby k Anglii opäť o čosi uvoľni. Taktiež je otázkou, ako by si Škótsko ako samostatný štát viedlo a aké by bolo jeho medzinárodné postavenie.

Škótsko: Krajina vresov, jazier a oviec I.
Publikované: 10.3.2014
Už v lete 2011 som sa bol v Škótsku na niekoľko dní pozrieť. Tentoraz to ale bolo iné. A možno aj trochu šialené. V tej dobe som bol čerstvo plnoletý študent, len s letenkou domov, zhruba tristo librami vo vrecku a nocľahom na prvú noc.

Škótsko: Krajina vresov, jazier a oviec II.
Publikované: 17.3.2014
Po pol hodine jazdy vystupujem v Aberdour, rybárskom mestečku na pobreží zálivu Forth. Zatiaľ ešte vôbec netuším, kam by som mal ísť, a tak sa vydávam po šípkach Fife Coastal Path, asi aj preto, že vedie pozdĺž železnice (a tým zároveň aj pozdĺž pobrežia).

Škótsko: Krajina vresov, jazier a oviec III.
Publikované: 24.3.2014
Prebúdza ma zima a kvapky búšiace na stenu stanu. Možno by bolo lepšie, keby nebol v kempe teplomer – jeden stupeň nad nulou moc náladu nezdvihne. Aspoň vietor sa našťastie trochu umúdril. Rýchlo balím mokrý stan a dúfam, že mi ruky úplne neumrznú.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zima na horách

1. 1. – 28. 2. 2018
1. cena:
Knižná publikácia Banská Štiavnica na starých pohľadniciach od vydavateľstva Dajama
2. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Pobyt v Bardejovských kúpeľoch s polpenziou pre 2 osoby a so vstupom do wellness spa - bazénovej časti
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Rekordy Bratislavy od vydavateľstva Dajama

Aktuality:

20.1.2018
V dňoch 23. až 27. januára sa koná XXII. ročník pretekov psích záprahov po hrebeňoch Orlických hôr. Tento pretek je určený nielen musherom a ich psom, ale tiež návštevníkom. Hneď v úvode si musíme pripomenúť, že tento pretek na dlhú trať je závislý na počasí.
19.1.2018
Zažite netradičné posedenie v rámci cyklu Stretnutia s minulosťou pod Zelenou klenbou už 24. januára 2018 v expozícií Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici.
18.1.2018
Návštevníci Prahy budú sklamaní, orloj na veži Staromestskej radnice totiž uvidia až zhruba o pol roka. Spoločne s kaplnkou, apoštolmi a kalendáriom ho čaká reštaurovanie.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - INDONÉZIA:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 20. 1. 2018
sviatok:Dalibor
dnes:
sobota 20.1.
5 °C
zajtra:
nedeľa 21.1.
2 °C