www.infoglobe.sk » Škótsko – Glasgow a Clyde Muirshiel Regional Park

Škótsko – Glasgow a Clyde Muirshiel Regional Park

Publikované: 23.12.2017
Na cestovanie po Škótsku sme si vybrali tak trochu netradičný jesenný termín. Dlho sme zvažovali, či vyraziť aj napriek skrátenej dobe denného svetla, zime a častým dažďovým prehánkam, ale nakoniec nás krásy Škótska a akčné ceny leteniek predsa len zlákali. Medzi Prahou a Edinburghom sa lieta pravidelnou linkou, no a mesto Glasgow sa nachádza približne hodinu jazdy autom od Edinburghu. Ako prvé sme sa ale rozhodli dopoludnia zájsť najskôr o kúsok ďalej (stále však smerom na západ) a urobiť si prechádzku v regionálnom parku Clyde Muirshiel Regional Park.

Glasgow – panoráma

Clyde Muirshiel Regional Park ponúka krátke aj dlhšie prechádzky škótskou prírodou s návštevou menších pamätihodností. Tunajšia cesta Semple Trail začína pri rovnomennom turistickom centre neďaleko dedinky Lochwinnoch, kde si môžete vyzdvihnúť mapku parku alebo sa rovno posilniť. Zároveň sa tu nachádza aj veľké parkovisko. Mnoho Škótov sem jazdí so svojimi kánoe či kajakmi k miestnemu jazeru, no a tunajšia cesta je vhodná aj pre cyklistiku. Určite je dobré vziať si kvalitnú obuv, pretože tunajšia trasa býva veľmi často blativá.

Semple trail   Semple trail

V peknom počasí vyrážame pozdĺž jazera smerom ku kostolu Collegiate Church z roku 1504, ktorý založil lord Semphill. Kostol slúžil ako škola pre kňazov a po smrti lorda aj ako jeho hrobka. Ďalej pokračujeme starým lesom, ktorý je stále plný jesenných farieb, stretávame stádo srniek, míňame najrôznejšie potôčiky a malé vodopády, až sa dostávame ku grotte (The Grotto). Cesta ponúka aj niekoľko výhľadových miest, my sa teda cez jedno z nich – Parkhill – vraciame späť k turistickému centru, odkiaľ sa potom presúvame do Glasgowa.

jazero Castle Semple Loch   jazero Castle Semple Loch – na trase

pohľad z Parkhill na jazero   grotta

Collegiate Church

Aj keď mesto Glasgow získalo v 20. storočí titul „mesto architektúry a dizajnu“, po príjazde nás vítajú skôr šedé ulice a plno tovární. Z námestia St. Enoch Square, kde prebiehajú vianočné trhy, sa pomaly vydávame ku katedrále sv. Munga. Prechádzame po ulici Buchanan Street, kde sa nachádza mnoho najrôznejších obchodov, potom následne odbočujeme doprava na námestie George Square. Toto námestie bolo založené v roku 1781. Pomenovali ho po kráľovi Jurajovi III. Nachádza sa tu pomník Waltera Scotta a glasgowská radnica. Cez Merchant City, v minulosti miesto domov a skladov bohatých obchodníkov, sa dostávame až ku zmienenej katedrále. Gotická katedrála z 13. storočia sa pýši tradičnou škótskou výzdobou a vstupné je zdarma.

George Square – radnica   katedrála sv. Munga

vianočné trhy na námestí St. Enoch Square   vianočné trhy na námestí St. Enoch Square

Slnko pomaly zapadá a krásne osvetľuje kopec, ktorý sa nachádza za katedrálou. Vydávame sa k nemu po starom moste, prechádzame pozdĺž katedrály a stúpame až na vrchol viktoriánskej nekropoly (The Necropolis), kde sú pochované rôzne významné osobnosti mesta Glasgow. Škótske cintoríny majú niečo do seba, v priebehu ďalšieho cestovania ich navštívime ešte niekoľko, no ten v Glasgowe je jedným z najkrajších. Priamo na vrchole kopca sa na podstavci týči socha náboženského reformátora Johna Knoxa a pred návštevníkmi sa otvára krásny výhľad na celé mesto.

nekropola

nekropola   nekropola

cesta cez starý most k nekropole

Naspäť sa už vraciame za miernej tmy, na chvíľku sa ešte zastavujeme na vianočných trhoch na varené víno a potom mierime do jednej zo štýlových krčmičiek na pivo a slávnu škótsku whisky. Večer aj v noci to v Glasgowe skutočne žije, ľudia sú ústretoví a navyše nás v podnikoch prekvapujú veľmi priaznivé ceny alkoholických nápojov.

Budúcu sobotu sa s nami pozriete na ostrov Inchcailloch a hrad Kilchurn.

GPS: (námestie St. Enoch Square) 55°51'26.5"N 4°15'18.1"W

 

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Škótsko: Edinburgh - Bòidheach prìomh-bhaile (Krásne hlavné mesto) I.
Publikované: 3.8.2013
Pri návšteve Škótska sa rozhodne nedá vynechať jeho hlavné mesto – Edinburgh. Táto prímorská metropola si rozhodne zaslúži viacdenný pobyt. Aj tak ale už dopredu počítajte s tým, že mnoho zaujímavých miest proste nestihnete.

Škótsko – národný park Cairngorms II
Publikované: 27.1.2018
Po prechádzke okolo jazera Loch an Eilein sa vraciame späť na rýchly obed do dedinky Aviemore a potom zas vyrážame do zasneženej škótskej prírody. Tentokrát nás čaká približne päťkilometrový okruh v lese Ellan Wood v okolí dedinky Carrbridge, ktorá sa nachádza 20 minút jazdy autom od Aviemore.

Škótsko – národný park Cairngorms I
Publikované: 20.1.2018
Z prekrásneho ostrova Skye sa vydávame späť na pevninu. Ideme vyše 100 míľ smerom na východ do prázdninového letoviska Aviemore, kde budeme tráviť nasledujúce dve noci.

Škótsko – krásy ostrova Skye
Publikované: 13.1.2018
Skoro ráno sa vydávame na prieskum nádherného škótskeho ostrova Skye. Dnes nám predpoveď počasia po prvý raz hlási celodenný dážď, čo nás na tomto krásnom mieste síce veľmi zamrzí, ale keďže tu sú prehánky naozaj veľmi časté, je ťažké výlet vhodne naplánovať.

Škótsko – Eilean Donan Castle a príjazd na ostrov Skye
Publikované: 6.1.2018
Ráno sa vydávame na cestu nádhernou škótskou vysočinou (Highlands) smerom na severozápad. Cestou opäť míňame zasnežené vrcholky hôr zahalené v rannej hmle, čo nás opäť núti (rovnako ako niekoľkých ďalších turistov) občas zastaviť, aby sme si urobili peknú fotku. Tento raz mierime na miesto, kam sa z celého pobytu tešíme úplne najviac – na ostrov Skye. Cestu nám komplikuje uzávierka cesty, ktorá úplne popletie našu GPS navigáciu, trochu nás vydesí aj rýchlo ubúdajúci benzín pri neustálom naberaní kilometrov pri obchádzkach a nedostatok čerpacích staníc. No nakoniec všetko dobre dopadne a my pokračujeme ďalej v ceste.

Škótsko – výlet na ostrov Inchcailloch a hrad Kilchurn
Publikované: 30.12.2017
Dnes vyrážame do centrálneho Škótska, presnejšie do národného parku Loch Lomond and The Trossachs National Park. Loch Lomond je najväčším škótskym jazerom s rozlohou 71 kilometrov štvorcových a maximálnou hĺbkou 192 metrov. Na jazere sa rozkladá vyše 30 malých ostrovčekov a my sme sa rozhodli navštíviť jeden z nich.

Škótsko – The Hermitage, Perth a St Andrews
Publikované: 3.2.2018
Opúšťame prázdninové letovisko Aviemore a vydávame sa smerom na juh. Naším cieľom je mestečko Perth, kde plánujeme stráviť poslednú škótsku noc. Čaká nás viac než dvojhodinová cesta autom.

Škótsko: Edinburgh - Bòidheach prìomh-bhaile (Krásne hlavné mesto) II.
Publikované: 10.8.2013
Čo ešte by ste mali v Edinburghu navštíviť? Napríklad Kráľovskú Jachtu Britannia, ktorá za viac než 40 rokov putovania prešla viac ako neuveriteľný jeden milión námorných míľ, čo sa rovná 40-tim cestám okolo sveta. Vyradená z prevádzky bola až v roku 1997 a teraz je prístupná pre verejnosť.

Škótsko: Krajina vresov, jazier a oviec I.
Publikované: 10.3.2014
Už v lete 2011 som sa bol v Škótsku na niekoľko dní pozrieť. Tentoraz to ale bolo iné. A možno aj trochu šialené. V tej dobe som bol čerstvo plnoletý študent, len s letenkou domov, zhruba tristo librami vo vrecku a nocľahom na prvú noc.

Škótsko: Krajina vresov, jazier a oviec II.
Publikované: 17.3.2014
Po pol hodine jazdy vystupujem v Aberdour, rybárskom mestečku na pobreží zálivu Forth. Zatiaľ ešte vôbec netuším, kam by som mal ísť, a tak sa vydávam po šípkach Fife Coastal Path, asi aj preto, že vedie pozdĺž železnice (a tým zároveň aj pozdĺž pobrežia).

Škótsko: Orkneje – čarovné ostrovy severu I.
Publikované: 5.8.2013
Orknejské ostrovy ležia na mohutných útesoch severne od škótskeho pobrežia. Pozostávajú z vyše 70 ostrovčekov, z ktorých je len asi 20 trvalo obývaných.

Škótsko: Orkneje – čarovné ostrovy severu II.
Publikované: 12.8.2013
Neďaleko dediny sa nachádzajú Yesnaby, jedny z najobdivovanejších útesov, ktoré sme si nemohli nechať ujsť. Pri pohľade zhora na trieštiace sa vlny sa človeku tajil dych. Po prehliadke okolia sme pokračovali smerom k tajuplným stojacím kameňom.


Súvisiaca fotogaléria

Škótsko – Drsná príroda, stredoveká architektúra a skvelá whisky
Čo sa vám vybaví, keď sa povie Škótsko? Väčšine ľudí asi škótska whisky, kilt, lochnesská príšera...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

18.1.2019
Pozývame vás stráviť podmanivý zimný večer v zubereckom Múzeu oravskej dediny v obklopení nádhernej prírody. Čakajú vás úchvatné zimné kulisy, ktoré sľubujú jedinečný zážitok.
17.1.2019
Aj Beskydy už majú svoju cestu v oblakoch. Novo vzniknutá turistická atrakcia nesie názov „Stezka Valaška“. Jej súčasťou je sklenená vyhliadková plošina a 150 metrov dlhý zavesený lanový chodník.
16.1.2019
Pozývame vás na 44. pochod vďaky SNP na trase Cigeľ – Handlová, ktorý sa uskutoční v sobotu 19. január 2019.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 18. 1. 2019
sviatok:Bohdana
dnes:
piatok 18.1.
5 °C
zajtra:
sobota 19.1.
2 °C