www.infoglobe.sk » Rusko – Červené námestie, srdce Moskvy aj celej krajiny

Rusko – Červené námestie, srdce Moskvy aj celej krajiny

Publikované: 20.8.2018
Hlavné mesto Ruska, Moskva, leží v európskej časti krajiny. Ľudia z najvýchodnejšej časti krajiny musia letieť osem hodín, aby mohli vidieť svoje hlavné mesto. Vy tam z Prahy budete za dve hodiny. A čo že je to srdce Moskvy, kam vás dnes pozývam?

Voilá, predstavujem vám Červené námestie. Miesto, ktoré je dnes obklopené slávnymi obchodmi a na konci ktorého sa vyníma cukrovinkový chrám Vasiľa Blaženého, bolo zastavané už v 12. storočí. Od roku 1991 je zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Na námestí nájdete Leninove mauzóleum, krásnu budovu Štátneho historického múzea, obchodný dom GUM a ďalší pravoslávny chrám – Ikony Matky Božej Kazanskej.

budova Štátneho historického múzea

Stretnete tu omnoho viac turistov než miestnych. Pre turistu sa nachádza v okolí Červeného námestia v podstate to najhlavnejšie a mnohokrát aj jediné, čo môže v Moskve vidieť. Pre miestneho obyvateľa tu však nič dôležitého pre každodenný život nie je. Návštevníkov Moskvy toto miesto priťahuje svojím významom – okrem vojenských prehliadok, ktoré sa tu stále konajú, sa na námestí vyhlasovali najdôležitejšie rozhodnutia cára a pre výstrahu ostatným sa tu aj popravovalo.

socha maršála Georgija Žukova pred budovou múzea

My spolu nahliadneme do dvoch zmienených chrámov. A pokiaľ by vás po ceste prepadla chuť na niečo dobré alebo by ste zatúžili priviesť domov ako suvenír nejaký luxusný parfém, nie je problém. Všetko nájdete v GUMe.

Chrám Vasiľa Blaženého je ikona nielen Červeného námestia, ale aj celého Ruska. K jeho vzniku sa viaže niekoľko legiend. Postaviť ho dal cár Ivan Hrozný v roku 1555. Architekta dal cár vraj oslepiť, aby už nikdy žiadnu podobnú stavbu nemohol postaviť. Chrám má deväť kopúl a každá je iná. Jeho symbolika je však jasne premyslená.

každá z veží chrámu je úplne iná

Dnes chrám slúži skôr ako múzeum. Dovnútra môžete nahliadnuť po zaplatení vstupného 500 rubľov, čo je asi 205 Kč (deti do 16 rokov majú vstup zdarma). Cez leto býva chrám každú stredu zatvorený. Vo vnútri je deväť kaplniek a celý interiér je bohato zdobený.

Viete, kto to bol Vasiľ Blažený, po ktorom bol chrám pomenovaný? Údajne veľký podivín, tulák, ktorý sa nebál cárovi Ivanovi Hroznému vravieť pravdu. A cár ho napodiv ctil (napriek tomu, že bol povestný svojou krutosťou). Po Vasiľovej smrti postavili nad jeho hrobom kaplnku v už stojacom chráme, a pretože sa v nej ako jedinej konali bohoslužby po celý rok, celý chrám sa začal nazývať chrám Vasiľa Blaženého.

interiér chrámu Vasiľa Blaženého je bohato zdobený   vo vnútri chrámu Vasiľa Blaženého nájdete aj jeho maketu

v chráme Vasiľa Blaženého nie sú stropy

Druhý chrám, Matky Božej Kazanskej, nájdete medzi GUMom a historickým múzeom. Najprv stál na jeho mieste drevený chrám, ktorý ale v roku 1635 vyhorel a následne ho nahradil kamenný chrám. Počas svojej existencie prechádzal mnohými rekonštrukciami a v roku 1936 bol zbúraný. Prekážal totiž pri prvomájových oslavách. Až na počiatku 90. rokov bola vybudovaná presná kópia chrámu.

chrám Ikony Matky Božej Kazanskej   obchodný dom GUM zaberá veľkú časť námestia

Keď sa vydáte na Červené námestie, vydáte sa do časov dávno minulých a ovanie vás dych ruskej histórie. Napriek tomu, že v ruštine sa námestie volá Krasnaja ploščaď a je prekladané ako Červené námestie, v staroruštine slovo krasnaja skutočne znamená krásny. A toto priezvisko si námestie skutočne zaslúži.

GPS: 55°45'15.7"N 37°37'12.6"E

 

Text a foto: Michal Hejl

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Rusko, Moskva – na skok za Leninom
Publikované: 13.8.2018
Navštíviť mauzóleum V. I. Lenina v Moskve je zvláštny zážitok. Aké to je, vidieť človeka, ktorý sa tak významne zapísal do svetových dejín? Aké to je vo všeobecnosti, vidieť nabalzamovaného človeka? A je Leninove telo v mauzóleu skutočne pravé?

Rusko, Moskva: Nad mestom je Kremeľ a nad Kremľom už len Boh
Publikované: 27.8.2018
Toto ruské príslovie presne vystihuje, čo Kremeľ znamená pre Rusov. Snáď žiadna iná stavba v Moskve nemá taký historický význam ako práve Kremeľ. V súčasnosti sídlo ruského prezidenta bolo od 12. storočia miestom, kde vládli veľkokniežatá a po nich ruskí cárovia.

Moskva: nesmrteľná matka východu
Publikované: 17.5.2008
Ten, kto už metropolu na rovnomennej rieke Moskva navštívil, mi istotne potvrdí, že najľudnatejšie mesto Ruska na prvý pohľad pripomína improvizovanú stavebnicu v rukách megalomana, ktorý bez väčšieho zmyslu pre poriadok, no s nadmierou schopnosti improvizovať, vystaval domy pre viac ako desať miliónov ľudí a nielen pre nich.

Rusko, Petrohrad – kúzlo bielych nocí
Publikované: 16.7.2018
Mesto plné histórie, nádherných stavieb a impozantných chrámov, divadiel, zdvíhacích mostov, krásnych žien a bielych nocí, kde na vás stále dýcha cárska história, napriek tomu, že to tu už je zastavané vysokými panelákmi. To je Petrohrad. V súčasnosti kozmopolitné mesto, plné farieb, turistov a veselých ľudí. Napriek tomu, že petrohradský vzduch môžete vdýchnuť už po dvoch hodinách letu, zrejme kvôli vízovému obmedzeniu a zdĺhavým byrokratickým procedúram sem turisti z Čiech vo veľkom nejazdia.

Rusko, Petrohrad – to najlepšie z mesta
Publikované: 23.7.2018
Naša prechádzka po Petrohrade sa v tomto dieli zameria na významné chrámy sv. Izáka a Kristovho vzkriesenia (Spasiteľa na krvi) a zastavíme sa aj pri symbole Októbrovej revolúcie – krížniku Aurora.

Rusko, Petrohrad: Ermitáž – miesto, kde sa prelína minulosť s prítomnosťou
Publikované: 30.7.2018
Jedno z najslávnejších múzeí sveta – Ermitáž – leží na brehu rieky Nevy v Petrohrade. Jedná sa o komplex šiestich budov a po parížskom Louvri je tu druhé najväčšie múzeum na svete. Najznámejšou budovou múzea je Zimný palác, miesto, kde bývala cárska rodina. Zbierky založila v roku 1764 cárovná Katarína II. Veľká (manželka Petra III.), ale verejnosť ju môže obdivovať až od roku 1922 (v roku 1852 bola sprístupnená malá časť v tzv. Novej Ermitáži).


Súvisiaca fotogaléria

Rusko: Moskva – kolíska národa
Hlavným administratívnym, politickým, ekonomickým, kultúrnym aj vzdelávacím centrom Ruskej federá...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Balíček prekvapení z Divadla Nová scéna
2. cena:
Knižná publikácia Madagaskar - moja láska
3. cena:
Dve vstupenky na komédiu s pesničkami - KLIMAKTÉRIUM... a čo?
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci vo Villa Credo , Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Balíček kozmetiky od spoločnosti ALDA SLOVAKIA
3. cena redakcie:
Bluetooth reproduktor JBL GO 2

Aktuality:

22.4.2019
Príďte zažiť Thurzove slávnosti a odomknúť Oravský hrad do novej letnej turistickej sezóny počas posledného aprílového víkendu, t. j. 27. a 28.4. 2019.
21.4.2019
Hlavné mesto Slovenska vás pozýva na 16. ročník obľúbeného podujatia s bohatým programom pre všetkých, ako aj na mestský open air festival Bratislavský majáles.
20.4.2019
Zahájenie v poradí už ôsmej litomyšlskej kúpeľnej sezóny prebehne od stredy 24. do nedele 28. apríla. Po roku opäť kúpeľná promenáda ožije slávnostným sprievodom, ale tiež hudobnou a divadelnou produkciou. Chýbať nebudú ani obľúbené kúpeľné pramene, kúpeľné lavičky, výstava historických vozidiel a prvorepublikové žandárstvo.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAROKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 22. 4. 2019
sviatok:Slavomír