www.infoglobe.sk » Rím V. - Capitoline Museums

Rím V. - Capitoline Museums

Publikované: 23.9.2009
Okrem návštevy klasických pamätihodností, ktoré rímska metropola ponúka, zamierime do múzea, o ktorom tu už bola reč. Ide o Kapitolské múzeum (Capitoline Museums), presnejšie hovoríme o dvoch múzeách. Naša cesta sa tu opäť stočí smerom ku Kapitolu (Plaza del Campidoglio).

Tu sa okrem radnice po stranách nachádzajú dve budovy Palazzo dei Conservatori. Po pravej strane ide o budovu z pätnásteho storočia, ktorá vďačí svojmu menu inšpirácii z antických dôb Ríma. Tu je uložená zbierka maliarskych diel. Na opačnej strane sa rozkladá naopak Palazzo Nuovo, postavený v roku 1655 pre pápeža Inoncenta X. Hlavnými staviteľmi boli Girolamo a Carno Rainaldi. Tu je situovaná zbierka skulptúr a sôch. Dohromady teda tvoria tieto dve budovy Musseums Capitoline.

Palazzo Nuovo

V Palazzo Nuovo, presnejšie na jeho nádvorí, je situovaná slávna socha Marfolio, rovnako známa ako Oceanus čiže Titan. Po svojom zreštaurovaní sa táto mramorová socha v nadživotnej veľkosti nachádza od roku 1644 v itinerári múzea. Ide o jednu z tzv. hovoriacich sôch Ríma, známejšiu ako Pasquino. Okrem sochy Titána sa na nádvorí Plazza Nuovo nachádzajú tri žulové piliere s vyobrazením najvyšších kňazov Egypta, ďalej tu nájdeme aj iné časti Egyptskej zbierky múzea.

Diskobolos

Širokým schodiskom opustíme nádvorie, pozdĺž ktorého sú rozmiestnené sochy a busty rímskych vojvodov a bohov. Nachádzame sa na prvom poschodí, kde prechádzame galériou, z oboch jej strán sú vystavené sochy z rozličných období a usporiadané striktne podľa dekoratívneho kritéria. Mnoho z týchto sôch sú kópie už zaniknutých gréckych originálov. Jedným z popredných diel v tejto sále je torzo Diskobola, ktoré bolo zreštaurované do podoby poraneného bojovníka. Pôvodná socha sa viaže k Mironovi (460 rokov pred Kristom), jej reštaurovaním bol v 17. storočí poverený Pierre-Etienne Monnot (1658-1733). Ide o impozantnú sochu a v danej časti múzea o jednu z najzaujímavejších.

       

Gabinetto della Venere

V ďalšej miestnosti Sala delle Colombe „Hala holubíc“, nazvanej podľa jednej z dvoch mozaík tu vystavených, ktoré boli nájdené v sídle cisára Hadriána. Okrem iných umeleckých artefaktov sa v miestnosti nachádzajú tiež série bronzových dosiek, na ktorých sú vytlačené zákony a rôzne nápisy. V nasledujúcej miestnosti označovanej ako Gabinetto della Venere, sa nachádza Kapitolská Venuša, ktorá bola nájdená v 17. storočí. Jej autorom je označovaná Praxiteles, ide pravdepodobne o najlepšie zachované zobrazenie Venuše v celej jej kráse.

Rímski cisári

Ďalšie dve časti múzea sú vyčlenené cisárom a filozofom, lepšie povedané ich bustám. V prvej časti nájdeme všetkých cisárov, počínajúc érou Júlia Cézara, až ku konečnému obdobiu cisárstva. Okrem hláv jednotlivých cisárov sú tu umiestnené aj vyobrazenia dôležitých postáv, ktoré sa objavili v priebehu imperiálneho obdobia. Jednotlivé sochy dokumentujú vývoj umeleckého vyjadrenia od počiatku Impéria, až po neskoré obdobie Staroveku. 

Vo vedľajšej miestnosti sú vyobrazené dôležité postavy z gréckej a rímskej filozofie, rovnako tak aj iných osôb pera starého Grécka a Ríma. Mnoho z týchto podobizní bolo vytvorených dlho po smrti danej osoby.

Vo veľkej hale, do ktorej vstúpime po vzhliadnutí Rímskych cisárov a Grécko-Rímskych filozofov, nájdeme okrem zbierky sôch aj originálnu výzdobu samotnej haly. Za povšimnutie stojí predovšetkým bohato zdobený strop s mnohými ornamentmi. Uprostred tejto miestnosti sú umiestnené sochy z farebného mramoru, medzi ktorými sa nachádzajú sochy dvoch kentaurov, pochádzajúce z Hadriánovho sídla. Ich autorom je istý grécky sochár. Jednou z týchto sôch je aj vyobrazenie „mladého kentaura“ od Aristeasa a Papiasa z obdobia (117-138) nášho letopočtu. Okrem týchto sôch sú v miestnosti aj iné reprodukcie slávnych gréckych diel.

Faun

V predposlednej miestnosti sa nachádza jeden z najvýznamnejších exponátov Plazza Nuovo, a tým je socha Fauna, podľa ktorej je pomenovaná aj táto časť expozície respektíve paláca „Sala del Fauno“ (Faunova sála). Aj táto socha z červeného mramoru pochádza z Hadriánovho sídla. Ďalším z pozoruhodných exponátov je bronzová doska s Lex de imperio Vespasiani, na základe ktorej v roku 69, Rímsky senát potvrdil predanie moci cisárovi Vespasiánovi.

V poslednej miestnosti je okrem iných sôch vystavená aj mramorová kópia sochy „umierajúceho Galla“, ktorá spolu so sochou Kapitolskej Venuše patrí k tým najznámejším exponátom Kapitolského Múzea. Táto socha, respektíve jej bronzový originál, bol určený Pergamonovi k ucteniu víťazstva nad Gálmi (2. a 3. storočie pred Kristom).

Palazzo dei Conservatori Museum

Na druhej strane Piazza de Campidoglio stojí Palazzo dei Conservatori. Ide o druhú budovu Kapitolského múzea. V tejto budove sú okrem niekoľkých maliarskych diel aj archeologické nálezy viažuce sa k úžitkovému umeniu. Múzeum Palazzo dei Conservatori je obdobne ako Palazzo Nuovo rozdelené do niekoľkých častí, pričom ja som z tohto múzea vybral len dve. Prvá z nich, obdobne ako pri predošlej budovy, tvorí nádvorie, na ktorého priestranstve postávajú významné exempláre rímskeho sochárstva. Sú tu vystavené zvyšky výzdoby chrámu vybudovaného cisárom Hadriánom, ktoré znázorňujú ako jednotlivé provincie rímskej ríše, tak významné víťazstvá rímskych légií. Ďalej sú tu vystavené pozostatky kolosu sochy Konštantína z baziliky cisára Maxentína.

Marcus Antonius

Ďalšia miestnosť, ktorú som vybral nesie meno podľa Marca Antónia. Ide o novú budovu navrhnutú architektom Carlom Aymoninom. Je to veľmi reprezentatívne dielo modernej architektúry, ktoré dynamicky ohraničuje starú časť múzea od novo vybudovanej. V tejto modernej časti nájdeme niekoľko rozsiahlejších sochárskych diel. Hala je presklená a vo vnútri je umiestnená jazdecká socha Marca Aurélia spolu s niekoľkými ďalšími sochami, odliatymi z bronzu. Jednou z nich je socha Hercula, z pozláteného bronzu, či pozostatky bronzového kolosu sochy Konštantína. Všetky tieto sochy pôsobia značne odlišným dojmom a to nielen vďaka materiálu, ktorý bol použitý pri ich tvorbe.

Týmto by som zakončil našu návštevu Kapitolského múzea, rád by som ešte upozornil, že radnica teda, Palazzo Senatorio, ktorú môžeme nájsť na tom istom námestí vo svojich útrobách poskytuje pohľad na základy spadajúce až do obdobia kráľov.

 

Text: Filip Štrobich

Foto: Filip Štrobich, Jan Lidmaňský a Jan Tichovský

Preklad: Zuzana Megerssová



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Taliansko, Rím: Nápady a inšpirácie na eurovíkend v meste plnom (proti)kladov
Publikované: 26.10.2015
Máte na starom kontinente svoju obľúbenú krajinu alebo turistickú oblasť? Pre nás je to jednoznačne Rím! Pýtate sa prečo? Tak to je otázka, na ktorú stručne odpovedať nedokážeme. Naozaj dobrých dôvodov by sme asi dokázali vymenovať desiatky.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Staroveká kráska - Rím
Poďte sa s nami pozrieť do srdca Talianska a vychutnajte si všetky známe stavby, ktoré ste dotera...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 29. 3. 2024
sviatok:Miroslav
dnes:
piatok 29.3.
8 °C
zajtra:
sobota 30.3.
14 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X