www.infoglobe.sk » Rím II.- Colosseo 2. časť

Rím II.- Colosseo 2. časť

Publikované: 28.8.2009
Názov Colosseum, pod ktorým je v skutočnosti stavba známa, však tento názov vždy neniesla. Pôvodný názov Flavian Amphiteather neskôr zľudovel na Colosseum, ktorý odrážal ako jeho veľkosť, tak umiestnenie neďaleko Colossu cisára Nera.

Len ťažko sa dnes dá ohliadnuť späť do histórie Ríma, ktorý aj napriek svojej veľkosti by nebol v každom svojom historickom úseku spojený určitým spôsobom s týmto  miestom. Napríklad samotné, už tu zmieňované hry v cirku odvodzujú svoj pôvod z obdobia republiky, kedy vznikli ako profesionálne.

Gladiátori, ktorí bojovali na smrť nielen pre pobavenie obyvateľov, ale predovšetkým šlo o výchovný prostriedok, ktorý mal v Rimanoch pestovať vojnového ducha dobyvateľov. Rovnako tak šlo o určitú sociálnu a psychologickú manipuláciu určenú predovšetkým smerom k nemajetným vrstvám rímskeho obyvateľstva.

Nech už nazveme toto miesto akýmkoľvek spôsobom, nech sa pokúsime vystihnúť význam tohto miesta z historického, či dnešného pohľadu, nedá sa opomenúť fakt, že na tomto mieste sa prelievala krv tisícov ľudí a zvierat. Podľa zachovaného svedectva našlo v prvom týždni po otvorení svoj koniec v cirku viac než 9 000 šeliem. V Colosseu sa však len nebojovalo na život a na smrť, alebo sa nepredhadzovali otroci dravým šelmám, ale boli tu aj zinscenované mohutné námorné bitky. To všetko pre pobavenie Ríma.

Samotné Colosseum je elipsoidného tvaru s 188-mi metrami vo svojom najširšom bode, až po 155 metrov v svojom najužšom bode. Výška externého okruhu je 50 metrov, približná kapacita obecenstva sa predpokladá úctyhodných 80 000 osôb. Okolo vonkajšieho prstenca sa vinie stĺporadie v troch poschodiach (Dórsky, Iónsky a korintský). V najvyššom poschodí, okolo prstenca z vnútornej strany, ide opäť o korintský stĺp. Okrem 80-tich pilierov, ktoré  vytvárajú oblúkovú podstavu, sú štyri, ktoré vyznačujú oddelené stĺpy, z ktorých sa len ten určený cisárovi zachoval. Jedným z výrazov technického umu je skutočnosť, že väčšina vnútorného vybavenia stavby, teda väzenie, kobky, ranhojič, ale aj zbrojovňa sa nachádzajú pod úrovňou arény, ktorá je oddelená od piesku drevenou podlahou. V aréne existoval aj systém dômyselných zdvižných plôch, rovnako umiestnených pod úrovňou arény. Skôr pre praktické účely nechýbala ani posuvná strecha, ktorá v prípade potreby mohla zakryť Colosseum a zložiť sa tak, ako obria strecha. Toho bolo docielené obrovskými plachtami, ktoré obsluhovali príslušníci dvoch flotíl: Ravenna a Cape Misenum. Jej členovia sa aj zúčastňovali už zmienených námorných bitiek v amfiteátri. Cez remeselnú zručnosť a chtivosť návštevníkov, amfiteáter zažil tiež obdobie, kedy aj Colosseum bolo opustené a spustlo. Predovšetkým dve zemetrasenia, v roku 442 a 508 nášho letopočtu, spustošili nielen Rím, ale aj samotné Colosseum. V nasledovnom období bolo ešte niekoľkokrát Colosseum využité na svoj pôvodný zámer - teda hry, avšak v nasledujúcom období tento monument ľudskej okázalosti a krutosti slúžil takým účelom, ako bolo pohrebisko, sklad, alebo pevnosť. Po poslednom veľkom zemetrasení, roku 1349, slúžilo dokonca ako zdroj mramoru a cenných umeleckých diel pre domy renesančnej šľachty tej doby. Túto periódu drancovania zastavil až pápež Benedikt XIV., ktorý zasvätil amfiteáter „krížovej ceste“. Na znamenie utrpenia a obetovania kresťanov, ktorí spočinuli za bránami amfiteátra, bol na jeho južnej strane vztýčený kríž. Napriek tomu o osude tisícov kresťanov za múrmi amfiteátra nikto nepochybuje, je pravdou, že dodnes neexistujú presvedčivé dôkazy o obetovaní prvých členov cirkvi.

Colosseum tak na jednej strane zostáva symbolom mesta a jednou z turisticky najnavštevovanejších pamiatok, na druhú stranu je tu stále prítomný smutný odkaz tohto miesta. Na svete existuje mnoho miest, kde miera ľudského utrpenia dosiahla stupňa, o ktorom už len svedčia odhady historických štatistík. Skutočnosť, že ide o obdobie dávno minulé, by však nemala nijako zakrývať atmosféru, ktorú toto miesto dokáže navodiť. Colosseum tak pre svoj historický odkaz aj súčasnosť zostane jednou z mála pamiatok, ku ktorej sa viažu natoľko rozporuplné pocity.

 

Text: Filip Štrobich

Foto: Filip Štrobich, Jan Lidmaňský a Jan Tichovský

Preklad: Zuzana Megerssová



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Rím VIII. - Fontana di Trevi
Publikované: 17.11.2009
Teraz sa vydáme za ďalším gigantickým dielom talianskej architektúry. Ak na predchádzajúcej zastávke bolo hlavnou „atrakciou“ schodisko, nie však ledajaké, ale rovno najväčšie svojho druhu s kaskádovými záhradami v Európe, teraz navštívime podobne veľkolepú fontánu, takisto jeden zo symbolov Ríma, ktorá je ohromujúca nielen svojou veľkosťou, no i samotným vzhľadom.

Rím VII. - Piazza di Spagna
Publikované: 22.10.2009
Opustili sme sídlo rodiny Medici a po Plaza della Trinita dei Monti zamierili až ku kostolu Trinitá dei Monti s dvoma kupolami (vežami). Tento barokový kostol je predovšetkým známy pre podobu, ktorá sa naskytne návštevníkom, ktorí stoja na námestí za zábradlím ohraničujúcim egyptský obelisk.

Rím IV. - Palatinum a zvyšok Fóra
Publikované: 17.9.2009
Ako už bolo povedané na konci minulého dielu, Fórum Romanum sme už opustili a teraz sa posunieme o niekoľko desiatok metrov smerom k Palatinu. Palatinum je ďalší historický rímsky kopec ako jediný zo siedmich je umiestnený najbližšie k centru. O jeho funkcii, či lepšie povedané historickej roli, do značnej miery napovedá už samotný názov, ktorý je odvodený od slova palác teda Palazzo.

Rím III.- Fórum Romanum 2. časť
Publikované: 8.9.2009
Vstupná časť Fóra Romanum z Via di S. Gregorio, je paradoxne najmladšou časťou celého Fóra. Nájdeme tu časť postavenú už v období rímskeho Impéria, teda v období neskorého cisárstva.

Rím III.- Fórum Romanum 1. časť
Publikované: 1.9.2009
Opustili sme Colosseum a teraz mierime po Via di S. Gregorio k Arco di Constantino, teda ako už vieme ku Konštantínovmu oblúku. Tento oblúk bol vybudovaný Senátom na pamäť víťazstva nad Marxentiom v Ponte Milvio roku 312 nášho letopočtu. Oblúk bol skonštruovaný z jednotlivých častí oblúka Trajána, Marca Aurélia a iných monumentov.

Rím II. - Colosseo
Publikované: 27.8.2009
Našu cestu po Ríme sme minule zakončili na Plazza del Colosseo, len niekoľko metrov od stanice B, ktorá je označená modrou farbou. Avšak stanica tu nie je naším hlavným cieľom. Na neveľkom priestranstve tohto námestia sa rozprestiera niekoľko zatrávnených plôch, ktoré predovšetkým počas turistickej sezóny okupujú spolu s turistami predajcovia suvenírov a nutné povedať, bohužiaľ aj vreckári.

Rím – úvod
Publikované: 25.8.2009
Dnes vám prinášame prvý diel seriálu o Ríme. Toto pútavé čítanie pre vás pripravil Filip Štrobich. Spolu s autorom sa na tvorbe fotografií k tomuto článku podieľali aj Jan Tichovský a Jan Lidmaňský.

Taliansko, Rím: Nápady a inšpirácie na eurovíkend v meste plnom (proti)kladov
Publikované: 26.10.2015
Máte na starom kontinente svoju obľúbenú krajinu alebo turistickú oblasť? Pre nás je to jednoznačne Rím! Pýtate sa prečo? Tak to je otázka, na ktorú stručne odpovedať nedokážeme. Naozaj dobrých dôvodov by sme asi dokázali vymenovať desiatky.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Staroveká kráska - Rím
Poďte sa s nami pozrieť do srdca Talianska a vychutnajte si všetky známe stavby, ktoré ste dotera...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 4. 2024
sviatok:Jela
dnes:
piatok 19.4.
3 °C
zajtra:
sobota 20.4.
6 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X