www.infoglobe.sk » Rakúsko: Hornatá krajina plná zelene – VIDEO

Rakúsko: Hornatá krajina plná zelene – VIDEO

Publikované: 8.8.2017
Rakúsko je veľmi obľúbeným cieľom našej letnej dovolenky, a to predovšetkým vďaka vysokým pohoriam, ktoré u nás bohužiaľ v takej miere nenájdeme. V dnešnom článku vám dáme zopár tipov, kam vyraziť.

Krajina je už na prvý pohľad veľmi bohatá, čistá, upravená a miestami pôsobí dokonale. Krásne mestá a dediny svojrázneho štýlu ležia v malebnej prírode, ktorej dominuje zeleň lesov a posekaných lúk, či biela farba vápencových hôr. Vyše 70 % obyvateľov sa hlási k rímskokatolíckej cirkvi, takže je takmer pravidlom, že v každej dedine sa nachádza kostol. Ľudia sem jazdia za vysokohorskou turistikou a krásnou prírodou. Asi najnavštevovanejšou časťou zeme je hornatý západ, no ani veľké mestá nie sú bez pozornosti (napr. Viedeň, Graz a Salzburg).

pohľad z juhu na masív Daschteinu   v Rakúsku prevažuje kresťanstvo

hory Rakúska

Hlavné mesto Viedeň sa nachádza na východe krajiny. Jej historické centrum je od roku 2001 zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO a skutočne má čo ponúknuť – mestskú radnicu, katedrálu svätého Štefana, budovu parlamentu, zámok Schönbrunn atď. Ďalšie hojne navštevované mesto, ktorého historické centrum je tiež zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO, je Graz (Štajerský Hradec). Jeho symbolom je bezpochyby krásna Hodinová veža a vrch Schlossberg, ktorý je zapísaný do Guinessovej knihy rekordov a kuriozít ako najhoršie dobývateľná pevnosť na svete (dokázali sa tu ubrániť voči všetkým, aj keď ide len o malý kopec). Graz je študentské mesto, nachádza sa tu šesť univerzít.

zámok Schönbrunn   Belvedere

Najvyšším vrcholom Rakúska je Grossglockner (3 798 m n. m.). Nachádza sa na hranici spolkových krajín Korutánsko a Tirolsko v pohorí Vysoké Taury. Oblasť Vysoké Taury bola v roku 1981 prehlásená za národný park Vysoké Taury (Hohe Tauern). Ak si chcete užiť výhľady na krásnu horu, môžete sa vydať hore veľmi populárnou vysokohorskou cestou Grossglockner Hochalpenstrasse, na ktorú sa napojíte po niekoľkých kilometroch, ak odbočíte v Krössenbachu na Ferleiten. Ďalším bodom záujmu je obec Kaprun, ktorá je v lete cieľom vysokohorských turistov, cyklistov a zjazdárov. Veľmi populárne sú aj Krimmelské vodopády pri meste Krimml. Tieto niekoľkoposchodové kaskády vody sú najvyššími vodopádmi v Európe, a musím povedať, že to je naozaj neskutočný pohľad vidieť ich naživo. Pokiaľ ste milovníci vysokohorskej turistiky, určite nebudete ľutovať, keď sa vydáte medzi kopce tohoto národného parku a strávite tu niekoľko dní.

vodstvo – Vysoké Taury   hory - Vysoké Taury

Ďalšou veľmi obľúbenou destináciou je oblasť okolo hornatého masívu Dachstein. Dachstein ponúka krásne, ale náročné zaistené cesty a dobrodružstvo na ľadovci. Na jeho severe sa nachádza aj veľmi obľúbené mesto Hallstatt, ktoré je spolu so Soľnou komorou (nachádza sa nad mestom) zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. K Soľnej komore sa dostanete zubačkou, peši alebo môžete využiť zaistenú cestu hore. Táto oblasť je bohatá na krasové jaskyne a jaskyne s ľadom vo vnútri. Všetko je dostupné, ale pokiaľ chcete všetko aj skutočne navštíviť, musíte si pripraviť väčší obnos peňazí. Vstupy do jaskýň sú drahé, rovnako aj lanovky, ktoré vás vyvezú za úchvatnými výhľadmi na masív Dachstein

Hallstatt   zaistená cesta na Dachteine

V Rakúsku sa nachádza mnoho krásnych miest, pokiaľ netúžite po mori a chcete si užiť trochu prírody, je pre vás ako stvorené.

 

Text a video: Martina Brožková

Foto: Martina Brožková, Jiří Výborný

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Rakúsko: Hallstatt – malebné mestečko na brehu jazera
Publikované: 6.4.2015
Toto malebné mestečko, patriace k svetovému dedičstvu UNESCO, sa nachádza v strede Rakúska, v oblasti, ktorá sa nie nadarmo nazýva Soľná komora. Táto oblasť je ohraničená vysokými vápencovými hrebeňmi a nachádza sa tu veľa krásnych jazier.

Rakúsko, Dachstein: Der Johann – dlhý klettersteig na strmej južnej stene
Publikované: 3.11.2016
Der Johann je pánom dachsteinských zaistených ciest (klettersteig), a to kvôli miestu, náročnosti a predovšetkým dĺžke. Prístup k nemu je jednoduchý, v celej svojej dĺžke je označený červenými značkami. Ideálnym riešením je zaparkovať auto pri dolnej stanici lanovky Dachstein Südwandbahn. Od tej sa vydajte vpravo pozdĺž lán hore – smerom k Südwand Hütte. Vďaka stáčaniu cesty na západ podídete laná a po 40 minútach chôdze dôjdete ku krásnej kamenitej chate, ktorú len miniete a podľa smerovníku sa vydáte cestou na severozápad, kde vás čaká ešte hodina cesty k nástupu na klettersteig.

Rakúsko, Dachstein: Der Johann – dlhý klettersteig na strmej južnej stene II
Publikované: 10.11.2016
Sme vo výške 2 510 m n. m. na odpočinkovom mieste zvanom Südwandblick. Práve sme sa zapísali do „vrcholovej“ knihy a môžeme pokračovať ďalej, pretože stále nie sme v cieli. Úsekom C/D sa vyhupneme na vysoko položenú terasu, kde možno len o fúz dosiahnete na lano na stene oddelené priepasťou (ak ste menšieho vzrastu). Odtiaľ je cesta istý čas jednoduchá, avšak výška stále budí väčší rešpekt.

Rakúsko, Dachstein: Hoher Dachstein – výstup na najvyšší vrchol
Publikované: 17.11.2016
Najvyšší vrchol Dachsteinu sa volá Hoher Dachstein a na svoj mohutný masív dohliada z výšky 2 995 m n. m. Nachádza sa nad južnými príkrymi svahmi. Na ľadovcovú oblasť pod vrcholom sa dostanete buď peši zo severozápadu (najčastejšie z chát Adamek Hütte a Simony Hütte) po zaistených cestách na južnej stene, alebo lanovkou Südwandbahn (ako už bolo popísané v minulých článkoch).

Rakúsko: Viedeň I.
Publikované: 16.10.2010
Hlavné mesto Rakúska patrí medzi turisticky najatraktívnejšie európske mestá. Bohatosť historických pamiatok, množstvo architektonicky zaujímavých pamätihodností aj súčasných pozoruhodností – to všetko spojené so slávnymi menami a ich príbehmi či legendami robí z Viedne príjemný a stále iný cieľ pre návštevníka.

Rakúsko: Viedeň II. - všetko za jediný deň
Publikované: 23.10.2010
V prvej časti nášho putovania po Viedni sme sa prešli pešo centrom mesta. Dnes ponúkame niekoľko tipov, ako z rakúskej metropoly uvidieť v krátkom čase čo najviac.

Rakúsko: Viedeň III. - štartujeme od stanice
Publikované: 30.10.2010
V predchádzajúcich dvoch častiach sme pripomenuli najvýznamnejšie pamätihodnosti v centre rakúskej metropoly a v jeho okolí. Dnešnú časť venujeme najmä tým, čo do Viedne zavítajú po železnici.

Rakúsko: Viedeň IV. - Dóm svätého Štefana
Publikované: 24.1.2011
K najnavštevovanejším pamiatkam Viedne patrí jeho dominanta – Dóm svätého Štefana. V ďalšom pokračovaní nášho voľného cyklu, venovanom rakúskej metropole, sa dnes zastavíme pri tejto pamätihodnosti, ktorá okrem iného ponúka aj jedinečný výhľad na mesto.

Rakúsko, Graz: Historické centrum Štajerského Hradca
Publikované: 12.10.2012
Ako vyzerá historické centrum univerzitného mesta, v ktorom pobýval okrem iného aj Johannes Kepler?

Rakúsko, ferrata Drachenwand: kondička, sila, skúsenosť
Publikované: 1.11.2015
Pokiaľ hľadáte zložitejšiu ferratu, tak sa vydajte na Drachenwand do Rakúskych Álp. Grandiózny výhľad na Mesačné jazero (Mondsee) a dachsteinský masív vyžaduje fyzickú kondičku, poriadnu dávku vnútornej sily a predchádzajúce skúsenosti. Vďaka týmto aspektom si vychutnáte ako výstup na Dračiu stenu (Drachenwand), tak pohľad na alpské panorámy.

Nemecko, Bad Füssing – termálne kúpele kúsok od Českých Budějovíc I.
Publikované: 30.11.2015
Poslednú dobu viac cestujem a spoznávam veľmi zaujímavé miesta. Návšteva termálnych kúpeľov a wellness pobytov je teraz veľmi populárna. Keď som teda dostala ponuku do jedných kúpeľov vyraziť, tak som vôbec neváhala.


Súvisiaca fotogaléria

Rakúsko, Schönbrunn  - cisárske sídlo  
Viedeň, ako jedna z najkrajších metropol Európy, ponúka mnoho zaujímavých miest, ktorých návštevu...

Rakúsko: Raj vyznávačov vysokohorskej turistiky
Nízke Taury (Niedere Tauern) sú rozsiahlym pohorím, ktoré sa nachádza približne v centrálnej čast...

Rakúsko: Vysoké Taury – očarujúce a monumentálne
Vysoké Taury (Hohe Tauern) sú rozsiahlym a mohutným horstvom Východných Álp, ktoré sa môžu p...

Rakúsko, Klosterneuburg – klenoty mestečka
Približne 15 kilometrov severozápadne od hlavného mesta Rakúska - Viedne sa rozprestiera útulné m...

Rakúsko: Vysoké Štajersko – raj dovolenkárov
Poďte sa spoločne s nami vydať do hornatej krajiny Vysokého Štajerska, ktorá je rajom dovolenkáro...

Rakúsko: Štajersko – putovanie prírodou II.
Najzelenšia krajina Rakúska vás pozíva na návštevu pôvabných hôr, lesov, viníc, ovocných sadov a ...

Rakúsko: Štajersko – putovanie prírodou I.
Spolková krajina Štajersko v sebe ukrýva jedinečný kontrast vysokých hôr a pod nimi sa rozprestie...

Rakúsko: Graz - pohľad do Štajerského Hradca I.
V dnešnej fotogalérii s nami zavítate do Štajerského Hradca (slovenský historický názov mesta Gra...

Rakúsko: Viedeň - prechádzka po meste
Hlavné mesto Rakúska patrí medzi turisticky najatraktívnejšie európske mestá. Bohatosť historický...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Najkrajšie miesta

1. 7. – 31. 8. 2018
1. cena:
Športové príručné tašky značky Ellehammer bags + zákaznícka karta so zľavou 10% od AutoTeam Stupava
2. cena:
Dekoratívna vonná sviečka + zákaznícka karta so zľavou 7% od AutoTeam Stupava
3. cena:
Štýlové „podpivníky“ + zákaznícka karta so zľavou 5% od AutoTeam Stupava
1. cena redakcie:
Splav rieky Dunajec na rafte pre 2 osoby od RaftingDunajec.sk
2. cena redakcie:
Luxusné pero značky Sheaffer v drevenom puzdre
3. cena redakcie:
Knihy z edície Po Slovensku od rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

22.7.2018
Koncom júla sa Námestie sv. Trojice už tradične mení na zónu bez áut. Historické námestie obsadí jarmok s remeselnými a umeleckými výrobkami. Celkovú atmosféru podujatia dotvoria vystúpenia folklórnych súborov.
21.7.2018
Barokové pútnické miesto na vrchu Homol sa 1. júla oficiálne stalo národnou kultúrnou pamiatkou. Homol sa zaradil na zoznam ako 23. národná kultúrna pamiatka v Královéhradeckom kraji.
20.7.2018
Turistická informačná kancelária v Skalici vás pozýva na nočnú prehliadku s názvom "Noc strašidiel", ktorá sa uskutoční v sobotu 28. júla 2018 o 19-tej hodine.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALAJZIA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 22. 7. 2018
sviatok:Magdaléna
dnes:
nedeľa 22.7.
26 °C
zajtra:
pondelok 23.7.
28 °C