www.infoglobe.sk » Portugalsko – ostrov Madeira VIII

Portugalsko – ostrov Madeira VIII

Publikované: 29.8.2016
Vydávame sa z Funchalu smerom k severovýchodnému pobrežiu do krajského mesta Santana. Cestou sú ale zaujímavé miesta, takže z priamej trasy zídeme a pozrieme sa napríklad k najvyšším vrcholom Madeiry, na kamenné iglú a k zátoke Faial. Pokiaľ ste ešte nenavštívili jaskyňu a vulkanické centrum Grutas Sao Vicente, dá sa tam dostať ze Santany pozdĺž severného pobrežia. Ako sme už spominali, Sao Vicente je hranicou medzi západnou a východnou časťou ostrova.

reštaurácia, križovatka Poiso

Na križovatke v Poiso použite ako orientačný bod reštauráciu s barom, kde hneď za ňou vľavo vedú serpentíny do 1818 m n. m. – k tretiemu najvyššiemu vrcholu Madeiry – Pico do Arieiro. Ten najvyšší vrchol je Pico Ruivo (1861 m) a prostredný Pico das Torres (1851 m). Prezývajú sa „strážcovia ostrova“, a aj keď majú všetky výšku cez 1800 metrov, stále je to len tretinová časť výšky celého masívu. V týchto horách si našiel svoje útočisko takmer vyhynutý morský vták – tajfúnnik madeirský. Na jeho záchranu bola pod vrcholkami zriadená záchranná ornitologická stanica Centro Freira da Madeira, ktorá sa snaží o jeho reprodukciu. Môžete si tu pozrieť výstavu, rôzne fotografie alebo film o miestnej faune a flóre.

Pico do Arieiro – výhľady   Pico do Arieiro – výhľady

Pico do Arieiro – výhľady

Výhľady na plastický masív vás uchvátia. Ten, kto sa vydá na trek k susednému vrcholu, musí počítať nielen s náhlou zmenou počasia, ktorá nie je v madeirských horách ničím neobvyklým, ale tiež s tým, že prejdenie značených 7 alebo 5,6 km cesty medzi vrcholmi môže trvať značne dlho. K najvyššiemu vrcholu potom vedú dve cesty: kratšia tunelmi alebo dlhšia cez prostredný vrchol. Pri slnečnom počasí ľudia zvyknú chodiť cestou tam prechodom cez vrchol a späť tunelmi. Dobrá obuv, pokrývka hlavy (keď je veterno tak hlavne uší), baterka a palice sú základnou výbavou. Na trase je značné prevýšenie aj klesanie, ale najviac je tu schodov.

cesta na Pico Ruivo

Pico Ruivo   ornitologická stanica Centro Freira da Madeira

Najvyšší vrchol Madeiry Pico Ruivo je prístupný aj omnoho pohodlnejšou, bezpečnejšou a kratšou cestou, a to z parkoviska Achada do Teixeira za Santanou. Záleží na fyzickej kondícii a čase, ktorý chcete tomuto výstupu venovať. Pod vrcholom Pico do Arieiro sa nachádza radar, ktorý slúži kontrole letectva Portugalska na Madeire. Je to neprehliadnuteľná pologuľa v oplotenom priestore, okolo ktorej pôjdete k najvyššiemu bodu. V minulosti tu bol vojenský priestor.

Pico do Arieiro, observatórium

V budove ornitologického centra je okrem občerstvenia aj obchod so suvenírmi a hygienické zázemie. Cestou dole, smerom k zmieňovanej križovatke v Poiso, sa ešte zastavujeme pri kamennom iglú. Nachádza sa po pravej strane za prvou zákrutou a vraví sa mu „mraznička Madeiry“. Kedysi sa tu vyrábali kvádre ľadu, ktoré si potom majetní ľudia z Funchalu kupovali do svojich chladničiek. Klimatické podmienky pre stavbu iglú sa práve tu javili ako najvhodnejšie. Aj keď sa v prímorskej oblasti v zime pohybuje teplota okolo 15–20 °C, tu klesá pod bod mrazu a niekedy dokonca aj sneží.

Pico do Arieiro, iglú

Z križovatky pokračujeme na Ribeiro Frio, ktorého názov pramení od pretekajúceho studeného potoka, a zastavujeme na farme, kde chovajú pstruhy. Nádrže na pstruhy využívajú systém levád, ktorými neustále preteká čerstvá studená voda, čo je pre chov pstruhov priam ideálne. V neďalekej reštaurácii vám naservírujú pokrmy zo pstruha na všetky spôsoby. Táto zóna je známa svojimi vavrínovými a samozavlažovacími lesmia oblasť Laurisilva, v ktorej sa vyskytuje takmer sto percent pôvodných lesov, je nesmierne cenným biologickým bohatstvom. Spolu s flórou sa dochovala aj endemická fauna. Ekosystém prírodného parku je prísne chránený a procesy v ňom sa stali nekončiacim zdrojom všetkých možných výskumov.

Ribeiro Frio, farma   oblasť Laurisilva

Neďaleko je vstup na levádu Furado-Portela a ešte o niečo nižšie je cesta, ktorou sa dostanete na známu vyhliadku Balcoes. Trasa tam aj späť trvá zhruba hodinu. K tomuto romantickému miestu, kde máte vrcholky hôr takmer na dosah a nad hlavou vám štebocú miestni operenci, sa ešte vrátime v budúcom dieli. Čaká nás totiž ešte cesta do Santany a vulkanické centrum Grutas Sao Vicente.

Balcoes

Balcoes, vyhliadka   Balcoes

Balcoes

GPS: (Pico Ruivo) 32°45'32.1"N 16°56'41.7"W

Text a foto: Monika Babická

Text a foto: Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Portugalsko – ostrov Madeira I.
Publikované: 28.2.2016
Súostrovie a zároveň ostrov v spoločenstve Makaronézie. V madeirskom súostroví, ktorého dve tretiny tvorí prírodná rezervácia, sú obývané iba dva ostrovy: Madeira a Porto Santo.

Portugalsko – ostrov Madeira VII
Publikované: 4.7.2016
V tomto dieli sa pozrieme na východnú časť ostrova, teda smerom od Funchalu až k východnému cípu, kde vládne sucho. Akoby to ani nebola Madeira, ktorú sme spoznali doposiaľ. Ráz krajiny sa úplne zmenil, nie je tu takmer žiadne vegetácia. Trochu zelenej sa objaví len po daždi. Do týchto miest totiž levády nevedú, tie nájdete iba v horách. Územie je ale obývané, takže minimum vegetácie tu predsa len je.

Portugalsko – ostrov Madeira IX
Publikované: 5.9.2016
K vyhliadke Balcoes, ktorá sa nachádza 860 m n. m., vedie od farmy z Ribeiro Frio pohodlná a dostatočne široká cesta. Názov je naozaj výstižný, vyhliadka skutočne pripomína prírodný balkón, z ktorého sa dívate do hlbokého údolia. Snáď vďaka pohľadu z výšin máte pocit, že vidíte kúsok raja.

Portugalsko – ostrov Madeira VI
Publikované: 6.6.2016
Ďalšou zastávkou smerom na západ je Porto Moniz. Pokiaľ idete od Sao Vicente, cestou cez tunely sa zastavte v mestečku Ribeira da Janela. Je to miesto s tmavými vulkanickými skalami a so skalou milencov, ktorá sa týči z mora.

Portugalsko – ostrov Madeira V
Publikované: 30.5.2016
Okrem známeho madeirského vína, ktorého najväčším odberateľom je Japonsko, patrí k tradičným nápojom poncha – likér s citrónovou šťavou. Namiesto citrónu sa môže pridať šťavu z pomaranča alebo marakuje. Podáva sa buď na osvieženie chladený, alebo ako prevencia pred nachladnutím teplý. Oslavy vína v podobe vínneho festivalu sa tu konajú na prelome augusta a septembra.

Portugalsko – Madeira IV
Publikované: 23.5.2016
Keď pred miliónmi rokov nastal v Atlantiku výbuch lávy, vznikol tu 5 000 metrov vysoký lávový masív, z ktorého dnes vidíme len jeho časť ako ostrov. Ostrov, ktorý si dnes vystačí s vlastnými prostriedkami. Má niekoľko elektrární (vodné a veterné), úrodnú pôdu a more plné rýb.

Portugalsko – ostrov Madeira lll
Publikované: 16.5.2016
Na ostrov jedine leteckou dopravou. Prekonávať vzdialenosť od najbližšej pevniny, ktorá je vzdialená takmer 1 000 km od Portugalska a 600 km od severnej Afriky, sa snáď ani inak nedá. Navyše plavba zámorskou loďou po Atlantiku nemusí byť pre každého príjemná.

Portugalsko – ostrov Madeira II.
Publikované: 6.3.2016
Ostrov v Atlantiku, kde vďaka vlhku, teplu a úrodnej pôde môžete pestovať takmer čokoľvek. Kde sa berie voda vhodná na zavlažovanie a na akom princípe vlastne všetko funguje?


Súvisiaca fotogaléria

Portugalsko, ostrov Madeira – Funchal: Tropická záhrada
Jardim Tropical Monte Palace nájdete hneď pri výstupe z lanovky, ktorá vedie z východnej časti po...

Portugalsko, ostrov Madeira – Funchal: Botanická záhrada
Jardim botanico da Madeira sa rozkladá na svahoch nad hlavným mestom Funchal. Prístupná je kabínk...


Súvisiace video

Portugalsko, Porto – (nielen) vinárske centrum Portugalska
Portské víno pozná snáď každý, ale vybaví sa vám pri zmienke o Porte aj niečo ďalšie? Pokiaľ nie,...

Portugalsko, Sintra – romantické mestečko
Portugalsko ponúka mnoho pamiatok, ktoré sú zapísané do zoznamu UNESCO, a mestečko Sintra je jedn...

Portugalsko, Lisabon – najstaršie mesto západnej Európy
Kopce, žlté električky, lanovky a zas tie kopce – presne toto vystihuje jedno z najnavštevovanejš...

Portugalsko – najzápadnejší výbežok európskeho kontinentu
Portugalsko je najzápadnejšou krajinou kontinentálnej Európy a radí sa medzi 20 najnavštevovanejš...

Portugalsko, Coimbra–najstaršie univerzitné mesto
Coimbra leží asi v polovici cesty medzi Lisabonom a Portom, v regióne Braga, na rieke Mondego. Co...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 18. 4. 2024
sviatok:Valér
dnes:
štvrtok 18.4.
3 °C
zajtra:
piatok 19.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X