www.infoglobe.sk » Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke IV. – kaplnky pod zemou

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke IV. – kaplnky pod zemou

Publikované: 13.3.2019
V predošlých článkoch sme nahliadli do chodieb a komôr soľnej bane vo Wieliczke, pripomínajúc si tak jej bohatú banskú históriu. No baňa ukrýva aj svoju dušu v podobe kaplniek, ktoré baníci pravidelne navštevovali k modlitbe. Preto sa v nasledujúcich riadkoch vydáme na tieto miesta a absolvujeme špeciálny pútnický okruh baňou.

Banská práca predstavovala a i v súčasnosti predstavuje veľké nebezpečenstvo. Baníci zostupujúci do hlbín zeme nikdy nevedia, či ešte uvidia slnko a svoje rodiny, ich životy sú ohrozené každú minútu práce v bani. Preto majú svojich svätých patrónov, ku ktorým sa modlia, aby ich pri práci ochránili. Pekným zvykom bola výstavba rôznych kaplniek a oltárov. A to nielen na zemi, ale i priamo v baniach. V soľnej bani vo Wieliczke môžeme obdivovať niekoľko takýchto kaplniek, kam chodili baníci denne na svätú omšu.

Panna Mária Víťazná, kaplnka sv. Kríža (Wieliczka)

Dnes si návštevník môže z pomedzi ponúkaných prehliadok bane vybrať i pútnickú cestu Zdar Boh! Je určená pre objednané skupiny a trvá približne 2,5 hodiny. Kopíruje turistický okruh obohatený o náboženské aspekty bane a života baníkov. Okrem sprievodcu pútnikov sprevádza i kňaz, ktorý môže na konci návštevy slúžiť svätú omšu priamo v podzemnej kaplnke.

kaplnka sv. Kríža (Wieliczka)

Prvá kaplnka na ceste podzemnými chodbami soľnej bane je zasvätená svätému Antonovi Paduánskemu, ktorý je považovaný i za patróna baníkov. Kaplnka sv. Antona (1690- 1710) postavená v barokovom štýle je najstaršou zachovalou podzemnou svätyňou a prvá svätá omša sa v nej konala v roku 1698. Oltár, kazateľnica a celý priestor je zdobený plastikami vytvorenými zo soli. Na hlavnom oltári sa vyníma socha ukrižovaného Krista, Madony s dieťatkom a sv. Antona. V bočných výklenkoch kaplnky je sv. Stanislav zo Szczepanowa, ktorý bol biskupom v Krakove, a je tak nielen patrónom Krakova, ale i celého Poľska. Druhá socha predstavuje ďalšieho patróna baníkov, pápeža sv. Klementa. Ďalšie zobrazené scény či bočné oltáre sú i kvôli postupnému rozpúšťaniu sa solí ťažko identifikovateľné. Predsieň kaplnky, ktorá bola zhromaždiskom veriacich, je zdobená sochami sv. Františka, sv. Dominika, sv. Pavla a sv. Petra. Všetky umelecké diela sú vytvorené zo soli sivých odtieňov. Soľ sa postupne roztápa a sakrálne skvosty tak strácajú svoje detaily a pôvodné tvary, takže napriek snahe konzervátorov táto nepopísateľná krása pomaly mizne.

reliéf Vraždenie neviniatok, kaplnka sv. Kingy (Wieliczka)

Kaplnka sv. Kríža je druhou z kaplniek na trase prehliadky. Verejnosti bola sprístupnená v 19. storočí a na rozdiel od predchádzajúcej, tu je už soľ kombinovaná s drevenými prvkami. Drevený oltár je umiestnený pod oblúkom podopieraným soľnými stĺpmi a vystuženým drevom. Dominuje mu drevená socha ukrižovaného Krista. Dve ťažko identifikovateľné postavy mníchov zo soli kľačia v priestore pred oltárnym stolom - menzou. Oproti sa nachádza polychrómovaná drevená socha Panny Márie Víťaznej zo 17. storočia. Svetlo do tejto kaplnky prináša i luster vytvorený kombináciou dreva a krištáľov soli.

Vyvrcholením púte soľným podzemím je najkrajšia a najokázalejšia kaplnka ukrytá pod zemou. Kaplnka sv. Kingy vznikla v priestore po vyťažení obrovského bloku zelenej soli v roku 1896. Jej rozmery sú úctyhodné a vyrovnajú sa i menšiemu kostolu. Dlhá je 54 m, široká až 18 m a jej výška dosahuje do 12 m. Kaplnka prepája druhé vyššie poschodie s druhým nižším v hĺbke 110 m.

kaplnka sv. Kingy (Wieliczka)

Baníci sv. Kingu (nazývaná i Kunigunda) považovali za svoju osobitú patrónku, ktorá im neraz zázračne pomohla pri prácach v bani. Avšak uctieval ju i prostý ľud, ktorý si ju pre jej zásluhy počas života prisvojil, ako matku chudobných a strápených.

Na výzdobe kaplnky, z ktorej spomeniem len zlomok, sa podieľali banícki sochári. Vedúcim bol Jozef Markowski (189 - 1920), ktorý vytvoril aj hlavný oltár a kazateľnicu. Pôvodne bola na oltári umiestnená olejomaľba zobrazujúca legendu o objavení soli vo Wieliczke (baník podávajúci sv. Kinge prsteň v bloku soli), ale v roku 1914 obraz nahradila soľná plastika tejto kňažnej. Stena za ňou je stvárnená z krištáľov kamennej soli – halitu. Po bokoch sú vytesané soľné sochy patróna tesárov sv. Jozefa a patróna baníkov a wieliczkej fary sv. Klementa. Na južnej stene vysekal kaplnku Vzkriesenia a bočný oltár Srdca Panny Márie, oproti ktorému je oltár Srdca Ježiša Krista.

Útek do Egypta, kaplnka sv. Kingy (Wieliczka)

V prácach na výzdobe kaplnky pokračoval jeho mladší brat Tomáš Markowski (1920 - 1927) najvýznamnejšími reliéfmi Herodesov rozsudok a Vraždenie neviniatok, no je i autorom ďalšej výzdoby.

Výzdobu dokončil Antoni Wyrodek (1927 - 1963). Ako samouk vytvoril reliéfy Útek do Egypta, Dvanásťročný Ježiš káže v chráme, Cesta do Betlehema a Svadba v Káne galilejskej. Ako profesionálny umelec pokračoval dielami Neveriaci Tomáš a Posledná večera, pre ktorú mu bola inšpiráciou nástenná maľba Leonarda da Vinciho.

socha Jána Pavla II., kaplnka sv. Kingy (Wieliczka)

Pomník pápeža Jána Pavla II. (Stanislav Aniol, 1999) vznikol ako poďakovanie za kanonizáciu patrónky týchto baní blahoslavenej Kingy, počas jeho návštevy Poľska (1999). Oltárny stôl je miestom, kde sú uložené relikvie sv. Kingy prevezené v roku 1994 z kláštora v Starom Saczi. Vedľa je umiestnený pápežský kríž z rôznych druhov soli, ktorý symbolizuje všetky poľské soľné bane (Wieliczka, Bochina, Klodawa a Sieroszowice). Zaujímavosťou je, že Ján Pavol II. baňu osobne navštívil, no nie ako pápež, ale ešte počas svojich študentských čias či biskupského pôsobenia v Krakove.

Dojem monumentálnosti náležiacej chrámu vytvárajú honosné lustre zdobené krištáľmi soli. Práce na výzdobe stále prebiehajú. Ich cieľom je, aby celá výzdoba kaplnky bola len zo soli. Kaplnka, ktorá pojme až 500 osôb, je i miestom pre koncerty a náboženské aktivity. Stále sa tu konajú sväté omše, najmä v deň sviatku patrónov baníkov sv. Kingy (24.7.) a sv. Barbory (4.12.).

kaplnka sv. Jána (Wieliczka)

Súčasťou pútnickej cesty je aj chodba zvaná Golgota wieliczkých baníkov. Vznikla v roku 2010 a tvoria ju drevené reliéfy predstavujúce 14 zastavení krížovej cesty. Nachádza sa na najhlbšom treťom poschodí sprístupnenom verejnosti a je súčasťou turistickej trasy. V hĺbke 135 m je umiestnená kaplnka sv. Jána. Tá sem bola prenesená z prvého poschodia, kde jej hrozilo zničenie vplyvom prostredia. Tvorí ju polkruhová drevená klenba s maľbou Svätej Trojice, ktorá je zapustená v soľnej stene. Na oltári je Krucifix v pozadí s maľbou znázorňujúcou Jeruzalem. Pred vznikom kaplnky sv. Kingy bola najdôležitejšou svätyňou v bani.

 

pokračovanie nabudúce...

 

GPS: 49°58'59.0"N 20°03'19.4"E

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakcia



Diskusia k článku (0)

Názov: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Súvisiace články

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke V. – baňa ako centrum kultúry, športu i zdravia  
Publikované: 20.3.2019
Soľné podzemie vo Wieliczke chce priťahovať turistov v každom období, preto ani tu nezabúdajú na trendy, ktoré so sebou prináša moderná doba. Po ukončení prehliadky sa nemusíte ponáhľať na povrch, ale napríklad si môžete vychutnať nejakú tú dobrotu z typickej poľskej kuchyne.

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke I. – história a súčasnosť
Publikované: 20.2.2019
Svetový unikát na juhu Poľska láka nahliadnuť do útrob zeme ročne vyše milióna turistov. Soľný svet, ktorý tu za stáročia vznikal vďaka ťažbe soli, nenechal ľahostajných ani nás. Preto sa vydajme odkrývať históriu i súčasnosť tohto výnimočného miesta v nasledujúcich riadkoch.

Poľsko: Unikátna soľná baňa Velička (Wieliczka)
Publikované: 19.12.2010
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakciám v Poľsku. Leží len pár kilometrov južne od mesta Krakov, ktoré je hlavným mestom Malopoľského vojvodstva.

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke II. – prvá polovica cesty cez komory
Publikované: 27.2.2019
Zostúpte s nami do podzemných chodieb a komôr soľnej bane, kde môžete na vlastné oči vidieť priestory, v ktorých sa po stáročia ťažila soľ. Jedinečný priestor prekvapí najmä množstvom originálnych umeleckých diel. V nasledujúcich riadkoch sa vydáme obdivovať zaujímavosti pozdĺž prvej polovice prehliadkovej trasy.

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke III. – druhá polovica turistickej trasy podzemím
Publikované: 6.3.2019
Prvá polovica cesty podzemím nás očarila svojimi priestormi či legendou vytesanou v skale, avšak to nie je ani zďaleka všetko, čo baňa svojim návštevníkom ponúka. Preto poďte s nami zostúpiť ešte hlbšie, do jej chodieb a komôr, na miesta kde sa ligocú krištáľové lustre a slané banské jazierka.

Poľsko, Wieliczka – história nad zemou
Publikované: 13.2.2019
Keď sa povie Wieliczka, azda každého z nás napadne slávna soľná baňa na juhu Poľska. Toto rovnomenné mestečko ponúka turistom nielen krásu v svojom podzemí, ale oplatí sa preskúmať i to, čo ponúka nad zemou. Skôr ako nahliadneme do starodávnych hlbín, prejdeme sa pomedzi pamiatky v jej uliciach, ktoré pripomínajú bohatú históriu tohto baníckeho mesta.

Krakov - mesto hovoriacich kameňov
Publikované: 28.7.2009
Univerzitné mesto Krakov je metropolou Malopoľského vojvodstva, v južnom Poľsku, s počtom obyvateľov necelých 800 000. Je nádherným historickým mestom priateľsky nakloneným k umelcom, s čulým kultúrnym životom a miestnymi ľuďmi, ktorí stále dodržiavajú staré zvyky a tradičné slávnosti.

Poľsko: Krakov – mesto kráľov a jedného draka
Publikované: 12.9.2011
Krakov – kedysi hlavné mesto Poľska, dnes jeden z najkrajších architektonických skvostov v Európe. Celé mesto dýcha stredovekom a tento dojem podčiarkuje aj nezvyčajné množstvo zelene, ktorá vo veľkých mestách zvykne chýbať. Krakov predstavuje dielo zručných remeselníkov, ktorí nenechávajú nikoho na pochybách, že boli majstrami vo svojom odbore.

Poľsko: Krakov, židovské mesto Kazimierz
Publikované: 15.12.2016
Krakov, to úžasné, charizmatické a historické mesto má pre návštevníkov toľko lákadiel, že vyraziť tam iba na víkend je jedným slovom škoda. Pokiaľ ste to ešte nepočuli – Krakov sa stáva hlavným mestom barovej zábavy. Reštaurácie, kluby, cukrárne, pijalnie wódky… jeden podnik vedľa druhého a všetky skvelé. A keď sa dostatočne občerstvíte, rozhliadnite sa po meste. Židovské mesto Kazimierz, stredoveké Stare Miasto, Rynek Główny, hrad Wawel a katedrála, najposvätnejšie poľské miesto. To všetko sa tu nachádza na pár kilometroch štvorcových, práve tak akurát poznateľných počas víkendu.


Súvisiaca fotogaléria

Poľsko, Krakov a Wieliczka očami fotografa
Dnes sa pozrieme do hlavného mesta Malopoľského vojvodstva, ktoré sa považuje za jedno z najkrajš...

Poľsko, Wieliczka – kráľovstvo soli
Na juhu Poľska sa rozprestiera malebné mestečko Wieliczka, ktoré ponúka turistom mnoho krásnych p...

Poľsko: Velička (Wieliczka) – soľná baňa
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakc...

Krakov - jedno z najkrajších miest Európy
Krakov (Kraków), hlavné mesto Malopoľského vojvodstva, je rozhodne mestom, ktoré stojí za návštev...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 18. 4. 2024
sviatok:Valér
dnes:
štvrtok 18.4.
3 °C
zajtra:
piatok 19.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X