www.infoglobe.sk » Poľsko, Osvienčim: miesto, kde tuhne v žilách krv

Poľsko, Osvienčim: miesto, kde tuhne v žilách krv

Publikované: 8.11.2010
Ide o najväčší koncentračný tábor v Európe, kde bolo konečné riešenie židovskej otázky dovedené k tragickej dokonalosti. Medzi rokmi 1940 až 1945 tam Nemci povraždili milión sto tisíc ľudí.

Koncentračný tábor založili Nacisti v roku 1940 na okraji poľského mesta Oswiecim – Osvienčim. Názov mesta bol ale neskôr zmenený na Auschwitz. O rok na to Nemci tábor rozšírili v mieste bývalej dediny Brzezinka vzdialenej asi 3 kilometre. Druhá a najväčšia časť tábora sa nazývala Birkenau a Nemci tu postavili najväčšie vyhladzovacie zariadenie v Európe. Väčšina obetí zahynula práve v plynových komorách v Birkenau.

vstup do koncentračného tábora Osvienčim

prehliadka Osvienčimukoncetračný tábor Osvienčimkoncetračný tábor Osvienčimkoncetračný tábor Osvienčim

Na mieste koncentračného tábora stojí v súčasnej dobe pamätník a múzeum, ktoré denne navštevujú davy ľudí z celého sveta. V rade pri kasách sa tak miešajú desiatky jazykov a národností. Vstupná hala je plná zmätku, pokiaľ ale nakoniec rad na lístky vystojíte a nájdete svojho sprievodcu, môžete sa ponoriť do hrôz minulosti. Od teraz už vás čakajú len desivé zážitky a musíte počítať s tým, že smiať už sa ten deň nebudete. Sú dojmy, z ktorých sa musíte vyspať - a návšteva Osvienčimu k takým patrí.

Arbeit macht frei – vstúpte do sveta neľudského teroru

Pri vstupe do areálu koncentračného tábora vám stuhne srdce a mozog prestane radšej fungovať. Sú veci, ktoré proste nejde pochopiť. Pokiaľ si túto návštevu doprajete, musíte počítať s nechcenými myšlienkami, ktoré vás budú sprevádzať po celý deň a zachráni vás od nich až zmena miesta.

My sme mali šťastie a mohli sme si celý výklad vypočuť v češtine. Naša sprievodkyňa bola Poľka, ktorá hovorila česky a svoju prácu očividne brala ako poslanie. Prehliadka celého tábora trvala približne päť hodín a bola naozaj náročná.

"Práca oslobodzuje" - Osvienčim

Začína v základnom tábore Auschwitz I, do ktorého sa vchádza bránou so známym nápisom Arbeit macht frei - Práca oslobodzuje. Táto časť koncentračného tábora sa skladá z tehlových neomietnutých budov, ostnatých drôtov, plynovej komory a spaľovne. V jednotlivých budovách sú expozície, ktoré návštevníci prechádzajú. Sú tu dobové fotky, obrazy väzňov a osobné veci zavraždených ľudí.

Látka vyrobená z ľudských vlasov

Zbierky múzea obsahujú napríklad 80 tisíc topánok, 12 tisíc hrncov, 40 kg okuliarov alebo 460 kusov protéz. Medzi najdesivejšie exponáty ale patria 2 tony vlasov, ktoré boli ostrihané ženám deportovaným do tábora. Keď v hromade vlasov navyše rozpoznáte zapletený vrkoč, máte čo robiť, aby ste neomdleli. A to je len začiatok. Sú tu haldy podpísaných kufrov a ďalších vecí, ktoré Nemci zabavili ľuďom, ktorí do tábora prijali. Môžete tu preto vidieť aj hračky a detské oblečenie.

koncetračný tábor Osvienčimkoncetračný tábor Osvienčim"Práca oslobodzuje" - Osvienčim  koncetračný tábor Osvienčim

"niet úniku" - Osvienčim

Zabavené veci navyše Nemci ďalej využívali. Napríklad ostrihané vlasy predávali firmám, ktoré ich pridávali do priadze a šili z nich látky. Vidieť vo vitríne látku, z ktorej trčia ľudské vlasy, je naozaj desivé. Pokiaľ si navyše za každou vecou predstavíte jedného človeka, máte nekonečný zástup ľudí, ktorí tu preleteli komínom. To bola posledná myšlienka, ktorú bol môj mozog ochotný pripustiť, viac už by moja hlava nezvládla a tak sa prepla do bezpečnostného modu, v ktorom sa veľmi nepremýšľa. Pri takých myšlienkach na vás totiž ide nevoľnosť a podlamujú sa nohy. 

Ďalšia budova je naopak plná fotografií ľudí s dátumom nástupu do tábora a dátumom smrti. Niektorí v Osvienčime vydržali len mesiac, niektorí prežili aj tri. Všetci ale nakoniec skončili v peciach. Počas doby, ktorú strávili v tomto koncentračnom tábore, museli neľudsky pracovať, ich menom bolo číslo a boli psychicky aj fyzicky týraní. Podľa Nemcov totiž väzni mali len dve práva: právo pracovať a právo zomrieť.

Text/foto: Lenka Rafaelová

Preklad: Z. MegerssováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Osvienčim - cesta do továrne na smrť
Publikované: 8.10.2009
Chcete navštíviť miesta, ktoré sa zapísali čiernym písmom do histórie moderných dejín? Máte pocit, že Holokaust je mýtus? Potom sa s nami vydajte do koncentračných táborov Osvienčim I a Osvienčim II - Birkenau, vyhladzovacích fabrík na smrť, ktoré sú od českých hraníc vzdialené necelých sto kilometrov ...

Poľsko, Zakopané – hory, ktoré máme prakticky za rohom
Publikované: 10.1.2019
To, že poľské hory sú Čechmi dosť často opomínané, je smutný fakt. Avšak poľské hory sú zrovnateľné s Krkonošami alebo slovenskými Tatrami. Len pre niekoho možno dostupnejšie a lacnejšie. Takže rozhodne stoja za návštevu!

Poľsko, Kolobrzeg: Na víkend k moru
Publikované: 15.10.2017
Radi by ste sa prešli pozdĺž mora, ale nechce sa vám ďaleko cestovať? Pokiaľ áno, máme tu dnes pre vás tip na miesto, ktoré je Čechmi (ale aj Slovákmi) dosť opomínané. Nemusíte ísť tisíce kilometrov, nemusíte prekonávať svoj strach z lietania. Stačí, keď sadnete do auta a môžete si urobiť krásny predĺžený víkend v Kolobrzegu.

Poľsko: Krakov, židovské mesto Kazimierz
Publikované: 15.12.2016
Krakov, to úžasné, charizmatické a historické mesto má pre návštevníkov toľko lákadiel, že vyraziť tam iba na víkend je jedným slovom škoda. Pokiaľ ste to ešte nepočuli – Krakov sa stáva hlavným mestom barovej zábavy. Reštaurácie, kluby, cukrárne, pijalnie wódky… jeden podnik vedľa druhého a všetky skvelé. A keď sa dostatočne občerstvíte, rozhliadnite sa po meste. Židovské mesto Kazimierz, stredoveké Stare Miasto, Rynek Główny, hrad Wawel a katedrála, najposvätnejšie poľské miesto. To všetko sa tu nachádza na pár kilometroch štvorcových, práve tak akurát poznateľných počas víkendu.

Poľsko, Varšava – zabudnuté mesto
Publikované: 15.8.2016
Najväčšie a zároveň hlavné mesto Poľska – Varšavu – si asi len málokto predstaví ako zaujímavé miesto, do ktorého by si chcel urobiť výlet. Najskôr sme sa aj my skepticky rozhodovali, predsa len cesta vlakom trvá z Prahy približne 8 hodín (za pomerne značný príplatok sa dá kúpiť lôžko a cestovať v noci) a letenka zas stojí cca 3000 Kč. Nakoniec sme si zvolili najlacnejší variant – cestu vlakom cez deň (spiatočný lístok stál cca 1400 Kč).

Poľsko, Poznaň – mesto na rieke Varte III.
Publikované: 7.11.2014
Z Poznane sme už niekoľko pamiatok spoznali, ale tým nekončíme, pretože dnes sa sem pozrieme po tretíkrát a naposledy.

Poľsko, Poznaň: mesto na rieke Varte II.
Publikované: 31.10.2014
Bol by to hriech venovať takému mestu akým je Poznaň iba jeden článok. Dnes sa sem preto vraciame, bližšie spoznať toto hlavné mesto Veľkopoľského vojvodstva.

Poľsko: Poznaň – mesto na rieke Varte I.
Publikované: 24.10.2014
Ako napovedá už aj titulok, mesto Poznaň leží na rieke Varta, tretej najdlhšej poľskej rieke.

Poľsko, Lodž: bývalá textilná veľmoc I.
Publikované: 10.10.2014
V dnešnom putovaní po svetových mestách sa vydáme relatívne neďaleko, len niekoľko stoviek kilometrov na severovýchod od Prahy, do poľského mesta Lodž.

Poľsko,Tešín: Zámocký vrch
Publikované: 19.3.2015
Pôvodne slovanské hradisko, potom obranný hrad, dnes pamätné miesto s parkom a výhľadom na Český Těšín, Sliezske a Moravskosliezske Beskydy.

Poľsko: Jablonka – nákupný raj Slovákov
Publikované: 4.9.2013
Po dlhšom čase sa opäť vydáme do Poľska, konkrétne do dedinky Jablonka. Pre nás Slovákov je táto dedinka úzko spätá s výhodnými nákupmi, no v dnešnom článku si povieme aj čo-to o jej histórií a o turistických tipoch v jej okolí.

Poľsko: Nowy Targ – miesto, kde zoženiete všetko
Publikované: 15.5.2013
Kto by nepoznal azda najznámejšie trhovisko v Poľsku v meste Nowy Targ?! Dva krát do týždňa sem smerujú tisíce ľudí za reálnou vidinou lacnejšieho nákupu. No my by sme vám, našim čitateľom, chceli predstaviť toto mesto nielen ako trhovisko, ale aj ako historické a atraktívne cestovateľské miesto s rušným každodenným životom.

Poľsko, Osvienčim II: riešenie židovskej otázky
Publikované: 22.11.2010
„Židia sú rasa, ktorá musí byť úplne vyhladená.“ To je citát Hansa Franka, generálneho guvernéra v Poľsku okupovanom nacistami, ktorý hovorí za všetko. Úplné vyhladenie, to bol hlavný cieľ koncentračných táborov. Iba v Osvienčime nacisti zavraždili milión Židov. Preto Židia patria k častým návštevníkom.

Poľsko – sviatky, kuchyňa a tradície
Publikované: 17.1.2019
Chystáte sa do Krakova, Varšavy alebo na poľskú stranu Krkonôš? Pozrite sa najskôr, aké tradície sa tu dodržiavajú a čo dobrého musíte isto ochutnať. Naši susedia majú mnohé tradície a sviatky podobné ako my, aj kuchyňa je dosť podobná, ale určité rozdiely sa tam nájdu.


Súvisiaca fotogaléria

Krakov - jedno z najkrajších miest Európy
Krakov (Kraków), hlavné mesto Malopoľského vojvodstva, je rozhodne mestom, ktoré stojí za návštev...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

20.1.2019
Príďte sa zabaviť a zapretekať si na verejné preteky v behu na lyžiach, ktoré sa uskutočnia už dnes od 10-tej hodiny, pri príležitosti Svetového dňa snehu (World Snow Day).
19.1.2019
Pri vstupe do historického centra talianskych Benátok turisti zaplatia od 2,50 do 10 eur. Nové opatrenie by sa malo dotknúť len jednodenných turistov, ktorí nebudú v meste ubytovaní.
18.1.2019
Pozývame vás stráviť podmanivý zimný večer v zubereckom Múzeu oravskej dediny v obklopení nádhernej prírody. Čakajú vás úchvatné zimné kulisy, ktoré sľubujú jedinečný zážitok.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 20. 1. 2019
sviatok:Dalibor
dnes:
nedeľa 20.1.
2 °C
zajtra:
pondelok 21.1.
2 °C