www.infoglobe.sk » Peru: mesto večnej jari Trujillo a okolité archeologické náleziská

Peru: mesto večnej jari Trujillo a okolité archeologické náleziská

Publikované: 3.7.2017
Mesto Trujillo sa nachádza v púštnej oblasti v blízkosti Tichého oceánu, založené bolo v roku 1534 a bolo tiež dobre opevnené, aby odolalo útokom pirátov. A dokonca vraj bolo v období nezávislosti Peru aj jeho dočasným hlavným mestom.

Cestou z Cajamarcy sa krajina postupne zmení, až nakoniec vidíme len piesok. Okolitá púšť nás dosť prekvapí. Vôbec sme netušili, že je tu takáto vyschnutá púštna oblasť.

Trujillo

Trujillo je možnosťou, ako skĺbiť koloniálne mesto a pozostatky starobylých kultúr. Prvé stopy minulosti mesta siahajú viac než desať tisíc rokov dozadu. Základ pre rozvoj kultúrnej tradície severného pobrežia tu položili civilizácie ako Cupisnique, Salinar alebo Viru. V 1.–7. storočí tu vládla kultúra Mochica, ktorá znamenala pre Peru zrod štátnej organizácie. V 12. storočí bola rovnaká oblasť kolískou kultúry Chimú, tí vybudovali mesto Chan Chan, z ktorého potom expandovali pozdĺž pobrežia. Niekoľko rokov po príchode Španielov bolo založené mesto Trujillo a Martin de Estete navrhol centrum mesta tak, že jeho bloky pripomínajú šachovnicu. Hlavné námestie Plaza de Armas bolo nakreslené ako štvorec a tiež ako stred mesta. Dominuje mu katedrála z roku 1666, ktorá uchováva cenné umelecké diela. Okrem pár ďalších kostolov a pekných uličiek je pre nás Trujillo skôr väčšie a hlučnejšie mesto. Peruánski šoféri sú navyše azda najhorší, akých sme kedy videli, a tiež veľmi hluční, pretože neustále trúbia. Takže keď večer na hoteli zaspávame, stále počujeme trúbenie áut.

Plaza de Armas

Okrem mesta stojí za návštevu aj 13 km vzdialená dedina Huanchaco. Podľa legendy sa tu pred 800 rokmi vylodil princ Tacaynamo so sprievodom a založil prvú dynastiu Chimú. Rybári tu v severnom Peru už od predkolumbovského obdobia stále používajú tradičné plte „caballitos de totora”. Avšak dnes už sú miestne pláže skôr len obľúbenou destináciou pre surferov. Pre nás je voda veľmi studená.

caballitos de totora

Samozrejme, že sa vydávame na hlavnú atrakciu tejto oblasti – starobylé rozvaliny. Necháme sa doviesť autobusom k ceste a kus šliapeme pešky. Je to úplne vyprahnutá krajina, premýšľame, ako tu vôbec mohlo existovať nejaké mesto. Stretávame bežiaceho psa naháča, ktorí tu žijú. Už cestou k pamiatke si všímame zvyšky ruín domov a len premýšľame, aká obrovská oblasť tu kedysi bola osídlená a aká obrovská oblasť zostala doposiaľ neprebádaná. Chan Chan je najväčším predkolumbovským mestom v celej Amerike. Vybudované bolo okolo roku 1300 a je tiež najväčším mestom z nepálených tehál na svete. V tomto hlavnom meste chimúskej ríše žilo podľa odhadov v čase najväčšieho rozkvetu až 60 tisíc obyvateľov v najrôznejších stavbách. Námestia, domy, ulice, pyramídové chrámy a ďalšie stavby sú tiež zdobené geometrickými obrazcami, štylizovanými zoomorfnými a mytologickými bytosťami. Prechádzka týmto labyrintom masívnych múrov stojí rozhodne za to. Okrem návštevy Chan Chanu je v rámci kombinovanej vstupenky aj návšteva dvoch menších chrámov v okolí – Huaca Esmeralda a Huaca Arco Iris.

miestny naháč   Chan Chan

cesta k Chan Chanu   Chan Chan

Ďalšie ruiny, ktoré sme si nenechali ujsť, boli Las Huacas del Sol y de la Luna. Tieto chrámy sú pripisované mochickej kultúre a sú dokonca o 700 rokov staršie než Chan Chan. Stavba Huaca del Sol fungovala ako politické a administratívne centrum a Huaca de la Luna ako obradné centrum. Medzi nimi je mestská oblasť skladajúca sa z domov, veľkých tried a námestí. Tieto stavby potvrdzujú vysokú politickú, náboženskú, hospodársku a sociálnu organizáciu kultúry Moche. Na stavbu Huaca del Sol bolo použitých približne 140 miliónov nepálených tehál, aj keď dnes to pripomína skôr hromadu piesku. Pre návštevníkov však bola táto pamiatka zatvorená, pretože tam prebiehali archeologické práce. Stavba Huaca de la Luna tiež pripomína len hlinený kopec. Túto pamiatku si však môžete prejsť so sprievodcom, a to preto, aby nedochádzalo k ničeniu pamiatky. Steny sú pokryté farebnými vlysmi, ktoré sú krásne zachovalé a archeológovia stále objavujú nové vrstvy.

Huaca de la Luna   Huaca de la Luna  

Mochická a chimúska kultúra zanechali v oblasti Trujilla tieto archeologické skvosty, ďalšie bádania však stále prebiehajú a každý rok dochádza k objaveniu nových nálezísk.

GPS: 8°06'41.0"S 79°01'40.5"W

 

Text a foto: Tomáš NovákDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Peru: Leymebamba a Cajamarca
Publikované: 26.6.2017
Cajamarca sa preslávila ako miesto, ktoré znamenalo koniec pre mocnú inkskú ríšu. Práve tu porazil Francisco Pizzaro posledného inkského vodcu Atahualpa a neskôr ho aj popravili na hlavnom námestí.

Peru: Cotahuasi – vraj najhlbší kaňon sveta
Publikované: 10.7.2017
V Peru sme sa rozhodovali, či navštívime kaňon Colca alebo Cotahuasi. Podľa niektorých meraní je Cotahuasi hlbší, podľa iných zas víťazí Colca. Možno je to len súťaženie o to, kam nalákať viac turistov. Oba kaňony dosahujú hĺbku okolo 3 500 metrov a ich rieky si razia cestu andskými vrcholmi s nadmorskou výškou až 6 000 metrov a končia v Tichom oceáne. A tiež v oboch kaňonoch môžete uzrieť vzácne kondory andské.

Peru: Chachapoyas, Nuevo Tingo a Kuélap
Publikované: 19.6.2017
Mesto Chachapoyas sa považuje za neobjavený raj. Nachádza sa v regióne Amazonas a turisti tu môžu objavovať krásnu prírodu, rôzne mikroklímy, koloniálne mesto alebo starobylé rozvaliny Kuélap, nachádzajúce sa medzi Andami a džungľou.

Peru - môj splnený sen I.
Publikované: 10.11.2010
Južná Amerika ma k sebe vždycky priťahovala ako magnet. Bola ale pre mňa, študentku s nie príliš veľkými príjmami, skôr takým zatiaľ iba nedostupným snom, odloženým do budúcna. Jedného dňa mi v práci môj kolega Vojta povedal: „Nechcela by si ísť do Južnej Ameriky…Peru, Chile alebo tak…?“ a tým mi v hlave vyhlodal dieru.

Peru - môj splnený sen II.
Publikované: 17.11.2010
Po prílete do Peru sme sa presunuli z Limy do hôr. Do Huarázu, ktorý leží v nadmorskej výške 3091 m, sme dorazili asi o siedmej hodine ráno.

Peru - môj splnený sen III.
Publikované: 24.11.2010
Ráno som si šla na autobusovú stanicu pre batoh, ktorý mi ako jedinej z našej skupiny, do Limy neprišiel. Po niekoľkých telefonátoch na letisko sme boli s KLM dohodnutí, že dnes príde ranným autobusom.

Peru - môj splnený sen IV.
Publikované: 1.12.2010
Ako náš prvý trek v Peru, v Cordillere Blance, sme si vybrali známy a často navštevovaný trek údolím rieky Santa Cruz. Podľa sprievodcu je optimálna doba pochodu 4 dni a vzdialenosť od počiatočného do konečného bodu 50 km. My sme si naplánovali predĺženie o jeden deň výstupom od základného tábora vrchu Alpamayo.

Peru - môj splnený sen V.
Publikované: 8.12.2010
Druhý deň treku Santa Cruz sme vstali v relatívne včasnú hodinu a zistili, že neprší, ba naopak, je pekné, slnečné počasie. Vojta s Milanom si dokonca dopriali kúpeľ v ľadovej riečke. Cesta ďalej už stúpala veľmi mierne, chvíľami i poklesávala, takže sa nejednalo o žiadny extrémne náročný pochod.


Súvisiaca fotogaléria

Peru
Peru ako typická juhoamerická krajina roznecuje predstavivosť ako máloktoré miesto na svete. Kraj...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Európa

1. 11. – 31. 12. 2017
1. cena:
Knižná publikácia Vietnam s vôňou koriandra od cestovnej agentúry Gaudium
2. cena:
Knižná publikácia Výber lyžiarskych a skialpinistických túr a sprievodca Extrémnym lyžovaním od Hory.sk
3. cena:
Tatranský vzduch a tričko Slovakia
1. cena redakcie:
Neobyčajná zimná vysokohorská túra od Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA - minerálna voda + rad produktov
3. cena redakcie:
Sladký balíček BRIX - sušené ovocie v kombinácií s kvalitnou belgickou čokoládou

Aktuality:

14.12.2017
Väčšina lyžiarskych stredísk v Česku plánuje deň slávnostného zahájenia zimnej sezóny na sobotu 16. decembra. Medzi areály, kde bude už od rána prebiehať bohatý sprievodný program, patria napríklad Lipno nad Vltavou, Dolná Morava alebo Harrachov. Úplne prvá lyžovačka tejto sezóny bola ale na Monínci!
13.12.2017
Opäť je tu čarovný čas pokoja a mieru, čas ako stvorený na príjemné rodinné a priateľské stretnutia. Mesto Košice si aj tento rok pripravilo Košické rozprávkové Vianoce, ktoré ponúknu hudobné  prekvapenia, krásnu výzdobu a skvelé pochúťky.
12.12.2017
Prestížne World Ski Awards majú svojich tohtoročných víťazov. V Českej republike získal titul Najlepší lyžiarsky rezort 2017 už po tretí raz Skiareál v Špindlerovom Mlyne, na Slovensku Jasná v Nízkych Tatrách. Najlepšie lyžiarske stredisko na svete je pre rok 2017 francúzske letovisko Val Thorens.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - PERU:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 14. 12. 2017
sviatok:Branislava, Bronislava
dnes:
štvrtok 14.12.
6 °C
zajtra:
piatok 15.12.
6 °C