www.infoglobe.sk » Peru - krajina bohatého kultúrneho dedičstva

Peru - krajina bohatého kultúrneho dedičstva

Publikované: 25.11.2008
V Peru nájde cestovateľ všetko - fascinujúce archeologické náleziská, úchvatné amazonské dažďové pralesy, nekonečné pusté pobrežie, rôznorodé obyvateľstvo, ešte rôznorodejšiu divokú prírodu a tiež jednu z najlepších kuchýň na kontinente.

V hlavnom meste Peru – Lima – žije približne jedna tretina z 27 miliónov obyvateľov štátu, čo pochopiteľne spôsobuje problémy spojené s preľudnením. Je to premenlivé mesto plné kontrastov, kde behom chvíľky môžete vidieť zašlú krásu koloniálnej architektúry vedľa predinckých pyramíd a ultramoderných nákupných stredísk. Limské kostoly, múzea a koloniálne stavby udržia návštevníka v nadšení celé týždne, hlavne múzea patria medzi tie najlepšie v krajine. Museo de la Nación ponúka pomyseľné putovanie nespočetnými peruánskymi prehistorickými civilizáciami. Nájdete tu skvelé modely najznámejších peruánskych ruín a tri poschodia vyčerpávajúcich expozícii o všetkých typoch peruánskeho dedičstva. Plaza de Armád, alebo tiež Plaza Mayor, bolo kedysi srdcom Limy. Najstarším prvkom je bronzová fontána z roku 1650 a najstaršou stavbou katedrála (La Catedral) z roku 1746 – pôvodne bola postavená už v roku 1555, ale niekoľko zemetrasení budovu úplne zničilo. Hneď vedľa stojí Arcibiskupský palác a Palacio de Gobierno (sídlo peruánskeho prezidenta). Filatelistov nesklame Museo postal y filatelico, ktoré umožňuje skúmanie, nákup a výmenu peruánskych známok. K zaujímavým tamojším kostolom patrí San Francisco (z r. 1687), Santo Domino (z r. 1540), San Pedro a San Agustín. Z múzeí sa dá odporučiť návšteva limského umeleckého múzea, Múzea zlata, Múzea zbraní, Automobilové múzeum, či Múzeum keramiky a Prírodovedecké múzeum.

Južné pobrežie peruánskej nížiny sa skladá z rozľahlých oblastí vyprahnutého púštneho terénu prerušovaného oázami, ktoré vznikajú v okolí riek tečúcich zo západných svahov Ánd k oceánu. Oblasť je známa svojim vínom a samozrejme aj peruánskym národným pitím – pisco (pálenka z hrozna). Najnavštevovanejšími lokalitami tejto časti Peru sú Nazca a Huacachina. Prvá zmienená bola až do roku 1939 úplne ignorovaná, až kým americký vedec Paul Kosok preletel ponad púšťou a zhora uvidel rady rozsiahlych línií a obrazcov vytesaných do podložia. Nazca je dnes nepretržite zaplavená cestovateľmi, ktorí prichádzajú obdivovať záhadné obrazce, ktoré sú súčasťou Svetového dedičstva UNESCO. Rozprestierajú sa na neuveriteľných 500 km2 vyprahnutej, balvanmi posiatej plošine Colorada a zostávajú jednou z najväčších archeologických záhad na svete. Najprepracovanejšie obrazce predstavujú zvieratá vrátane 180 m dlhej jašterice, opice, kondora s rozpätím krídiel 130 m, kosatkou, kolibríkom a na svahu kopca vidieť aj muža so sovou hlavou, pripomínajúceho skôr astronauta.

Huacachina je dedina, za ktorou sa v pozadí týčia obrovské piesočné duny a ktorá sa túli k malej lagúne, ktorá je vyobrazená na zadnej strane pädesiatsolovej bankovke. Lagúna je obklopená palmami, farebnými kvetinami a farebnými budovami. Oblasť jazera Titicaca je ďalším silným turistický magnetom. Samotné jazero leží v nadmorskej výške 3820 m a meria cez 170 km na dĺžku a 60 km na šírku, pričom predstavuje najvyššie položené jazero s lodnou dopravou na svete (je tiež najväčším juhoamerickým jazerom). Prístav Puno je základňou, z ktorej sa dajú navštevovať odľahlé ostrovy na jazere, od umelých rákosových ostrovov vybudovaných kultúrou Uru k ešte izolovanejším jazerným osadám, kde žijú ostrovania rovnakým spôsobom, ako žili pred stáročiami. Najslávnejším ostrovom na jazere Titicaca je Isla del Sol (Ostrov slnka), podľa legendy rodisko prvého Inka menom Manco Capac a slnka samotného. Nájdete tu inkské ruiny, piesočné pláže a zaujímavé múzeum.

V okolí mesta Cuzka ležia ruiny Sacsayhuamán, Qenko, Puca Pucala a Tambo Machay. Sacsayhuamán je úžasné nálezisko, ktoré je nábožensky aj vojensky významné. Dlhý kečuánsky názov znamená „spokojný sokol“. Aj keď nálezisko pôsobí obrovsky, dnešní turisti vidia iba cca 20% z pôvodných stavieb, pretože po conquiste strhli Španieli väčšinu múrov a kamenné bloky z nich použili pri výstavbe vlastných domov. Tie najväčšie a najpôsobivejšie kamene tu však zostali – jeden z nich váži viac než neuveriteľných 300 ton. Pre mnohých návštevníkov Peru a Južnej Ameriky vôbec je hlavným a jediným cieľom ich cesty stratené mesto Inkov – Machu Picchu. Okrem niekoľkých domorodých Kečuáncov nemal nikto ani poňatia o existencii Machu Picchu až do roku 1911, kedy na nich narazil americký historik Hiram Bingham. K tým najznámejším prvkom ruín patria: chyža správcu pohrebnej skaly, obradné kúpele, Chrám slnka, Hadie okno, Kráľovská hrobka, Posvätná plaza, Chrám troch okien, Sakristia, Centrálna plaza, Výrobná oblasť a Obytná časť. Na najslávnejšiu juhoamerickú túru, Inkskou cestou (Inca Trail), sa ročne vydávajú tisíce ľudí. Meria 33 km a krúti sa hore a dole horskými úbočiami a prechádza tromi vysokými priesmykmi. Ponúka však krásne výhľady na zasnežené vrcholky hôr a zahmlené pralesy. Huaraz a Cordillera Blanca sú najdôležitejšími centrami horolezectva a trekkingu v celom Peru.

Hory ponúkajú široké spektrum lákadiel, z ktorých sú najmarkantnejšie vrcholky trvale pokryté ľadovcom a týčiace sa do výšok cez 6000 m. Flóra i fauna je úplne jedinečná, takže tu môžete zazrieť vikune (párnokopytníky podobné lame), viskače (drobné hlodavce podobné činčile) ako aj nádherného andského kondora. Amazonská panva, zaberajúca asi polovicu územia Peru, je domovom mnohých druhov zvere a vtákov. Pre cestovateľov sú v Peru prístupné štyri hlavné oblasti v Amazónii: Puberto Maldonado (na juhovýchode), Národný park Manu (na severe, s rozlohou cca 20 000 km2), Chanchamayo (východne od Limy) a La Merced.

 

Text: J. Štantejský a Lonely Planet

Foto: Jana Štantejská

Preklad: O. Kubáčková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Cestovateľské kino: Peru
Publikované: 30.9.2019
Vstúpte s nami do krajiny dávnych civilizácií a orchideí! Za prerastenými bránami džungle ukrýva svoj najväčší poklad – stratené mesto Inkov známe ako Machu Picchu. Ochutnajte neodolateľnú esenciu Peru – krajiny, ktorej tvary, farby a chute ožijú v rozprávaní cestovateľa Petra Koutného.

Peru - môj splnený sen XII.
Publikované: 26.1.2011
V Cuscu sme si nechali jeden deň na prehliadku mesta a jeho okolia. Večer sme sa mali rozdeliť s Markétou a Pepom, ktorí chceli vidieť ešte Pisac, pretože mali dosť času. My ostatní sme sa mali cez noc presunúť k jazeru Titicaca.

Peru - môj splnený sen XI.
Publikované: 19.1.2011
Konečne nastal deň odjazdu z predraženého Machu Picchu. Ešte pred týždňom som si pochvaľovala, že priveziem späť do Čiech nejaké doláre a teraz som si nebola istá, či si vystačím s tým, čo mám.

Peru - môj splnený sen IX.
Publikované: 5.1.2011
Tretí deň treku Salcantay sme poňali odpočinkovo. Cesta začala celkom príjemne. Prechádzali sme okolo veľkého množstva všadeprítomných bromélií, vysokých prasličiek, bambusov a ďalších rastlín.

Peru - môj splnený sen VI.
Publikované: 15.12.2010
Ďalší deň treku začal pre Milana neslávne. Ráno totiž zistil, že mu niekto cez noc odcudzil trekové paličky. Pred výstupom do sedla to nebolo práve veselé, ale nedalo sa nič robiť.

Peru - môj splnený sen V.
Publikované: 8.12.2010
Druhý deň treku Santa Cruz sme vstali v relatívne včasnú hodinu a zistili, že neprší, ba naopak, je pekné, slnečné počasie. Vojta s Milanom si dokonca dopriali kúpeľ v ľadovej riečke. Cesta ďalej už stúpala veľmi mierne, chvíľami i poklesávala, takže sa nejednalo o žiadny extrémne náročný pochod.

Peru - môj splnený sen IV.
Publikované: 1.12.2010
Ako náš prvý trek v Peru, v Cordillere Blance, sme si vybrali známy a často navštevovaný trek údolím rieky Santa Cruz. Podľa sprievodcu je optimálna doba pochodu 4 dni a vzdialenosť od počiatočného do konečného bodu 50 km. My sme si naplánovali predĺženie o jeden deň výstupom od základného tábora vrchu Alpamayo.

Peru - môj splnený sen III.
Publikované: 24.11.2010
Ráno som si šla na autobusovú stanicu pre batoh, ktorý mi ako jedinej z našej skupiny, do Limy neprišiel. Po niekoľkých telefonátoch na letisko sme boli s KLM dohodnutí, že dnes príde ranným autobusom.

Peru - môj splnený sen II.
Publikované: 17.11.2010
Po prílete do Peru sme sa presunuli z Limy do hôr. Do Huarázu, ktorý leží v nadmorskej výške 3091 m, sme dorazili asi o siedmej hodine ráno.

Peru - môj splnený sen I.
Publikované: 10.11.2010
Južná Amerika ma k sebe vždycky priťahovala ako magnet. Bola ale pre mňa, študentku s nie príliš veľkými príjmami, skôr takým zatiaľ iba nedostupným snom, odloženým do budúcna. Jedného dňa mi v práci môj kolega Vojta povedal: „Nechcela by si ísť do Južnej Ameriky…Peru, Chile alebo tak…?“ a tým mi v hlave vyhlodal dieru.

Peru - môj splnený sen XVI.
Publikované: 23.2.2011
Poslednou zastávkou na našej ceste bol Národný park Paracas a ostrovy Islas Ballestas. Z Arequipy do Pisca sme dorazili neskôr než sme predpokladali, a tak sme dostali trochu strach, aby sme ešte stihli poslednú loď odchádzajúcu k ostrovom Islas Ballestas, na ktoré sme sa všetci tešili.


Súvisiaca fotogaléria

Peru
Peru ako typická juhoamerická krajina roznecuje predstavivosť ako máloktoré miesto na svete. Kraj...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 18. 4. 2024
sviatok:Valér
dnes:
štvrtok 18.4.
3 °C
zajtra:
piatok 19.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X