www.infoglobe.sk » Omán – oáza Arabského polostrova

Omán – oáza Arabského polostrova

Publikované: 11.9.2017
Ideálna destinácia pre všetkých, ktorí majú radi piesok a hory a nechcú stráviť dovolenku na jednom mieste. Tejto krajine vládne osvietený absolutista sultán Kabus a väčšinovým náboženstvom je Islam. Žije tu približne dva milióny Ománčanov a spolu s nimi ďalšie dva milióny zahraničných pracovníkov, väčšinou z Indie a Pakistanu.

Omán je veľký približne ako tri České republiky a 80 % krajiny tvorí púšť. Z východu a juhu ho obmýva more, takže plavky si isto vezmite so sebou. Je to bezpečná krajina, len v oblasti poblíž Jemenu sa odporúča byť kvôli prebiehajúcej vojne obozretný.

Čo sa tu dá vidieť: pevnosti, hory, púšť, ťavy, falaj – starý zavlažovací systém, mešity atď. Vstupy do pamiatok a múzeí sú symbolické, väčšinou zaplatíte 30–60 Kč, výnimočne 120 Kč.

znak Ománu

Najčastejšie tu narazíte na indickú a pakistanskú kuchyňu. Je sa veľa zeleniny, z mäsa najčastejšie kuracie a jahňacie, prílohou sú placky a ryža. Na jedla sa pochutnáva rukami a pozor, nepoužívajte ľavú ruku – je nečistá. Pri jedle môžete drobiť na stôl či zem. V každej jedálni je umývadlo s tečúcou vodou, ale väčšinou tu nie sú toalety. Súčasťou ománskej kuchyne sú ďatle, pestuje sa tu vyše 30 druhov. Miestne ďatle sú veľmi chutné a prikusujú sa ku káve namiesto cukru. Sultán je nefajčiar, vodné fajky sa tu dajú vidieť len zriedka, reštaurácie sú nefajčiarske. Vládne tu tvrdá prohibícia, alkohol sa dá zohnať len v niektorých hoteloch.

rozvojová banka

Po Ománe sa dá cestovať autobusom, autom, taxíkom či stopom, všetky tieto spôsoby sú cenovo dostupné, cesty sú v dobrom stave a cena benzínu je nízka. Bývať môžete ako v hotely, tak aj v stane. Stanovať sa smie okrem súkromných pozemkov všade.

Hlavné mesto Ománu je Maskat. Väčšina mesta bola vystavaná až v 70. rokoch, kedy sa tu vďaka ťažbe ropy začal ekonomický boom. Maskat nie je mesto mrakodrapov ako Dubaj, je tu zachovaná klasická ománska architektúra.

starý Maskat

Na ubytovanie odporúčam štvrť Mutrah alebo Ruwi. Pokiaľ chcete podnikať výlety do okolia, tak je lepšie bývať v Ruwi, kde je autobusová stanica ako MHD, tak aj medzimestských autobusov, vrátane linky do Dubaja. Ruwi je tiež dobrým miestom pre nákupy. V Mutrahe je mnoho miest na ubytovanie, dostatok reštaurácií a je to blízko do starého Maskatu. Je tu tiež starý bazár, ideálne miesto pre nákup korenia a kadidla. Na trhovisku nezabudnite zjednávať.

štvrť Mutrah

V Maskate je mnoho múzeí i morské akvárium. Najstaršou časťou mesta je starý Maskat, ktorý je úplne zrenovovaný. Všetko je tu perfektne upratané a naleštené. Nachádzajú sa tu len vládne budovy a múzeá.

Pre milovníkov zbraní a armády odporúčam návštevu Múzea ozbrojených ománskych síl, ktorým vás prevedie príslušník armády a pritom vám podá vyčerpávajúci výklad. Nemyslite si, že nejaký exponát preskočíte. Múzeum má aj vonkajšiu expozíciu, kde si môžete prehliadnuť bunker, preliezť vojnovú loď a sadnúť si do nepriestrelného automobilu, ktorý bol vyrobený špeciálne pre jeho milosť sultána.

Múzeum ozbrojených síl

Mešít sultána Kabusa je v Ománe mnoho, ale len jedna je najväčšia a v určité hodiny je do nej dokonca umožnený vstup aj nemoslimom. Vhodne sa oblečte, pretože pri vstupe kontroluje oblečenie náboženská polícia. Páni by mali mať dlhé nohavice, vrchné oblečenie musí zakrývať paže a ešte musia mať obuté ponožky, dámy môžu mať odhalenú len tvár a konce rúk – dlane a prsty. Pokiaľ by ste nemali vhodné oblečenie, môžete si pri vstupe kúpiť zahaľujúcu súpravu, avšak cena neodpovedá vzhľadu a výber je dosť obmedzený. Mešita je vykladaná zdobeným mramorom a podlahu kryje jeden z najväčších ručne tkaných kobercov na svete, tkali ho až 15 rokov. Vstup je zdarma.

mešita sultána Kabusa – detail tradičnej architektúry   interiér mešity sultána Kabusa

V Maskate sa dá vyraziť na niektorú z mestských pláží či na piknik do parkov, ktorých je všade dosť.

GPS: 23°35'10.5"N 58°24'20.6"E

 

Text a foto: Eva Marková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slovensko

1. 9. – 31. 10. 2017
1. cena:
Rodinná vstupenka do Gemersko-Malohontského múzea v Rimavskej Sobote a publikácia Klenotnica GMM
2. cena:
Krásny šperk od spoločnosti Milishop.sk
1. cena redakcie:
Neobyčajná zimná vysokohorská túra od Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie v divadle Tower Stage
3. cena redakcie:
Publikácia Od hradu k hradu z vydavateľstva Dajama

Aktuality:

25.9.2017
Už za pár dní začína tanečný festival - Pressburg Dance Fest, ktorého cieľom je prepojiť tanečné komunity Českej republiky, Maďarska, Poľska, Rakúska a Slovenska.
24.9.2017
Nenechajte si ujsť v poradí už 11. ročník prestížneho festivalu vedy na Slovensku  – Európska Noc výskumníkov 2017, ktorá sa uskutoční 29. septembra 2017 v Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach, Poprade a v sprievodnej lokalite Medzev a Levice.
23.9.2017
Od septembra môžete ďalekohľadom odhaľovať tajomstvá vesmíru v objekte novej hvezdárne s posuvnou strechou. Astronómia má v Litomyšli svoju históriu, narodil sa tu svetovo známy astronóm Zdeněk Kopal.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - EKVÁDOR:

Ekvádor

TIPY NA VÝLETY V EKVÁDORE:

 

Vilcabamba

Zamora

Saraguro a Loja

Cuenca

Riobamba, El Tambo a Ingapirca

Baños de Agua Santa

Zumbahua a lagúna Quilotoa

Otavalo

hlavné mesto Quito

 

Všetko dôležité, čo by ste o EKVÁDORE mali vedieť, nájdete TU

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

dnes:pondelok 25. 9. 2017
sviatok:Vladislav
dnes:
pondelok 25.9.
18 °C
zajtra:
utorok 26.9.
19 °C