www.infoglobe.sk » Omán – oáza Arabského polostrova

Omán – oáza Arabského polostrova

Publikované: 11.9.2017
Ideálna destinácia pre všetkých, ktorí majú radi piesok a hory a nechcú stráviť dovolenku na jednom mieste. Tejto krajine vládne osvietený absolutista sultán Kabus a väčšinovým náboženstvom je Islam. Žije tu približne dva milióny Ománčanov a spolu s nimi ďalšie dva milióny zahraničných pracovníkov, väčšinou z Indie a Pakistanu.

Omán je veľký približne ako tri České republiky a 80 % krajiny tvorí púšť. Z východu a juhu ho obmýva more, takže plavky si isto vezmite so sebou. Je to bezpečná krajina, len v oblasti poblíž Jemenu sa odporúča byť kvôli prebiehajúcej vojne obozretný.

Čo sa tu dá vidieť: pevnosti, hory, púšť, ťavy, falaj – starý zavlažovací systém, mešity atď. Vstupy do pamiatok a múzeí sú symbolické, väčšinou zaplatíte 30–60 Kč, výnimočne 120 Kč.

znak Ománu

Najčastejšie tu narazíte na indickú a pakistanskú kuchyňu. Je sa veľa zeleniny, z mäsa najčastejšie kuracie a jahňacie, prílohou sú placky a ryža. Na jedla sa pochutnáva rukami a pozor, nepoužívajte ľavú ruku – je nečistá. Pri jedle môžete drobiť na stôl či zem. V každej jedálni je umývadlo s tečúcou vodou, ale väčšinou tu nie sú toalety. Súčasťou ománskej kuchyne sú ďatle, pestuje sa tu vyše 30 druhov. Miestne ďatle sú veľmi chutné a prikusujú sa ku káve namiesto cukru. Sultán je nefajčiar, vodné fajky sa tu dajú vidieť len zriedka, reštaurácie sú nefajčiarske. Vládne tu tvrdá prohibícia, alkohol sa dá zohnať len v niektorých hoteloch.

rozvojová banka

Po Ománe sa dá cestovať autobusom, autom, taxíkom či stopom, všetky tieto spôsoby sú cenovo dostupné, cesty sú v dobrom stave a cena benzínu je nízka. Bývať môžete ako v hotely, tak aj v stane. Stanovať sa smie okrem súkromných pozemkov všade.

Hlavné mesto Ománu je Maskat. Väčšina mesta bola vystavaná až v 70. rokoch, kedy sa tu vďaka ťažbe ropy začal ekonomický boom. Maskat nie je mesto mrakodrapov ako Dubaj, je tu zachovaná klasická ománska architektúra.

starý Maskat

Na ubytovanie odporúčam štvrť Mutrah alebo Ruwi. Pokiaľ chcete podnikať výlety do okolia, tak je lepšie bývať v Ruwi, kde je autobusová stanica ako MHD, tak aj medzimestských autobusov, vrátane linky do Dubaja. Ruwi je tiež dobrým miestom pre nákupy. V Mutrahe je mnoho miest na ubytovanie, dostatok reštaurácií a je to blízko do starého Maskatu. Je tu tiež starý bazár, ideálne miesto pre nákup korenia a kadidla. Na trhovisku nezabudnite zjednávať.

štvrť Mutrah

V Maskate je mnoho múzeí i morské akvárium. Najstaršou časťou mesta je starý Maskat, ktorý je úplne zrenovovaný. Všetko je tu perfektne upratané a naleštené. Nachádzajú sa tu len vládne budovy a múzeá.

Pre milovníkov zbraní a armády odporúčam návštevu Múzea ozbrojených ománskych síl, ktorým vás prevedie príslušník armády a pritom vám podá vyčerpávajúci výklad. Nemyslite si, že nejaký exponát preskočíte. Múzeum má aj vonkajšiu expozíciu, kde si môžete prehliadnuť bunker, preliezť vojnovú loď a sadnúť si do nepriestrelného automobilu, ktorý bol vyrobený špeciálne pre jeho milosť sultána.

Múzeum ozbrojených síl

Mešít sultána Kabusa je v Ománe mnoho, ale len jedna je najväčšia a v určité hodiny je do nej dokonca umožnený vstup aj nemoslimom. Vhodne sa oblečte, pretože pri vstupe kontroluje oblečenie náboženská polícia. Páni by mali mať dlhé nohavice, vrchné oblečenie musí zakrývať paže a ešte musia mať obuté ponožky, dámy môžu mať odhalenú len tvár a konce rúk – dlane a prsty. Pokiaľ by ste nemali vhodné oblečenie, môžete si pri vstupe kúpiť zahaľujúcu súpravu, avšak cena neodpovedá vzhľadu a výber je dosť obmedzený. Mešita je vykladaná zdobeným mramorom a podlahu kryje jeden z najväčších ručne tkaných kobercov na svete, tkali ho až 15 rokov. Vstup je zdarma.

mešita sultána Kabusa – detail tradičnej architektúry   interiér mešity sultána Kabusa

V Maskate sa dá vyraziť na niektorú z mestských pláží či na piknik do parkov, ktorých je všade dosť.

GPS: 23°35'10.5"N 58°24'20.6"E

 

Text a foto: Eva Marková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Omán: Pevnosti, kam sa pozrieš
Publikované: 2.10.2017
V Ománe môžete vidieť niekoľko pevností, jedna z nich je v Nizwe, kde sa nachádza aj slávny bazár a predajňa chalvy. Pozor, otváracie hodiny sa riadia teplom. Na souk sa vydajte dopoludnia, odpoludnia sú predajne pre vysoké teploty zatvorené.

Omán: Sur – koloniálne mestečko, preteky tiav a skutočná púšť
Publikované: 9.10.2017
Sur je krásne mesto s koloniálnou architektúrou. Rozkladá sa pri mori na niekoľkých výbežkoch, občas vám cestu prekríži kopec, zátoka a podobne, ale nezúfajte, miestni vám vždy radi poradia alebo vás zavedú na správny koniec mesta. V Sure nepoužívajú názvy ulíc, preto sa vždy pýtajte na konkrétne miesto. Nájdete tu niekoľko trhov, vrátane rybieho. Taktiež sa tu dá navštíviť lodenica, kde vyrábajú morské koráby, ktoré vyzerajú ako z doby Krištofa Kolumba. Jedná sa o ručnú prácu a vyrobenie jednej lode trvá niekoľko mesiacov.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Malí cestovatelia

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Darčeková poukážka v hodnote 50€ na slnečné alebo dioptrické okuliare vrátane vyšetrenia zraku od ZEISS VISION CENTER - ARENA OPTIK
2. cena:
Nažehlovacia abeceda na textil s topánočkami pre batoľa
1. cena redakcie:
Neobyčajná vysokohorská túra od Tatrica.sk + sada VITAMÍNOV
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

19.6.2018
Pokiaľ sa zaujímate o blahodárne účinky bahna a vyvierajúcich vôd v jednotlivých kúpeľných  mestách, isto príďte v dňoch 21.–24. júna do Lysej nad Labom. Začína tu 9. výstava liečebných kúpeľov, wellness pobytov a relaxácie.
18.6.2018
Zažite najväčšiu country party na Slovensku a príďte 20. a 22. júla 2018 do obce Jaslovské Bohunice, kde bude v miestnom amfiteátri prebiehať medzinárodný country festival pre celú rodinu.

17.6.2018
Fotograf Jozef Česla predstaví v priestoroch Vily Flóra (Starý Smokovec) výber 20 veľkorozmerných fotografií afrických zvierat nafotených počas jednomesačného pobytu v Africkej Keni.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SRÍ LANKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 19. 6. 2018
sviatok:Alfréd
dnes:
utorok 19.6.
28 °C
zajtra:
streda 20.6.
28 °C