www.infoglobe.sk » Nový Zéland I: Pred odletom

Nový Zéland I: Pred odletom

Publikované: 4.4.2012
Každý z nás má určitý životný sen, ktorý si buď splní, alebo o ňom len celý život sníva. Môj sen vždy bol aspoň raz v živote uzrieť raj na Zemi, ktorý je takmer nedotknutý ľudskou činnosťou - a tento raj sa nazýva Nový Zéland. Som rád, že patrím do tej skupiny ľudí, ktorí si svoj sen splnili, a to aj za cenu, že bolo nutné siahnuť hlbšie do peňaženky.

Nový Zéland (ďalej len NZ; v maorijčine Aotearoa) je ostrovným štátom v juhozápadnej časti Tichého oceánu a je tvorený dvoma veľkými ostrovmi (Severným a Južným) a mnohými ďalšími menšími ostrovčekmi (z ktorých najväčší je Stewartov ostrov na juhu od Južného ostrova). NZ je pomerne mladou krajinou, a to ako z pohľadu geografického, tak aj z pohľadu osídlenia. Pevnina, ako ju vidíme na mape dnes, je stará menej než 10 000 rokov. Pretože sa NZ nachádza na styku tichomorskej a austrálsko-indickej litosferickej dosky, jedná sa o veľmi aktívnu oblasť z hľadiska zemetrasení a sopečnej činnosti. Preto pokračuje modelácia územia aj dnes, a to veľmi rýchlym tempom.

Prvými osadníkmi NZ boli polynézski predchodcovia dnešných Maorov. Otvorenou otázkou však zostáva, odkiaľ a kedy presne boli ostrovy osídlené (spravidla sa uvádza rok 1200 n. l., ale niektoré pramene hovoria aj o skorších rokoch). Prvým Európanom, ktorý v roku 1642 doplával do tejto oblasti, bol holandský moreplavec Abel Tasman, ktorý pátral po legendárnej "Veľkej južnej zemi". Výprava však skončila fiaskom, pretože námorníci boli zahnaní miestnymi domorodcami. O veľký prieskum v týchto končinách sa zasadil až v roku 1769 James Cook, ktorý sem podnikol spolu 3 námorné výpravy. Cookovi sa podarilo s Maormi dohovoriť a spojenie NZ s ostatným svetom už prerušené nebolo. Začiatok trvalého osídlenia sa datuje k roku 1840, kedy britskí osadníci na Severnom ostrove založili mesto Wellington. Od roku 1907 je Nový Zéland nezávislým štátom, aj keď bol v tom čase stále veľmi silno hospodársky a politicky ovplyvňovaný Veľkou Britániou. Roku 1931 sa potom stal Nový Zéland členskou krajinou Commonwealthu a dnes patrí medzi 20 najvyspelejších krajín sveta.

Na cestu v ústrety rajským končinám sme sa vydali dvaja (kamarátka Dita a ja). Vzdušnou čiarou je NZ od Českej republiky vzdialený necelých 18 000 km, a preto sú aj ceny leteniek adekvátne vysoké (najčastejšie sa pohybujú v rozmedzí 30 - 40 000 Kč). My sme mali relatívne šťastie a podarilo sa nám kúpiť letenky u leteckej spoločnosti Korean Air za 26 500 Kč s odletom z Viedne a prestupmi v Zürichu a Soule. S nákupom nám pomohol jeden veľmi ochotný chlapík, ktorý sa špecializuje na predaj lacných leteniek nie len na NZ. Vzhľadom k tomu, že Česká republika má s Novým Zélandom trojmesačný bezvízový styk určený pre turistiku, nebolo nutné podstupovať procedúru vízovej byrokracie. Na celú cestu zahŕňajúcu Severný aj Južný ostrov sme mali bohužiaľ vyhradený len jeden mesiac (viac sme si z pracovných dôvodov nemohli dovoliť).

Pred samotným odletom bolo nutné naplánovať si niektoré veci. Letenky sme kupovali s dostatočným časovým predstihom (marec 2011), pričom náš odlet bol až 22. novembra. Na najatraktívnejšie turistické miesta NZ si je dobré zaistiť rezerváciu v dostatočnom predstihu. Predovšetkým sa jedná o najznámejší trek Milford Sound na juhu Južného ostrova. Našťastie som zistil túto informáciu relatívne skoro (jún) a s rezerváciou a nákupom som nelenil. Na konci júla už boli všetky termíny, ktoré pre nás prichádzali do úvahy, plné. S Ditou sme sa dohodli na hrubom pláne našej cesty, ktorý by mal začať v Aucklande v severnej časti Severného ostrova a pokračovať smerom na juh, trajektom medzi oboma ostrovmi, a ďalej opäť po súši, až k samotnému Milford Sound treku, ktorý sme si nechali na záver. Cestovať sme mali v pláne stopom, ale neskôr sa ukázalo, že to nie je práve najrýchlejší variant, a preto sme o nedlho nato presedlali na autobus spoločnosti InterCity. Z juhu Južného ostrova sme mali kúpenú letenku u spoločnosti Air New Zealand (jednosmerná letenka stála cca 5 000 Kč) na trase Queenstown-Auckland.

Vzhľadom na to, že sme odlietali na konci novembra, teda v dobe, kedy je jar na NZ už v plnom rozpuku, nebolo nutné so sebou voziť príliš mnoho teplého oblečenia. Dokonca aj v horách sme si vystačili iba s ľahšou vetrovkou, čapicou a termoprádlom. Okrem stanu pre dve osoby, bol nutnosťou spacák, nafukovacia karimatka a potom ďalšie veci podľa potreby. Dita si k môjmu obdivu dokázala zbaliť ruksak, ktorý vážil 11 kg (bez jedla). Ja som sa s ťažkosťami vliezol tesne pod 20 kg (taktiež bez jedla). Na NZ je dobré nevoziť žiadne jedlo, niektoré potraviny (napr. čerstvé ovocie) sú dokonca zakázané. Pred odletom sa taktiež odporúča očistiť turistickú obuv a tiež stan (pokiaľ samozrejme nie je nový, ako v našom prípade). Človek sa tak vyhne nepríjemne dôkladnej prehliadke pri prílete. Po dôkladnej príprave, zabezpečení rezervácií a prečítaní najrôznejších informácií o NZ teda konečne 22. novembra nastupujeme do autobusu spoločnosti Student Agency mieriacom na viedenské letisko. 

Text/foto: Vojtěch Bližňák

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nový Zéland II: Prílet do Aucklandu
Publikované: 11.4.2012
Po päťhodinovej jazde autobusom prichádzame na viedenské letisko Schwechat, kde máme cca ďalších 5 hodín do odletu. Let z Viedne do švajčiarskeho Zürichu bol v porovnaní s ďalšími dvoma letmi pomerne rýchly a bezproblémový.

Nový Zéland je veľmi rozmanitá krajina, v ktorej nájdete prakticky všetko, čo hľadáte
Publikované: 31.1.2020
Krajina dlhých oblakov aj bájna Stredozem! Na ostrovoch uprostred oceánu nás čaká nesmierne prírodné bohatstvo od gejzírov, búrlivých riek a vodopádov, cez jazerá a ľadovce až po majestátne hory, vulkány a skalné útvary.

Nový Zéland, Coromandel Peninsula – VIDEO
Publikované: 30.1.2018
Len asi hodinu a pol cesty juhovýchodne od Aucklandu leží raj pre milovníkov prírody a podľa mňa jedno z najkrajších miest severného ostrova – Coromandel Peninsula. Polostrov je z veľkej časti pokrytý subtropickým dažďovým lesom a krásnymi horami. Poďme sa sem teraz spoločne vypraviť.

Auckland – metropola Nového Zélandu – VIDEO
Publikované: 23.1.2018
Pre väčšinu ľudí začína návšteva Nového Zélandu v najväčšom meste – Aucklande – na severnom ostrove. Aj keď Auckland nie je hlavné mesto, býva v ňom zhruba tretina všetkých obyvateľov tejto krajiny. Sústredí sa doň nielen veľká časť ekonomiky, ale tiež kultúry, umenia či gastronómie. Poďme sa spoločne v Aucklande krátko zastaviť, pretože by bola škoda vidieť pri cestovaní po Zélande z tohto mesta len jeho letisko.

Nový Zéland – severný ostrov – VIDEO
Publikované: 16.1.2018
Keď cestujete z Európy, patrí Nový Zéland medzi najvzdialenejšie miesta na svete, kam sa môžete dostať. Už pred dávnymi časmi sa oddelil od všetkých ostatných kontinentov a dnes leží osamotený asi 2 000 km od najbližšej Austrálie. V nasledujúcich týždňoch sa postupne pozrieme na mnoho zaujímavých miest celého Zélandu, začnime však s tým, že si predstavíme jeho menšiu a „civilizovanejšiu” časť – severný ostrov.

Zemetrasenie je tam skoro každý deň. Cestovateľské kino sa zblízka pozrie na Nový Zéland
Publikované: 8.4.2022
Malá krajina, veľké zážitky! Či sa už radi kocháte ako usadení hobiti na úrodné zelené pláne, alebo vás láka dobrodružstvo v divokej prírode, táto ostrovná krajina uprostred oceánu ponúka obe možnosti. Zabaľte si zvedavosť a otázky, Cestovateľské kino vyrazí v utorok 19. apríla z KC Dunaj do bájnej Stredozeme!

Nový Zéland: cestovanie po ostrove I.
Publikované: 25.5.2013
Môj sen. Odjakživa som chcela ísť na Nový Zéland. Po všetky tie roky bol pre mňa ako magnet a konečne som si svoj sen uskutočnila. A tak som si kúpila letenku, naplánovala trasu, zbalila veci, zamávala a vyletela v ústrety naozajstnému dobrodružstvu!

Nový Zéland XII.: Queenstown a odlet domov
Publikované: 20.6.2012
Posledný deň nášho výletu pred odletom do Aucklandu bol vyhradený prehliadke mesta Queenstown. Mesto so svojimi 23 000 obyvateľmi má skvelú polohu - leží v esovitom prehnutí jazera Wakatipu medzi prudko sa zdvíhajúcimi horami.

Nový Zéland XI: Milford Sound trek II
Publikované: 13.6.2012
Noc strávená v chate nebola, aspoň pre mňa, vôbec príjemná. Jednak tu lietalo niekoľko zablúdených "Sandflyes" a jednak v spálni stále niekto chrápal. To sa asi dalo očakávať, keďže bolo všetkých 40 ľudí rozdelených len do dvoch miestností.

Nový Zéland X: Milford Sound trek I
Publikované: 6.6.2012
Ráno sme sa zobudili do daždivého dňa. Pretože sme mali tento deň vyhradený na presun z ľadovca Fox do Queenstownu v južnej časti Južného ostrova, boli sme nútení pobaliť si všetky veci.

Nový Zéland IX.: Punakaiki + NP Westland Tai Poutini
Publikované: 30.5.2012
Aquataxi nás doviezol späť na začiatok treku, kde sme prestúpili na autobus smer Nelson. Tu sme mali v pláne prespať v jednom z miestnych hostelov a dokúpiť potraviny na našu ďalšiu cestu. Nelson, ktorý je známy svojim ovocinárstvom, vinárstvom a hlavne pivovarníctvom, predstavuje počas hlavnej turistickej sezóny jedno z najživších miest NZ.

Nový Zéland VIII.: NP Abela Tasmana II.
Publikované: 23.5.2012
Naše túžobné očakávanie lepšieho počasia sa vyplnilo. Prebudili sme sa do krásneho slnečného rána – človek by ani nepovedal, že predchádzajúci deň tu bola celodenná prietrž mračien. Boli sme moc radi, pretože sme dnes mali v pláne vyraziť na 3 denný trek – Pobrežnú cestu Abela Tasmana.

Nový Zéland VII: NP Abela Tasmana I.
Publikované: 16.5.2012
Trajekt doplával do malého mestečka Picton, odkiaľ sme mali rezervovaný autobus spoločnosti InterCity v rámci nášho „Travel Pass“ do Nelsonu. Tu sme potom mali približne hodinu na ďalší a pre dnešok posledný prestup na autobus, ktorý nás mal doviesť na začiatok Pobrežnej cesty v NP Abela Tasmana – do Marahau.

Nový Zéland VI: Wellington
Publikované: 9.5.2012
Do Novozélandskej metropoly Wellington sme dorazili navečer. Mali sme tu dohodnutý nocľah u jedného Angličana z Couchsurfingu. Volal sa Mark a na Novom Zélande žije už asi 6 rokov. Býval v južnej časti mesta zvanej Kilbirnie, z centra mesta bolo nutné použiť autobus, ktorý išiel približne pol hodiny.

Nový Zéland V: NP Tongariro
Publikované: 2.5.2012
Naše očakávanie pekného počasia sa nám vyplnilo. Z jedného z miestnych hostelov v Taupo, kde sme strávili poslednú noc, bol nádherný výhľad na zasnežené vrcholky sopiek týčiacich sa nad jazerom Taupo v Národnom parku (NP) Tongariro.

Nový Zéland IV: Waiotapu, Taupo
Publikované: 25.4.2012
Druhý deň ráno sme mali namierené do ďalšej termálnej oblasti zvanej Waiotapu ležiacej asi 27 km južne od Rotorua. Náš pôvodný plán bol taký, že z Rotorua pôjdeme ďalej už len stopom a autobusy budeme využívať skôr výnimočne.

Nový Zéland III: Rotorua
Publikované: 18.4.2012
Našou prvou zastávkou po Aucklande bolo podľa plánu mesto Rotorua predstavujúce oblasť geotermálnej aktivity a centrum maorskej kultúry. Do Rotorua sme autobusom spoločnosti InterCity prišli okolo poludnia (cesta z Aucklandu trvala cca 4 hodiny) a už pri príjazde na nás v plnej sile doľahlo jeho magické kúzlo.

Nový Zéland: cestovanie po ostrove II.
Publikované: 1.6.2013
Práve mi napísal kapitán z lode Bay of Island, tak som sa musela poponáhľať a prejsť to do Wellingtonu, čo najrýchlejšie. Cestu som mala plánovanú na dva dni, ale za deň sa mi podarilo dostopovať až do Pictonu. Takže som bola u kapitána o deň skôr a ten ma zaviezol z juhu Severného ostrova až do Bay of Island, kde sme na motorovej lodi strávili príjemný týždeň.


Súvisiaca fotogaléria

Nový Zéland – za prácou aj za prírodou
Nový Zéland sa nachádza na južnej pologuli, ročné obdobia sú teda presne obrátene. To znamená, že...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 29. 3. 2024
sviatok:Miroslav
dnes:
piatok 29.3.
6 °C
zajtra:
sobota 30.3.
14 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X