www.infoglobe.sk » Nový Zéland, Hobitín – unikátny pohľad pod pokrievku filmov zo Stredozeme – VIDEO

Nový Zéland, Hobitín – unikátny pohľad pod pokrievku filmov zo Stredozeme – VIDEO

Publikované: 13.2.2018
Filmové trilógie Pán prsteňov a Hobit, ktoré sa obe natáčali na Novom Zélande, prilákali do tejto krajiny obrovské množstvo návštevníkov. Mnoho ľudí priletí len preto, aby videli miesta z jednotlivých scén vo filmoch. To najznámejšie je určite Hobitín, do ktorého vás teraz vezmeme na krátku exkurziu.

Keď režisér Peter Jackson vyberal v roku 1998 miesto pre natočenie scén z dedinky Hobitín, narazil na farmu asi 10 km od mestečka Matamata v samotnom srdci severného ostrova Nového Zélandu. Tunajšie zelené kopčeky, voda a obrovské borovice úplne presne vyhovovali popisu z knižky.

Hobitín   Hobitín

Celá filmová dedinka pre Pána prsteňov bola postavená tak, aby sa dala po natáčaní ľahko zboriť a na toto miesto sa mohli vrátiť ovce a kravy. Lenže vďaka obrovskému úspechu filmovej trilógie aj sem začali prúdiť jej fanúšikovia, ktorí si chceli toto miesto prehliadnuť. Preto sa pred natáčaním série Hobit majitelia farmy, filmári aj novozélandská vláda dohodli, že tentokrát celú dedinu postavia „naozaj”. Vyplatilo sa, dnes do nej jazdia tisíce návštevníkov každý deň.

Hobitín

Hobitín   Hobitín

Čo teda uvidíte v Hobitíne? Nájdete v ňom 44 podzemných hobitích domčekov s typickými kruhovými dverami. Až na niekoľko výnimiek za dverami nič nie je, ale aj tak sa naozaj cítite ako v Stredozemi. Tím ľudí tu totiž udržuje záhradky a všetko je tu urobené tak, že dedina skutočne vyzerá ako živá. Samozrejme uvidíte aj Bilbov domček na kopci či priestor, kde sa vo filme odohrávala oslava jeho narodenín.

Hobitín   Hobitín

Hobitín

Na záver prehliadky dôjdete k mlynu a cez kamenný mostík k hostincu U Zeleného draka. Práve tam sa môžete pozrieť aj dovnútra a nielen to – hostinec skutočne funguje ako krčma a v cene prehliadky máte dokonca možnosť ochutnať niektoré z miestnych pív, ktoré hobití pivovar varí špeciálne pre Zeleného draka.

Hobitín   Hobitín

Dlho som váhal, či platiť relatívne vysoké vstupné, alebo návštevu Hobitína vynechať. Nakoniec som veľmi rád, že som zaplatil.

GPS: 37°52'16.5"S 175°40'55.9"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: Oskar Schuster

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nový Zéland, Coromandel Peninsula – VIDEO
Publikované: 30.1.2018
Len asi hodinu a pol cesty juhovýchodne od Aucklandu leží raj pre milovníkov prírody a podľa mňa jedno z najkrajších miest severného ostrova – Coromandel Peninsula. Polostrov je z veľkej časti pokrytý subtropickým dažďovým lesom a krásnymi horami. Poďme sa sem teraz spoločne vypraviť.

Nový Zéland, Tongariro – fascinujúci výlet do sopečnej krajiny – VIDEO
Publikované: 20.2.2018
Nový Zéland fascinuje svojou premenlivosťou, pestrosťou a extrémami. Národný park Tongariro nie je žiadna výnimka a z vľúdnej zelenej krajiny okolo jazera Taupo tak odrazu prídete na sopečnú púšť. Zhruba 20kilometrový trek Tongariro Alpine Crossing patrí medzi najobľúbenejšie v celej zemi a vy sa na neho môžete teraz vďaka Infoglobe tiež pozrieť.

Nový Zéland, Cape Kidnappers – kde hniezdia suly – VIDEO
Publikované: 6.2.2018
Počuli ste niekedy o sulách? Modrookých morských vtákoch, ktoré sa vedia neuveriteľnou rýchlosťou strmhlav ponoriť do oceánu, aby si ulovili potravu? Mňa vždy v prírodopisných dokumentoch fascinovali a na novozélandskom myse Kidnappers, kde hniezdia, som mal možnosť pozorovať ich zblízka.

Nový Zéland – severný ostrov – VIDEO
Publikované: 16.1.2018
Keď cestujete z Európy, patrí Nový Zéland medzi najvzdialenejšie miesta na svete, kam sa môžete dostať. Už pred dávnymi časmi sa oddelil od všetkých ostatných kontinentov a dnes leží osamotený asi 2 000 km od najbližšej Austrálie. V nasledujúcich týždňoch sa postupne pozrieme na mnoho zaujímavých miest celého Zélandu, začnime však s tým, že si predstavíme jeho menšiu a „civilizovanejšiu” časť – severný ostrov.

Nový Zéland: cestovanie po ostrove I.
Publikované: 25.5.2013
Môj sen. Odjakživa som chcela ísť na Nový Zéland. Po všetky tie roky bol pre mňa ako magnet a konečne som si svoj sen uskutočnila. A tak som si kúpila letenku, naplánovala trasu, zbalila veci, zamávala a vyletela v ústrety naozajstnému dobrodružstvu!

Nový Zéland: cestovanie po ostrove II.
Publikované: 1.6.2013
Práve mi napísal kapitán z lode Bay of Island, tak som sa musela poponáhľať a prejsť to do Wellingtonu, čo najrýchlejšie. Cestu som mala plánovanú na dva dni, ale za deň sa mi podarilo dostopovať až do Pictonu. Takže som bola u kapitána o deň skôr a ten ma zaviezol z juhu Severného ostrova až do Bay of Island, kde sme na motorovej lodi strávili príjemný týždeň.


Súvisiaca fotogaléria

Nový Zéland – za prácou aj za prírodou
Nový Zéland sa nachádza na južnej pologuli, ročné obdobia sú teda presne obrátene. To znamená, že...


Súvisiace video

Nový Zéland – severný ostrov
Civilizovanejšou časťou Nového Zélandu je severný ostrov. Cestovateľov z celého sveta sem láka ne...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zima na horách

1. 1. – 28. 2. 2018
1. cena:
Knižná publikácia Banská Štiavnica na starých pohľadniciach od vydavateľstva Dajama
2. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Pobyt v Bardejovských kúpeľoch s polpenziou pre 2 osoby a so vstupom do wellness spa - bazénovej časti
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Rekordy Bratislavy od vydavateľstva Dajama

Aktuality:

21.2.2018
Milí naši čitatelia, v týchto dňoch sme úspešne spustili novú mobilnú aplikáciu, ktorá vás prevedie tými najzaujímavejšími miestami našej planéty a zároveň vám uľahčí na základe vašej polohy vyhľadávanie tipov na výlety.
20.2.2018
Pokiaľ chcete vyraziť na prechádzku, urobte si výlet na Karlštejn a zároveň do Solvayových lomov, ktoré sú neďaleko.
19.2.2018
Pri príležitosti udelenia titulu UNESCO CITY OF MEDIA ARTS mestu Košice sa budú počas tohto roka konať jedinečné podujatia, ktorých prehľad prinášame v nasledujúcich riadkoch.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KUBA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 21. 2. 2018
sviatok:Eleonóra
dnes:
streda 21.2.
2 °C
zajtra:
štvrtok 22.2.
3 °C