www.infoglobe.sk » Nepál, národný Park Chitwan – útek do divočiny

Nepál, národný Park Chitwan – útek do divočiny

Publikované: 17.11.2018
Nádherná horská krajina s najvyššou horou sveta, ale tiež krajiny, ktorá návštevníkom ponúka možnosť priblížiť sa k voľne žijúcim divokým zvieratám. To je národný park Chitwan v Nepále. Založený bol v roku 1973, a tak patrí medzi najstaršie chránené oblasti v Nepále. O jedenásť rokov neskôr, v roku 1984 bol Chitwan zaradený medzi prírodné pamiatky UNESCO. Rozkladá sa na ploche 932 štvorcových kilometrov a bol prvým národným parkom v Nepáli. Ponúka rozmanitú flóru a faunu. Nájdete v nej subtropické nížiny, ale tiež hlbokú džungľu.

Túžite zažiť dobrodružstvo? Chcete byť na dosah divokým zvieratám?

Hlavným lákadlom parku sú jednorohé nosorožce indické a tiger bengálsky (tiger džungľový indický). Okrem nich v parku žijú slony, medvede a ďalších niekoľko druhov cicavcov, stovky vtákov a motýľov.

Národný park nie je oplotený a vďaka tomu tu je vysoká pravdepodobnosť, že narazíte na jeho divokých obyvateľov aj za hranicami parku. Prírodnou hranicou je rieka Rapti, ktorá sa vlieva do Gangy. V tejto hraničnej rieke žijú dva druhy krokodílov. Prvým z nich je krokodíl bahenný, ktorý sa podobá na aligátora, a druhým gaviál indický, ktorý je špecifický svojou dlhou úzkou čeľusťou.

nosorožec jednorohý je kriticky ohrozený druh   krokodíl bahenný

Národný park ponúka rôzne aktivity a určite sa tu nebudete nudiť. Široká ponuka zahŕňa od jednodňového až po sedemdenný trek do džungle, jazdu na kánoe po rieke Rapti, noc v národnom parku na jednej z mnohých pozorovacích veží či návštevu tradičného tanečného predstavenia etnika Tharu. Medzi obľúbené atrakcie patrí nezabudnuteľný zážitok v podobe pätnásťminútového kúpeľa so slonmi v rieke Rapti. Jazda na slonoch sa v tejto oblasti neodporúča, no napriek tomu sa tu nájde mnoho záujemcov o túto aktivitu. V meste Sauraha sa nachádza veľký počet cestovných kancelárií, ktoré vám radi poskytnú informácie a zorganizujú pre vás zážitok na mieru.

tanečné predstavenie etnika Tharu

Do džungle len so sprievodcom

kúpeľ so slonmi v rieke Rapti

Z bezpečnostných dôvodov sa môžete vydať na výpravu do džungle len v sprievode dvoch sprievodcov, ktorí zložili skúšky vypísané vládou, prípadne aj s ešte jedným asistentom, ktorý sa ešte len učí. Na návštevu parku potrebujete povolenie, ktoré však platí len jeden deň. Platí sa nielen za povolenie ale tiež za služby sprievodcov. Takýto jednodňový výlet do džungle s hodinovou plavbou na kánoe vás vyjde približne na 1500 Kč (zhruba 58€). Cena sa môže líšiť v závislosti na ročnom období.

Najvhodnejší čas pre návštevu národného parku je od februára do apríla. Druhé vhodné obdobie je v zimných mesiacoch od októbra do decembra, nevýhodou však je veľmi vysoká tráva, v ktorej je ťažké zahliadnuť slona, nie to ešte tigra, výhodou však je menší výskyt turistov.

dychberúci západ slnka z brehu rieky Rapti

safari   jazda na kánoe po rieke Rapti

Túžite po pravom dobrodružstve či odpočinku po náročnom treku v horách? Vydajte sa do národného parku Chitwan.

GPS: 27°32'03.7"N 84°27'13.5"E

 

Text a foto: Andrea Meluzínová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nepál, Mount Everest – trek do základného tábora
Publikované: 29.9.2018
Kto by nechcel na vlastné oči vidieť najvyššiu horu sveta Mount Everest? Nepálci ju volajú „Sagarmatha“ (Tvár nebies). Trek do základného tábora, odkiaľ vyrážajú horolezecké výpravy na Everest, patrí k najpopulárnejším trekom v Himalájach, a to aj medzi radovými turistami.

Nepál – Himaláje a Budha
Publikované: 24.11.2018
Túžite sa pozrieť do základného tábora Everestu? Vidieť na vlastné oči voľne žijúce tigre? Či navštíviť posvätné miesto, kde sa údajne v roku 563 pred naším letopočtom narodil Budha? Vďaka svojej bohatej a rozmanitej kultúre, prírodnému bohatstvu a desiatkam trekových trás v horách bude v Nepále spokojný každý cestovateľ.

Nepál, Bandipur: Úžasná zmes prírody a kultúry
Publikované: 1.12.2018
Väčšina cestovateľov príde do Nepálu, aby zažila Himaláje. Niektorí strávia niekoľko dní v Káthmandu, iní spoja návštevu hôr s cestou do jazerného mesta Pokhary, milovníci prírody mieria do národného parku Chitwan. Ale počkajte! Čo ostatné mestá a miesta, ktoré stoaj za návštevu? Je toľko vecí, ktoré sa dajú v Nepále robiť. Dnes budeme hovoriť o mieste zvanom Bandipur, o jednej z krásne zachovaných osád newarskej kultúry.

Nepál, Chepang Hill – nepreskúmané svahy Himalájí
Publikované: 8.12.2018
Keď sa povie Chitwan v Nepále, väčšine ľudí sa vybavia nosorožce, tigre, slony, džungľa a obľúbená destinácia pre jazdu po safari, ale okrem svojej známej džungle ponúka národný park ešte omnoho ďalších aktivít.

Nepál I. - Príprava na cestu
Publikované: 30.11.2011
Jeden marcoví deň sme sa s kamarátmi potulovali po Krušných horách a počas rozprávania o všetkom možnom prišiel rad aj na našu obľúbenú tému - cestovanie. Ja som moc ľutovala toho, že tento rok nebudem môcť kvôli rôznym povinnostiam vyraziť na dlhšiu cestu.

Nepál II: Káthmandu
Publikované: 7.12.2011
Cesta z Prahy až do Káthmandu bola vcelku zdĺhavá a únavná. Po prvé sme mali dva dlhé prestupy a po druhé sme sa v Dillí museli podrobovať neuveriteľným bezpečnostným procedúram. Patrili medzi ne nekonečné kontroly, prehmatávanie tela, či pri sebe nemáte niečo nebezpečné atď. Milan si z čakárne odskočil a aktívni strážnici ho už nepustili späť, pretože si so sebou nevzal letenku.

Nepál III: Odjazd na trek
Publikované: 14.12.2011
V deň odjazdu na trek okolo Manaslu sme sa na autobusovej stanici stretli s naším sprievodcom Harim. Hari má 38 rokov a národnosťou je Gurung. Aj keď som čítala, že títo ľudia žijú prevažne v okolí Annapurny, Hari hovoril, že jeho rodná dedina sa nachádza v oblasti Everestu. Aj preto má túto oblasť zo všetkých najradšej a to aj napriek tomu, že sem v súčasnej dobe jazdí obrovské množstvo turistov.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Sakrálne stavby

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
5x2 vstupenky na muzikál MAMMA MIA! Turné 2019
2. cena:
Poukážka na 5 návštev kaderníctva MACA Trnava
3. cena:
slovenská knižná novinka #Budinka
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby s polpenziou v Kaštieli Čičmany
2. cena redakcie:
Exkluzívny set z pravých riečnych perál v luxusnej bižutérií od Milishop.sk
3. cena redakcie:
Veľká kniha rozprávok

Aktuality:

11.12.2018
Olomoucké výstavisko vás v dňoch 14.–19. decembra pozýva do kúzelnej atmosféry vianočnej dedinky. Sprievodný kultúrny program s poprednými umelcami, živým betlehemom a čertami z Rakúska doplní predaj vianočných stromčekov, dekorácií a darčekov. Vstup na akciu je zdarma.
10.12.2018
Metropola východu – Košice aj tento rok svojím návštevníkom ponúkne jedinečnú predvianočnú atmosféru s pestrým programom plným zábavy, dobrého jedla či bohatej výzdoby.
9.12.2018
Posledné tohtoročné podujatie v Múzeu slovenskej dediny v meste Martin bude voňať Vianocami. Už dnes sa v čase od 10. do 16. hodiny uskutočnia Vianoce na dedine, počas ktorých nebudú chýbať ani ukážky pečenia oblátok či zdobenia medovníkov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ARMÉNSKO / GRUZÍNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

Odporúčame:

dnes:utorok 11. 12. 2018
sviatok:Hilda
dnes:
utorok 11.12.
4 °C
zajtra:
streda 12.12.
3 °C