www.infoglobe.sk » Nepál II: Káthmandu

Nepál II: Káthmandu

Publikované: 7.12.2011
Cesta z Prahy až do Káthmandu bola vcelku zdĺhavá a únavná. Po prvé sme mali dva dlhé prestupy a po druhé sme sa v Dillí museli podrobovať neuveriteľným bezpečnostným procedúram. Patrili medzi ne nekonečné kontroly, prehmatávanie tela, či pri sebe nemáte niečo nebezpečné atď. Milan si z čakárne odskočil a aktívni strážnici ho už nepustili späť, pretože si so sebou nevzal letenku.

Museli sme teda ísť za ním aj so všetkými vecami my. Všetka príručná batožina bola označená, opečatená a niekoľkokrát kontrolovaná. Bezpečnostných procedúr bolo nespočetne.

Nakoniec sme ale dorazili šťastne na letisko v Káthmandu. Pred vchodom na nás čakal Nabo z agentúry, ktorá nám zaisťovala povolenia a sprievodcov. Taxíkom nás odviezol do hotelu 7 corners, ktorý sa stal naším Káthmandským bydliskom. Leží v turistickej štvrti Thamel a dá sa ho len odporúčať. Po ceste k nemu sme sa po prvýkrát zoznámili s káthmandskou dopravou, ktorá by sa dala označiť slovami chaos a hluk. Za celú dobu nášho pobytu sme ale napodiv nevideli žiadnu dopravnú nehodu. Raz sme zahliadli, ako nejaký účastník premávky dostáva od policajta pokutu, ale nevedeli sme za čo. Jediná možnosť, ktorá nám napadla, bola, že onen účastník musel do policajta priamo naraziť. Inak tu totiž nejaké pravidlá premávky nikto nedodržiava. Doprava v Taliansku je proti Káthmandu ukážková. Po ceste sme tiež stretli kolónu, v ktorej, ako nás upozornil Nabo, šiel predseda súčasnej maoistickej vlády.

S Nabom sme sa dohodli, že ďalší deň budeme mať na prehliadku Káthmandu a on medzitým zariadi všetky potrebné náležitosti – teda hlavne naše povolenia, pre ktoré sme mu museli dať asi päť fotografií preukazového formátu. Večer sme sa potom mali zísť s ním a s naším sprievodcom, s ktorým budeme tráviť nasledujúcich 20 dní.

Zatiaľ čo Nabo zariaďoval, my sme sa vydali na prehliadku mesta. Naším prvým cieľom sa stalo Durbar square – jedno z troch Palácových námestí, ktoré sa nachádzajú v Káthmandskom údolí a sú súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Na námestí sa platí vstupné, ale my sme mali šťastie, pretože práve v tento deň sa slávil nejaký deň turizmu (alebo niečo podobné) a vstup bol zadarmo. Nachádzajú sa tu nádherné paláce a chrámy. Negatívom je množstvo obchodníkov, ktoré sa vám snaží vopchať svoj tovar alebo sprievodcovské služby za každú cenu a sú veľmi neodbytní. Podľa našej skúsenosti sa obracajú predovšetkým na mužov – Milan si užil. Aj keď je to inak veľmi mierny človek, ku koncu pobytu už bol na otravných predavačov dosť nepríjemný a dokonca im nadával.

     

Druhým cieľom v Káthmandu sa pre nás stal preslávený Opičí chrám Svajambhunáth. Vstupné k nemu sa platí, nie je však nijako vysoké. Po ceste sme museli prejsť rieku a myslím, že pre priblíženie tunajších pomerov stojí za zmienku to, čo sme tu videli. Niekoľko mužov stálo v rieke a ryžovalo. Medzi plávajúcimi odpadkami hľadali niečo, čo by sa dalo predať alebo inak zužitkovať. Občas naozaj niečo našli a dali to do igelitovej tašky. Na brehu ženy robili to isté, ale na suchu. Prehrabávali sa v odpadkoch a hľadali niečo, z čoho by mohli žiť. Na náprotivnom brehu sa medzi hromadami odpadkov pásli vyziabnuté byvoly, na ktorých kostiach bola len koža. Bol to dosť hrozný pohľad, ktorý vypovedal o chudobe, ktorá tu je.

K Opičiemu chrámu vedie 365 schodov, na ktorých sa opäť nachádza veľké množstvo obchodníkov. Od jedného z nich sme si kúpili budhistické vlajočky, ktoré sme chceli vyvesiť niekde po ceste okolo Manaslu. Svajambhunáth je budhistický chrám, z ktorého sa na údolie Káthmandu pozerajú veľké Budhove oči. Do niektorých z častí komplexu je možný vstup, je však potrebné si vyzuť topánky. Po prvýkrát sme sa tu stretli s modlitebnými mlynčekmi, ktorými sme si zatočili, aby sme mali šťastie na našej ceste. Chrám je potrebné obchádzať tak, aby sme ho mali stále po pravej strane. To platí pre všetky budhistické stavby vrátane posvätných mani na ceste.

Svajambhunáth sa vyznačuje veľkým množstvom opíc, ktoré sú veľmi drzé, až agresívne. Jedna z nich na mňa skočila a vytrhla mi polku banánu. Iná poškriabala Milana. Keď sme sa potom vrátili z treku, dozvedeli sme sa o panej z Čiech, ktorú tu opica dokonca pohrýzla a ona sa potom kvôli nevoľnosti musela vrátiť z oblasti Mustangu a zahájiť sériu vakcín proti besnote.

Za dobu strávenú v Káthmandu pred odjazdom do hôr sme boli dvakrát v reštaurácii, aby sme ochutnali tunajšie tradičné jedlo. Prvá z nich nám bola odporučená Nabom a bola to veľmi luxusná a tiež dosť drahá reštaurácia. Na pódiu tancovali na nepálsku hudbu tanečnice, ktoré ale svojím zovňajškom pripomínali skôr Európanky. Na jedenie sme si dali set, v ktorom malo byť všetko typické nepálske jedlo. Dostali sme hlavne dal bhat, ktorého základom je šošovicová polievka a ryža. Ďalej sa k nemu podáva curry, ktoré väčšinou obsahuje zemiaky a nejakú zeleninu s karí korením a varená zelenina (napr. nejaká kapusta, záleží na tom, čo je práve k dispozícii) a nakoniec tiež mäso, pokiaľ je objednané. Nakoniec sme dostali ešte momo (taštičky so zeleninou, mäsom, zemiakmi alebo vajcom) a tunajšiu pálenku. Všetko bolo dobré, trochu pálivé. Ako sme sa dozvedeli, tak pálivé je v Nepále skoro všetko, čo vôbec nepotešilo Zuzku, ktorá pálivé jedlo neje. Často preto musela jesť len suchú ryžu.

Druhá reštaurácia, ktorú sme navštívili, sa volá Electric Pagoda a tá sa stala našou obľúbenou aj po návrate z hôr. Dal Bhat nám tu chutil o niečo viac než v predchádzajúcej reštaurácii a stál omnoho menej. Navyše prostredie tejto reštaurácie je veľmi príjemné.

Text/foto: Kristýna Bartůňková

Preklad: Zuzana Megerssová



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nepál I. - Príprava na cestu
Publikované: 30.11.2011
Jeden marcoví deň sme sa s kamarátmi potulovali po Krušných horách a počas rozprávania o všetkom možnom prišiel rad aj na našu obľúbenú tému - cestovanie. Ja som moc ľutovala toho, že tento rok nebudem môcť kvôli rôznym povinnostiam vyraziť na dlhšiu cestu.

Nepál XVIII: Záver
Publikované: 28.3.2012
Posledná cesta v Nepále nás zaviedla do Bakthapuru, kde sme sa zastavili cestou z dvojdenného treku v NP Shivapuri späť do Káthmandu. Je to mesto (niečo ako predmestie Káthmandu), ktoré je súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Expedícia Annapurna 2012 IV.: 2. výškový tábor a čakanie na počasie
Publikované: 4.6.2012
Je koniec apríla a sneží a sneží. Trčíme v základnom tábore a snažíme sa zabiť čas. Čakáme, až sa počasie umúdri, a tak čítame, pijeme kávu, fajčím. Spomínam na uplynulý mesiac plný zážitkov.

Expedícia Annapurna 2012 I.: Ako to všetko začalo
Publikované: 16.4.2012
Pamätáte sa, ako som sa vrátil z Gasherbrumu (2009), ako som vravel, že ASI už nikam na "osmičku" nepôjdem?! Pamätáte sa, ako som sa vrátil z Manaslu (2011), ako som vravel, že URČITĚ na "osmičku" už nepôjdem?! ... 2012 Expedícia Annapurna ...

Expedícia Annapurna 2012 II.: BC Lhotse
Publikované: 30.4.2012
10.4. 2012: Ještě neuběhnul rok a jsem zase tady! Tentokrát nechci na žádnej z vrcholů, který se tyčí (vlastně jsou skrytý) nad největším táborem světa. A hlavně, tentokrát tady nejsem sám.

Expedícia Annapurna 2012 III.: Pokus o prespanie na Lhotce a následný zostup
Publikované: 14.5.2012
Po dvoch odpočinkových dňoch v BC, kedy prebehla nevyhnutná Puja (náboženský obrad), sme sa rozhodli, že sa pokúsime vyliezť stenu Lhotce do C III cca 7300 m.

Expedícia Annapurna 2012 V.: Vrchol je náš
Publikované: 9.6.2012
Poslednú časť seriálu o výstupe tandemu českých horolezcov Radka Jaroša a Honzu Trávníčka sme opäť zostavili z esemesiek, ktoré skoro denne chodili do Česka.

Nepál, Mount Everest – trek do základného tábora
Publikované: 29.9.2018
Kto by nechcel na vlastné oči vidieť najvyššiu horu sveta Mount Everest? Nepálci ju volajú „Sagarmatha“ (Tvár nebies). Trek do základného tábora, odkiaľ vyrážajú horolezecké výpravy na Everest, patrí k najpopulárnejším trekom v Himalájach, a to aj medzi radovými turistami.

Nepál, národný Park Chitwan – útek do divočiny
Publikované: 17.11.2018
Nádherná horská krajina s najvyššou horou sveta, ale tiež krajiny, ktorá návštevníkom ponúka možnosť priblížiť sa k voľne žijúcim divokým zvieratám. To je národný park Chitwan v Nepále. Založený bol v roku 1973, a tak patrí medzi najstaršie chránené oblasti v Nepále. O jedenásť rokov neskôr, v roku 1984 bol Chitwan zaradený medzi prírodné pamiatky UNESCO. Rozkladá sa na ploche 932 štvorcových kilometrov a bol prvým národným parkom v Nepáli. Ponúka rozmanitú flóru a faunu. Nájdete v nej subtropické nížiny, ale tiež hlbokú džungľu.

Nepál – Himaláje a Budha
Publikované: 24.11.2018
Túžite sa pozrieť do základného tábora Everestu? Vidieť na vlastné oči voľne žijúce tigre? Či navštíviť posvätné miesto, kde sa údajne v roku 563 pred naším letopočtom narodil Budha? Vďaka svojej bohatej a rozmanitej kultúre, prírodnému bohatstvu a desiatkam trekových trás v horách bude v Nepále spokojný každý cestovateľ.

Nepál, Bandipur: Úžasná zmes prírody a kultúry
Publikované: 21.12.2021
Väčšina cestovateľov príde do Nepálu, aby zažila Himaláje. Niektorí strávia niekoľko dní v Káthmandu, iní spoja návštevu hôr s cestou do jazerného mesta Pokhary, milovníci prírody mieria do národného parku Chitwan. Ale počkajte! Čo ostatné mestá a miesta, ktoré stoaj za návštevu? Je toľko vecí, ktoré sa dajú v Nepále robiť. Dnes budeme hovoriť o mieste zvanom Bandipur, o jednej z krásne zachovaných osád newarskej kultúry.

Nepál, Chepang Hill – nepreskúmané svahy Himalájí
Publikované: 8.12.2018
Keď sa povie Chitwan v Nepále, väčšine ľudí sa vybavia nosorožce, tigre, slony, džungľa a obľúbená destinácia pre jazdu po safari, ale okrem svojej známej džungle ponúka národný park ešte omnoho ďalších aktivít.

Nepál XVII: Krátky trek severne od Káthmandu
Publikované: 21.3.2012
Po odpočinkovom dni, strávenom v Káthmandu predovšetkým nakupovaním rôznych šatiek, korálikov, oblečenia a ďalšieho, sme vyrazili na trojdenný výlet do nie príliš vzdialených hôr na severe. Deň pred odjazdom sme sa snažili kúpiť si na autobusovej stanici miestenky, ale neuspeli sme.

Nepál XVI: Záver treku okolo Manaslu
Publikované: 14.3.2012
Druhý deň po výstupe na päťtisícové sedlo sa nám zdal asi najnáročnejší z celej cesty. Začalo to už raňajkami, ktoré sa skoro nedala jesť. Jablčný koláč bol ešte celkom dobrý, ale puding, ktorý mal byť jeho súčasťou, a ktorý nám priniesli vedľa v miske, bol takmer nejedlý. Ďalší chod, čokoládový puding, chutil ako horúca čokoláda, pretože nebol vôbec zahustený.

Nepál XIV: Za sedlom
Publikované: 29.2.2012
Vrchol našej cesty okolo Manaslu sme mali za sebou. Teraz nás čakala už len cesta dole a tá bola omnoho horšia než predchádzajúce stúpanie. Museli sme totiž zísť po nekonečne dlhom a prudkom svahu dole. Cesta bola pokrytá kameňmi a štrkom, takže bolo nutné dívať sa celý čas pod nohy, aby nám na ťažkom teréne neubehli nohy. Za chvíľu nás to prestalo baviť a ešte k tomu nám začala dochádzať voda.

Nepál III: Odjazd na trek
Publikované: 14.12.2011
V deň odjazdu na trek okolo Manaslu sme sa na autobusovej stanici stretli s naším sprievodcom Harim. Hari má 38 rokov a národnosťou je Gurung. Aj keď som čítala, že títo ľudia žijú prevažne v okolí Annapurny, Hari hovoril, že jeho rodná dedina sa nachádza v oblasti Everestu. Aj preto má túto oblasť zo všetkých najradšej a to aj napriek tomu, že sem v súčasnej dobe jazdí obrovské množstvo turistov.

Nepál IV: Prvý deň na treku
Publikované: 21.12.2011
Vstupným miestom na trek okolo osemtisícovky Manaslu je dedina, ktorá sa volá Agurhat. Dorazili sme sem po namáhavej ceste autobusom už za tmy a nejakú dobu sme museli zháňať ubytovanie. Prvé miesto, kde sme sa pýtali, bolo už plné, ale čoskoro sme zohnali voľnú izbu v inom hotelíku (lodžiu) a mohli sa ubytovať.

Nepál V: Putovanie nepálskymi dedinami
Publikované: 28.12.2011
Po horúcej a takmer prebdenej noci v stanoch v dedine Liding sme boli celí rozlámaní, ale museli sme ísť ďalej. Pochod predchádzajúci deň bol pomerne ľahký, teraz sa ale terén zmenil a stal sa celkom náročným, pretože sa neustále striedalo prudké stúpanie s prudkým klesaním, s celkovou prevahou stúpaní. Väčšinou po schodoch.

Nepál VI: Príjemné stretnutie
Publikované: 4.1.2012
Nastal štvrtý deň treku okolo osemtisícovky Manaslu. Tento nádherný vrch bol ale ešte stále ďaleko. Len nerada som opúšťala dedinku Dobhan, v ktorej sa mi tak páčilo. Obmedzení časom sme ale nemohli zostať a museli sme pokračovať ďalej.

Nepál VII: Prvá sedemtisícovka na dohľad
Publikované: 11.1.2012
Ráno po prvej noci, strávenej v Národnom parku Manaslu, sme sa rozlúčili s krajanmi a vyrazili na cestu. Na chodníčku pred nami utekalo veľké množstvo malých aj veľkých jašteričiek. V jednej dedinke, ktorú sme míňali, sme videli posledný banánovník. Vyššie už nerástli.

Nepál VIII: Mani
Publikované: 18.1.2012
Šiesty deň na treku sme vstávali o šiestej hodine ráno a po zjedení tibetských placiek sme o siedmej vyrazili. Čoskoro sme dorazili do Dengu, dediny, ktorá pôvodne mala byť našou noclahárňou, a v rozostavanej lodžii (útulni) sme si tam dali čaj.

Nepál IX: Návšteva kláštora pod Manaslu
Publikované: 25.1.2012
Po noci strávenej v lodžii v dedine Ghap nás čakala dlhá cesta a preto sme si privstali. Po ceste bolo opäť mnoho posvätných mani. Občas sme narazili na chudobné nepálske deti a Zuzka niektorým z nich rozdávala perá. Po prvý krát sme stretli karavanu jakov a dzopke, vezúcich svoj náklad z Tibetu. Dzopke je krížencom kravy a jaka.

Nepál X: Samagoan
Publikované: 1.2.2012
Výlet do budhistického kláštora v Lho, kde sme se zúčastnili slávnostnej modlitby prevedenej pomocou hudby, sa skutočne podaril. Keď sme v dobrej nálade zišli dole, zjedli sme objednané raňajky a pretože sme sa v kláštore zdržali dlhšie, než bolo pôvodne v pláne, dali sme si rovno aj obed. Potom sme, asi tak o pol jednej, vyrazili smerom do dediny Samagoan (3530 m n.m.).

Nepál XI: Prvý aklimatizačný výlet
Publikované: 8.2.2012
Dedina Samagoan leží v nadmorskej výške tri a pol tisíc metrov a stala sa miestom, z ktorého sme sa rozhodli vypraviť na prvý aklimatizačný výlet.

Nepál XII: Samdo, ďalšia aklimatizácia
Publikované: 15.2.2012
Vrchol nášho treku sa blížil a my sme sa ocitli v nadmorskej výške skoro štyroch kilometrov. Dedina Samdo sa preto stala naším stanoviskom na ďalšie dva dni, ktoré sme chceli stráviť aklimatizáciou.

Nepál XIII: Dharamsala
Publikované: 22.2.2012
Po dva a pol dni strávených v dedine Samdo sme ju museli, aj keď dosť neradi, opustiť a vydať sa do Dharamsaly, čo je posledná zastávka pred sedlom. Ja som kvôli svojmu prechladnutiu išla dosť pomaly a Zuzka s Milanom sa prispôsobili, ale myslím, že im to nevadilo. Nechali sme totiž davy turistov, aby nás predbehli a my sme mali pokoj.

Nepál, Annapurna – trek okolo horského masívu
Publikované: 15.12.2018
Božské horské výhľady, kamenné dedinky ako zo stredoveku, legendárna túra okolo Annapurny, na ktorú sa každoročne vydá viac než päťdesiat tisíc návštevníkov. Tento trek priťahuje každý rok stále viac pozornosti a turistov.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 4. 2024
sviatok:Jela
dnes:
piatok 19.4.
3 °C
zajtra:
sobota 20.4.
6 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X