www.infoglobe.sk » Nepál – Himaláje a Budha

Nepál – Himaláje a Budha

Publikované: 24.11.2018
Túžite sa pozrieť do základného tábora Everestu? Vidieť na vlastné oči voľne žijúce tigre? Či navštíviť posvätné miesto, kde sa údajne v roku 563 pred naším letopočtom narodil Budha? Vďaka svojej bohatej a rozmanitej kultúre, prírodnému bohatstvu a desiatkam trekových trás v horách bude v Nepále spokojný každý cestovateľ.

Nepál je štát juhovýchodnej Ázie. Zem vtesnaná medzi Indiu a Tibet s viac než 29 miliónmi obyvateľov, ktorá sa rozkladá na ploche 147 181 km2. V roku 2008 tu zanikla monarchia a vznikla federatívna demokratická republika. Štátnym náboženstvom je hinduizmus, ktorý vyznáva 80 % obyvateľov. Platidlom je nepálska rupia a oficiálny jazyk je nepálčina. V turistických oblastiach a kanceláriách sa dohovoríte anglicky.

budhistická stúpa Boudhanath

V apríli roku 2015 postihlo Nepál spolu so susednými štátmi najsilnejšie zemetrasenie za posledných osemdesiat rokov, pri ktorom došlo k poškodeniu obydlí veľkého množstva obyvateľov a tiež k poškodeniu národných pamiatok, avšak ani to neubralo na jeho kráse. Nepálska vlajka je jediná národná vlajka na svete, ktorá nemá obdĺžnikový tvar. Tvoria ju úplne neobvyklé tvary dvoch trojuholníkov s obrazmi slnka a mesiaca. Karmínová farba je národnou farbou, symbolom víťazstva a statočnosti Nepálcov. Modré ohraničenie symbolizuje harmóniu a mier. Národnou kvetinou Nepálu je rododendron.

nepálska vlajka

Chaos? Prach? Hluk? To je Káthmándú – hlavné a tiež najväčšie mesto Nepálu. Starobylé kráľovské mesto, kde sa miesi budhistická a hinduistická kultúra. Ideálne miesto pre nákupy, najmä trekového vybavenia, textilu a suvenírov. Hlavným turistickým centrom mesta je štvrť Thamel, kde sa nachádza mnoho obchodov, ubytovní a reštaurácií.

elektrické vedenie   oslavy nepálskeho sviatku Dashain

Vstupná brána do hôr

Osem osemtisícoviek zo štrnástich vyrástlo práve v Nepále, vrátane najvyššej hory sveta, Mount Everestu (8848 m n. m.). Nepál je domovom dobrodružstva. Krajina, ktorá okrem trekových trás ponúka aj iné adrenalínové zážitky. Môžete skočiť bungee jumping zo stošesťdesiatich metrov vysokého visutého mostu nad riekou Trisuli, pozrieť sa na himalájskych velikánov z vtáčej perspektívy počas šesťdesiatminútového vyhliadkového letu alebo môžete vyskúšať let s dravcami – parahawking. Na svoje si prídu aj nešportovci. Na nich tu čakajú drevené chrámy, historické mestá, hinduistické či budhistické kláštory, v ktorých si môžu vyskúšať meditácie alebo začať s jogou.

Annapurna región   cesta k Everestu z dediny Gorakshep

Vidieť Himaláje na vlastné oči však znamená aj stratu vášho pohodlia a komfortu. Teplú vodu tu veľmi neočakávajte, elektrina tu funguje len občas, nepálska infraštruktúra je veľmi zlá. Cesta miestnymi autobusmi bude zážitok, na ktorý už nikdy nezabudnete. Neváhajte a vydajte sa spoznávať túto krásnu krajinu, nebudete ľutovať. Keď už prejdete takú diaľku, nezabudnite ochutnať nepálske národné jedlo Dal Bhát.

GPS: (Káthmándú) 27°42'55.9"N 85°19'32.9"E

 

Text a foto: Andrea Meluzínová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nepál, národný Park Chitwan – útek do divočiny
Publikované: 17.11.2018
Nádherná horská krajina s najvyššou horou sveta, ale tiež krajiny, ktorá návštevníkom ponúka možnosť priblížiť sa k voľne žijúcim divokým zvieratám. To je národný park Chitwan v Nepále. Založený bol v roku 1973, a tak patrí medzi najstaršie chránené oblasti v Nepále. O jedenásť rokov neskôr, v roku 1984 bol Chitwan zaradený medzi prírodné pamiatky UNESCO. Rozkladá sa na ploche 932 štvorcových kilometrov a bol prvým národným parkom v Nepáli. Ponúka rozmanitú flóru a faunu. Nájdete v nej subtropické nížiny, ale tiež hlbokú džungľu.

Nepál, Chepang Hill – nepreskúmané svahy Himalájí
Publikované: 8.12.2018
Keď sa povie Chitwan v Nepále, väčšine ľudí sa vybavia nosorožce, tigre, slony, džungľa a obľúbená destinácia pre jazdu po safari, ale okrem svojej známej džungle ponúka národný park ešte omnoho ďalších aktivít.

Nepál, Bandipur: Úžasná zmes prírody a kultúry
Publikované: 1.12.2018
Väčšina cestovateľov príde do Nepálu, aby zažila Himaláje. Niektorí strávia niekoľko dní v Káthmandu, iní spoja návštevu hôr s cestou do jazerného mesta Pokhary, milovníci prírody mieria do národného parku Chitwan. Ale počkajte! Čo ostatné mestá a miesta, ktoré stoaj za návštevu? Je toľko vecí, ktoré sa dajú v Nepále robiť. Dnes budeme hovoriť o mieste zvanom Bandipur, o jednej z krásne zachovaných osád newarskej kultúry.

Nepál, Mount Everest – trek do základného tábora
Publikované: 29.9.2018
Kto by nechcel na vlastné oči vidieť najvyššiu horu sveta Mount Everest? Nepálci ju volajú „Sagarmatha“ (Tvár nebies). Trek do základného tábora, odkiaľ vyrážajú horolezecké výpravy na Everest, patrí k najpopulárnejším trekom v Himalájach, a to aj medzi radovými turistami.

Nepál II: Káthmandu
Publikované: 7.12.2011
Cesta z Prahy až do Káthmandu bola vcelku zdĺhavá a únavná. Po prvé sme mali dva dlhé prestupy a po druhé sme sa v Dillí museli podrobovať neuveriteľným bezpečnostným procedúram. Patrili medzi ne nekonečné kontroly, prehmatávanie tela, či pri sebe nemáte niečo nebezpečné atď. Milan si z čakárne odskočil a aktívni strážnici ho už nepustili späť, pretože si so sebou nevzal letenku.

Nepál III: Odjazd na trek
Publikované: 14.12.2011
V deň odjazdu na trek okolo Manaslu sme sa na autobusovej stanici stretli s naším sprievodcom Harim. Hari má 38 rokov a národnosťou je Gurung. Aj keď som čítala, že títo ľudia žijú prevažne v okolí Annapurny, Hari hovoril, že jeho rodná dedina sa nachádza v oblasti Everestu. Aj preto má túto oblasť zo všetkých najradšej a to aj napriek tomu, že sem v súčasnej dobe jazdí obrovské množstvo turistov.

Nepál IV: Prvý deň na treku
Publikované: 21.12.2011
Vstupným miestom na trek okolo osemtisícovky Manaslu je dedina, ktorá sa volá Agurhat. Dorazili sme sem po namáhavej ceste autobusom už za tmy a nejakú dobu sme museli zháňať ubytovanie. Prvé miesto, kde sme sa pýtali, bolo už plné, ale čoskoro sme zohnali voľnú izbu v inom hotelíku (lodžiu) a mohli sa ubytovať.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Sakrálne stavby

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
5x2 vstupenky na muzikál MAMMA MIA! Turné 2019
2. cena:
Poukážka na 5 návštev kaderníctva MACA Trnava
3. cena:
slovenská knižná novinka #Budinka
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby s polpenziou v Kaštieli Čičmany
2. cena redakcie:
Exkluzívny set z pravých riečnych perál v luxusnej bižutérií od Milishop.sk
3. cena redakcie:
Veľká kniha rozprávok

Aktuality:

11.12.2018
Olomoucké výstavisko vás v dňoch 14.–19. decembra pozýva do kúzelnej atmosféry vianočnej dedinky. Sprievodný kultúrny program s poprednými umelcami, živým betlehemom a čertami z Rakúska doplní predaj vianočných stromčekov, dekorácií a darčekov. Vstup na akciu je zdarma.
10.12.2018
Metropola východu – Košice aj tento rok svojím návštevníkom ponúkne jedinečnú predvianočnú atmosféru s pestrým programom plným zábavy, dobrého jedla či bohatej výzdoby.
9.12.2018
Posledné tohtoročné podujatie v Múzeu slovenskej dediny v meste Martin bude voňať Vianocami. Už dnes sa v čase od 10. do 16. hodiny uskutočnia Vianoce na dedine, počas ktorých nebudú chýbať ani ukážky pečenia oblátok či zdobenia medovníkov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ARMÉNSKO / GRUZÍNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

Odporúčame:

dnes:utorok 11. 12. 2018
sviatok:Hilda
dnes:
utorok 11.12.
4 °C
zajtra:
streda 12.12.
3 °C