www.infoglobe.sk » Nemecko: Warnemünde II. – za námorníckou atmosférou  

Nemecko: Warnemünde II. – za námorníckou atmosférou

Publikované: 29.8.2018
Letovisko Warnemünde vám neponúka len prechádzky po pláži, vodné športy a leňošenie na bielom piesku na brehu Baltského mora. Vyrazte po promenáde do jeho centra a užite si romantiku a čulý ruch starej rybárskej dediny či prístavu.

Ak trávite dovolenku na pobreží Warnemünde, neunikne vašej pozornosti maják Leuchtturm (Karl Friedrich Kerner, 1898), ktorý je jedným z charakteristických a zároveň orientačných bodov letoviska. Približne 37 metrov  vysoký maják môžete vidieť takmer od všadiaľ vo Warnemünde. Otvorený pre verejnosť je od konca apríla do začiatku októbra denne od 10-tej do 19-tej hodiny. Vnútrom majáku vedú točité schodiská na dva balkóny, odkiaľ sa vám naskytne pohľad na celé mestečko, promenádu, pláž, útesy Stolteraa, Baltské more i na lodenice a panorámu Rostocku s vežou kostola sv. Petra.

maják Leuchtturm a Teepott (Warnemünde)

Tento maják spolu s menšími majákmi na pobreží ukazuje lodiam cestu do prístavu. Na úpätí majáku je podstavec so zlatou guľou symbolizujúcou slnko. Pozdĺž promenády až k útesu Stolteraa budete vidieť tiež jednotlivé planéty našej slnečnej sústavy aj  s informačnými tabuľami, čo spoločne vytvára akýsi náučný astronomický chodník.

maják Leuchtturm a Teepott (Warnemünde)

Hneď vedľa majáku začína promenáda Seepromenade s ďalšou dominantou letoviska - Teepott (Ulrich Müther a  Erich Kaufmann, 1968). Tento moderný a architektonicky zaujímavý pavilón dostal meno po reštaurácii Teepavillon, ktorá tu bola umiestnená ešte v roku 1928. V budove dnes nájdete reštauráciu, kaviareň, bar a obchody.
Westmole a zelený maják (Warnemünde) 

Od tohto miesta sa môžete vybrať na sever, kde zažijete romantickú prechádzku po viac ako 500 metrov dlhom móle Westmole. Mólo slúži ako vlnolam na zastavenie prúdov v Baltskom mori a na uľahčenie vstupu prichádzajúcich lodí do prístavu. Poetiku móla dokresľuje starý zelený maják. Z východu tento vstup do prístavu uzatvára mólo Ostmole, na ktorom sa týči pre zmenu starý červený maják.

Ostmole a červený maják (Warnemünde)

Smerom na juh sa dostanete do bývalej rybárskej dediny, ktorá vás privíta čulým turistickým ruchom. Tento hlavný turistický pás vo Warnemünde je vždy plný turistov. V centre mesta je neogotický murovaný kostol (1866 - 1874) a zo starých rybárskych domov sú dnes obchodíky, kaviarničky, reštaurácie. Nájdete tu i stánky a trhy s občerstvením, kde si  môžete  kúpiť čerstvé ryby a jedlá pripravené z nich. Čím idete južnejšie po Am Strom - vyhľadávanej promenáde ​​vedúcej pozdĺž západného brehu starého kanála Alter Strom, prichádzate na čoraz pokojnejšie a tichšie miesto. 

prístav (Warnemünde)

Alter Strom je vodný kanál medzi polostrovom s vlakovou stanicou a rybárskou dedinou i pobrežím Warnemünde. Bol vytvorený v roku 1423 a je opevnený baštami. Do roku 1903 to bol jediný a najdôležitejší prístup lodí z Baltického mora do prístavu v Rostocku. Vyše 500 rokov bol prepravným spojením medzi Baltským morom a Rostockským prístavom, až kým v roku 1903 nevznikol súčasný vstup do prístavu.

prístav jácht (Warnemünde)

Na vodnej hladine Alte Strom sa romanticky kolembajú rybárske loďky, osobné lode, jachty i malé plachetnice, ktoré dotvárajú prímorskú atmosféru miesta. Na druhú stranu kanála sa dostanete cez otáčavý most Alte Brücke. Most s prejazdnou výškou 1,8 metra sa otvára iba pri zvláštnych príležitostiach, akou je napr. otvorenie sezóny - Stromerwachen v období okolo 1. mája. Táto technická pamiatka vedie z centra na polostrov, kde sa nachádza stanica a mólo Mittelmole s rybím trhom.  Na druhej strane polostrova leží moderný jachtársky prístav s rozsiahlym hotelovým komplexom a terminál pre výletné lode.
vyhliadková plavba (Warnemünde) 

Na Alte Strom si môžete kúpiť rybársky výlet v Baltskom mori či sprievodcovskú prehliadku prístavu. Poloha vodného kanála je ideálnym východiskovým bodom pre výletné plavby po Severnom a Baltskom mori.

Mestečko žije i rôznymi podujatiami, ktorých vrcholom je okrem známeho rostockého Hanse Sail aj Warnemünder Woche. Tieto prestížne medzinárodné jachtárske preteky, ktoré trvajú deväť dní na začiatku júla každoročne prilákajú okolo 2 000 námorníkov z 30 krajín a množstvo návštevníkov.

Kým na mori prebieha regata, na pevnine sa koná Niege Ümgang - farebný sprievod v historických kostýmoch. Okrem toho sa usporadúvajú rôzne plážové párty či preteky dračích lodí. Zábava pod majákom, na pláži a Alter Strom v tieto dni nikdy nekončí. Celé letovisko je jednoducho na nohách.

panoráma Warnemünde

Pohyb na čerstvom morskom vzduchu, výhľad na pláže, more, rybárske dedinky a významné hanzové mesto aj to ponúka sever Nemecka, ktorý sa oplatí navštíviť kedykoľvek počas roku. Tak neváhajte, inšpirujte sa a vyrazte!

 

GPS: 54°10'37.2"N 12°05'16.1"E

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Nemecko: Warnemünde I. – zrelaxujte pri Baltskom mori
Publikované: 22.8.2018
Máte radi prechádzky po pláži a nevadí vám ani chladnejšia teplota mora či vietor vo vlasoch? Tak zamierte s nami na nemecké pobrežie Baltského mora do známeho turistického strediska Warnemünde a vychutnajte si liečivé účinky mora.

Nemecko: Rostock I. – historické hanzové mesto
Publikované: 8.8.2018
Príjemná prechádzka po pobrežnej promenáde a nádych histórie, to nemusíte hľadať len v oblasti Stredomoria. Ak vám vyhovuje viac chladnejšie podnebie, vyberte sa na sever k Baltskému moru. Jednou z možností je mesto Rostock, po ktorého historickej časti sa v nasledujúcich riadkoch poprechádzame.

Nemecko: Rostock II. – námornícka atmosféra starého prístavu
Publikované: 15.8.2018
V tomto kúte sveta, na pobreží Baltského mora je stále cítiť námornícku atmosféru. Srdce Rostocku patrí práve námorníctvu a táto romantika sa ešte umocňuje večer počas prechádzky mestským prístavom pri západe slnka so siluetou starobylých meštianskych domov z pálených tehál.

Nemecko, ostrov Poel – divoká a neupravená krása pobrežia Baltu
Publikované: 29.6.2015
Meklenbursko-Predné Pomoransko je šiestou najväčšou spolkovou krajinou Nemecka. Na jej severnom cípe ležia ostrovy Rujána a Usedom s kŕdľami fotografujúcich turistov. Baltským tajomstvom stále zostáva ostrov Poel.

Nemecko – Hanzové mesto Brémy
Publikované: 1.12.2016
Brémy a prístavné mesto Bremerhaven tvoria spolu samostatnú spolkovú krajinu s oficiálnym názvom Slobodné hanzové mesto Brémy. Je to rozlohou najmenšia a zároveň najchudobnejšia spolková krajina Nemecka. Väčšina priemyselných centier, ktoré zamestnávajú aj obyvateľov Brém, sa totiž nachádza už za hranicami Brém – v spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko – a dane z ich zisku teda nejdú do brémskej štátnej kasy. Brémski rodáci sú ale napriek tomu pyšní na to, že ich mesto má status spolkovej krajiny a istú mieru autonómie.

Nemecko, Bad Füssing – termálne kúpele kúsok od Českých Budějovíc I.
Publikované: 30.11.2015
Poslednú dobu viac cestujem a spoznávam veľmi zaujímavé miesta. Návšteva termálnych kúpeľov a wellness pobytov je teraz veľmi populárna. Keď som teda dostala ponuku do jedných kúpeľov vyraziť, tak som vôbec neváhala.

Nemecko, Berlín – medzi kultúrami
Publikované: 18.8.2016
Nechajte sa vlákať do pulzujúceho Berlína, do štvrtí Kreuzberg, Neukölln alebo Prenzlauer Berg. Veľké množstvo turistov sa koncentruje okolo Múzejného ostrova, Brandenburskej brány alebo televíznej veže Fernsehturm v strede Berlin-Mitte, ktorá sa dá podobne ako Eiffelova veža vidieť zo všetkých kútov mesta.

Nemecko, Europa-Park – zábava na európsky spôsob I
Publikované: 10.6.2016
Dnes sa opäť pozrieme do zaujímavého zábavného parku. Tentokrát ale opustíme Spojené štáty, aby sme sa cez veľkú mláku presunuli späť na pôdu „starého kontinentu“.


Súvisiaca fotogaléria

Nemecko: pobrežie Baltského mora
Prostredníctvom nasledujúcich fotografií vás zavedieme na severovýchod Nemecka, k pobrežiu Baltsk...

Nemecko, Saské Švajčiarsko – skalný raj
Národný park Saské Švajčiarsko nadväzuje na  České Švajčiarskoo, a tak sa teda nemusíte vydávať n...

Nemecko: Zoo Norimberg
Zoologická záhrada v Norimbergu priťahuje predovšetkým vďaka svojmu delfináriu s otvoreným vonkaj...

Nemecko - Sasko, Drážďany: staronové mesto
Drážďany sú v poslednej dobe pre Čechov stále vyhľadávanejšou destináciou. Druhé najväčšie mesto ...

Nemecko: Mníchov - svetová výstava minerálov...
Posledný októbrový víkend sa konala v nemeckom Mníchove najväčšia komplexná výstava minerálov, sk...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Balíček prekvapení z Divadla Nová scéna
2. cena:
Knižná publikácia Madagaskar - moja láska
3. cena:
Dve vstupenky na komédiu s pesničkami - KLIMAKTÉRIUM... a čo?
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci vo Villa Credo , Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Balíček kozmetiky od spoločnosti ALDA SLOVAKIA
3. cena redakcie:
Bluetooth reproduktor JBL GO 2

Aktuality:

22.4.2019
Príďte zažiť Thurzove slávnosti a odomknúť Oravský hrad do novej letnej turistickej sezóny počas posledného aprílového víkendu, t. j. 27. a 28.4. 2019.
21.4.2019
Hlavné mesto Slovenska vás pozýva na 16. ročník obľúbeného podujatia s bohatým programom pre všetkých, ako aj na mestský open air festival Bratislavský majáles.
20.4.2019
Zahájenie v poradí už ôsmej litomyšlskej kúpeľnej sezóny prebehne od stredy 24. do nedele 28. apríla. Po roku opäť kúpeľná promenáda ožije slávnostným sprievodom, ale tiež hudobnou a divadelnou produkciou. Chýbať nebudú ani obľúbené kúpeľné pramene, kúpeľné lavičky, výstava historických vozidiel a prvorepublikové žandárstvo.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAROKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 22. 4. 2019
sviatok:Slavomír