www.infoglobe.sk » Nemecko: Warnemünde II. – za námorníckou atmosférou  

Nemecko: Warnemünde II. – za námorníckou atmosférou

Publikované: 29.8.2018
Letovisko Warnemünde vám neponúka len prechádzky po pláži, vodné športy a leňošenie na bielom piesku na brehu Baltského mora. Vyrazte po promenáde do jeho centra a užite si romantiku a čulý ruch starej rybárskej dediny či prístavu.

Ak trávite dovolenku na pobreží Warnemünde, neunikne vašej pozornosti maják Leuchtturm (Karl Friedrich Kerner, 1898), ktorý je jedným z charakteristických a zároveň orientačných bodov letoviska. Približne 37 metrov  vysoký maják môžete vidieť takmer od všadiaľ vo Warnemünde. Otvorený pre verejnosť je od konca apríla do začiatku októbra denne od 10-tej do 19-tej hodiny. Vnútrom majáku vedú točité schodiská na dva balkóny, odkiaľ sa vám naskytne pohľad na celé mestečko, promenádu, pláž, útesy Stolteraa, Baltské more i na lodenice a panorámu Rostocku s vežou kostola sv. Petra.

maják Leuchtturm a Teepott (Warnemünde)

Tento maják spolu s menšími majákmi na pobreží ukazuje lodiam cestu do prístavu. Na úpätí majáku je podstavec so zlatou guľou symbolizujúcou slnko. Pozdĺž promenády až k útesu Stolteraa budete vidieť tiež jednotlivé planéty našej slnečnej sústavy aj  s informačnými tabuľami, čo spoločne vytvára akýsi náučný astronomický chodník.

maják Leuchtturm a Teepott (Warnemünde)

Hneď vedľa majáku začína promenáda Seepromenade s ďalšou dominantou letoviska - Teepott (Ulrich Müther a  Erich Kaufmann, 1968). Tento moderný a architektonicky zaujímavý pavilón dostal meno po reštaurácii Teepavillon, ktorá tu bola umiestnená ešte v roku 1928. V budove dnes nájdete reštauráciu, kaviareň, bar a obchody.
Westmole a zelený maják (Warnemünde) 

Od tohto miesta sa môžete vybrať na sever, kde zažijete romantickú prechádzku po viac ako 500 metrov dlhom móle Westmole. Mólo slúži ako vlnolam na zastavenie prúdov v Baltskom mori a na uľahčenie vstupu prichádzajúcich lodí do prístavu. Poetiku móla dokresľuje starý zelený maják. Z východu tento vstup do prístavu uzatvára mólo Ostmole, na ktorom sa týči pre zmenu starý červený maják.

Ostmole a červený maják (Warnemünde)

Smerom na juh sa dostanete do bývalej rybárskej dediny, ktorá vás privíta čulým turistickým ruchom. Tento hlavný turistický pás vo Warnemünde je vždy plný turistov. V centre mesta je neogotický murovaný kostol (1866 - 1874) a zo starých rybárskych domov sú dnes obchodíky, kaviarničky, reštaurácie. Nájdete tu i stánky a trhy s občerstvením, kde si  môžete  kúpiť čerstvé ryby a jedlá pripravené z nich. Čím idete južnejšie po Am Strom - vyhľadávanej promenáde ​​vedúcej pozdĺž západného brehu starého kanála Alter Strom, prichádzate na čoraz pokojnejšie a tichšie miesto. 

prístav (Warnemünde)

Alter Strom je vodný kanál medzi polostrovom s vlakovou stanicou a rybárskou dedinou i pobrežím Warnemünde. Bol vytvorený v roku 1423 a je opevnený baštami. Do roku 1903 to bol jediný a najdôležitejší prístup lodí z Baltického mora do prístavu v Rostocku. Vyše 500 rokov bol prepravným spojením medzi Baltským morom a Rostockským prístavom, až kým v roku 1903 nevznikol súčasný vstup do prístavu.

prístav jácht (Warnemünde)

Na vodnej hladine Alte Strom sa romanticky kolembajú rybárske loďky, osobné lode, jachty i malé plachetnice, ktoré dotvárajú prímorskú atmosféru miesta. Na druhú stranu kanála sa dostanete cez otáčavý most Alte Brücke. Most s prejazdnou výškou 1,8 metra sa otvára iba pri zvláštnych príležitostiach, akou je napr. otvorenie sezóny - Stromerwachen v období okolo 1. mája. Táto technická pamiatka vedie z centra na polostrov, kde sa nachádza stanica a mólo Mittelmole s rybím trhom.  Na druhej strane polostrova leží moderný jachtársky prístav s rozsiahlym hotelovým komplexom a terminál pre výletné lode.
vyhliadková plavba (Warnemünde) 

Na Alte Strom si môžete kúpiť rybársky výlet v Baltskom mori či sprievodcovskú prehliadku prístavu. Poloha vodného kanála je ideálnym východiskovým bodom pre výletné plavby po Severnom a Baltskom mori.

Mestečko žije i rôznymi podujatiami, ktorých vrcholom je okrem známeho rostockého Hanse Sail aj Warnemünder Woche. Tieto prestížne medzinárodné jachtárske preteky, ktoré trvajú deväť dní na začiatku júla každoročne prilákajú okolo 2 000 námorníkov z 30 krajín a množstvo návštevníkov.

Kým na mori prebieha regata, na pevnine sa koná Niege Ümgang - farebný sprievod v historických kostýmoch. Okrem toho sa usporadúvajú rôzne plážové párty či preteky dračích lodí. Zábava pod majákom, na pláži a Alter Strom v tieto dni nikdy nekončí. Celé letovisko je jednoducho na nohách.

panoráma Warnemünde

Pohyb na čerstvom morskom vzduchu, výhľad na pláže, more, rybárske dedinky a významné hanzové mesto aj to ponúka sever Nemecka, ktorý sa oplatí navštíviť kedykoľvek počas roku. Tak neváhajte, inšpirujte sa a vyrazte!

 

GPS: 54°10'37.2"N 12°05'16.1"E

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Nemecko: Warnemünde I. – zrelaxujte pri Baltskom mori
Publikované: 22.8.2018
Máte radi prechádzky po pláži a nevadí vám ani chladnejšia teplota mora či vietor vo vlasoch? Tak zamierte s nami na nemecké pobrežie Baltského mora do známeho turistického strediska Warnemünde a vychutnajte si liečivé účinky mora.

Nemecko: Rostock I. – historické hanzové mesto
Publikované: 8.8.2018
Príjemná prechádzka po pobrežnej promenáde a nádych histórie, to nemusíte hľadať len v oblasti Stredomoria. Ak vám vyhovuje viac chladnejšie podnebie, vyberte sa na sever k Baltskému moru. Jednou z možností je mesto Rostock, po ktorého historickej časti sa v nasledujúcich riadkoch poprechádzame.

Nemecko: Rostock II. – námornícka atmosféra starého prístavu
Publikované: 15.8.2018
V tomto kúte sveta, na pobreží Baltského mora je stále cítiť námornícku atmosféru. Srdce Rostocku patrí práve námorníctvu a táto romantika sa ešte umocňuje večer počas prechádzky mestským prístavom pri západe slnka so siluetou starobylých meštianskych domov z pálených tehál.

Nemecko, ostrov Poel – divoká a neupravená krása pobrežia Baltu
Publikované: 29.6.2015
Meklenbursko-Predné Pomoransko je šiestou najväčšou spolkovou krajinou Nemecka. Na jej severnom cípe ležia ostrovy Rujána a Usedom s kŕdľami fotografujúcich turistov. Baltským tajomstvom stále zostáva ostrov Poel.

Nemecko – Hanzové mesto Brémy
Publikované: 1.12.2016
Brémy a prístavné mesto Bremerhaven tvoria spolu samostatnú spolkovú krajinu s oficiálnym názvom Slobodné hanzové mesto Brémy. Je to rozlohou najmenšia a zároveň najchudobnejšia spolková krajina Nemecka. Väčšina priemyselných centier, ktoré zamestnávajú aj obyvateľov Brém, sa totiž nachádza už za hranicami Brém – v spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko – a dane z ich zisku teda nejdú do brémskej štátnej kasy. Brémski rodáci sú ale napriek tomu pyšní na to, že ich mesto má status spolkovej krajiny a istú mieru autonómie.

Nemecko, Bad Füssing – termálne kúpele kúsok od Českých Budějovíc I.
Publikované: 30.11.2015
Poslednú dobu viac cestujem a spoznávam veľmi zaujímavé miesta. Návšteva termálnych kúpeľov a wellness pobytov je teraz veľmi populárna. Keď som teda dostala ponuku do jedných kúpeľov vyraziť, tak som vôbec neváhala.

Nemecko, Berlín – medzi kultúrami
Publikované: 18.8.2016
Nechajte sa vlákať do pulzujúceho Berlína, do štvrtí Kreuzberg, Neukölln alebo Prenzlauer Berg. Veľké množstvo turistov sa koncentruje okolo Múzejného ostrova, Brandenburskej brány alebo televíznej veže Fernsehturm v strede Berlin-Mitte, ktorá sa dá podobne ako Eiffelova veža vidieť zo všetkých kútov mesta.

Nemecko, Europa-Park – zábava na európsky spôsob I
Publikované: 10.6.2016
Dnes sa opäť pozrieme do zaujímavého zábavného parku. Tentokrát ale opustíme Spojené štáty, aby sme sa cez veľkú mláku presunuli späť na pôdu „starého kontinentu“.


Súvisiaca fotogaléria

Nemecko: pobrežie Baltského mora
Prostredníctvom nasledujúcich fotografií vás zavedieme na severovýchod Nemecka, k pobrežiu Baltsk...

Nemecko, Saské Švajčiarsko – skalný raj
Národný park Saské Švajčiarsko nadväzuje na  České Švajčiarskoo, a tak sa teda nemusíte vydávať n...

Nemecko: Zoo Norimberg
Zoologická záhrada v Norimbergu priťahuje predovšetkým vďaka svojmu delfináriu s otvoreným vonkaj...

Nemecko - Sasko, Drážďany: staronové mesto
Drážďany sú v poslednej dobe pre Čechov stále vyhľadávanejšou destináciou. Druhé najväčšie mesto ...

Nemecko: Mníchov - svetová výstava minerálov...
Posledný októbrový víkend sa konala v nemeckom Mníchove najväčšia komplexná výstava minerálov, sk...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

21.1.2019
Chceli by ste splavovať rieku Dunajec na raftových člnoch v zime? V piatok 25. a v sobotu 26. januára 2019 budete mať príležitosť, nakoľko sa uskutoční 11. ročník vodáckej verzie fašiangov - Zimný splav Dunajca.
20.1.2019
Príďte sa zabaviť a zapretekať si na verejné preteky v behu na lyžiach, ktoré sa uskutočnia už dnes od 10-tej hodiny, pri príležitosti Svetového dňa snehu (World Snow Day).
19.1.2019
Pri vstupe do historického centra talianskych Benátok turisti zaplatia od 2,50 do 10 eur. Nové opatrenie by sa malo dotknúť len jednodenných turistov, ktorí nebudú v meste ubytovaní.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 21. 1. 2019
sviatok:Vincent
dnes:
pondelok 21.1.
2 °C
zajtra:
utorok 22.1.
1 °C