www.infoglobe.sk » Nemecko: Warnemünde I. – zrelaxujte pri Baltskom mori

Nemecko: Warnemünde I. – zrelaxujte pri Baltskom mori

Publikované: 22.8.2018
Máte radi prechádzky po pláži a nevadí vám ani chladnejšia teplota mora či vietor vo vlasoch? Tak zamierte s nami na nemecké pobrežie Baltského mora do známeho turistického strediska Warnemünde a vychutnajte si liečivé účinky mora.

Malá rybárska osada Warnemünde bola založená v roku 1200 a jej názov naznačuje aj jej polohu na ústí rieky Warnow do Baltského mora. V roku 1323 sa dedinka stala súčasťou blízkeho hanzového mesta Rostock, aby si tak mesto zabezpečilo priamy prístup k Baltskému moru. Až v 19. storočí sa Warnemünde začína rozvíjať do podoby významného a obľúbeného prímorského letoviska a centra kúpeľníctva na pobreží Baltského mora. Začali sa tu budovať vily, hotely i kúpeľné komplexy.
pohľad na maják z pláže (Warnemünde) 

Tradíciu prímorských kúpeľov na severovýchode Nemecka založil veľkovojvoda Fridrich František I., ktorý sa v roku 1793 v neďalekom mestečku Heiligendamm v presvedčení o liečivej sile slanej vody  vrhol do vĺn chladného Baltského mora. I keď jeho kúpeľ trval len krátko, natoľko sa mu zapáčil, že ho začal opakovať pravidelne. Od roku 1821 vyhľadávajú túto oblasť na kúpanie aj turisti a začína sa tu vyvíjať kúpeľná kultúra. Na celom baltskom pobreží Nemecka v súčasnosti nájdeme množstvo prímorských liečebných kúpeľov a luxusných wellness centier s typickou kúpeľnou architektúrou.

pohľad na promenádu z pláže (Warnemünde) 
Táto oblasť Nemecka, s najmenej slaným morom sveta, sa svojou miernou prímorskou klímou a čistým ovzduším s vysokým obsahom jódu a mikroklímou prospešnou pre dýchacie cesty stala ideálnym miestom k celoročnému odpočinku. Pobrežný les, nedotknuté útesy, vetrom ošľahané duny prerastené púštnou trávou a najmä biele piesočné pláže lákajú vychutnať si tu chvíľku na relax. Z mora máte výhľad na duny, pláž a lode prichádzajúce a odchádzajúce z prístavu v Rostocku.
plážové koše (Warnemünde) 

Počas teplých dní sú pláže plné kúpajúcich, ktorých pri leňošení pred ostrým vetrom chránia typické plážové koše. Počas bývalého režimu bolo toto pobrežie vyhľadávaným letoviskom turistov z celého východného bloku. Bola to vychýrená destinácia aj pre mnohých návštevníkov z bývalého Československa.

pláž (Warnemünde)

Pláž a more vo Warnemünde to nemusí byť len pokojné vylihovanie na pláži, ktoré sa zvyčajne spája s predstavou kúpeľov. Ak ste milovníkmi adrenalínu a športu táto oblasť vám ponúka nové dobrodružstvá.

pláž (Warnemünde)

Popri plážovom volejbale a iných plážových hrách si vychutnáte i vodné športy. Nechýbajú tu nadšenci vodného lyžovania či športov, ako je stand-up paddling, surfing, windsurfing a kitesurfing. Veterné počasie týmto športom praje, čo miestni využili,  a preto tu nájdete mnohé požičovne i školy týchto vodných aktivít. Ak nechcete ostať len pri brehu, požičajte si plachetnicu a vyrazte za dobrodružstvom priamo na more.

Baltské more (Warnemünde)

Baltské pobrežie je stvorené i na celoročnú cykloturistiku. Bicykle nemusíte nosiť so sebou, môžete si ich požičať priamo na mieste. Ak ste nerozhodní a chcete všetko vidieť, možno budete mať problém s výberom trasy. Je tu totiž hustá sieť cyklotrás a vybudovaných cestičiek výhradne pre cyklistov. Tie ponúkajú rôzne dlhé okruhy i obťažnosti vedúce pozdĺž celého pobrežia. Máte radšej prechádzky a turistiku? Aj na vás tu mysleli a môžete sa vybrať na túru po niektorej z peších trás.

socha milencov Liebespaar, promenáda (Warnemünde)Pokiaľ chcete oddychovať a chladnejšie počasie vám nevyhovuje na kúpanie, prechádzka pozdĺž plážovej promenády lemovanej lavičkami na oddych sa vyplatí kedykoľvek. Seepromenade tvorí približne 2 km bulvár medzi pobrežným lesom na západe až po maják a charakteristický Teepott na východe letoviska. Jedna strana promenády je lemovaná hotelovými rezortmi, kraviarňami, reštauráciami a na druhej je morské pobrežie. Zaujímavosťou pláže sú vlnolamy -niekoľko drevených stĺpov zapustených do morského pobrežia.

K promenáde patrí aj umenie. Môžete tu nájsť množstvo umeleckých diel v podobe skulptúr. Jednou z nich je napríklad aj bronzová socha milencov Liebespaar (Wilfried Fitzenreiter, 1979). Promenáda je obľúbeným priestorom i na konania rôznych podujatí a koncertov. Najmä pri majáku je čulý turistický ruch, ktorý večer naberá na intenzite.

Akýkoľvek pobyt pri mori vám vyčistí hlavu i dýchacie cesty, zbaví pracovného stresu, únavy a posilní imunitu. Nie každý ale znesie horúčavy prímorských letovísk, preto je Warnemünde ideálnou destináciou pre ľudí s cievnymi a srdcovými chorobami, ako aj pre každého, kto rád spoznáva nové miesta.                              

GPS: 54°10'31.0"N 12°05'19.9"E

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Nemecko: Rostock I. – historické hanzové mesto
Publikované: 8.8.2018
Príjemná prechádzka po pobrežnej promenáde a nádych histórie, to nemusíte hľadať len v oblasti Stredomoria. Ak vám vyhovuje viac chladnejšie podnebie, vyberte sa na sever k Baltskému moru. Jednou z možností je mesto Rostock, po ktorého historickej časti sa v nasledujúcich riadkoch poprechádzame.

Nemecko: Warnemünde II. – za námorníckou atmosférou  
Publikované: 29.8.2018
Letovisko Warnemünde vám neponúka len prechádzky po pláži, vodné športy a leňošenie na bielom piesku na brehu Baltského mora. Vyrazte po promenáde do jeho centra a užite si romantiku a čulý ruch starej rybárskej dediny či prístavu.

Nemecko: Rostock II. – námornícka atmosféra starého prístavu
Publikované: 15.8.2018
V tomto kúte sveta, na pobreží Baltského mora je stále cítiť námornícku atmosféru. Srdce Rostocku patrí práve námorníctvu a táto romantika sa ešte umocňuje večer počas prechádzky mestským prístavom pri západe slnka so siluetou starobylých meštianskych domov z pálených tehál.

Nemecko, ostrov Poel – divoká a neupravená krása pobrežia Baltu
Publikované: 29.6.2015
Meklenbursko-Predné Pomoransko je šiestou najväčšou spolkovou krajinou Nemecka. Na jej severnom cípe ležia ostrovy Rujána a Usedom s kŕdľami fotografujúcich turistov. Baltským tajomstvom stále zostáva ostrov Poel.

Nemecko, Bad Füssing – termálne kúpele kúsok od Českých Budějovíc I.
Publikované: 30.11.2015
Poslednú dobu viac cestujem a spoznávam veľmi zaujímavé miesta. Návšteva termálnych kúpeľov a wellness pobytov je teraz veľmi populárna. Keď som teda dostala ponuku do jedných kúpeľov vyraziť, tak som vôbec neváhala.

Nemecko – Hanzové mesto Brémy
Publikované: 1.12.2016
Brémy a prístavné mesto Bremerhaven tvoria spolu samostatnú spolkovú krajinu s oficiálnym názvom Slobodné hanzové mesto Brémy. Je to rozlohou najmenšia a zároveň najchudobnejšia spolková krajina Nemecka. Väčšina priemyselných centier, ktoré zamestnávajú aj obyvateľov Brém, sa totiž nachádza už za hranicami Brém – v spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko – a dane z ich zisku teda nejdú do brémskej štátnej kasy. Brémski rodáci sú ale napriek tomu pyšní na to, že ich mesto má status spolkovej krajiny a istú mieru autonómie.

Nemecko, Berlín – od majestátneho Reichstagu až po všadeprítomný streetart – VIDEO
Publikované: 5.4.2016
Hlavné mesto Nemecka buď milujete, alebo neznášate. Nie je nič medzi tým. A vlastne to ani nie je tak úplne Nemecko. Žijú tu ľudia z celého sveta a vďaka miešaniu kultúr je Berlín úplne jedinečný. Plný života, umenia, výborného jedla i zaujímavých ľudí. Už len ako druhé najväčšie mesto Európy si určite zaslúži vašu návštevu.

Nemecko, Dolné Sasko - Starobylé mesto Goslar a bane Rammelsberg
Publikované: 1.1.2014
Pokiaľ aj vy radi cestujete a spoznávate pritom nové zaujímavé miesta a mestá, vyberte sa spolu s nami, aspoň na chvíľu prostredníctvom krátkeho článku, do jedného z najkrajších nemeckých miest, aké som doposiaľ navštívila.

Nemecko, Europa-Park – zábava na európsky spôsob I
Publikované: 10.6.2016
Dnes sa opäť pozrieme do zaujímavého zábavného parku. Tentokrát ale opustíme Spojené štáty, aby sme sa cez veľkú mláku presunuli späť na pôdu „starého kontinentu“.


Súvisiaca fotogaléria

Nemecko: pobrežie Baltského mora
Prostredníctvom nasledujúcich fotografií vás zavedieme na severovýchod Nemecka, k pobrežiu Baltsk...

Nemecko, Saské Švajčiarsko – skalný raj
Národný park Saské Švajčiarsko nadväzuje na  České Švajčiarskoo, a tak sa teda nemusíte vydávať n...

Nemecko, Sasko – zámok Pillnitz a jeho obrie kamélie
Návšteva Drážďan býva často spájaná s návštevou bývalej rezidencie saského kráľovského rodu, a to...

Nemecko: Zoo Norimberg
Zoologická záhrada v Norimbergu priťahuje predovšetkým vďaka svojmu delfináriu s otvoreným vonkaj...

Nemecko - Sasko, Drážďany: staronové mesto
Drážďany sú v poslednej dobe pre Čechov stále vyhľadávanejšou destináciou. Druhé najväčšie mesto ...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Farby jesene

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Kniha Rozprávanie ruského pútnika + sada vitamínov
2. cena:
Elegantná dámska kabelka a prívesok
3. cena:
Termopohár, magnetka a muzikálové CD
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby na dve noci v 4* hoteli Piroška (Maďarsko)
2. cena redakcie:
Poukážka na 5 vstupov do LADY FITNESS s profesionálnym trénerom a k tomu špeciálne nápoje zdarma
3. cena redakcie:
Luxusný príbor značky Berndorf

Aktuality:

24.9.2018
Najväčší festival súčasného umenia na Slovensku – Biela noc sa tento rok uskutoční 29. septembra 2018 v Bratislave a 6. októbra 2018 v Košiciach.
23.9.2018
V týchto dňoch sa v Bardejovských kúpeľoch dokončila obnova turistického okruhu Ostrá Hôrka. Turistický chodník má spolu 3 okruhy, najväčší meria 3,5 km, stredný 1,5 km a najmenší 1 km. Slúžiť bude bežkárom, horským cyklistom i turistom a vhodný je aj na prechádzky rodín s deťmi.
22.9.2018
V národnej prírodnej rezervácii Soos, ktorú spravuje Mestské múzeum Františkovy Lázně, vznikne nové návštevnícke centrum s bádateľňou, prírodnou učebňou a zázemím.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BULHARSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 24. 9. 2018
sviatok:Ľuboš, Ľubor
dnes:
pondelok 24.9.
16 °C
zajtra:
utorok 25.9.
14 °C