www.infoglobe.sk » Nemecko: Warnemünde I. – zrelaxujte pri Baltskom mori

Nemecko: Warnemünde I. – zrelaxujte pri Baltskom mori

Publikované: 22.8.2018
Máte radi prechádzky po pláži a nevadí vám ani chladnejšia teplota mora či vietor vo vlasoch? Tak zamierte s nami na nemecké pobrežie Baltského mora do známeho turistického strediska Warnemünde a vychutnajte si liečivé účinky mora.

Malá rybárska osada Warnemünde bola založená v roku 1200 a jej názov naznačuje aj jej polohu na ústí rieky Warnow do Baltského mora. V roku 1323 sa dedinka stala súčasťou blízkeho hanzového mesta Rostock, aby si tak mesto zabezpečilo priamy prístup k Baltskému moru. Až v 19. storočí sa Warnemünde začína rozvíjať do podoby významného a obľúbeného prímorského letoviska a centra kúpeľníctva na pobreží Baltského mora. Začali sa tu budovať vily, hotely i kúpeľné komplexy.
pohľad na maják z pláže (Warnemünde) 

Tradíciu prímorských kúpeľov na severovýchode Nemecka založil veľkovojvoda Fridrich František I., ktorý sa v roku 1793 v neďalekom mestečku Heiligendamm v presvedčení o liečivej sile slanej vody  vrhol do vĺn chladného Baltského mora. I keď jeho kúpeľ trval len krátko, natoľko sa mu zapáčil, že ho začal opakovať pravidelne. Od roku 1821 vyhľadávajú túto oblasť na kúpanie aj turisti a začína sa tu vyvíjať kúpeľná kultúra. Na celom baltskom pobreží Nemecka v súčasnosti nájdeme množstvo prímorských liečebných kúpeľov a luxusných wellness centier s typickou kúpeľnou architektúrou.

pohľad na promenádu z pláže (Warnemünde) 
Táto oblasť Nemecka, s najmenej slaným morom sveta, sa svojou miernou prímorskou klímou a čistým ovzduším s vysokým obsahom jódu a mikroklímou prospešnou pre dýchacie cesty stala ideálnym miestom k celoročnému odpočinku. Pobrežný les, nedotknuté útesy, vetrom ošľahané duny prerastené púštnou trávou a najmä biele piesočné pláže lákajú vychutnať si tu chvíľku na relax. Z mora máte výhľad na duny, pláž a lode prichádzajúce a odchádzajúce z prístavu v Rostocku.
plážové koše (Warnemünde) 

Počas teplých dní sú pláže plné kúpajúcich, ktorých pri leňošení pred ostrým vetrom chránia typické plážové koše. Počas bývalého režimu bolo toto pobrežie vyhľadávaným letoviskom turistov z celého východného bloku. Bola to vychýrená destinácia aj pre mnohých návštevníkov z bývalého Československa.

pláž (Warnemünde)

Pláž a more vo Warnemünde to nemusí byť len pokojné vylihovanie na pláži, ktoré sa zvyčajne spája s predstavou kúpeľov. Ak ste milovníkmi adrenalínu a športu táto oblasť vám ponúka nové dobrodružstvá.

pláž (Warnemünde)

Popri plážovom volejbale a iných plážových hrách si vychutnáte i vodné športy. Nechýbajú tu nadšenci vodného lyžovania či športov, ako je stand-up paddling, surfing, windsurfing a kitesurfing. Veterné počasie týmto športom praje, čo miestni využili,  a preto tu nájdete mnohé požičovne i školy týchto vodných aktivít. Ak nechcete ostať len pri brehu, požičajte si plachetnicu a vyrazte za dobrodružstvom priamo na more.

Baltské more (Warnemünde)

Baltské pobrežie je stvorené i na celoročnú cykloturistiku. Bicykle nemusíte nosiť so sebou, môžete si ich požičať priamo na mieste. Ak ste nerozhodní a chcete všetko vidieť, možno budete mať problém s výberom trasy. Je tu totiž hustá sieť cyklotrás a vybudovaných cestičiek výhradne pre cyklistov. Tie ponúkajú rôzne dlhé okruhy i obťažnosti vedúce pozdĺž celého pobrežia. Máte radšej prechádzky a turistiku? Aj na vás tu mysleli a môžete sa vybrať na túru po niektorej z peších trás.

socha milencov Liebespaar, promenáda (Warnemünde)Pokiaľ chcete oddychovať a chladnejšie počasie vám nevyhovuje na kúpanie, prechádzka pozdĺž plážovej promenády lemovanej lavičkami na oddych sa vyplatí kedykoľvek. Seepromenade tvorí približne 2 km bulvár medzi pobrežným lesom na západe až po maják a charakteristický Teepott na východe letoviska. Jedna strana promenády je lemovaná hotelovými rezortmi, kraviarňami, reštauráciami a na druhej je morské pobrežie. Zaujímavosťou pláže sú vlnolamy -niekoľko drevených stĺpov zapustených do morského pobrežia.

K promenáde patrí aj umenie. Môžete tu nájsť množstvo umeleckých diel v podobe skulptúr. Jednou z nich je napríklad aj bronzová socha milencov Liebespaar (Wilfried Fitzenreiter, 1979). Promenáda je obľúbeným priestorom i na konania rôznych podujatí a koncertov. Najmä pri majáku je čulý turistický ruch, ktorý večer naberá na intenzite.

Akýkoľvek pobyt pri mori vám vyčistí hlavu i dýchacie cesty, zbaví pracovného stresu, únavy a posilní imunitu. Nie každý ale znesie horúčavy prímorských letovísk, preto je Warnemünde ideálnou destináciou pre ľudí s cievnymi a srdcovými chorobami, ako aj pre každého, kto rád spoznáva nové miesta.                              

GPS: 54°10'31.0"N 12°05'19.9"E

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Nemecko: Prechádzka smutnými dejinami - Kehlsteinhaus
Publikované: 21.11.2018
Dnes naše putovanie po Bavorsku venujeme návštevám neslávne slávnych pamiatok. Od jazera Königssee sa vydávame do oblasti Obersalzberg, ktorá sa rozprestiera neďaleko mesta Berchtesgaden. Naším cieľom je tzv. Kehlsteinhaus známejší pod názvom Orlie hniezdo.

Nemecko: Warnemünde II. – za námorníckou atmosférou  
Publikované: 29.8.2018
Letovisko Warnemünde vám neponúka len prechádzky po pláži, vodné športy a leňošenie na bielom piesku na brehu Baltského mora. Vyrazte po promenáde do jeho centra a užite si romantiku a čulý ruch starej rybárskej dediny či prístavu.

Nemecko: Rostock I. – historické hanzové mesto
Publikované: 8.8.2018
Príjemná prechádzka po pobrežnej promenáde a nádych histórie, to nemusíte hľadať len v oblasti Stredomoria. Ak vám vyhovuje viac chladnejšie podnebie, vyberte sa na sever k Baltskému moru. Jednou z možností je mesto Rostock, po ktorého historickej časti sa v nasledujúcich riadkoch poprechádzame.

Nemecko: Rostock II. – námornícka atmosféra starého prístavu
Publikované: 15.8.2018
V tomto kúte sveta, na pobreží Baltského mora je stále cítiť námornícku atmosféru. Srdce Rostocku patrí práve námorníctvu a táto romantika sa ešte umocňuje večer počas prechádzky mestským prístavom pri západe slnka so siluetou starobylých meštianskych domov z pálených tehál.

Nemecko, ostrov Poel – divoká a neupravená krása pobrežia Baltu
Publikované: 29.6.2015
Meklenbursko-Predné Pomoransko je šiestou najväčšou spolkovou krajinou Nemecka. Na jej severnom cípe ležia ostrovy Rujána a Usedom s kŕdľami fotografujúcich turistov. Baltským tajomstvom stále zostáva ostrov Poel.

Nemecko, Bad Füssing – termálne kúpele kúsok od Českých Budějovíc I.
Publikované: 30.11.2015
Poslednú dobu viac cestujem a spoznávam veľmi zaujímavé miesta. Návšteva termálnych kúpeľov a wellness pobytov je teraz veľmi populárna. Keď som teda dostala ponuku do jedných kúpeľov vyraziť, tak som vôbec neváhala.

Nemecko – Hanzové mesto Brémy
Publikované: 1.12.2016
Brémy a prístavné mesto Bremerhaven tvoria spolu samostatnú spolkovú krajinu s oficiálnym názvom Slobodné hanzové mesto Brémy. Je to rozlohou najmenšia a zároveň najchudobnejšia spolková krajina Nemecka. Väčšina priemyselných centier, ktoré zamestnávajú aj obyvateľov Brém, sa totiž nachádza už za hranicami Brém – v spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko – a dane z ich zisku teda nejdú do brémskej štátnej kasy. Brémski rodáci sú ale napriek tomu pyšní na to, že ich mesto má status spolkovej krajiny a istú mieru autonómie.

Nemecko, Berlín – od majestátneho Reichstagu až po všadeprítomný streetart – VIDEO
Publikované: 5.4.2016
Hlavné mesto Nemecka buď milujete, alebo neznášate. Nie je nič medzi tým. A vlastne to ani nie je tak úplne Nemecko. Žijú tu ľudia z celého sveta a vďaka miešaniu kultúr je Berlín úplne jedinečný. Plný života, umenia, výborného jedla i zaujímavých ľudí. Už len ako druhé najväčšie mesto Európy si určite zaslúži vašu návštevu.

Nemecko, Dolné Sasko - Starobylé mesto Goslar a bane Rammelsberg
Publikované: 1.1.2014
Pokiaľ aj vy radi cestujete a spoznávate pritom nové zaujímavé miesta a mestá, vyberte sa spolu s nami, aspoň na chvíľu prostredníctvom krátkeho článku, do jedného z najkrajších nemeckých miest, aké som doposiaľ navštívila.

Nemecko, Europa-Park – zábava na európsky spôsob I
Publikované: 10.6.2016
Dnes sa opäť pozrieme do zaujímavého zábavného parku. Tentokrát ale opustíme Spojené štáty, aby sme sa cez veľkú mláku presunuli späť na pôdu „starého kontinentu“.


Súvisiaca fotogaléria

Nemecko: Bavorsko – krajina jazier, majestátnych hôr a pamiatok
Na juhu resp. juhovýchode Nemecka sa rozprestiera územne najväčší štát spolkovej krajiny – Bavors...

Nemecko: pobrežie Baltského mora
Prostredníctvom nasledujúcich fotografií vás zavedieme na severovýchod Nemecka, k pobrežiu Baltsk...

Nemecko, Saské Švajčiarsko – skalný raj
Národný park Saské Švajčiarsko nadväzuje na  České Švajčiarskoo, a tak sa teda nemusíte vydávať n...

Nemecko, Sasko – zámok Pillnitz a jeho obrie kamélie
Návšteva Drážďan býva často spájaná s návštevou bývalej rezidencie saského kráľovského rodu, a to...

Nemecko: Zoo Norimberg
Zoologická záhrada v Norimbergu priťahuje predovšetkým vďaka svojmu delfináriu s otvoreným vonkaj...

Nemecko - Sasko, Drážďany: staronové mesto
Drážďany sú v poslednej dobe pre Čechov stále vyhľadávanejšou destináciou. Druhé najväčšie mesto ...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Balíček prekvapení z Divadla Nová scéna
2. cena:
Knižná publikácia Madagaskar - moja láska
3. cena:
Dve vstupenky na komédiu s pesničkami - KLIMAKTÉRIUM... a čo?
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci vo Villa Credo , Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Balíček kozmetiky od spoločnosti ALDA SLOVAKIA
3. cena redakcie:
Bluetooth reproduktor JBL GO 2

Aktuality:

23.4.2019
V dňoch 26.–28. apríla vás na českobudějovickom výstavisku čakajú špeciality z celého sveta, súťaže o zaujímavé ceny a sprievodný program. Veľtrh Travel & Gastro ponúkne nové turistické destinácie a stretnutie odborníkov v cestovnom ruchu.
22.4.2019
Príďte zažiť Thurzove slávnosti a odomknúť Oravský hrad do novej letnej turistickej sezóny počas posledného aprílového víkendu, t. j. 27. a 28.4. 2019.
21.4.2019
Hlavné mesto Slovenska vás pozýva na 16. ročník obľúbeného podujatia s bohatým programom pre všetkých, ako aj na mestský open air festival Bratislavský majáles.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAROKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 23. 4. 2019
sviatok:Vojtech