www.infoglobe.sk » Nemecko: Rostock II. – námornícka atmosféra starého prístavu

Nemecko: Rostock II. – námornícka atmosféra starého prístavu

Publikované: 15.8.2018
V tomto kúte sveta, na pobreží Baltského mora je stále cítiť námornícku atmosféru. Srdce Rostocku patrí práve námorníctvu a táto romantika sa ešte umocňuje večer počas prechádzky mestským prístavom pri západe slnka so siluetou starobylých meštianskych domov z pálených tehál.

Do Rostocku v minulosti prichádzalo mnoho kupcov a obchodníkov, ktorých kroky smerovali z vnútrozemia cez kamennú mestskú bránu Steintor do hanzového prístavu. Teraz po tejto trase, cez južnú hlavnú bránu mesta, prechádzame i my. Stredoveká gotická brána bola zničená v roku 1565 a jej dnešná renesančná podoba je z rokov 1574 - 1577. Napravo od nej sa ešte dochovala časť pôvodného mestského opevnenia.

fontána na Lange Straße (Rostock)

Od Steintor je len niekoľko krokov na Neuer Markt, odkiaľ naše putovanie pokračuje po rušnej ulici Lange Straße, ktorá spája toto námestie s predmestím Kröpeliner-Tor. V minulosti bola najdlhšou ulicou v Rostocku, no z pôvodnej ulice so starými budovami po druhej svetovej vojne, okrem niekoľkých domov, takmer nič neostalo. Cesta, ktorá tu dnes stojí, je trikrát väčšia ako tá pôvodná. Po vzore starých gotických tehlových domov tu boli v 20. storočí vybudované nové moderné monumentálne budovy. Ani tu nechýbajú zaujímavé fontány. Jednou z nich je Menschen am Wasser – ľudia na vode (Jo Jastram, 1962) tvorená pieskovcovými reliéfmi s morskou tematikou.

Hausbaumhaus na Wokrenterstaße (Rostock)

Z tohto bulváru zabočíme do starej prístavnej štvrti s typickou architektúrou. Historická stredoveká ulička Wokrenterstraße nás dovedie až k starému mestskému prístavu. Medzi zachované budovy tu patrí takzvaný Hausbaumhaus. Neskorogotický dom so zaujímavým tehlovým priečelím a štítom (1490) je najstarším dochovaným príkladom obchodného domu z čias hanzy. Dnes je miestom výstav a kultúrnych podujatí. V blízkosti tejto stavby je aj pôvodný dom Hornscher Hof (1600), pomenovaný po majiteľovi Handelshof, ktorý roky chátral, ale našťastie bol v nedávnej dobe obnovený.

krčma - Zur Kogge, Wokrenterstaße (Rostock)

krčma - Zur Kogge (Rostock)Smerujeme ulicou Wokrenterstraße až na koniec, kde na rohu v tesnej blízkosti prístavu stojí ďalšia pôvodná budova. Tá je sídlom  pôsobivej historickej reštaurácie. Už v roku 1856 tu bola umiestnená reštaurácia Stadt Hamburg, ktorej názov sa niekoľkokrát zmenil. Dnešná reštaurácia s názvom Zur Kogge má dlhú históriu a turistov láka najmä svojou námorníckou atmosférou, rokmi známou i za hranicami kraja. Už pred vyše sto rokmi tu radi trávili chvíle voľna námorníci a my sme tiež neodolali a vstúpili do tohto sveta. Určite sa to oplatilo, nielen kvôli dobrému pivu, ktoré nás počas cesty osviežilo, ale najmä pre jej výzdobu. Z každej strany na nás dýchal morský vánok v podobe dizajnu interiéru – morskí ježkovia, čajky a iní obyvatelia morí zaujali našu pozornosť. Modely lodí, lodné zvony, záchranne kolesá vyčarili z tohto priestoru romantickú námornícku atmosféru niekdajších obchodných ciest.                   
Námornícky naladení pokračujeme cez cestu do mestského prístavu. Na nábreží okamžite váš pohľad zaujme technická pamiatka, zmenšená replika niekdajšieho starého dreveného pedálového žeriavu Haedgehafen (1780). Žeriav až do priemyselnej revolúcie slúžil na nakladanie a vykladanie lodí v prístave.

prístav - Am Strande (Rostock)

Rostock patrí medzi turistami vyhľadávané centrá, preto ani tu nemôžu chýbať múzeá a mnohé kultúrne podujatia i priamo v prístave. Jedinečným zážitkom môže byť návšteva kultúrnej akcie v bývalej lodenici. Unikátny priestor Werfthalle 207 zaručuje nezabudnuteľnú atmosféru, napríklad na koncertoch, ktoré sa tu často konajú.

panorama prístavu (Rostock)

Medzi najznámejšie a najvyhľadávanejšie podujatia v meste patrí Hanse Sail Rostock. Táto pravdepodobne najväčšia prehliadka stoviek historických lodí z celého sveta priláka na pobrežie Baltského mora tisíce turistov. Počas týchto osláv námorníctva nesmie chýbať množstvo rybích špecialít a bohatý sprievodný program. Preto, ak sa sem vyberiete začiatkom augusta, v čase konania tejto slávnosti, musíte počítať i s tým, že tu ťažko zoženiete ubytovanie.

V prístave aj dnes môžete pozorovať množstvo lodí. Kotvia tu menšie súkromné lode, premáva tu miestna a predmestská lodná doprava a nesmú chýbať ani krásne jachty, ktoré dotvárajú kolorit pobrežia.
prístav - Am Strande (Rostock) 
Toto miesto, ktoré bolo v stredoveku centrom medzinárodného obchodu významného hanzového mesta na brehu Baltského mora, je od roku 1991 pobrežnou promenádou. Môžete si tu vychutnať západ slnka, alebo navštíviť niektorú z útulných kaviarní, krčmičiek, či reštaurácií, kde si pochutnáte na čerstvých rybách a napríklad i tak zakončiť návštevu tohto úžasného mesta.

 

GPS: 54°05'33.7"N 12°08'23.0"E

Text  a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Nemecko: Warnemünde II. – za námorníckou atmosférou  
Publikované: 29.8.2018
Letovisko Warnemünde vám neponúka len prechádzky po pláži, vodné športy a leňošenie na bielom piesku na brehu Baltského mora. Vyrazte po promenáde do jeho centra a užite si romantiku a čulý ruch starej rybárskej dediny či prístavu.

Nemecko: Warnemünde I. – zrelaxujte pri Baltskom mori
Publikované: 22.8.2018
Máte radi prechádzky po pláži a nevadí vám ani chladnejšia teplota mora či vietor vo vlasoch? Tak zamierte s nami na nemecké pobrežie Baltského mora do známeho turistického strediska Warnemünde a vychutnajte si liečivé účinky mora.

Nemecko: Rostock I. – historické hanzové mesto
Publikované: 8.8.2018
Príjemná prechádzka po pobrežnej promenáde a nádych histórie, to nemusíte hľadať len v oblasti Stredomoria. Ak vám vyhovuje viac chladnejšie podnebie, vyberte sa na sever k Baltskému moru. Jednou z možností je mesto Rostock, po ktorého historickej časti sa v nasledujúcich riadkoch poprechádzame.

Nemecko, Bad Füssing – termálne kúpele kúsok od Českých Budějovíc I.
Publikované: 30.11.2015
Poslednú dobu viac cestujem a spoznávam veľmi zaujímavé miesta. Návšteva termálnych kúpeľov a wellness pobytov je teraz veľmi populárna. Keď som teda dostala ponuku do jedných kúpeľov vyraziť, tak som vôbec neváhala.

Nemecko, Berlín – medzi kultúrami
Publikované: 18.8.2016
Nechajte sa vlákať do pulzujúceho Berlína, do štvrtí Kreuzberg, Neukölln alebo Prenzlauer Berg. Veľké množstvo turistov sa koncentruje okolo Múzejného ostrova, Brandenburskej brány alebo televíznej veže Fernsehturm v strede Berlin-Mitte, ktorá sa dá podobne ako Eiffelova veža vidieť zo všetkých kútov mesta.

Nemecko, Dolné Sasko - Starobylé mesto Goslar a bane Rammelsberg
Publikované: 1.1.2014
Pokiaľ aj vy radi cestujete a spoznávate pritom nové zaujímavé miesta a mestá, vyberte sa spolu s nami, aspoň na chvíľu prostredníctvom krátkeho článku, do jedného z najkrajších nemeckých miest, aké som doposiaľ navštívila.

Nemecko, Europa-Park – zábava na európsky spôsob I
Publikované: 10.6.2016
Dnes sa opäť pozrieme do zaujímavého zábavného parku. Tentokrát ale opustíme Spojené štáty, aby sme sa cez veľkú mláku presunuli späť na pôdu „starého kontinentu“.

Nemecko – Hanzové mesto Brémy
Publikované: 1.12.2016
Brémy a prístavné mesto Bremerhaven tvoria spolu samostatnú spolkovú krajinu s oficiálnym názvom Slobodné hanzové mesto Brémy. Je to rozlohou najmenšia a zároveň najchudobnejšia spolková krajina Nemecka. Väčšina priemyselných centier, ktoré zamestnávajú aj obyvateľov Brém, sa totiž nachádza už za hranicami Brém – v spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko – a dane z ich zisku teda nejdú do brémskej štátnej kasy. Brémski rodáci sú ale napriek tomu pyšní na to, že ich mesto má status spolkovej krajiny a istú mieru autonómie.

Nemecko, Heilbronn – víno na rieke Neckar
Publikované: 28.9.2015
Začína obdobie vinárskej kultúry. Svetlé aj tmavé hrozná sa pnú na kríkoch v nemeckom mestečku Heilbronn. Jesenné dni tak lákajú k ochutnaniu prvého Rieslingu (Rizling rýnsky) z tohtoročného zberu. Bude víno sladké alebo trpké?

Nemecko, ostrov Poel – divoká a neupravená krása pobrežia Baltu
Publikované: 29.6.2015
Meklenbursko-Predné Pomoransko je šiestou najväčšou spolkovou krajinou Nemecka. Na jej severnom cípe ležia ostrovy Rujána a Usedom s kŕdľami fotografujúcich turistov. Baltským tajomstvom stále zostáva ostrov Poel.

Nemecko, spolková krajina Durínsko: Weimar – Mekka nemeckej literatúry
Publikované: 19.12.2012
Pomyselnou čerešničkou na torte nášho putovania Durínskom je Weimar, mesto s nesmierne bohatým kultúrnym dedičstvom. Leží na rieke Ilm, presne v strede úsečky, ktorá spája Erfurt a Jenu.

Nemecko, Wolkensteinské Švajčiarsko – feratová promenáda pre začiatočníkov aj pokročilých
Publikované: 28.7.2016
Nikto učený z neba nespadol, feraty si človek musí ohmatať a prísť im na kĺb. Kde? Neďaleko česko-nemeckých hraníc nájdete feraty troch rôznych náročností. Cvičiť tu môžete pokojne aj celý deň a nebudete pritom rušení húfmi nedočkavých „feratistov“.


Súvisiaca fotogaléria

Nemecko: pobrežie Baltského mora
Prostredníctvom nasledujúcich fotografií vás zavedieme na severovýchod Nemecka, k pobrežiu Baltsk...

Nemecko, Saské Švajčiarsko – skalný raj
Národný park Saské Švajčiarsko nadväzuje na  České Švajčiarskoo, a tak sa teda nemusíte vydávať n...

Nemecko: Zoo Norimberg
Zoologická záhrada v Norimbergu priťahuje predovšetkým vďaka svojmu delfináriu s otvoreným vonkaj...

Nemecko - Sasko, Drážďany: staronové mesto
Drážďany sú v poslednej dobe pre Čechov stále vyhľadávanejšou destináciou. Druhé najväčšie mesto ...

Nemecko: Mníchov - svetová výstava minerálov...
Posledný októbrový víkend sa konala v nemeckom Mníchove najväčšia komplexná výstava minerálov, sk...Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Balíček prekvapení z Divadla Nová scéna
2. cena:
Knižná publikácia Madagaskar - moja láska
3. cena:
Dve vstupenky na komédiu s pesničkami - KLIMAKTÉRIUM... a čo?
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci vo Villa Credo , Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Balíček kozmetiky od spoločnosti ALDA SLOVAKIA
3. cena redakcie:
Bluetooth reproduktor JBL GO 2

Aktuality:

23.4.2019
V dňoch 26.–28. apríla vás na českobudějovickom výstavisku čakajú špeciality z celého sveta, súťaže o zaujímavé ceny a sprievodný program. Veľtrh Travel & Gastro ponúkne nové turistické destinácie a stretnutie odborníkov v cestovnom ruchu.
22.4.2019
Príďte zažiť Thurzove slávnosti a odomknúť Oravský hrad do novej letnej turistickej sezóny počas posledného aprílového víkendu, t. j. 27. a 28.4. 2019.
21.4.2019
Hlavné mesto Slovenska vás pozýva na 16. ročník obľúbeného podujatia s bohatým programom pre všetkých, ako aj na mestský open air festival Bratislavský majáles.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAROKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 23. 4. 2019
sviatok:Vojtech