www.infoglobe.sk » Nemecko: Königssee, kostol St. Bartholomeja a vodopád Röthbach

Nemecko: Königssee, kostol St. Bartholomeja a vodopád Röthbach

Publikované: 14.11.2018
V spoznávaní Bavorska budeme pokračovať aj dnes. Našu púť začneme na brehu prírodného jazera Königssee, kde nastúpime na loďku a budeme si vychutnávať plavbu po zrkadliacej sa hladine, ktorú obklopuje národný park Berchtesgaden.

Plavba tretím najhlbším a jedným z najčistejších jazier v Nemecku, ktoré zaberá plochu bezmála 5,3 kilometra štvorcového, je vskutku úžasným zážitkom. Z loďky možno obdivovať dychberúce Berchtesgadenské Alpy, skalné zrázy, malebné dedinky na jeho pobreží i zelené lesy národného parku. Jazero spolu s okolím pôsobí ako niektorý zo škandinávskych fjordov. V preklade názov Königssee znamená „kráľovské jazero“, avšak za jeho pomenovaním kráľa nehľadajte, nakoľko tu žiadny bavorský kráľ nebol. Počas plavby vám kapitán loďky viackrát zatrúbi, aby ste si vychutnali takzvané echo. Ozvenu budete počuť viackrát (max. 7x).  

jazero Königssee

jazero Königssee (okolitá architektúra)jazero Königssee (okolité dedinky)

Zaujímavosťou jazera je, že tu premávajú len osobné lode na elektrický pohon alebo plavidlá na veslovanie či tzv. „šľapanie“, aby sa zachovala čistota vody. Kedysi popri brehu viedla železnica, no v roku 1971 boli posledné koľaje demontované a zostala už len stanica Königssee v Berchtesgadene, ktorá je premenená na reštauráciu. Bývala trasa je v súčasnosti využívaná na pešie prechádzky.

jazero Königssee

jazero Königssee (vodopád)jazero Königssee (trúbenie)

Po výletnej plavbe sme zakotvili na západnom pobreží jazera, na polostrove Hirschau, kde sa nachádza slávny pútnický kostol St. Bartolomeja pomenovaný po patrónovi alpských farmárov.

jazero Königssee, kostol St. Bartolomeja

Prvá kaplnka bola postavená už v roku 1134, no v roku 1697 bola prestavaná do barokového štýlu, s pôdorysom salzburskej katedrály s dvoma červenými cibuľovými kupolami a klenutou strechou. Interiér tvorí krásna apsida, umelecky šťukované steny či veľkolepé oltáre. Každoročne sa tu koná púť, vždy 24. augusta. V blízkosti kaplnky leží stará lovecká chata, kedysi využívaná monarchiou a dnes slúžiaca ako hostinec.

vodopád Schrainbach

jazero Königsseejazero Königssee

Z polostrova opäť vyrážame ďalej, loďkou míňame nádherný zurčiaci vodopád Schrainbach a dostávame sa na juhovýchodný okraj jazera, do Saleta. Tu pešou chôdzou prechádzame morénu a dostávame sa k ďalšiemu prírodnému jazeru Obersee. Jazero je súčasťou už spomínaného národného parku Berchtesgaden. Na jeho pobreží sa nenachádza žiadna obec ani dedinka, len malý rybársky prístav, ktorý je využívaný iba počas letného obdobia.

jazero Obersee

jazero Oberseejazero Obersee, vodopád Röthbach

Najväčšou atrakciou jazera Obersee je vodopád Röthbach, ktorý je najvyšším vodopádom v Nemecku. Jeho výška dosahuje 470 metrov, avšak musíme dodať, že podmienkou je dostatok zrážok, aby vynikla jeho veľkoleposť.

Tu naše putovanie dnes ukončíme, no do oblasti Berchtesgaden sa ešte raz vrátime. A to už o týždeň.

 

GPS: 47°32'11.1"N 12°57'54.5"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Mária Ondrejková       Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Nemecko, Bad Füssing – termálne kúpele kúsok od Českých Budějovíc I.
Publikované: 30.11.2015
Poslednú dobu viac cestujem a spoznávam veľmi zaujímavé miesta. Návšteva termálnych kúpeľov a wellness pobytov je teraz veľmi populárna. Keď som teda dostala ponuku do jedných kúpeľov vyraziť, tak som vôbec neváhala.

Nemecko, Berlín – mesto zelene
Publikované: 11.8.2016
Interkultúrne záhradky, nudapláž, ovce, vtáčí spev, zhrdzavené ruské kolo tajomne škrípajúce vo vetre, trávnatá plocha bývalého letiska– týmito a ďalšími pozoruhodnosťami láka berlínska zeleň. Uvoľnená a priateľská atmosféra je pre letný Berlín typická a je škoda tých, ktorí sa snažia zdolať všetky pamiatky, múzea alebo obchody, bez toho, aby sa na chvíľku bosí prešli trávou.

Nemecko, Berlín – od majestátneho Reichstagu až po všadeprítomný streetart – VIDEO
Publikované: 5.4.2016
Hlavné mesto Nemecka buď milujete, alebo neznášate. Nie je nič medzi tým. A vlastne to ani nie je tak úplne Nemecko. Žijú tu ľudia z celého sveta a vďaka miešaniu kultúr je Berlín úplne jedinečný. Plný života, umenia, výborného jedla i zaujímavých ľudí. Už len ako druhé najväčšie mesto Európy si určite zaslúži vašu návštevu.

Nemecko, Brémy - krátke zastavenie v hanzovom meste
Publikované: 7.6.2013
V dnešnom článku sa krátko zastavíme a pozrieme na staré pamiatky v hlavnom meste najmenšej spolkovej zeme.

Nemecko, Erfurt: Rande v srdci Durínska
Publikované: 24.10.2012
Spolková krajina Durínsko, plná honosných hradov, zámkov, starobylých kláštorov a kostolov, leží v strede Nemecka. Durínske mestá lákajú svojou atmosférou v úzkych uličkách aj na otvorených námestiach, kde na každom kroku možno naraziť na stánok s miestnymi špecialitami, akou je napríklad pečená klobása Thüringer Bratwurst.

Nemecko, Europa-Park – zábava na európsky spôsob I
Publikované: 10.6.2016
Dnes sa opäť pozrieme do zaujímavého zábavného parku. Tentokrát ale opustíme Spojené štáty, aby sme sa cez veľkú mláku presunuli späť na pôdu „starého kontinentu“.

Nemecko, ostrov Poel – divoká a neupravená krása pobrežia Baltu
Publikované: 29.6.2015
Meklenbursko-Predné Pomoransko je šiestou najväčšou spolkovou krajinou Nemecka. Na jej severnom cípe ležia ostrovy Rujána a Usedom s kŕdľami fotografujúcich turistov. Baltským tajomstvom stále zostáva ostrov Poel.

Nemecko: Fascinujúce Sasko IV.
Publikované: 21.5.2012
V poslednej časti nášho seriálu o fascinujúcej histórií a prírode krajiny zvanej Sasko vám predstavíme mesto významného predstaviteľa osvietenstva Lessinga, zastavíme sa v meste veží v Budyšíne a svoje cestovanie zavŕšime v meste pôstnych plátien v Žitave.

Nemecko: predĺžený víkend I. - zoo Norimberg
Publikované: 22.12.2013
Dostala sa mi do rúk ponuka na pobyt v Rakúsku – hotel Fürstenhof, kúsok od nemeckých hraníc. Hotel je perfektne umiestnený, a to ako pre letnú, tak aj pre zimnú sezónu. V zime je to lyžiarska oblasť Reutte a v lete skvelá príležitosť navštíviť nádherné zámky v okolí. Z Čech ideme cez Nemecko smer Rakúsko.

Nemecko: Ramsau, Berchtesgaden a soľná baňa
Publikované: 7.11.2018
Tentokrát budeme spoznávať juhovýchod Nemecka, presnejšie Bavorsko. Navštívime pozoruhodné mestečká, prírodné pamiatky aj turistické atrakcie. Tak sa pohodlne posaďte a začítajte sa do nasledujúcich riadkov.


Súvisiaca fotogaléria

Nemecko: pobrežie Baltského mora
Prostredníctvom nasledujúcich fotografií vás zavedieme na severovýchod Nemecka, k pobrežiu Baltsk...

Nemecko: Zoo Norimberg
Zoologická záhrada v Norimbergu priťahuje predovšetkým vďaka svojmu delfináriu s otvoreným vonkaj...

Nemecko - Sasko, Drážďany: staronové mesto
Drážďany sú v poslednej dobe pre Čechov stále vyhľadávanejšou destináciou. Druhé najväčšie mesto ...

Nemecko: Zugspitze – nezabudnuteľná lyžovačka
Víkendová lyžovačka na Zugspitze (2962 m n. m.), najvyššom vrchu Nemecka, rozhodne stála za to. O...

Nemecko: Mníchov - svetová výstava minerálov...
Posledný októbrový víkend sa konala v nemeckom Mníchove najväčšia komplexná výstava minerálov, sk...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Sakrálne stavby

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
5x2 vstupenky na muzikál MAMMA MIA! Turné 2019
2. cena:
Poukážka na 5 návštev kaderníctva MACA Trnava
3. cena:
slovenská knižná novinka #Budinka
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby s polpenziou v Kaštieli Čičmany
2. cena redakcie:
Exkluzívny set z pravých riečnych perál v luxusnej bižutérií od Milishop.sk
3. cena redakcie:
Veľká kniha rozprávok

Aktuality:

11.12.2018
Olomoucké výstavisko vás v dňoch 14.–19. decembra pozýva do kúzelnej atmosféry vianočnej dedinky. Sprievodný kultúrny program s poprednými umelcami, živým betlehemom a čertami z Rakúska doplní predaj vianočných stromčekov, dekorácií a darčekov. Vstup na akciu je zdarma.
10.12.2018
Metropola východu – Košice aj tento rok svojím návštevníkom ponúkne jedinečnú predvianočnú atmosféru s pestrým programom plným zábavy, dobrého jedla či bohatej výzdoby.
9.12.2018
Posledné tohtoročné podujatie v Múzeu slovenskej dediny v meste Martin bude voňať Vianocami. Už dnes sa v čase od 10. do 16. hodiny uskutočnia Vianoce na dedine, počas ktorých nebudú chýbať ani ukážky pečenia oblátok či zdobenia medovníkov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ARMÉNSKO / GRUZÍNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

Odporúčame:

dnes:utorok 11. 12. 2018
sviatok:Hilda
dnes:
utorok 11.12.
4 °C
zajtra:
streda 12.12.
3 °C