www.infoglobe.sk » Králický Snežník - cestou za jeho krásami

Králický Snežník - cestou za jeho krásami

Publikované: 18.11.2013
Poďme sa vypraviť na celodennú túru malým, ale nie menej významným česko-moravsko-poľským pohorím…

Prečo práve sem?

Králický Snežník je so svojimi 1423,7 m n. m. najvyšším vrcholom rovnomenného pohoria a od roku 1990 je chránený ako NPR. Nachádza sa na česko-poľskej hranici, čiastočne v Pardubickom a čiastočne v Olomouckom kraji. Ide pritom o samostatné pohorie, dokonca tretie najvyššie v Českej vysočine. Na návštevu Králického Sněžníka láka možnosť na vlastné oči uzrieť oblasť s unikátnou polohou v rámci celej Európy. Pohorie je totiž hlavným európsky rozvodím, z ktorého vody odtekajú do troch rôznych úmorí – Baltského, Severného a Čierneho mora. V južnej časti masívu Králického Sněžníka pramení najväčšia moravská rieka – Morava. Vrcholové partie horstva zasahujú nad hornú hranicu lesa, čo umožňuje nielen výskyt vzácnej subalpínskej vegetácie, ale tiež neopakovateľné rozhľady do krajiny.

smerovník a riuny bývalej rozhľadne

Kade hore

Na vrchol Králického Snežníku je dobré vyraziť skoro ráno zo Starého Mesta pod Snežníkom. Po modrej turistickej značke dôjdeme do obce Stříbrnice, centra zimných športov a východiska turistických a cyklistických trás. Nasledujúci výstup podľa torza krížovej cesty k opravenej lesnej kaplnke Panny Márie nás zaručene zahreje. Po osviežení z miestneho prameňa môžeme pokračovať po červenej značke k Adélinému prameňu, odkiaľ nás čaká výstup približne 444 výškových metrov a hneď potom sa napojíme aj na náučný chodník vedúci až na vrchol. Na malebnom sedle pod Stříbrnickou (1250 m n. m.) prekročíme tzv. trojmedzie – hranicu Olomouckého a Pardubického kraja a Dolnosliezskeho vojvodstva.

prameň Moravy s pohľadom do údolia

S pribúdajúcimi výškovými metrami sa musíme obrniť trpezlivosťou, lebo okrem potu v tvári pribúda aj turistov. Tí však v jednom okamžiku miznú kdesi pri populárnej soške sloníčaťa, asi 20 metrov vpravo od turistickej cesty, ktorá tu, v nadmorskej výške 1375 m, tesne míňa základy bývalej Lichtnsteinovej chaty (stála tu v rokoch 1912 – 1971). Na chvíľu si môžeme vychutnať postup kamenitou cestičkou bez davov, dokiaľ nedorazíme k malému potôčiku označenému ceduľou s nápisom „Prameň Moravy“ (1390 m n. m.), ktorý sa teší obdivu hojného počtu turistov. Za krásneho počasia nás odtiaľ čakajú pekné výhľady do údolia Moravy, ktoré dokonca čiastočne premodeloval pleistocénny karový ľadovec. Po krátkom záverečnom stúpaní zbadáme na rozľahlej vrcholovej plošine ruiny pôvodnej rozhľadne, ktorá tu stála v rokoch 1899 – 1973. Neďaleko sa týči trojmedzný kameň pripomínajúci hranice Českého kráľovstva, Moravského markrabstva a Kladského grófstva. Rozvlnené more inverznej oblačnosti s výhľadom na neďaleké vrcholky Orlických a Rychlebských hôr či Hrubého Jeseníku len vyzdvihuje prírodné krásy celého masívu Králického Snežníka...

pohľad z rozhľadne na Klepáči

Česko-poľským hrebeňom

Po vrcholovom olovrante sa vydáme na síce ľahšiu, ale omnoho dlhšiu časť túry. Prejdeme po zelenej turistickej značke okolo poľskej chaty Schornisko na Sniezniku na hraničnú hrebeňovku cez Malý Snežník (1338 m n. m.), Gaworek/Hraničné skaly (1319 m n. m.), Puchacz/Hleďsebe (1190 m n. m.) až na rozhľadňu na Trojmorskiem Wierchu/Klepáči (1144 m n. m.). Cestička vedúca po hrebeni je omnoho menej frekventovaná než výstupová trasa na Králický Snežník, a tak si tu môžeme konečne vychutnať ticho hôr. V jesennom odpoludní sa slnko rýchlo skláňa k obzoru, čo vytvára jedinečné podmienky pre fotografovanie celého masívu Králického Snežníku. Pokiaľ náš fotoaparát ešte nie je úplne unavený (nie viac než my), nechajme ním zachytiť dlhý tieň takmer 30 metrov vysokej drevené rozhľadne na Klepáči s hrebeňovou čistinkou, ktorou sme práve prešli.

rozhľadňa na Klepáči

Záverečný zostup

Teraz už len zostáva dokončiť necelých 10 km po červenej turistickej značke cez vrch Roudný (667 m n. m.) na vlak do Prostrednej Lipky a nechať si vetrom prichádzajúcim so západom slnka rozptýliť spomienky na dnešný jedinečný deň. A že za to táto približne 30 km túra stála – pokojnou chôdzou sa ju dá aj s prestávkami prejsť za príjemných 7 hodín!

Ďalšie foto z Králického Snežníku si môžete prehliadnuť TU.

Text/foto: Blanka Pechačová

 



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

ČR: Novohradské hory - prechod úchvatného pohoria I.
Publikované: 9.12.2013
Mnohí z nás si Novohradské hory dokážu spojiť akurát snáď s komerčne využívaným zdrojom pitnej vody alebo aspoň so známym českým pralesom. Koho by ale napadlo uskutočniť prechod tak nepatrného, no napriek tomu úchvatného pohoria!? Poďte sa presvedčiť, že „Novohradky“ za takú návštevu rozhodne stoja!

Dolní Morava: Najdlhší visutý most na svete
Publikované: 8.3.2022
Horský rezort Dolní Morava sa rozhodol svojim návštevníkom priniesť jedinečný zážitok v podobe najdlhšieho visutého mosta na svete nesúcom meno Sky Bridge 721. Most bude preklenovať údolie vo výške 95 metrov a dĺžke 721 metrov. Prvým návštevníkom z radov verejnosti sa otvorí už na jar roku 2022.

ČR: Novohradské hory - prechod úchvatného pohoria II.
Publikované: 23.12.2013
Dnes ukončíme naše putovanie cez Novohradské hory...

ČR: Sedlčansko – cesta krajom kameňov
Publikované: 26.1.2014
Nie nadarmo sa sedlčanskému, petrovickému a sedlecko-prčickému regiónu hovorí „krajina kameňov“. Poďme sa presvedčiť, aké krásy skrýva neživá príroda tajuplného kraja na pomedzí stredných a južných Čiech a vydajme sa na pešiu túru po turistickej trase križujúcej Votickú pahorkatinu.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 20. 4. 2024
sviatok:Marcel
dnes:
sobota 20.4.
6 °C
zajtra:
nedeľa 21.4.
6 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X