www.infoglobe.sk » Kolumbia: Santa Marta

Kolumbia: Santa Marta

Publikované: 20.2.2017
Do Santa Marty prichádzame autobusom a cestou si užívame okolité scenérie. Vidíme mnoho chudobných domov a dedín a tiež zaujímavú pobrežnú krajinu. Až je zvláštne, že človek potom vojde do pekného koloniálneho mesta, obľúbeného prímorského letoviska Kolumbijčanov.

cesta do mesta Santa Marta

Santa Marta leží na pobreží Karibského mora, na brehu zálivu Santa Marta a tiež na úpätí pohoria Sierra Nevada, ktorého vrcholy je možné za jasného dňa vidieť z pláže. Mesto bolo založené v roku 1525 a je jedným z najstarších miest v Kolumbii. Má len pol milióna obyvateľov, preto je omnoho pokojnejšie než Cartagena. Navyše mnoho turistov cez Santa Martu len prejde a mieri ďalej – do mesta Taganga alebo Parque Nacional Natural Tayrona. Tunajší mestský prístav má byť údajne najkrajší v Kolumbii. More je tu prirodzene hlboké a nachádzajú sa tu doky pre dlhé lode – ako nákladné, tak aj výletné.

prístav   rybárčenie pri západe slnka

Santa Martu je tiež miestom posledného odpočinku Simona Bolívara a nachádza sa tu jeho múzeum. Bolívar sa snažil spojiť Latinskú Ameriku do jednej krajiny a na pár rokov spojil Kolumbiu, Venezuelu, Ekvádor a Panamu v jeden celok. A tak je v každom meste po ňom pomenované niektoré námestie (často to hlavné), ulica a nejaký ten pomník s jeho sochou. Aj tu je samozrejme jeho socha, a to na námestí Parque Simon Bolívar.

Parque Simon Bolívar

Ďalším pekným námestím je Parque de los Novios, ktoré bolo postavené na počiatku 20. storočia a vyznačuje sa sochou generála Francisca de Paula Santandera a bustou bývalého prezidenta Manuela Murilla Tora. Výstavba najstaršieho bieleho kostola s názvom Catedral de Santa Marta (Basílica Menor) bola dokončená až počas vojny o nezávislosť a nachádzajú sa v nej ostatky zakladateľa mesta Rodriga de Bastidas, španielskeho dobyvateľa. Po ňom je pomenovaná aj promenáda okolo pláže (El Malecón de Bastidas), kde sa nachádzajú sochy pôvodného obyvateľstva, indiánov kmeňa Tairona. Šperkárske techniky tohoto indiánskeho kmeňa a iné kultúrne a historické dedičstvo môžete vidieť v Museo del Oro Tayrona. Múzeum bolo dokonca prvou postavenou budovou v meste (v roku 1530). Pôvodne však budova slúžila ako vládny dom. Dodnes sa prezýva colnica. A vstupné sa tu neplatí – prehliadka je zdarma.

Museo del Oro

Pri prechádzke sme mali v pláne ísť sa pozrieť na severný koniec mesta, skalný masív s názvom Punta Betin, odkiaľ by sme mali pekný výhľad. Toto miesto sa v minulosti využívalo pri obrane proti pirátskym útokom. Miestni robotníci nás však posielajú späť, že to tam je nebezpečné a mohol by nás tam niekto prepadnúť. Hore sa nachádza Inštitút námorného a pobrežného výskumu, ale ľudia tam asi peši proste nechodia a nikto tam nejakú poľnú cestu nestráži. Chvíľu váhame, ale nakoniec to radšej vzdávame. Jeden výhľad nestojí za ukradnutý foťák alebo niečo ešte horšie.

Historické centrum Santa Marty človek hravo prejde za jeden deň. Samozrejme je tu aj mnoho ďalšieho vyžitia, dajú sa tu robiť výlety do okolia alebo navštíviť národný park Tayrona, kde sú krásne karibské pláže. Alebo si proste len tak užiť miestnu pohodu, prejsť sa pri západe slnka po pláži, zájsť si do nejakej dobrej reštaurácie alebo sa trebárs večer poriadne zabaviť v nejakom bare. V noci to tu samozrejme poriadne žije.

nočné mesto

My sa po dvoch odpočinkových dňoch vydávame ďalej – do mesta Girón. Pobyt pri mori sa nám končí a čaká nás vnútrozemie Kolumbie. Zase uvidíme zvlnenú horskú krajinu. Keď cestou prechádzame dedinami Cuatro Vientos a El Cruce, šofér nás varuje, že sú to nebezpečné miesta. Vraj tu rozhodne nemáme vystupovať a skúšať stopovať. Nie je tu totiž žiadna policajná stanica a ani vojaci, tak tu bujaro rozkvitajú drogové obchody a strieľa sa tam. Údajne sa tam boja chodiť aj samotní policajti.  A tak si vravím, že nás takmer každý deň niekto varuje, kam nemáme chodiť. Aj taká je proste Kolumbia. Po celom dni stopovania sa dostávame len do mesta Curumaní. A aj to až za tmy. Pri ceste nájdeme prvý lacnejší hotel a už radšej nikam nechodíme. Ale na ďalší deň sa už dostávame do mesta Girón, ďalšieho koloniálneho mesta na našej ceste.

GPS: 11°12'50.8"N 74°11'10.6"W

 

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kolumbia – Medellín
Publikované: 30.1.2017
Na začiatku 90. rokov sa mohlo mestu Medellín o nejakých turistoch jedine snívať. Bolo to totiž centrum svetového obchodu s kokaínom a mesto s najväčším počtom vrážd na svete.

Kolumbia: San Juan de Girón
Publikované: 27.2.2017
Mesto San Juan de Girón bolo založené v roku 1631 Franciscom Mantillom. Aby zostalo historické centrum mesta zachované, bolo v roku 1959 prehlásené za kultúrnu pamiatku. A tak môžeme aj dnes obdivovať dláždené uličky a renovované domy obielené vápnom.

Kolumbia: San Gil a Barichara
Publikované: 6.3.2017
Mestečko San Gil bolo založené v roku 1705 a je jednou z najdôležitejších športových destinácií v Kolumbii. V meste je síce mnoho agentúr zameraných na adrenalínové aktivity, ale tunajší pobyt sa dá užiť aj v pokojnejšom tempe.

Kolumbia: Tunja a Villa de Leyva
Publikované: 13.3.2017
Tunja je zachovalé koloniálne mesto, ktoré bolo založené v roku 1539 Gonzalom Suárezom Rendónom. Čo nás na meste prekvapilo, bola zima. No áno, veď sme v nadmorskej výške 2 820 metrov!

Kolumbia: Bogota
Publikované: 20.3.2017
Bogota je hlavným a tiež najväčším mestom Kolumbie. Je veľmi rozmanitá a multikultúrna a s prehnaním sa dá povedať, že zažijete cestovanie časom. To keď sa zo štvrte plnej moderných výškových budov dostanete do historickej štvrti La Candelaria s koloniálnou architektúrou.

Kolumbie: Salento
Publikované: 27.3.2017
Mesto ukryté v horách, palmy a kávové plantáže, zachovalé domy s farebnými balkónmi a kvetinami, to je Salento. Tak trochu raj zamrznutý v čase.

Kolumbia: Cali
Publikované: 3.4.2017
Až sedem tisíc profesionálnych tanečníkov salsy, množstvo tanečných škôl, bary a kluby hrajúce salsu. To je mesto Cali, celým názvom Santiago de Cali. Mesto salsy. Salsa tu nie je len zábava, je to proste štýl života caleños, miestnych obyvateľov.

Kolumbia: Cartagena
Publikované: 13.2.2017
Od roku 1984 patrí kolumbijská Cartagena k dedičstvu UNESCO. Historické centrum s dláždenými uličkami, balkóny plné kvetín, budovy v koloniálnom, republikánskom aj modernom štýle, to všetko ukrývajú 11 kilometrov dlhé zachovalé hradby vybudované Španielmi.

Kolumbia: z Medellínu do Cartageny cez Santa Fe
Publikované: 6.2.2017
Krásne a zachovalé koloniálne mesto s príjemnými teplotami okolo 25 °C, ktoré priam láka na prechádzky dláždenými uličkami a na prehliadku bielych domov s farebnými okenicami a dverami.


Súvisiaca fotogaléria

Kolumbia: z drogového raja turistický cieľ
Do Južnej Ameriky vyráža stále viac cestovateľov a my sa dnes pozrieme do Kolumbie. Krajina je sk...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Malí cestovatelia

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Darčeková poukážka v hodnote 50€ na slnečné alebo dioptrické okuliare vrátane vyšetrenia zraku od ZEISS VISION CENTER - ARENA OPTIK
2. cena:
Nažehlovacia abeceda na textil s topánočkami pre batoľa
1. cena redakcie:
Neobyčajná vysokohorská túra od Tatrica.sk + sada VITAMÍNOV
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

21.5.2018
V rámci Dni mesta Ružomberok sa uskutoční v poradí už 32. Ružomberský jarmok, ktorý bude prebiehať  na Námestí Andreja Hlinku 1. a 2. júna 2018.
20.5.2018
V sobotu 26. mája 2018 sa v Amfiteátri nad Bôrami (Terchová) uskutoční ďalší ročník Majstrovstiev sveta vo varení a jedení bryndzových halušiek.
19.5.2018
Oficiálne najvyššou rozhľadňou v ČR je vyhliadka na jednej z veží ledvickej elektrárne u Bíliny na Teplicku. Otvorená bola v apríli a pri vstupe treba z bezpečnostných dôvodov dodržať predpísané opatrenia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ISLAND:

Island a Faerské ostrovy

TIPY NA VÝLETY - ISLAND a FAERSKÉ OSTROVY:

 

Island – sprievodca krajinou ohňa a ľadu

Island: Drsný kút Európy

(seriál 1/5)

Island – stretnutie na inej planéte

(seriál 1/12)

Island: Cesta juhom po ceste č.1.

(seriál 1/2)

Island: The Golden Circle

Viete, že? Faerské ostrovy

 

FOTOGALÉRIE:

Island - Trek 2007

Island – stretnutie na inej planéte

Faerské ostrovy: zastávka cestou na Island

 

Všetko dôležité, čo by ste o Islande mali vedieť, nájdete TU a o Faerských ostrovoch TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 21. 5. 2018
sviatok:Zina
dnes:
pondelok 21.5.
23 °C
zajtra:
utorok 22.5.
23 °C