www.infoglobe.sk » Kolumbia: Santa Marta

Kolumbia: Santa Marta

Publikované: 20.2.2017
Do Santa Marty prichádzame autobusom a cestou si užívame okolité scenérie. Vidíme mnoho chudobných domov a dedín a tiež zaujímavú pobrežnú krajinu. Až je zvláštne, že človek potom vojde do pekného koloniálneho mesta, obľúbeného prímorského letoviska Kolumbijčanov.

cesta do mesta Santa Marta

Santa Marta leží na pobreží Karibského mora, na brehu zálivu Santa Marta a tiež na úpätí pohoria Sierra Nevada, ktorého vrcholy je možné za jasného dňa vidieť z pláže. Mesto bolo založené v roku 1525 a je jedným z najstarších miest v Kolumbii. Má len pol milióna obyvateľov, preto je omnoho pokojnejšie než Cartagena. Navyše mnoho turistov cez Santa Martu len prejde a mieri ďalej – do mesta Taganga alebo Parque Nacional Natural Tayrona. Tunajší mestský prístav má byť údajne najkrajší v Kolumbii. More je tu prirodzene hlboké a nachádzajú sa tu doky pre dlhé lode – ako nákladné, tak aj výletné.

prístav   rybárčenie pri západe slnka

Santa Martu je tiež miestom posledného odpočinku Simona Bolívara a nachádza sa tu jeho múzeum. Bolívar sa snažil spojiť Latinskú Ameriku do jednej krajiny a na pár rokov spojil Kolumbiu, Venezuelu, Ekvádor a Panamu v jeden celok. A tak je v každom meste po ňom pomenované niektoré námestie (často to hlavné), ulica a nejaký ten pomník s jeho sochou. Aj tu je samozrejme jeho socha, a to na námestí Parque Simon Bolívar.

Parque Simon Bolívar

Ďalším pekným námestím je Parque de los Novios, ktoré bolo postavené na počiatku 20. storočia a vyznačuje sa sochou generála Francisca de Paula Santandera a bustou bývalého prezidenta Manuela Murilla Tora. Výstavba najstaršieho bieleho kostola s názvom Catedral de Santa Marta (Basílica Menor) bola dokončená až počas vojny o nezávislosť a nachádzajú sa v nej ostatky zakladateľa mesta Rodriga de Bastidas, španielskeho dobyvateľa. Po ňom je pomenovaná aj promenáda okolo pláže (El Malecón de Bastidas), kde sa nachádzajú sochy pôvodného obyvateľstva, indiánov kmeňa Tairona. Šperkárske techniky tohoto indiánskeho kmeňa a iné kultúrne a historické dedičstvo môžete vidieť v Museo del Oro Tayrona. Múzeum bolo dokonca prvou postavenou budovou v meste (v roku 1530). Pôvodne však budova slúžila ako vládny dom. Dodnes sa prezýva colnica. A vstupné sa tu neplatí – prehliadka je zdarma.

Museo del Oro

Pri prechádzke sme mali v pláne ísť sa pozrieť na severný koniec mesta, skalný masív s názvom Punta Betin, odkiaľ by sme mali pekný výhľad. Toto miesto sa v minulosti využívalo pri obrane proti pirátskym útokom. Miestni robotníci nás však posielajú späť, že to tam je nebezpečné a mohol by nás tam niekto prepadnúť. Hore sa nachádza Inštitút námorného a pobrežného výskumu, ale ľudia tam asi peši proste nechodia a nikto tam nejakú poľnú cestu nestráži. Chvíľu váhame, ale nakoniec to radšej vzdávame. Jeden výhľad nestojí za ukradnutý foťák alebo niečo ešte horšie.

Historické centrum Santa Marty človek hravo prejde za jeden deň. Samozrejme je tu aj mnoho ďalšieho vyžitia, dajú sa tu robiť výlety do okolia alebo navštíviť národný park Tayrona, kde sú krásne karibské pláže. Alebo si proste len tak užiť miestnu pohodu, prejsť sa pri západe slnka po pláži, zájsť si do nejakej dobrej reštaurácie alebo sa trebárs večer poriadne zabaviť v nejakom bare. V noci to tu samozrejme poriadne žije.

nočné mesto

My sa po dvoch odpočinkových dňoch vydávame ďalej – do mesta Girón. Pobyt pri mori sa nám končí a čaká nás vnútrozemie Kolumbie. Zase uvidíme zvlnenú horskú krajinu. Keď cestou prechádzame dedinami Cuatro Vientos a El Cruce, šofér nás varuje, že sú to nebezpečné miesta. Vraj tu rozhodne nemáme vystupovať a skúšať stopovať. Nie je tu totiž žiadna policajná stanica a ani vojaci, tak tu bujaro rozkvitajú drogové obchody a strieľa sa tam. Údajne sa tam boja chodiť aj samotní policajti.  A tak si vravím, že nás takmer každý deň niekto varuje, kam nemáme chodiť. Aj taká je proste Kolumbia. Po celom dni stopovania sa dostávame len do mesta Curumaní. A aj to až za tmy. Pri ceste nájdeme prvý lacnejší hotel a už radšej nikam nechodíme. Ale na ďalší deň sa už dostávame do mesta Girón, ďalšieho koloniálneho mesta na našej ceste.

GPS: 11°12'50.8"N 74°11'10.6"W

 

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kolumbia – Medellín
Publikované: 30.1.2017
Na začiatku 90. rokov sa mohlo mestu Medellín o nejakých turistoch jedine snívať. Bolo to totiž centrum svetového obchodu s kokaínom a mesto s najväčším počtom vrážd na svete.

Kolumbia: San Juan de Girón
Publikované: 27.2.2017
Mesto San Juan de Girón bolo založené v roku 1631 Franciscom Mantillom. Aby zostalo historické centrum mesta zachované, bolo v roku 1959 prehlásené za kultúrnu pamiatku. A tak môžeme aj dnes obdivovať dláždené uličky a renovované domy obielené vápnom.

Kolumbia: San Gil a Barichara
Publikované: 6.3.2017
Mestečko San Gil bolo založené v roku 1705 a je jednou z najdôležitejších športových destinácií v Kolumbii. V meste je síce mnoho agentúr zameraných na adrenalínové aktivity, ale tunajší pobyt sa dá užiť aj v pokojnejšom tempe.

Kolumbia: Tunja a Villa de Leyva
Publikované: 13.3.2017
Tunja je zachovalé koloniálne mesto, ktoré bolo založené v roku 1539 Gonzalom Suárezom Rendónom. Čo nás na meste prekvapilo, bola zima. No áno, veď sme v nadmorskej výške 2 820 metrov!

Kolumbia: Bogota
Publikované: 20.3.2017
Bogota je hlavným a tiež najväčším mestom Kolumbie. Je veľmi rozmanitá a multikultúrna a s prehnaním sa dá povedať, že zažijete cestovanie časom. To keď sa zo štvrte plnej moderných výškových budov dostanete do historickej štvrti La Candelaria s koloniálnou architektúrou.

Kolumbie: Salento
Publikované: 27.3.2017
Mesto ukryté v horách, palmy a kávové plantáže, zachovalé domy s farebnými balkónmi a kvetinami, to je Salento. Tak trochu raj zamrznutý v čase.

Kolumbia: Cali
Publikované: 3.4.2017
Až sedem tisíc profesionálnych tanečníkov salsy, množstvo tanečných škôl, bary a kluby hrajúce salsu. To je mesto Cali, celým názvom Santiago de Cali. Mesto salsy. Salsa tu nie je len zábava, je to proste štýl života caleños, miestnych obyvateľov.

Kolumbia: Cartagena
Publikované: 13.2.2017
Od roku 1984 patrí kolumbijská Cartagena k dedičstvu UNESCO. Historické centrum s dláždenými uličkami, balkóny plné kvetín, budovy v koloniálnom, republikánskom aj modernom štýle, to všetko ukrývajú 11 kilometrov dlhé zachovalé hradby vybudované Španielmi.

Kolumbia: z Medellínu do Cartageny cez Santa Fe
Publikované: 6.2.2017
Krásne a zachovalé koloniálne mesto s príjemnými teplotami okolo 25 °C, ktoré priam láka na prechádzky dláždenými uličkami a na prehliadku bielych domov s farebnými okenicami a dverami.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Európa

1. 11. – 31. 12. 2017
1. cena:
Knižná publikácia Vietnam s vôňou koriandra od cestovnej agentúry Gaudium
2. cena:
Knižná publikácia Výber lyžiarskych a skialpinistických túr a sprievodca Extrémnym lyžovaním od Hory.sk
3. cena:
Tatranský vzduch a tričko Slovakia
1. cena redakcie:
Neobyčajná zimná vysokohorská túra od Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA - minerálna voda + rad produktov
3. cena redakcie:
Sladký balíček BRIX - sušené ovocie v kombinácií s kvalitnou belgickou čokoládou

Aktuality:

18.12.2017
Počas prvých troch mesiacov budúceho roka budú pobyty v Bardejovských kúpeľoch o 10% lacnejšie. Zľavy platia na všetky pobyty s výnimkou pobytov Senior špeciál a Prechodné ubytovanie s raňajkami.
17.12.2017
Nestihli ste nakúpiť darčeky? Ešte stále máte možnosť navštíviť Dni Vianoc na bratislavskom výstavisku Incheba, kde na vás čakajú tisíce tipov na tradičné i originálne vianočné prekvapenia.
16.12.2017
Počas adventnej nedele 17.12. môžete stráviť príjemné odpoludnie na Zámockom návrší v anjelskej spoločnosti. K tej správnej pohode prispeje vianočná hudba v podaní známych interpretov na pódiu pred Kostol nájdenia Svätého kríža, výstava betlehemov, dobré jedlo a pitie, vianočné trhy a sprievodný kultúrny program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - PERU:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 18. 12. 2017
sviatok:Sláva, Slávka
dnes:
pondelok 18.12.
3 °C
zajtra:
utorok 19.12.
1 °C