www.infoglobe.sk » Kolumbia – Medellín

Kolumbia – Medellín

Publikované: 30.1.2017
Na začiatku 90. rokov sa mohlo mestu Medellín o nejakých turistoch jedine snívať. Bolo to totiž centrum svetového obchodu s kokaínom a mesto s najväčším počtom vrážd na svete.

Do roku 1993 to tu riadil drogový barón Pablo Escobar, ktorý bol potom zastrelený. A keďže to nie je tak dávno, miestni by mohli rozprávať, ako sa báli vyjsť po 22. hodine večer do ulíc, pretože by boli zastrelení, a iné ďalšie hrôzy. Napriek tomu by ste medzi obyvateľmi našli mnoho jeho priaznivcov, pretože k chudobným bol Escobar veľmi štedrý a preto bol pre nich akýmsi „Robinom Hoodom“. V dnešnej dobe je tu však turizmus už v plnom prúde. Miestni obyvatelia sú veľmi príjemní, mesto sa rozprestiera v údolí, kde ho zo strán obklopuje zelený horský terén. Po celý rok tu panuje príjemná jarná klíma.

ulica cestou od Casa Museo Pedro Nel Goméz   pozostatok železnice

My sa do Medellínu dostávame lietadlom z Panamy. Čaká na nás študentka Adriana, ktorá nás u seba ubytuje a robí nám sprievodcu po meste. Na prejdenie Medellínu a vstrebanie miestnej atmosféry si nechávame tri dni. Oproti Strednej Amerike je to pre nás odrazu zmena. Je to tu o poznanie lacnejšie a páčia sa nám tehlové stavby jednak v podobe kostolov, ale tiež v podobe bytových domov. Napríklad krásna tehlová budova Edificio Carré v Parque de Las Luces (La Plaza de Cisneros), čo je unikátne námestie s 300 svetelnými stĺpmi.

budova Edificio Carré v Parque de Las Luces

V Centro Administrativo La Alpujarra sa nachádzajú hlavné vládne a súdne budovy. Prehliadneme si tu hlavné súsošie Monumento a Guillermo Gaviria y Gilberto Echeverri a pozostatok železnice – Edificio Estación Ferrocarril de Antioquía. Prechádzame Plaza de San Antonio, kde sa okrem niekoľkých sôch od Botera nachádza aj kostol Iglesia de San Antonio. Ďalšie diela od Fernanda Botera sa nachádzajú na Plaza Botero, spolu až 23 veľkých bronzových skulptúr. Je to obľúbené turistické miesto a mnoho ľudí sa tu fotí so sochami v úsmevných polohách.

Monumento a Guillermo Gaviria y Gilberto Echeverri   Iglesia de San Antonio

Do Parque de Bolívar si ideme prehliadnuť novorománsku stavbu Catedral Metropolitana. Vraví sa, že tento kostol je najväčším kostolom postaveným z pálených tehál. Spolu ich bolo použitých asi 1,12 milióna! Nie ku všetkým katedrálam sa však dostaneme. Keď sa chceme ísť pozrieť k Iglesia del Sagrado Corazón, Adriana nás varuje, že tam chodiť nemáme, pretože tam v tej štvrti je to nebezpečné. V uliciach je vidieť, že Kolumbia má stále problém s drogami a chudobou. Takmer v každej ulici leží nejaký bezdomovec alebo spí dáky človek. Pokiaľ si chce niekto bezpečne prehliadnuť chudobnejšie časti mesta, tak je dobré využiť miestne metro, ktoré je jediné v Kolumbii. To využívame aj my a kupujeme si naň lístok. A keďže jazdí nad zemou, človek si môže počas jazdy prehliadnuť aj mesto. V rámci metra sa dá využiť aj kabínovú lanovku, ktorá nás vyvezie do chudobnejších oblastí Medellínu. Pri stúpaní do horského svahu sa pod nami otvára celé údolie. Bez toho aby sme vystúpili, sa rovno nechávame zviesť zase dolu (to všetko v rámci jediného lístka).

Catedral Metropolitana

Za ďalšou kultúrou sa vydávame do múzea umelca Pedra Nel Goméza. Casa Museo Pedro Nel Goméz sa nachádza v dome, kde žil a pracoval tento umelec. Múzeum predstavuje okolo 1 500 jeho diel a môžeme si ho prejsť úplne zdarma. Späť od múzea sa vydávame pešky, aby sme si mesto poriadne prešli, pretože občas narazíme na stavbu, ktorá nám proste učaruje. Vydávame sa aj na rozľahlý cintorín Cementerio de San Pedro, ktorý je sám o sebe kultúrnou pamiatkou a bola by škoda jeho návštevu vynechať. Založený bol v roku 1842 a nachádza sa tu aj mauzóleum slávnych ľudí Kolumbie, napríklad Carlosa Coroliana Amadora, miliardára, ktorý do Kolumbie v roku 1899 priviezol prvé auto.

Cementerio de San Pedro

Palacio de la Cultura Rafael UribeKeď sme už z ulíc a hluku unavení, ideme si odpočinúť do Jardín Botánico – botanickej záhrady. Aj sem je vstup zdarma. Je to príjemný a kľudný park, do ktorého chodia ľudia napríklad na piknik. Na 14 hektároch si prehliadame údajne až 600 druhov stromov a rastlín. Nakoniec nás ale najviac baví sedenie pri jazierku, kde pozorujeme kačice, korytnačky a loviace kajmany. Do toho všade pobehujú veľké leguány, z ktorých máme spočiatku rešpekt, ale potom zistíme, že sa nechajú dokonca aj nakŕmiť a niektoré aj pohladiť. A tie najodvážnejšie leguány skáču zo stromu do jazierka! Cestou z botanickej záhrady sa zastavujeme ešte pri nádhernej stavbe Palacio de la Cultura Rafael Uribe. Tento kultúrny palác v gotickom štýle bol postavený v roku 1925 a je národnou kultúrnou pamiatkou.

leguán v Jardín Botánico

Po troch dňoch v Medellíne sa treba presunúť ďalej. Naším cieľom je Santa Fe. Toto malé mesto sa dá navštíviť priamo z Medellínu trebárs len na jeden deň, my si na neho však urobíme viac času.

GPS: 6°15'42.4"N 75°34'32.4"W

 

Text a foto: Tomáš Novák 

Preklad: O. Maňáková Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kolumbia: z Medellínu do Cartageny cez Santa Fe
Publikované: 6.2.2017
Krásne a zachovalé koloniálne mesto s príjemnými teplotami okolo 25 °C, ktoré priam láka na prechádzky dláždenými uličkami a na prehliadku bielych domov s farebnými okenicami a dverami.

Kolumbia: Cartagena
Publikované: 13.2.2017
Od roku 1984 patrí kolumbijská Cartagena k dedičstvu UNESCO. Historické centrum s dláždenými uličkami, balkóny plné kvetín, budovy v koloniálnom, republikánskom aj modernom štýle, to všetko ukrývajú 11 kilometrov dlhé zachovalé hradby vybudované Španielmi.

Kolumbia: Santa Marta
Publikované: 20.2.2017
Do Santa Marty prichádzame autobusom a cestou si užívame okolité scenérie. Vidíme mnoho chudobných domov a dedín a tiež zaujímavú pobrežnú krajinu. Až je zvláštne, že človek potom vojde do pekného koloniálneho mesta, obľúbeného prímorského letoviska Kolumbijčanov.

Kolumbia: San Juan de Girón
Publikované: 27.2.2017
Mesto San Juan de Girón bolo založené v roku 1631 Franciscom Mantillom. Aby zostalo historické centrum mesta zachované, bolo v roku 1959 prehlásené za kultúrnu pamiatku. A tak môžeme aj dnes obdivovať dláždené uličky a renovované domy obielené vápnom.

Kolumbia: San Gil a Barichara
Publikované: 6.3.2017
Mestečko San Gil bolo založené v roku 1705 a je jednou z najdôležitejších športových destinácií v Kolumbii. V meste je síce mnoho agentúr zameraných na adrenalínové aktivity, ale tunajší pobyt sa dá užiť aj v pokojnejšom tempe.

Kolumbia: Tunja a Villa de Leyva
Publikované: 13.3.2017
Tunja je zachovalé koloniálne mesto, ktoré bolo založené v roku 1539 Gonzalom Suárezom Rendónom. Čo nás na meste prekvapilo, bola zima. No áno, veď sme v nadmorskej výške 2 820 metrov!

Kolumbie: Salento
Publikované: 27.3.2017
Mesto ukryté v horách, palmy a kávové plantáže, zachovalé domy s farebnými balkónmi a kvetinami, to je Salento. Tak trochu raj zamrznutý v čase.

Kolumbia: Cali
Publikované: 3.4.2017
Až sedem tisíc profesionálnych tanečníkov salsy, množstvo tanečných škôl, bary a kluby hrajúce salsu. To je mesto Cali, celým názvom Santiago de Cali. Mesto salsy. Salsa tu nie je len zábava, je to proste štýl života caleños, miestnych obyvateľov.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Európa

1. 11. – 31. 12. 2017
1. cena:
Knižná publikácia Vietnam s vôňou koriandra od cestovnej agentúry Gaudium
2. cena:
Knižná publikácia Výber lyžiarskych a skialpinistických túr a sprievodca Extrémnym lyžovaním od Hory.sk
3. cena:
Tatranský vzduch a tričko Slovakia
1. cena redakcie:
Neobyčajná zimná vysokohorská túra od Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA - minerálna voda + rad produktov
3. cena redakcie:
Sladký balíček BRIX - sušené ovocie v kombinácií s kvalitnou belgickou čokoládou

Aktuality:

18.12.2017
Počas prvých troch mesiacov budúceho roka budú pobyty v Bardejovských kúpeľoch o 10% lacnejšie. Zľavy platia na všetky pobyty s výnimkou pobytov Senior špeciál a Prechodné ubytovanie s raňajkami.
17.12.2017
Nestihli ste nakúpiť darčeky? Ešte stále máte možnosť navštíviť Dni Vianoc na bratislavskom výstavisku Incheba, kde na vás čakajú tisíce tipov na tradičné i originálne vianočné prekvapenia.
16.12.2017
Počas adventnej nedele 17.12. môžete stráviť príjemné odpoludnie na Zámockom návrší v anjelskej spoločnosti. K tej správnej pohode prispeje vianočná hudba v podaní známych interpretov na pódiu pred Kostol nájdenia Svätého kríža, výstava betlehemov, dobré jedlo a pitie, vianočné trhy a sprievodný kultúrny program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - PERU:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 18. 12. 2017
sviatok:Sláva, Slávka
dnes:
pondelok 18.12.
2 °C
zajtra:
utorok 19.12.
2 °C