www.infoglobe.sk » Kolumbia: Cartagena

Kolumbia: Cartagena

Publikované: 13.2.2017
Od roku 1984 patrí kolumbijská Cartagena k dedičstvu UNESCO. Historické centrum s dláždenými uličkami, balkóny plné kvetín, budovy v koloniálnom, republikánskom aj modernom štýle, to všetko ukrývajú 11 kilometrov dlhé zachovalé hradby vybudované Španielmi.

Cartagena

Cartagena je dnes najväčším kolumbijským prístavom a najdôležitejším priemyselným centrom. Je to veľké mesto s rozľahlými predmestiami a žije tu asi milión obyvateľov. Mesto založil Pedro de Heredia v roku 1533 a onedlho sa stalo hlavným španielskym prístavom na karibskom pobreží. Ukladali sem poklady ulúpené Indiánom, a tak sa stalo príťažlivým pre pirátov. V 16. storočí ho dokonca až päťkrát obliehali. Preto Španieli urobili z Cartageny nedobytný prístav a okolo mesta vystavali tlsté hradby. Niet divu, že najväčšiu pevnosť, ktorú postavili Španieli vo svojich kolóniách, nájdete práve v Cartagene.

pevnosť Castillo de San Felipe de Barajas

Jej názov je Castillo de San Felipe de Barajas. Je to zložitý systém komunikácií a únikových ciest. Pevnosť bola postavená v roku 1536 a do roku 1657 rozširovaná podľa potreby. Opúšťame ju asi po dvoch hodinách a ideme sa prejsť do historického centra. Pri prechádzke dláždenými ulicami je stále čo fotiť. V mieste dnešnej Puerta del Reloj stála kedysi hlavná brána do vnútorného mesta. Hodiny na nej pochádzajú zo Švajčiarska. Za bránou sa nachádza námestie Plaza de los Coches so sochou zakladateľa mesta – Pedra de Heredia. Toto námestie v minulosti slúžilo ako trhovisko pre obchod s otrokmi. Najväčšie námestie v Cartagene sa volá Plaza de la Aduana a slúžilo na prehliadky, na počesť tu dnes stojí socha Krištofa Kolumba. Okolo námestia boli počas vlády Španielov postavené administratívne budovy. Nachádza sa tu aj budova, kde žil zakladateľ mesta.

vstupná brána Puerta del Reloj

námestie Plaza de los Coches   námestie Plaza de la Aduana

Catedral de Santa Catalina de AlejandríaKostol aj kláštor San Pedro Claver boli postavené jezuitskou komunitou na počiatku 17. storočia. Meno vyjadruje poctu misionárovi San Pedro Claverovi, ktorý bojoval za oslobodenie otrokov. Jeho pozostatky sú uchované v urne na hlavnom oltári. Catedral de Santa Catalina de Alejandría je biskupským sídlom arcibiskupa Cartageny. Výstavba začala v roku 1575, ale v roku 1586 bola veža pirátom Francisom Drakom čiastočne zničená. Rekonštrukcia prebiehala medzi rokmi 1598 a 1612. Počas nej bola pridaná kopula a fasáda z mramoru. Celé staré mesto je navyše obohnané tlstými hradbami s názvom Las Murallas, ktoré boli postavené na jeho ochranu. S ich budovaním sa začalo koncom 16. storočia a trvalo to ďalšie dve storočia.

Iglesia de San Pedro ClaverAby sme nasali atmosféru koloniálneho mesta, nemusíme ani chodiť do múzeí. Stačí sa proste prechádzať po historickom centre a kochať sa všetkými tými historickými budovami s kvetinovými balkónmi a farebnými uličkami. Alebo sa nechať pobaviť ukážkou tancov miestnych tanečných skupín na Plaza de Bolívar. Večer tu všetko ožíva. Vzhľadom na to, koľko tu je turistov, obchodov a reštaurácií, sa človek nemusí báť prejsť si mesto pokojne aj za tmy. Ba naopak, niektoré budovy sú krásne nasvietené. Určite treba vyskúšať aj nejaké miestne pouličné jedlo, tak si kupujeme arepu. Je to taká vyprážaná či opečená placka a môže sa podávať sladká aj slaná. V každom regióne ju robia inak a má mnoho podôb. My sme narazili na našu prvú v Cartagene a tá bola syrová. Pravdupovediac nás vôbec nenadchla.

nočné mesto

Nočná Cartagena je veľmi hlčná. Celú noc jazdia v centre mesta kočiare ako taxíky pre turistov a krik na uliciach je všadeprítomný. Centrum Cartageny holt nie je pre ľudí s ľahkým spánkom. A do toho nás večer štípu komáre. Keď už máme pocit, že sa okolo piatej hodiny ráno nočný život konečne upokojuje, prichádzajú miestni predavači a začínajú si chystať stánky, no sa do toho samozrejme na seba navzájom cez celú ulicu pokrikujú.

Cartagena je krásne mesto, na nás možno príliš hlučné a turistické. A tak po dvoch dňoch a nociach je na čase posunúť sa zase niekam ďalej. Ďalej na sever, do letoviska Santa Marta.

GPS: 10°25'32.2"N 75°32'51.6"W

 

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kolumbia – Medellín
Publikované: 30.1.2017
Na začiatku 90. rokov sa mohlo mestu Medellín o nejakých turistoch jedine snívať. Bolo to totiž centrum svetového obchodu s kokaínom a mesto s najväčším počtom vrážd na svete.

Kolumbia: Santa Marta
Publikované: 20.2.2017
Do Santa Marty prichádzame autobusom a cestou si užívame okolité scenérie. Vidíme mnoho chudobných domov a dedín a tiež zaujímavú pobrežnú krajinu. Až je zvláštne, že človek potom vojde do pekného koloniálneho mesta, obľúbeného prímorského letoviska Kolumbijčanov.

Kolumbia: San Juan de Girón
Publikované: 27.2.2017
Mesto San Juan de Girón bolo založené v roku 1631 Franciscom Mantillom. Aby zostalo historické centrum mesta zachované, bolo v roku 1959 prehlásené za kultúrnu pamiatku. A tak môžeme aj dnes obdivovať dláždené uličky a renovované domy obielené vápnom.

Kolumbia: San Gil a Barichara
Publikované: 6.3.2017
Mestečko San Gil bolo založené v roku 1705 a je jednou z najdôležitejších športových destinácií v Kolumbii. V meste je síce mnoho agentúr zameraných na adrenalínové aktivity, ale tunajší pobyt sa dá užiť aj v pokojnejšom tempe.

Kolumbia: Tunja a Villa de Leyva
Publikované: 13.3.2017
Tunja je zachovalé koloniálne mesto, ktoré bolo založené v roku 1539 Gonzalom Suárezom Rendónom. Čo nás na meste prekvapilo, bola zima. No áno, veď sme v nadmorskej výške 2 820 metrov!

Kolumbia: Bogota
Publikované: 20.3.2017
Bogota je hlavným a tiež najväčším mestom Kolumbie. Je veľmi rozmanitá a multikultúrna a s prehnaním sa dá povedať, že zažijete cestovanie časom. To keď sa zo štvrte plnej moderných výškových budov dostanete do historickej štvrti La Candelaria s koloniálnou architektúrou.

Kolumbie: Salento
Publikované: 27.3.2017
Mesto ukryté v horách, palmy a kávové plantáže, zachovalé domy s farebnými balkónmi a kvetinami, to je Salento. Tak trochu raj zamrznutý v čase.

Kolumbia: Cali
Publikované: 3.4.2017
Až sedem tisíc profesionálnych tanečníkov salsy, množstvo tanečných škôl, bary a kluby hrajúce salsu. To je mesto Cali, celým názvom Santiago de Cali. Mesto salsy. Salsa tu nie je len zábava, je to proste štýl života caleños, miestnych obyvateľov.

Kolumbia: z Medellínu do Cartageny cez Santa Fe
Publikované: 6.2.2017
Krásne a zachovalé koloniálne mesto s príjemnými teplotami okolo 25 °C, ktoré priam láka na prechádzky dláždenými uličkami a na prehliadku bielych domov s farebnými okenicami a dverami.


Súvisiaca fotogaléria

Kolumbia: z drogového raja turistický cieľ
Do Južnej Ameriky vyráža stále viac cestovateľov a my sa dnes pozrieme do Kolumbie. Krajina je sk...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Malí cestovatelia

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Darčeková poukážka v hodnote 50€ na slnečné alebo dioptrické okuliare vrátane vyšetrenia zraku od ZEISS VISION CENTER - ARENA OPTIK
2. cena:
Nažehlovacia abeceda na textil s topánočkami pre batoľa
1. cena redakcie:
Neobyčajná vysokohorská túra od Tatrica.sk + sada VITAMÍNOV
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

21.5.2018
V rámci Dni mesta Ružomberok sa uskutoční v poradí už 32. Ružomberský jarmok, ktorý bude prebiehať  na Námestí Andreja Hlinku 1. a 2. júna 2018.
20.5.2018
V sobotu 26. mája 2018 sa v Amfiteátri nad Bôrami (Terchová) uskutoční ďalší ročník Majstrovstiev sveta vo varení a jedení bryndzových halušiek.
19.5.2018
Oficiálne najvyššou rozhľadňou v ČR je vyhliadka na jednej z veží ledvickej elektrárne u Bíliny na Teplicku. Otvorená bola v apríli a pri vstupe treba z bezpečnostných dôvodov dodržať predpísané opatrenia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ISLAND:

Island a Faerské ostrovy

TIPY NA VÝLETY - ISLAND a FAERSKÉ OSTROVY:

 

Island – sprievodca krajinou ohňa a ľadu

Island: Drsný kút Európy

(seriál 1/5)

Island – stretnutie na inej planéte

(seriál 1/12)

Island: Cesta juhom po ceste č.1.

(seriál 1/2)

Island: The Golden Circle

Viete, že? Faerské ostrovy

 

FOTOGALÉRIE:

Island - Trek 2007

Island – stretnutie na inej planéte

Faerské ostrovy: zastávka cestou na Island

 

Všetko dôležité, čo by ste o Islande mali vedieť, nájdete TU a o Faerských ostrovoch TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 21. 5. 2018
sviatok:Zina
dnes:
pondelok 21.5.
23 °C
zajtra:
utorok 22.5.
23 °C