www.infoglobe.sk » Kambodža – výlet cez hranice

Kambodža – výlet cez hranice

Publikované: 25.2.2017
Než vyrazíme do Kambodže, zostaneme ešte chvíľku v Thajsku. Autobusom ideme na ostrov slonov Koh Chang. Cesta vraj trvá 5 hodín, ale zablúdili sme. Šofér tade zrejme často nejazdí, a tak išiel k inému prístavu. Nakoniec sa ale všetko vyriešilo a trajektom sme s kamarátkou dorazili na Lonely Beach.

Na pláž sa šlo dosť ďaleko, pretože priamo v mini „centre“ boli pri mori veľké šutre, tak sa tu kúpať nedalo. V krásnych chatkách sme tu pobudli dve noci a potom sme sa presunuli do Bang Bao, do prístavu na juhu. Tu sme si to tiež prechodili krížom krážom. Pláž bola vzdialená asi tak 2 km, ale bola krajšia než ta minulá. Len mi tu všade chýbali rybičky, na ktoré som sa tešila. No a tak sme vyrazili na ďalší ostrov Koh Wai a dobre sme urobili. Tu sa v mori nachádzajú krásne koraly plné morského života. A tak sme tu strávili týždeň. Celý ostrov sme prechodili a navštívili sme aj banánovú pláž.

Koh Chang   Koh Wai

A potom sme sa už chtiac nechtiac rozlúčili a putovali ďalej. Tentokrát sme nasadli na speed boat smerom do mestečka Trat a potom už do Kambodže, do mesta Siam Reap.

Ta Keo

Druhý deň sme sa tuk-tukom vydali rovno na prehliadku. Na chrámy sme sa veľmi tešili, ale stále nás rozptyľovali obchodíky. A tak sme nakupovali, ale pritom sa tešili na ďalšie a ďalšie chrámy. Prvý z nich je dokonale zrekonštruovaný, ale tým pádom aj menej zaujímavý. Nazýva sa Prasat Kravan. Potom sme navštívili Banteay Kdei, ten je omnoho krajší, rozľahlejší a má úžasnú starobylú atmosféru. Krásne sídlo je plné ozdobných reliéfov a chodieb. Ten je jednoducho ako z rozprávky. Potom sme sa presunuli k chrámu Ta Prohm. Ten je tiež veľmi rozľahlý a plný chodieb. A to najlepšie čakalo hneď za vchodom. Stromy tu svojimi koreňmi polapili chrám – to som teda ešte nikdy nevidela. Ďalší chrám Ta Keo sa práve opravoval, tak tu bola vidieť len modrá plachta.

Banteay Kdei   Banteay Kdei

To ale zďaleka ešte nebol koniec. Nasledoval Angkor Thom. Sem sa vchádza cez kanál, ktorý zdobia duchovia, ktorí držia sedemhlavého draka Nagu. Len kúsok za vjazdom je obria promenáda – nádherne zdobená reliéfmi slonov. Začali sme vľavo pri chráme Bayon. Myslela som si, že ma už nič neprekvapí, ale tento chrám je okúzľujúci. Je plný hláv usmievavých Budhov a predstihol aj tie, čo sme videli doposiaľ. Potom sme sa dlhokánskou vstupnou promenádou dostali až k Baphuonu.

Bayon   Bayon

Prešli sme zadom cez malý lesík a míňali sme rozostavaný Preah Palilay, na rekonštrukcii ktorého sa podieľajú aj českí archeológovia. Hneď sme boli pyšnejšie, že sme Češky. A nakoniec úplne vzadu sme obdivovali zabudnutý chrám Tep Pranam. A potom sme už tuk-tukom opúšťali Angkor Thom a išli sme na samotný veľkolepý a vznešený Angkor Wat. Slnko už pomaly začínalo zapadať, tak sa nám ukázal v tom najlepšom dennom svetle.

Preah Palilay   Angkor Wat

Angkor Wat   Angkor Wat

Ešte sme sa pozreli na chrám zapadajúceho slnka na kopci – Phnom Bakheng, ale tam bol veľmi dlhý rad, ktorý sa takmer nehýbal, tak sme si ho vyfotili len zvonku. 

Ta Prohm

Napriek tomu, že som nikdy po cestovaní v Ázii netúžila, bola som príjemne prekvapená. Teším sa, že isto prídem aj nabudúce.

GPS: (Angkor Thom) 13°26'21.1"N 103°51'43.9"E

 

Text a foto: Sylvie Halouzková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kambodža, Angkor Thom: nočnou džungľou na bicykli
Publikované: 25.6.2016
Do celého komplexu Angkor Watu si môžete kúpiť vstupenky s rôznou dobou platnosti – my sme sa s B. rozhodli pre trojdenné, pretože sme si chceli v pokoji užiť návštevu jednotlivých chrámov. Prvé dva dni sme strávili prehliadaním okolitý chrámov a samotný Angkor Wat sme si „šetrili“ na záverečný deň.

Kambodža, Phnom Pénh: Vražedné polia
Publikované: 11.6.2016
Vražedné polia, známejšie možno pod anglickým označením „Killing Fields“ (Choeung Ek), sú ďalším miestom, ktoré je už navždy spojené s obdobím krutovlády Červených Kmérov – na čele s generálom Pol Potom v rokoch 1975–1979.

Kambodža, Phnom Pénh: smutná kapitola dejín
Publikované: 4.6.2016
Našou prvou navštívenou pamiatkou v hlavnom meste bol kráľovský palác. Privítal nás blýskavými strechami, striebornou podlahou a davmi veselých turistov z Kambodže aj zo zahraničia. Náš ďalší výlet už ale v znamení radosti nebol – čakalo na nás Múzeum genocídy a Vražedné polia neďaleko za mestom.

Kambodža, Phnom Pénh: porozprávame sa s kráľom po česky?
Publikované: 28.5.2016
Hlavné mesto Kambodže leží na sútoku troch riek – Tonlé Sap, Bassac a Mekong. Má iba niečo vyše milióna obyvateľov a nenachádzajú sa tam takmer žiadne vyššie stavby, takže nepôsobí dojmom veľkomesta.

Kambodža, Sihanoukville: odpočinok
Publikované: 9.7.2016
Po Siem Reape sme sa niekoľko dní prevážali na bicykli a aj keď sme si to odmietali priznať, pomaly sme začínali v nohách cítiť najazdené kilometre. Taktiež sa nenápadne blížila doba nášho odjazdu z Kambodže, a tak sme sa rozhodli pár dní trochu odpočívať. Vydali sme sa do prímorského mestečka Sihanoukville.

Kambodža: množstvo nových zážitkov
Publikované: 21.5.2016
V Číne sme sa s B. bez problémov dohovorili obaja, vo Vietname sa role sprievodcu ujal on, no keď sme sa rozhodli vypraviť ešte aj do Kambodže, zistili sme, že práve tá bude pre nás najexotickejšou navštívenou krajinou– skrátka preto, že ani jeden z nás nevie kambodžsky.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Farby jesene

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Kniha Rozprávanie ruského pútnika + sada vitamínov
2. cena:
Elegantná dámska kabelka a prívesok
3. cena:
Termopohár, magnetka a muzikálové CD
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby na dve noci v 4* hoteli Piroška (Maďarsko)
2. cena redakcie:
Poukážka na 5 vstupov do LADY FITNESS s profesionálnym trénerom a k tomu špeciálne nápoje zdarma
3. cena redakcie:
Luxusný príbor značky Berndorf

Aktuality:

16.10.2018
V poradí už 23. ročník pretekov psích záprahov sa koná počas víkendu 20. a 21. októbra. Štartuje sa v sobotu o 12-tej a v nedeľu o 10-tej hodine od autokempu Brodský pri Červenom Kostelci.
15.10.2018
Prvý ročník festivalu magických tekvíc sa uskutoční v sobotu 20. októbra 2018 na Hurbanovom námestí v Bojniciach.
14.10.2018
Nenechajte si ujsť Tradičný levický jarmok, ktorý sa uskutoční od 18. do 21. októbra 2018 na Námestí hrdinov a prinesie bohatý kultúrny program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MJANMARSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 16. 10. 2018
sviatok:Vladimíra
dnes:
utorok 16.10.
21 °C
zajtra:
streda 17.10.
22 °C