www.infoglobe.sk » Kambodža – výlet cez hranice

Kambodža – výlet cez hranice

Publikované: 25.2.2017
Než vyrazíme do Kambodže, zostaneme ešte chvíľku v Thajsku. Autobusom ideme na ostrov slonov Koh Chang. Cesta vraj trvá 5 hodín, ale zablúdili sme. Šofér tade zrejme často nejazdí, a tak išiel k inému prístavu. Nakoniec sa ale všetko vyriešilo a trajektom sme s kamarátkou dorazili na Lonely Beach.

Na pláž sa šlo dosť ďaleko, pretože priamo v mini „centre“ boli pri mori veľké šutre, tak sa tu kúpať nedalo. V krásnych chatkách sme tu pobudli dve noci a potom sme sa presunuli do Bang Bao, do prístavu na juhu. Tu sme si to tiež prechodili krížom krážom. Pláž bola vzdialená asi tak 2 km, ale bola krajšia než ta minulá. Len mi tu všade chýbali rybičky, na ktoré som sa tešila. No a tak sme vyrazili na ďalší ostrov Koh Wai a dobre sme urobili. Tu sa v mori nachádzajú krásne koraly plné morského života. A tak sme tu strávili týždeň. Celý ostrov sme prechodili a navštívili sme aj banánovú pláž.

Koh Chang   Koh Wai

A potom sme sa už chtiac nechtiac rozlúčili a putovali ďalej. Tentokrát sme nasadli na speed boat smerom do mestečka Trat a potom už do Kambodže, do mesta Siam Reap.

Ta Keo

Druhý deň sme sa tuk-tukom vydali rovno na prehliadku. Na chrámy sme sa veľmi tešili, ale stále nás rozptyľovali obchodíky. A tak sme nakupovali, ale pritom sa tešili na ďalšie a ďalšie chrámy. Prvý z nich je dokonale zrekonštruovaný, ale tým pádom aj menej zaujímavý. Nazýva sa Prasat Kravan. Potom sme navštívili Banteay Kdei, ten je omnoho krajší, rozľahlejší a má úžasnú starobylú atmosféru. Krásne sídlo je plné ozdobných reliéfov a chodieb. Ten je jednoducho ako z rozprávky. Potom sme sa presunuli k chrámu Ta Prohm. Ten je tiež veľmi rozľahlý a plný chodieb. A to najlepšie čakalo hneď za vchodom. Stromy tu svojimi koreňmi polapili chrám – to som teda ešte nikdy nevidela. Ďalší chrám Ta Keo sa práve opravoval, tak tu bola vidieť len modrá plachta.

Banteay Kdei   Banteay Kdei

To ale zďaleka ešte nebol koniec. Nasledoval Angkor Thom. Sem sa vchádza cez kanál, ktorý zdobia duchovia, ktorí držia sedemhlavého draka Nagu. Len kúsok za vjazdom je obria promenáda – nádherne zdobená reliéfmi slonov. Začali sme vľavo pri chráme Bayon. Myslela som si, že ma už nič neprekvapí, ale tento chrám je okúzľujúci. Je plný hláv usmievavých Budhov a predstihol aj tie, čo sme videli doposiaľ. Potom sme sa dlhokánskou vstupnou promenádou dostali až k Baphuonu.

Bayon   Bayon

Prešli sme zadom cez malý lesík a míňali sme rozostavaný Preah Palilay, na rekonštrukcii ktorého sa podieľajú aj českí archeológovia. Hneď sme boli pyšnejšie, že sme Češky. A nakoniec úplne vzadu sme obdivovali zabudnutý chrám Tep Pranam. A potom sme už tuk-tukom opúšťali Angkor Thom a išli sme na samotný veľkolepý a vznešený Angkor Wat. Slnko už pomaly začínalo zapadať, tak sa nám ukázal v tom najlepšom dennom svetle.

Preah Palilay   Angkor Wat

Angkor Wat   Angkor Wat

Ešte sme sa pozreli na chrám zapadajúceho slnka na kopci – Phnom Bakheng, ale tam bol veľmi dlhý rad, ktorý sa takmer nehýbal, tak sme si ho vyfotili len zvonku. 

Ta Prohm

Napriek tomu, že som nikdy po cestovaní v Ázii netúžila, bola som príjemne prekvapená. Teším sa, že isto prídem aj nabudúce.

GPS: (Angkor Thom) 13°26'21.1"N 103°51'43.9"E

 

Text a foto: Sylvie Halouzková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kambodža, Angkor Thom: nočnou džungľou na bicykli
Publikované: 25.6.2016
Do celého komplexu Angkor Watu si môžete kúpiť vstupenky s rôznou dobou platnosti – my sme sa s B. rozhodli pre trojdenné, pretože sme si chceli v pokoji užiť návštevu jednotlivých chrámov. Prvé dva dni sme strávili prehliadaním okolitý chrámov a samotný Angkor Wat sme si „šetrili“ na záverečný deň.

Kambodža, Phnom Pénh: Vražedné polia
Publikované: 11.6.2016
Vražedné polia, známejšie možno pod anglickým označením „Killing Fields“ (Choeung Ek), sú ďalším miestom, ktoré je už navždy spojené s obdobím krutovlády Červených Kmérov – na čele s generálom Pol Potom v rokoch 1975–1979.

Kambodža, Phnom Pénh: smutná kapitola dejín
Publikované: 4.6.2016
Našou prvou navštívenou pamiatkou v hlavnom meste bol kráľovský palác. Privítal nás blýskavými strechami, striebornou podlahou a davmi veselých turistov z Kambodže aj zo zahraničia. Náš ďalší výlet už ale v znamení radosti nebol – čakalo na nás Múzeum genocídy a Vražedné polia neďaleko za mestom.

Kambodža, Phnom Pénh: porozprávame sa s kráľom po česky?
Publikované: 28.5.2016
Hlavné mesto Kambodže leží na sútoku troch riek – Tonlé Sap, Bassac a Mekong. Má iba niečo vyše milióna obyvateľov a nenachádzajú sa tam takmer žiadne vyššie stavby, takže nepôsobí dojmom veľkomesta.

Kambodža, Sihanoukville: odpočinok
Publikované: 9.7.2016
Po Siem Reape sme sa niekoľko dní prevážali na bicykli a aj keď sme si to odmietali priznať, pomaly sme začínali v nohách cítiť najazdené kilometre. Taktiež sa nenápadne blížila doba nášho odjazdu z Kambodže, a tak sme sa rozhodli pár dní trochu odpočívať. Vydali sme sa do prímorského mestečka Sihanoukville.

Kambodža: množstvo nových zážitkov
Publikované: 21.5.2016
V Číne sme sa s B. bez problémov dohovorili obaja, vo Vietname sa role sprievodcu ujal on, no keď sme sa rozhodli vypraviť ešte aj do Kambodže, zistili sme, že práve tá bude pre nás najexotickejšou navštívenou krajinou– skrátka preto, že ani jeden z nás nevie kambodžsky.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

16.1.2019
Pozývame vás na 44. pochod vďaky SNP na trase Cigeľ – Handlová, ktorý sa uskutoční v sobotu 19. január 2019.
15.1.2019
Rovnako ako každý rok, aj tento rok v Brne patrí druhá polovica januára cestovným veľtrhom. Tie sa budú konať na brnenskom výstavisku od 17. do 20. januára. Prvý deň je určený pre profesionálov v cestovnom ruchu, ostatné dni patria širokej verejnosti.
14.1.2019
Botanická záhrada UPJŠ v Košiciach vás pozýva na jedinečnú výstavu Kamenný herbár, ktorá potrvá do 3. februára 2019.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 16. 1. 2019
sviatok:Kristína
dnes:
streda 16.1.
6 °C
zajtra:
štvrtok 17.1.
6 °C