www.infoglobe.sk » Kambodža, Phnompenh – Perla Ázie

Kambodža, Phnompenh – Perla Ázie

Publikované: 15.3.2013
Kambodža, súčasť bývalej francúzskej koloniálnej ríše, je zemou, v ktorej sa nachádza množstvo zaujímavých pamiatok. Dnes sa pozrieme do jej hlavného mesta.

Perla Ázie bolo priezvisko dnešného hlavného mesta Kambodže. Mesto vzniklo v roku 1372 na základe zázračného objavu na rieke. Dvorná dáma Phnom videla plávať strom, ktorý vylovila a uvidela v ňom štyri sochy Budhu a jednu sochu boha Višnu. Dáma nechala pre sochy postaviť chrám, ktorý sa stal centrom budúceho hlavného mesta. Tým sa Phnompenh stal v prvej polovici 15. storočia potom, čo Angkor Thom bol obsadený a zničený siamskými vojskami. Štatút hlavného mesta Phnompenhu vydržal do roku 1505, kedy bol na viac než tristo rokov opustený kvôli vnútornému konfliktu vo vládnucej dynastii. Len v druhej polovici 19. storočia sa mesto konečne stalo permanentným sídlom vlády a hlavným mestom Kambodže.

Francúzi, ktorí oblasť Indočíny, do ktorej patrila aj Kambodža, ovládali ako svoju kolóniu, tu zanechali svoj vplyv v podobe administratívnych budov, hotelov a práve za ich vlády sa ujala prezývka „Perla Ázie“, ktorá reflektovala modernitu mesta. Budovali sa tu železnice a mesto zažívalo silný ekonomický rast. 


Neslávna doba nastala v počas povstania a vlády Červených Kmérov (1975-1979). Táto doba poznamenala nielen hlavné mesto, ale predovšetkým Kambodžu ako celok. Odhaduje sa, že za obdobie ich vlády na čele s Pol Potem znamenala smrť pre približne 2-3 milióny obyvateľov a metropola samotná bola násilne evakuovaná. Po vyhnaní Červených Kmérov vietnamskou armádou sa ľudia začali do Phnompenhu vracať. 

Dnes má hlavné mesto Kambodže približne 2 milióny obyvateľov a rozkladá sa na ploche 680 kilometrov štvorcových čo je o zhruba tretinu viac ako má Praha. Phnompenh má veľký podiel na štátnom hospodárstve, pretože hlavne tu smerujú zahraničné investície. Mimochodom turistický priemysel je taktiež veľmi dôležitou zložkou národného hospodárstva, pretože vytvára cca pätinu kambodžského HDP. V meste rastú stavby, ktoré sú dokladom dôležitosti turizmu – bary, reštaurácie, hotely atď...


K hlavným turistickým destináciám patria Kráľovský palác postavený v druhej polovici 19. storočia. Dodnes sa v korunovačnej hale usporadúvajú korunovácie a kráľovské svadby (Kambodža je konštitučná monarchia). Pri hale je socha kráľa Sisowatha Monivonga, ktorá drží meč. Súčasťou areálu je rovnako aj Strieborná pagoda, v ktorej je ukryté množstvo pokladov, ako zlato alebo sošky Budhu posiate drahokamami. Jedna z vôbec najvzácnejších sôch je Maitréja, ktorá má skoro životnú veľkosť a je tvorená 9 600 diamantmi.

V susedstve kráľovského paláca je Národné múzeum. Usporadúva často výstavy ako Bohovia Angkoru, Kambodžskí kráľovskí tanečníci atď... Okrem toho uschováva jednu z najväčších kolekcií Kmérskeho umenia a vo svojich depozitoch má predmety, ktorých pôvod siaha až do doby bronzovej.  

Obľúbenou zastávkou je taktiež chrám  Wat Phnom, pôvodný chrám okolo ktorého vzniklo samotné mesto. Od dôb svojho vzniku v roku 1373 bol chrám niekoľkokrát prestavaný. Jeho centrum tvorí oltár s veľkou sochou Budhu, ktorá je obklopená ďalšími postavami, sviečkami a kvetinami. Steny sú pokryté nástennými maľbami s výjavmi zo života Budhu pred jeho osvietením.

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org - Kiensvay , Arnaud-Victor Monteux, Milei.vencel, Anilakeo, Remi Jouan

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kambodža: množstvo nových zážitkov
Publikované: 21.5.2016
V Číne sme sa s B. bez problémov dohovorili obaja, vo Vietname sa role sprievodcu ujal on, no keď sme sa rozhodli vypraviť ešte aj do Kambodže, zistili sme, že práve tá bude pre nás najexotickejšou navštívenou krajinou– skrátka preto, že ani jeden z nás nevie kambodžsky.

Kambodža, Phnom Pénh: porozprávame sa s kráľom po česky?
Publikované: 28.5.2016
Hlavné mesto Kambodže leží na sútoku troch riek – Tonlé Sap, Bassac a Mekong. Má iba niečo vyše milióna obyvateľov a nenachádzajú sa tam takmer žiadne vyššie stavby, takže nepôsobí dojmom veľkomesta.

Kambodža, Phnom Pénh: smutná kapitola dejín
Publikované: 4.6.2016
Našou prvou navštívenou pamiatkou v hlavnom meste bol kráľovský palác. Privítal nás blýskavými strechami, striebornou podlahou a davmi veselých turistov z Kambodže aj zo zahraničia. Náš ďalší výlet už ale v znamení radosti nebol – čakalo na nás Múzeum genocídy a Vražedné polia neďaleko za mestom.

Kambodža, Phnom Pénh: Vražedné polia
Publikované: 11.6.2016
Vražedné polia, známejšie možno pod anglickým označením „Killing Fields“ (Choeung Ek), sú ďalším miestom, ktoré je už navždy spojené s obdobím krutovlády Červených Kmérov – na čele s generálom Pol Potom v rokoch 1975–1979.

Kambodža, Angkor Wat: džungľou na bicykli
Publikované: 18.6.2016
Pri návšteve Kambodže je takmer nemysliteľné vynechať zo zoznamu cieľov Angkor Wat, preslávený chrám, ktorý sa stal symbolom krajiny a je vyobrazený aj na štátnej vlajke.

Kambodža, Angkor Thom: nočnou džungľou na bicykli
Publikované: 25.6.2016
Do celého komplexu Angkor Watu si môžete kúpiť vstupenky s rôznou dobou platnosti – my sme sa s B. rozhodli pre trojdenné, pretože sme si chceli v pokoji užiť návštevu jednotlivých chrámov. Prvé dva dni sme strávili prehliadaním okolitý chrámov a samotný Angkor Wat sme si „šetrili“ na záverečný deň.

Kambodža, Angkor Thom: ranný Angkor Wat
Publikované: 2.7.2016
Keď nám okolo štvrtej hodiny ráno zazvonil budík, chvíľu trvalo, než sme si po predchádzajúcom náročnom dni uvedomili, kde to vlastne sme. Siem Reap, mestečko, ktoré sa vďaka chrámovému komplexu Angkor Wat a ďalším chrámom teší obrovskej návštevnosti, ešte spalo, keď sme nasadali na požičané bicykle a vyrážali už takmer popamäti za našim ďalším dobrodružstvom.

Kambodža, Sihanoukville: odpočinok
Publikované: 9.7.2016
Po Siem Reape sme sa niekoľko dní prevážali na bicykli a aj keď sme si to odmietali priznať, pomaly sme začínali v nohách cítiť najazdené kilometre. Taktiež sa nenápadne blížila doba nášho odjazdu z Kambodže, a tak sme sa rozhodli pár dní trochu odpočívať. Vydali sme sa do prímorského mestečka Sihanoukville.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

16.1.2019
Pozývame vás na 44. pochod vďaky SNP na trase Cigeľ – Handlová, ktorý sa uskutoční v sobotu 19. január 2019.
15.1.2019
Rovnako ako každý rok, aj tento rok v Brne patrí druhá polovica januára cestovným veľtrhom. Tie sa budú konať na brnenskom výstavisku od 17. do 20. januára. Prvý deň je určený pre profesionálov v cestovnom ruchu, ostatné dni patria širokej verejnosti.
14.1.2019
Botanická záhrada UPJŠ v Košiciach vás pozýva na jedinečnú výstavu Kamenný herbár, ktorá potrvá do 3. februára 2019.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 16. 1. 2019
sviatok:Kristína
dnes:
streda 16.1.
6 °C
zajtra:
štvrtok 17.1.
6 °C