www.infoglobe.sk » Kambodža, Phnom Pénh: Vražedné polia

Kambodža, Phnom Pénh: Vražedné polia

Publikované: 11.6.2016
Vražedné polia, známejšie možno pod anglickým označením „Killing Fields“ (Choeung Ek), sú ďalším miestom, ktoré je už navždy spojené s obdobím krutovlády Červených Kmérov – na čele s generálom Pol Potom v rokoch 1975–1979.

jeden z masových hrobovPočas tohoto hrozného obdobia bolo v Kambodži založených viac než tri sto masových hrobov, ten v Choeung Ek je jeden z najznámejších. Leží asi pätnásť kilometrov od centra Phnom Pénhu a dostať sa sem môžete jedine tuk-tukom – motorizovaným vozítkom. Cestou sme si prehliadli aj chudobnejšie časti mesta a zjedli slušné množstvo prachu. Šofér nám potom zamával a prehlásil, že na nás bude v dohodnutý čas čakať.

Tušili sme, že to nebude príjemná návšteva, ale napriek tomu to bol veľmi silný zážitok. Pri pokladni nám ponúkli aj sluchátka s rozprávaním jedného z Kambodžanov, ktorý prežil. Pri takejto prechádzke mrazí po celom tele. Idete prekrásnou krajinou, slnečné lúče vás hrejú a tieň paliem chladí a zo slúchadiel počujete, že aj tieto palmy boli vražednými nástrojmi. Na miestach, z ktorých odpadli listy, zostali ostré hroty, na ktoré nabodávali obete genocídy.

Audiovýklad vás prevedie všetkými miestami, ktorými kedysi prechádzali odsúdenci na smrť. Popravovalo sa hlavne v noci. Odsúdení často ani netušili, čo ich čaká. Z ampliónov na „Magickom strome“ hrala nahlas hudba, aby nebolo počuť krik umierajúcich. Aby sa ušetrili drahé náboje, na popravy sa využívali ostré a ťažké poľnohospodárske nástroje – kosáky, palice, kladivá...

               „Vražedný strom“     „Kúzelný strom“     stúpa

V hromadných hroboch sa našli známky chemických prostriedkov. Tie mali za úlohu urýchliť rozklad mŕtvych tiel, ale tiež zabiť ťažko ranených. Vrcholom krutosti však bol „Vražedný strom“ (Killing Tree). Pokiaľ sa pýtate, ako Červení Kméri naložili s novorodencami a deťmi, tento strom je nemou odpoveďou. O jeho mohutný kmeň deťom rozbíjali celé telíčka – vykonávatelia trestu smrti ich držali za nožičky a všetkou silou nimi pleskli o kmeň.

jedna z mnohých paliem

Našou poslednou zastávkou bola budhistická stúpa, najvýraznejšie miesto celého pamätníku. Na prvý pohľad pôsobí podobne krásne ako ostatné budhistické budovy v meste, jej zlatá strecha sa blyšťala proti blankytne modrému nebu. Ale keď pristúpite bližšie, uvidíte, že jej steny sú zo skla a vo vnútri je naskladaných vyše päť tisíc lebiek obetí Vražedných polí.

Tieto miesta už budete mať navždy v živej pamäti – poloodkryté masové hroby, impozantnú stúpu, palmy, ktoré sa môžu stať vražednými zbraňami… Kambodžská vláda turistov dokonca nabáda k tomu, aby navštívili miesta, ktoré pripomínajú krutovládu Červených Kmérov. A tak je to dobre – hrôzy, ktoré sa vtedy odohrali, by nemali byť nikdy zabudnuté.

GPS: 11°29'03.9"N 104°54'07.1"E

 

Text a foto: Hana Bašová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kambodža, Phnompenh – Perla Ázie
Publikované: 15.3.2013
Kambodža, súčasť bývalej francúzskej koloniálnej ríše, je zemou, v ktorej sa nachádza množstvo zaujímavých pamiatok. Dnes sa pozrieme do jej hlavného mesta.

Kambodža, Angkor Wat: džungľou na bicykli
Publikované: 18.6.2016
Pri návšteve Kambodže je takmer nemysliteľné vynechať zo zoznamu cieľov Angkor Wat, preslávený chrám, ktorý sa stal symbolom krajiny a je vyobrazený aj na štátnej vlajke.

Kambodža, Angkor Thom: nočnou džungľou na bicykli
Publikované: 25.6.2016
Do celého komplexu Angkor Watu si môžete kúpiť vstupenky s rôznou dobou platnosti – my sme sa s B. rozhodli pre trojdenné, pretože sme si chceli v pokoji užiť návštevu jednotlivých chrámov. Prvé dva dni sme strávili prehliadaním okolitý chrámov a samotný Angkor Wat sme si „šetrili“ na záverečný deň.

Kambodža, Angkor Thom: ranný Angkor Wat
Publikované: 2.7.2016
Keď nám okolo štvrtej hodiny ráno zazvonil budík, chvíľu trvalo, než sme si po predchádzajúcom náročnom dni uvedomili, kde to vlastne sme. Siem Reap, mestečko, ktoré sa vďaka chrámovému komplexu Angkor Wat a ďalším chrámom teší obrovskej návštevnosti, ešte spalo, keď sme nasadali na požičané bicykle a vyrážali už takmer popamäti za našim ďalším dobrodružstvom.

Kambodža, Sihanoukville: odpočinok
Publikované: 9.7.2016
Po Siem Reape sme sa niekoľko dní prevážali na bicykli a aj keď sme si to odmietali priznať, pomaly sme začínali v nohách cítiť najazdené kilometre. Taktiež sa nenápadne blížila doba nášho odjazdu z Kambodže, a tak sme sa rozhodli pár dní trochu odpočívať. Vydali sme sa do prímorského mestečka Sihanoukville.

Kambodža – výlet cez hranice
Publikované: 25.2.2017
Než vyrazíme do Kambodže, zostaneme ešte chvíľku v Thajsku. Autobusom ideme na ostrov slonov Koh Chang. Cesta vraj trvá 5 hodín, ale zablúdili sme. Šofér tade zrejme často nejazdí, a tak išiel k inému prístavu. Nakoniec sa ale všetko vyriešilo a trajektom sme s kamarátkou dorazili na Lonely Beach.

Kambodža, Phnom Pénh: smutná kapitola dejín
Publikované: 4.6.2016
Našou prvou navštívenou pamiatkou v hlavnom meste bol kráľovský palác. Privítal nás blýskavými strechami, striebornou podlahou a davmi veselých turistov z Kambodže aj zo zahraničia. Náš ďalší výlet už ale v znamení radosti nebol – čakalo na nás Múzeum genocídy a Vražedné polia neďaleko za mestom.

Kambodža, Phnom Pénh: porozprávame sa s kráľom po česky?
Publikované: 28.5.2016
Hlavné mesto Kambodže leží na sútoku troch riek – Tonlé Sap, Bassac a Mekong. Má iba niečo vyše milióna obyvateľov a nenachádzajú sa tam takmer žiadne vyššie stavby, takže nepôsobí dojmom veľkomesta.

Kambodža: množstvo nových zážitkov
Publikované: 21.5.2016
V Číne sme sa s B. bez problémov dohovorili obaja, vo Vietname sa role sprievodcu ujal on, no keď sme sa rozhodli vypraviť ešte aj do Kambodže, zistili sme, že práve tá bude pre nás najexotickejšou navštívenou krajinou– skrátka preto, že ani jeden z nás nevie kambodžsky.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Farby jesene

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Kniha Rozprávanie ruského pútnika + sada vitamínov
2. cena:
Elegantná dámska kabelka a prívesok
3. cena:
Termopohár, magnetka a muzikálové CD
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby na dve noci v 4* hoteli Piroška (Maďarsko)
2. cena redakcie:
Poukážka na 5 vstupov do LADY FITNESS s profesionálnym trénerom a k tomu špeciálne nápoje zdarma
3. cena redakcie:
Luxusný príbor značky Berndorf

Aktuality:

16.10.2018
V poradí už 23. ročník pretekov psích záprahov sa koná počas víkendu 20. a 21. októbra. Štartuje sa v sobotu o 12-tej a v nedeľu o 10-tej hodine od autokempu Brodský pri Červenom Kostelci.
15.10.2018
Prvý ročník festivalu magických tekvíc sa uskutoční v sobotu 20. októbra 2018 na Hurbanovom námestí v Bojniciach.
14.10.2018
Nenechajte si ujsť Tradičný levický jarmok, ktorý sa uskutoční od 18. do 21. októbra 2018 na Námestí hrdinov a prinesie bohatý kultúrny program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MJANMARSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 16. 10. 2018
sviatok:Vladimíra
dnes:
utorok 16.10.
21 °C
zajtra:
streda 17.10.
22 °C