www.infoglobe.sk » Kambodža, Phnom Pénh: smutná kapitola dejín

Kambodža, Phnom Pénh: smutná kapitola dejín

Publikované: 4.6.2016
Našou prvou navštívenou pamiatkou v hlavnom meste bol kráľovský palác. Privítal nás blýskavými strechami, striebornou podlahou a davmi veselých turistov z Kambodže aj zo zahraničia. Náš ďalší výlet už ale v znamení radosti nebol – čakalo na nás Múzeum genocídy a Vražedné polia neďaleko za mestom.

V polovici apríla 1975 ovládli krajinu červení Kméri načele s neslávne známym Pol Potom, ktorý nastolil krutovládu. Nová ideológia bola prepojením skresleného učenia marxizmu-leninizmu, kambodžského nacionalizmu a rôznych náboženských prvkov. Jej hlavným cieľom bolo doviesť Kambodžu zo štádia feudalizmu priamo do vrcholného štádia podľa marxistického poňatia dejín, komunizmu. Pol Pot začal likvidovať mestá, ktoré považoval za semenište kapitalizmu, ich obyvateľov vysídlil na vidiek a rozhodol, že tu budú „prevychovávaní prácou“. On sám sídlil v ľudoprázdnom Phnom Pénhe.

popravisko

cela, v ktorej prebiehalo šialené mučenie Červení Kméri zrušili peniaze, zakázali obchod, unifikovali oblečenie i život Kambodžanov. Ľudia celé dni dreli na poliach, bol im zakázaný rybolov aj zbieranie spadnutých plodov. Manželia sa mohli stýkať len v dopredu určených časoch za účelom plodenia detí, a tie im boli následne odoberané a vychovávané oddelene.

popraviskoV rokoch 1976–1978 sa udiali krvavé čistky, ktorých symbolom sa stalo práve väzenie a mučiareň Tuol Sleng, dnešné Múzeum genocídy. Uplatňovali sa neuveriteľne barbarské spôsoby popráv, ľudia boli odvedení na „Vražedné polia“ a tam boli zastrelení, ušliapaní slonmi, stínaní mačetami alebo ubití motykami. Mnohí boli umučení ešte horšími a dlhšími spôsobmi. Ich telá potom vykonávatelia nahádzali do masových hrobov, aj keď mnohokrát ešte javili známky života.

Krutovládu Červených Kmérov zvrhli až Vietnamci v roku 1979, keď sa vzťahy medzi oboma krajinami zhoršili natoľko, že vietnamské vojská vpadli do Kambodže.

Múzeum genocídy je jedným z miest, ktoré tieto bolestné roky pripomína. Bývalá škola získala označenie S-21 a bolo v nej uväznených zhruba 16 tisíc ľudí. Prežilo iba dvanásť väzňov. Každý nový väzeň bol vyfotografovaný a odvedený do cely, kde bol nútený dodržiavať úplne absurdné pravidlá. Väzni tu sedeli zviazaní, nesmeli sa hýbať ani otáčať. Potom boli mučení a nútení k priznaniu, že spolupracujú s CIA a KGB. Priznanie bolo zapísané a väzeň odvedený na popravisko. Ako kati tu figurovali aj deti.

        Múzeum genocídy   cely   fotky väzňov

Keď dnes prechádzate miestnosťami, kde boli väzni mučení, nemôžete uveriť, aké hrozné činy sa tu odohrali, koľko ľudí tu zomrelo a ako veľmi trpeli. Všetko to sledovali palmy na nádvorí, kam boli väzni vyvádzaní, máčaní v kadiach, týraní, popravovaní. Palmy ale mlčia a hlavý strojca toho všetkého – Pol Pot – už dávno pokojne zomrel.

GPS: 11°32'57.2"N 104°55'03.0"E

 

Text: Hana Bašová

Foto: Hana Bašová, Wikimedia Commons: Adam Carr

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kambodža, Phnompenh – Perla Ázie
Publikované: 15.3.2013
Kambodža, súčasť bývalej francúzskej koloniálnej ríše, je zemou, v ktorej sa nachádza množstvo zaujímavých pamiatok. Dnes sa pozrieme do jej hlavného mesta.

Kambodža, Phnom Pénh: Vražedné polia
Publikované: 11.6.2016
Vražedné polia, známejšie možno pod anglickým označením „Killing Fields“ (Choeung Ek), sú ďalším miestom, ktoré je už navždy spojené s obdobím krutovlády Červených Kmérov – na čele s generálom Pol Potom v rokoch 1975–1979.

Kambodža, Angkor Wat: džungľou na bicykli
Publikované: 18.6.2016
Pri návšteve Kambodže je takmer nemysliteľné vynechať zo zoznamu cieľov Angkor Wat, preslávený chrám, ktorý sa stal symbolom krajiny a je vyobrazený aj na štátnej vlajke.

Kambodža, Angkor Thom: nočnou džungľou na bicykli
Publikované: 25.6.2016
Do celého komplexu Angkor Watu si môžete kúpiť vstupenky s rôznou dobou platnosti – my sme sa s B. rozhodli pre trojdenné, pretože sme si chceli v pokoji užiť návštevu jednotlivých chrámov. Prvé dva dni sme strávili prehliadaním okolitý chrámov a samotný Angkor Wat sme si „šetrili“ na záverečný deň.

Kambodža, Angkor Thom: ranný Angkor Wat
Publikované: 2.7.2016
Keď nám okolo štvrtej hodiny ráno zazvonil budík, chvíľu trvalo, než sme si po predchádzajúcom náročnom dni uvedomili, kde to vlastne sme. Siem Reap, mestečko, ktoré sa vďaka chrámovému komplexu Angkor Wat a ďalším chrámom teší obrovskej návštevnosti, ešte spalo, keď sme nasadali na požičané bicykle a vyrážali už takmer popamäti za našim ďalším dobrodružstvom.

Kambodža, Sihanoukville: odpočinok
Publikované: 9.7.2016
Po Siem Reape sme sa niekoľko dní prevážali na bicykli a aj keď sme si to odmietali priznať, pomaly sme začínali v nohách cítiť najazdené kilometre. Taktiež sa nenápadne blížila doba nášho odjazdu z Kambodže, a tak sme sa rozhodli pár dní trochu odpočívať. Vydali sme sa do prímorského mestečka Sihanoukville.

Kambodža – výlet cez hranice
Publikované: 25.2.2017
Než vyrazíme do Kambodže, zostaneme ešte chvíľku v Thajsku. Autobusom ideme na ostrov slonov Koh Chang. Cesta vraj trvá 5 hodín, ale zablúdili sme. Šofér tade zrejme často nejazdí, a tak išiel k inému prístavu. Nakoniec sa ale všetko vyriešilo a trajektom sme s kamarátkou dorazili na Lonely Beach.

Kambodža, Phnom Pénh: porozprávame sa s kráľom po česky?
Publikované: 28.5.2016
Hlavné mesto Kambodže leží na sútoku troch riek – Tonlé Sap, Bassac a Mekong. Má iba niečo vyše milióna obyvateľov a nenachádzajú sa tam takmer žiadne vyššie stavby, takže nepôsobí dojmom veľkomesta.

Kambodža: množstvo nových zážitkov
Publikované: 21.5.2016
V Číne sme sa s B. bez problémov dohovorili obaja, vo Vietname sa role sprievodcu ujal on, no keď sme sa rozhodli vypraviť ešte aj do Kambodže, zistili sme, že práve tá bude pre nás najexotickejšou navštívenou krajinou– skrátka preto, že ani jeden z nás nevie kambodžsky.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jar v meste

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Rodinná vstupenka do Parku miniatúr v obci Podolie
2. cena:
publikácia Jezuitský kostol v Bratislave od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Trojdňový pobyt v malej chatke s polpenziou od RZ Bystrička na Orave
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
publikácia Dejiny jezuitov v Bratislave do roku 1773 od vydavateľstva Dobrá kniha

Aktuality:

20.4.2018
Najväčší cestovateľský portál na svete opäť zostavil rebríčky tých najobľúbenejších destinácií na svete, ktoré si v nasledujúcich riadkoch predstavíme.
19.4.2018
Historický festival v Libušíne pri Kladne má už svoju tradíciu. V poradí už 27. ročník prinesie do údolia pod bývalé hradisko kňažnej Libuše stretnutie dvoch tisícok šermiarov. Rytierske turnaje, sprievodný program a zatiaľ najväčšia stredoveká bitka v ČR sa koná v sobotu 21. apríla od 12. hodiny.
18.4.2018
Aj tento rok Bratislava otvorí svoje brány pre všetkých domácich aj návštevníkov mesta. Bezplatne sa tak budete môcť dostať do múzeí, galérií a mestských inštitúcií a zároveň si vychutnať bohatý viacdňový program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KAMBODŽA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 20. 4. 2018
sviatok:Marcel
dnes:
piatok 20.4.
25 °C
zajtra:
sobota 21.4.
26 °C