www.infoglobe.sk » Kambodža, Phnom Pénh: porozprávame sa s kráľom po česky?

Kambodža, Phnom Pénh: porozprávame sa s kráľom po česky?

Publikované: 28.5.2016
Hlavné mesto Kambodže leží na sútoku troch riek – Tonlé Sap, Bassac a Mekong. Má iba niečo vyše milióna obyvateľov a nenachádzajú sa tam takmer žiadne vyššie stavby, takže nepôsobí dojmom veľkomesta.

Najväčším lákadlom Phnom Pénhu je pravdepodobne kráľovský palác. Pre Čechov je o to zaujímavejší, že tunajší kráľ – Norodom Sihamoni – je jediným monarchom, ktorý hovorí plynule česky. V roku 1962 ho totiž jeho otec poslal do Prahy študovať tanec. Jeho otcom bol známy Norodom Sihanuk, ktorý mal mnoho manželiek a partneriek – Norodom Sihamoni má dvanásť nevlastných súrodencov, rovnakú matku aj otca má iba s jedným bratom.

kráľovský palác

Od roku 1967 študoval kráľ na Pražskom konzervatóriu a od roku 1971 sa venoval na tancu, hudbe a divadlu na AMU. Keď sa v roku 1975 vrátil do Kambodže, držali vládu tvrdo vo svojich rukách Červení Khméri a mladý princ ťažko pracoval na poliach. Do Čiech sa mu podarilo vrátiť vďaka tomu, že sa zaňho prihovoril jeho otec – vraj kvôli slávnostnej promócii – a odtiaľ odišiel do KLDR, kde bol jeho otec hosťom Kim Ir-sena.

kráľovský palác

V roku 1976 bol Sihamoni ľsťou nalákaný do Kambodže, a následne bol spolu so svojimi rodičmi v domácom väzení. Potom, čo bola Kambodža oslobodená Vietnamom, odletela kráľovská rodina do Číny. Princ žil neskôr v Paríži, kde založil tanečnú školu a pracoval ako veľvyslanec Kambodže pri UNESCO v Paríži. Za kráľa bol zvolený v roku 2004 – po abdikácii svojho otca, ale jeho role je skôr formálna.

Českú republiku navštívil pred desiatimi rokmi a ako jediný kráľ obdržal čestné občianstvo hlavného mesta Prahy. Dnes však žije práve v kráľovskom paláci.

kráľovský palác

Kráľovský palác bol postavený na počiatku 19. storočia a svojou honosnosťou pripomína tenkráľovský palác Phnom Penhv Bangkoku. Sprístupnené sú síce len niektoré časti, ale aj tak rozhodne stojí za návštevu. Všetci musia mať zahalené kolená a ramená, no odmenou za horúčavu im sú prekrásne pohľady.

Asi najznámejšou budovou paláca je Strieborná pagoda, ktorá svoje meno získala podľa striebornej podlahy. Tá je zakrytá kobercom, ale ten je možné na niekoľkých miestach odhrnúť a presvedčiť sa, že názov neklame. Ďalším lákadlom je nádherná socha smaragdového Budhu. Zaujímavá je aj korunovačná sieň, napriek tomu, že dovnútra sa ísť nesmie a fotiť je zakázané aj cez okná – z jej veží sa do všetkých štyroch svetových strán múdro dívajú biele tváre Budhu.

Kráľovský palác nás oslnil, ale vedeli sme, že o to horšie pohľady nás čakajú na ďalší deň – v pláne sme totiž mali Múzeum genocídy a Vražedné pole neďaleko mesta.

GPS: 11°33'46.1"N 104°55'57.5"E

 

Text a foto: Hana Bašová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kambodža, Phnompenh – Perla Ázie
Publikované: 15.3.2013
Kambodža, súčasť bývalej francúzskej koloniálnej ríše, je zemou, v ktorej sa nachádza množstvo zaujímavých pamiatok. Dnes sa pozrieme do jej hlavného mesta.

Kambodža, Phnom Pénh: smutná kapitola dejín
Publikované: 4.6.2016
Našou prvou navštívenou pamiatkou v hlavnom meste bol kráľovský palác. Privítal nás blýskavými strechami, striebornou podlahou a davmi veselých turistov z Kambodže aj zo zahraničia. Náš ďalší výlet už ale v znamení radosti nebol – čakalo na nás Múzeum genocídy a Vražedné polia neďaleko za mestom.

Kambodža, Phnom Pénh: Vražedné polia
Publikované: 11.6.2016
Vražedné polia, známejšie možno pod anglickým označením „Killing Fields“ (Choeung Ek), sú ďalším miestom, ktoré je už navždy spojené s obdobím krutovlády Červených Kmérov – na čele s generálom Pol Potom v rokoch 1975–1979.

Kambodža, Angkor Wat: džungľou na bicykli
Publikované: 18.6.2016
Pri návšteve Kambodže je takmer nemysliteľné vynechať zo zoznamu cieľov Angkor Wat, preslávený chrám, ktorý sa stal symbolom krajiny a je vyobrazený aj na štátnej vlajke.

Kambodža, Angkor Thom: nočnou džungľou na bicykli
Publikované: 25.6.2016
Do celého komplexu Angkor Watu si môžete kúpiť vstupenky s rôznou dobou platnosti – my sme sa s B. rozhodli pre trojdenné, pretože sme si chceli v pokoji užiť návštevu jednotlivých chrámov. Prvé dva dni sme strávili prehliadaním okolitý chrámov a samotný Angkor Wat sme si „šetrili“ na záverečný deň.

Kambodža, Angkor Thom: ranný Angkor Wat
Publikované: 2.7.2016
Keď nám okolo štvrtej hodiny ráno zazvonil budík, chvíľu trvalo, než sme si po predchádzajúcom náročnom dni uvedomili, kde to vlastne sme. Siem Reap, mestečko, ktoré sa vďaka chrámovému komplexu Angkor Wat a ďalším chrámom teší obrovskej návštevnosti, ešte spalo, keď sme nasadali na požičané bicykle a vyrážali už takmer popamäti za našim ďalším dobrodružstvom.

Kambodža, Sihanoukville: odpočinok
Publikované: 9.7.2016
Po Siem Reape sme sa niekoľko dní prevážali na bicykli a aj keď sme si to odmietali priznať, pomaly sme začínali v nohách cítiť najazdené kilometre. Taktiež sa nenápadne blížila doba nášho odjazdu z Kambodže, a tak sme sa rozhodli pár dní trochu odpočívať. Vydali sme sa do prímorského mestečka Sihanoukville.

Kambodža – výlet cez hranice
Publikované: 25.2.2017
Než vyrazíme do Kambodže, zostaneme ešte chvíľku v Thajsku. Autobusom ideme na ostrov slonov Koh Chang. Cesta vraj trvá 5 hodín, ale zablúdili sme. Šofér tade zrejme často nejazdí, a tak išiel k inému prístavu. Nakoniec sa ale všetko vyriešilo a trajektom sme s kamarátkou dorazili na Lonely Beach.

Kambodža: množstvo nových zážitkov
Publikované: 21.5.2016
V Číne sme sa s B. bez problémov dohovorili obaja, vo Vietname sa role sprievodcu ujal on, no keď sme sa rozhodli vypraviť ešte aj do Kambodže, zistili sme, že práve tá bude pre nás najexotickejšou navštívenou krajinou– skrátka preto, že ani jeden z nás nevie kambodžsky.


Súvisiace video

Vietnam: Mui Ne – piesočné duny
Nie je to tak úplne púšť, ale piesočné duny tu sú poriadne. Reč je o vietnamskom Mui Ne – úplnom ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Najkrajšie miesta

1. 7. – 31. 8. 2018
1. cena:
Športové príručné tašky značky Ellehammer bags + zákaznícka karta so zľavou 10% od AutoTeam Stupava
2. cena:
Dekoratívna vonná sviečka + zákaznícka karta so zľavou 7% od AutoTeam Stupava
3. cena:
Štýlové „podpivníky“ + zákaznícka karta so zľavou 5% od AutoTeam Stupava
1. cena redakcie:
Splav rieky Dunajec na rafte pre 2 osoby od RaftingDunajec.sk
2. cena redakcie:
Luxusné pero značky Sheaffer v drevenom puzdre
3. cena redakcie:
Knihy z edície Po Slovensku od rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

22.7.2018
Koncom júla sa Námestie sv. Trojice už tradične mení na zónu bez áut. Historické námestie obsadí jarmok s remeselnými a umeleckými výrobkami. Celkovú atmosféru podujatia dotvoria vystúpenia folklórnych súborov.
21.7.2018
Barokové pútnické miesto na vrchu Homol sa 1. júla oficiálne stalo národnou kultúrnou pamiatkou. Homol sa zaradil na zoznam ako 23. národná kultúrna pamiatka v Královéhradeckom kraji.
20.7.2018
Turistická informačná kancelária v Skalici vás pozýva na nočnú prehliadku s názvom "Noc strašidiel", ktorá sa uskutoční v sobotu 28. júla 2018 o 19-tej hodine.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALAJZIA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 22. 7. 2018
sviatok:Magdaléna
dnes:
nedeľa 22.7.
26 °C
zajtra:
pondelok 23.7.
28 °C