www.infoglobe.sk » Kambodža, Phnom Pénh: porozprávame sa s kráľom po česky?

Kambodža, Phnom Pénh: porozprávame sa s kráľom po česky?

Publikované: 28.5.2016
Hlavné mesto Kambodže leží na sútoku troch riek – Tonlé Sap, Bassac a Mekong. Má iba niečo vyše milióna obyvateľov a nenachádzajú sa tam takmer žiadne vyššie stavby, takže nepôsobí dojmom veľkomesta.

Najväčším lákadlom Phnom Pénhu je pravdepodobne kráľovský palác. Pre Čechov je o to zaujímavejší, že tunajší kráľ – Norodom Sihamoni – je jediným monarchom, ktorý hovorí plynule česky. V roku 1962 ho totiž jeho otec poslal do Prahy študovať tanec. Jeho otcom bol známy Norodom Sihanuk, ktorý mal mnoho manželiek a partneriek – Norodom Sihamoni má dvanásť nevlastných súrodencov, rovnakú matku aj otca má iba s jedným bratom.

kráľovský palác

Od roku 1967 študoval kráľ na Pražskom konzervatóriu a od roku 1971 sa venoval na tancu, hudbe a divadlu na AMU. Keď sa v roku 1975 vrátil do Kambodže, držali vládu tvrdo vo svojich rukách Červení Khméri a mladý princ ťažko pracoval na poliach. Do Čiech sa mu podarilo vrátiť vďaka tomu, že sa zaňho prihovoril jeho otec – vraj kvôli slávnostnej promócii – a odtiaľ odišiel do KLDR, kde bol jeho otec hosťom Kim Ir-sena.

kráľovský palác

V roku 1976 bol Sihamoni ľsťou nalákaný do Kambodže, a následne bol spolu so svojimi rodičmi v domácom väzení. Potom, čo bola Kambodža oslobodená Vietnamom, odletela kráľovská rodina do Číny. Princ žil neskôr v Paríži, kde založil tanečnú školu a pracoval ako veľvyslanec Kambodže pri UNESCO v Paríži. Za kráľa bol zvolený v roku 2004 – po abdikácii svojho otca, ale jeho role je skôr formálna.

Českú republiku navštívil pred desiatimi rokmi a ako jediný kráľ obdržal čestné občianstvo hlavného mesta Prahy. Dnes však žije práve v kráľovskom paláci.

kráľovský palác

Kráľovský palác bol postavený na počiatku 19. storočia a svojou honosnosťou pripomína tenkráľovský palác Phnom Penhv Bangkoku. Sprístupnené sú síce len niektoré časti, ale aj tak rozhodne stojí za návštevu. Všetci musia mať zahalené kolená a ramená, no odmenou za horúčavu im sú prekrásne pohľady.

Asi najznámejšou budovou paláca je Strieborná pagoda, ktorá svoje meno získala podľa striebornej podlahy. Tá je zakrytá kobercom, ale ten je možné na niekoľkých miestach odhrnúť a presvedčiť sa, že názov neklame. Ďalším lákadlom je nádherná socha smaragdového Budhu. Zaujímavá je aj korunovačná sieň, napriek tomu, že dovnútra sa ísť nesmie a fotiť je zakázané aj cez okná – z jej veží sa do všetkých štyroch svetových strán múdro dívajú biele tváre Budhu.

Kráľovský palác nás oslnil, ale vedeli sme, že o to horšie pohľady nás čakajú na ďalší deň – v pláne sme totiž mali Múzeum genocídy a Vražedné pole neďaleko mesta.

GPS: 11°33'46.1"N 104°55'57.5"E

 

Text a foto: Hana Bašová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kambodža, Phnompenh – Perla Ázie
Publikované: 15.3.2013
Kambodža, súčasť bývalej francúzskej koloniálnej ríše, je zemou, v ktorej sa nachádza množstvo zaujímavých pamiatok. Dnes sa pozrieme do jej hlavného mesta.

Kambodža, Phnom Pénh: smutná kapitola dejín
Publikované: 4.6.2016
Našou prvou navštívenou pamiatkou v hlavnom meste bol kráľovský palác. Privítal nás blýskavými strechami, striebornou podlahou a davmi veselých turistov z Kambodže aj zo zahraničia. Náš ďalší výlet už ale v znamení radosti nebol – čakalo na nás Múzeum genocídy a Vražedné polia neďaleko za mestom.

Kambodža, Phnom Pénh: Vražedné polia
Publikované: 11.6.2016
Vražedné polia, známejšie možno pod anglickým označením „Killing Fields“ (Choeung Ek), sú ďalším miestom, ktoré je už navždy spojené s obdobím krutovlády Červených Kmérov – na čele s generálom Pol Potom v rokoch 1975–1979.

Kambodža, Angkor Wat: džungľou na bicykli
Publikované: 18.6.2016
Pri návšteve Kambodže je takmer nemysliteľné vynechať zo zoznamu cieľov Angkor Wat, preslávený chrám, ktorý sa stal symbolom krajiny a je vyobrazený aj na štátnej vlajke.

Kambodža, Angkor Thom: nočnou džungľou na bicykli
Publikované: 25.6.2016
Do celého komplexu Angkor Watu si môžete kúpiť vstupenky s rôznou dobou platnosti – my sme sa s B. rozhodli pre trojdenné, pretože sme si chceli v pokoji užiť návštevu jednotlivých chrámov. Prvé dva dni sme strávili prehliadaním okolitý chrámov a samotný Angkor Wat sme si „šetrili“ na záverečný deň.

Kambodža, Angkor Thom: ranný Angkor Wat
Publikované: 2.7.2016
Keď nám okolo štvrtej hodiny ráno zazvonil budík, chvíľu trvalo, než sme si po predchádzajúcom náročnom dni uvedomili, kde to vlastne sme. Siem Reap, mestečko, ktoré sa vďaka chrámovému komplexu Angkor Wat a ďalším chrámom teší obrovskej návštevnosti, ešte spalo, keď sme nasadali na požičané bicykle a vyrážali už takmer popamäti za našim ďalším dobrodružstvom.

Kambodža, Sihanoukville: odpočinok
Publikované: 9.7.2016
Po Siem Reape sme sa niekoľko dní prevážali na bicykli a aj keď sme si to odmietali priznať, pomaly sme začínali v nohách cítiť najazdené kilometre. Taktiež sa nenápadne blížila doba nášho odjazdu z Kambodže, a tak sme sa rozhodli pár dní trochu odpočívať. Vydali sme sa do prímorského mestečka Sihanoukville.

Kambodža – výlet cez hranice
Publikované: 25.2.2017
Než vyrazíme do Kambodže, zostaneme ešte chvíľku v Thajsku. Autobusom ideme na ostrov slonov Koh Chang. Cesta vraj trvá 5 hodín, ale zablúdili sme. Šofér tade zrejme často nejazdí, a tak išiel k inému prístavu. Nakoniec sa ale všetko vyriešilo a trajektom sme s kamarátkou dorazili na Lonely Beach.

Kambodža: množstvo nových zážitkov
Publikované: 21.5.2016
V Číne sme sa s B. bez problémov dohovorili obaja, vo Vietname sa role sprievodcu ujal on, no keď sme sa rozhodli vypraviť ešte aj do Kambodže, zistili sme, že práve tá bude pre nás najexotickejšou navštívenou krajinou– skrátka preto, že ani jeden z nás nevie kambodžsky.


Súvisiace video

Vietnam: Mui Ne – piesočné duny
Nie je to tak úplne púšť, ale piesočné duny tu sú poriadne. Reč je o vietnamskom Mui Ne – úplnom ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

16.1.2019
Pozývame vás na 44. pochod vďaky SNP na trase Cigeľ – Handlová, ktorý sa uskutoční v sobotu 19. január 2019.
15.1.2019
Rovnako ako každý rok, aj tento rok v Brne patrí druhá polovica januára cestovným veľtrhom. Tie sa budú konať na brnenskom výstavisku od 17. do 20. januára. Prvý deň je určený pre profesionálov v cestovnom ruchu, ostatné dni patria širokej verejnosti.
14.1.2019
Botanická záhrada UPJŠ v Košiciach vás pozýva na jedinečnú výstavu Kamenný herbár, ktorá potrvá do 3. februára 2019.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 16. 1. 2019
sviatok:Kristína
dnes:
streda 16.1.
6 °C
zajtra:
štvrtok 17.1.
6 °C