www.infoglobe.sk » Kambodža, Angkor Wat: džungľou na bicykli

Kambodža, Angkor Wat: džungľou na bicykli

Publikované: 18.6.2016
Pri návšteve Kambodže je takmer nemysliteľné vynechať zo zoznamu cieľov Angkor Wat, preslávený chrám, ktorý sa stal symbolom krajiny a je vyobrazený aj na štátnej vlajke.

Angkor Wat je jedným z mnohých chrámov postavených v bývalom hlavnom meste Angkor Thom. Svoje dnešné meno získal v 16. storočí a v preklade znamená „mestský chrám“. Leží necelých šesť kilometrov od města Siem Reap – a práve odtiaľ sme sa do slávneho chrámu chceli vypraviť. Tú najväčšiu atrakciu sme si však nechali až na koniec a najprv sme vyrazili na druhú stranu – do menšieho chrámu Phnom Krom. V meste sa dajú za pár korún na deň zohnať špeciálne bicykle, takže nie ste obmedzení hromadnou dopravou a zháňaním tuk-tukov. Navyše požičaním takzvaných bielych bicyklov prispievate na dobročinné účely.

Phnom Krom

Phnom Krom leží asi dvanásť kilometrov južne od mesta Siem Reap na jednom z kopcov nad jazerom Tonlé Sap. Hinduistický chrám bol postavený na konci 9. storočia a je zasvätený Šivovi, Višnuovi a Brahmovi. Dnes už z neho veľa nezostalo, ale preslávený je vďaka svojej výhodnej polohe a mnoho turistov sem jazdí pozorovať západ slnka nad jazerom.

Phnom Krom

Západ slnka sme chceli vidieť aj my. Ale už cestou sme narazili na viacero zaujímavých vecí. Na bicykloch sme prechádzali pozdĺž rieky a pozorovali zvieratá a deti hrajúce sa v domčekoch na koloch. Domčeky stáli buď priamo vo vode, alebo medzi ich kolmi spali domáce zvieratá. Stretli sme aj jeden menší budhistický chrám, ktorý na prvý pohľad pôsobil opustene, ale rýchlo sme zistili, že nás sleduje mnoho zvedavých očí. Z tichého miesta išiel takmer strach – keď sme si prehliadli samotný chrám, vyhli sa mníchovi s motorovou pílou, obrovskému prasaťu a rozčúlenému psovi, došli sme okolo stúp – pomníkov zomretých mníchov – až na skryté miesto, kde zrejme prebiehajú smútočné obrady.

dedinka na rieke   mních s motorovou pílou

Času ale nebolo nazvyš, a tak sme rýchlo nasadli na bicyle a pokračovali do chrámu Phnom Krom. Keď sme stúpali po schodoch, začínalo sa už zmrákať. Keď sme už boli takmer v cieli, zastavil nás strážnik – zabudli sme si zistiť, že aj do tohoto chrámu je potrebná vstupenka do Angkoru, ktorá platí na všetky tunajšie chrámy. Nakoniec sa ale zazubil a za pár dolárov nás pustil hore.

Keď sme sa vyšplhali na samotný vrchol kopca, slniečko sa práve skláňalo nad obzorom a vyzeralo, že sa chce v jazere vykúpať. Jeho zlaté lúče sa rozliali po hladine a my sme mali navyše aj šťastie, že nikde nebolo ani živej duše.

jazero Tonlé Sap

Mlčky sme obdivovali ruiny chrámu, zlatú hladinu jazera s nádychom do červena a už sme sa nemohli dočkať, až si prehliadneme aj ďalšie chrámy, vrátane najslávnejšieho Angkor Watu. Nočná cesta na bicykli (kde by sa tam nabrali pouličné lampy) bola posledným veselým dobrodružstvom náročného dňa.

GPS: (Phnom Krom) 13°17'10.9"N 103°48'50.8"E

 

Text a foto: Hana Bašová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kambodža, Phnompenh – Perla Ázie
Publikované: 15.3.2013
Kambodža, súčasť bývalej francúzskej koloniálnej ríše, je zemou, v ktorej sa nachádza množstvo zaujímavých pamiatok. Dnes sa pozrieme do jej hlavného mesta.

Kambodža, Angkor Thom: nočnou džungľou na bicykli
Publikované: 25.6.2016
Do celého komplexu Angkor Watu si môžete kúpiť vstupenky s rôznou dobou platnosti – my sme sa s B. rozhodli pre trojdenné, pretože sme si chceli v pokoji užiť návštevu jednotlivých chrámov. Prvé dva dni sme strávili prehliadaním okolitý chrámov a samotný Angkor Wat sme si „šetrili“ na záverečný deň.

Kambodža, Angkor Thom: ranný Angkor Wat
Publikované: 2.7.2016
Keď nám okolo štvrtej hodiny ráno zazvonil budík, chvíľu trvalo, než sme si po predchádzajúcom náročnom dni uvedomili, kde to vlastne sme. Siem Reap, mestečko, ktoré sa vďaka chrámovému komplexu Angkor Wat a ďalším chrámom teší obrovskej návštevnosti, ešte spalo, keď sme nasadali na požičané bicykle a vyrážali už takmer popamäti za našim ďalším dobrodružstvom.

Kambodža, Sihanoukville: odpočinok
Publikované: 9.7.2016
Po Siem Reape sme sa niekoľko dní prevážali na bicykli a aj keď sme si to odmietali priznať, pomaly sme začínali v nohách cítiť najazdené kilometre. Taktiež sa nenápadne blížila doba nášho odjazdu z Kambodže, a tak sme sa rozhodli pár dní trochu odpočívať. Vydali sme sa do prímorského mestečka Sihanoukville.

Kambodža, Phnom Pénh: Vražedné polia
Publikované: 11.6.2016
Vražedné polia, známejšie možno pod anglickým označením „Killing Fields“ (Choeung Ek), sú ďalším miestom, ktoré je už navždy spojené s obdobím krutovlády Červených Kmérov – na čele s generálom Pol Potom v rokoch 1975–1979.

Kambodža, Phnom Pénh: smutná kapitola dejín
Publikované: 4.6.2016
Našou prvou navštívenou pamiatkou v hlavnom meste bol kráľovský palác. Privítal nás blýskavými strechami, striebornou podlahou a davmi veselých turistov z Kambodže aj zo zahraničia. Náš ďalší výlet už ale v znamení radosti nebol – čakalo na nás Múzeum genocídy a Vražedné polia neďaleko za mestom.

Kambodža, Phnom Pénh: porozprávame sa s kráľom po česky?
Publikované: 28.5.2016
Hlavné mesto Kambodže leží na sútoku troch riek – Tonlé Sap, Bassac a Mekong. Má iba niečo vyše milióna obyvateľov a nenachádzajú sa tam takmer žiadne vyššie stavby, takže nepôsobí dojmom veľkomesta.

Kambodža: množstvo nových zážitkov
Publikované: 21.5.2016
V Číne sme sa s B. bez problémov dohovorili obaja, vo Vietname sa role sprievodcu ujal on, no keď sme sa rozhodli vypraviť ešte aj do Kambodže, zistili sme, že práve tá bude pre nás najexotickejšou navštívenou krajinou– skrátka preto, že ani jeden z nás nevie kambodžsky.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

16.1.2019
Pozývame vás na 44. pochod vďaky SNP na trase Cigeľ – Handlová, ktorý sa uskutoční v sobotu 19. január 2019.
15.1.2019
Rovnako ako každý rok, aj tento rok v Brne patrí druhá polovica januára cestovným veľtrhom. Tie sa budú konať na brnenskom výstavisku od 17. do 20. januára. Prvý deň je určený pre profesionálov v cestovnom ruchu, ostatné dni patria širokej verejnosti.
14.1.2019
Botanická záhrada UPJŠ v Košiciach vás pozýva na jedinečnú výstavu Kamenný herbár, ktorá potrvá do 3. februára 2019.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 16. 1. 2019
sviatok:Kristína
dnes:
streda 16.1.
6 °C
zajtra:
štvrtok 17.1.
6 °C