www.infoglobe.sk » Kambodža, Angkor Thom: ranný Angkor Wat

Kambodža, Angkor Thom: ranný Angkor Wat

Publikované: 2.7.2016
Keď nám okolo štvrtej hodiny ráno zazvonil budík, chvíľu trvalo, než sme si po predchádzajúcom náročnom dni uvedomili, kde to vlastne sme. Siem Reap, mestečko, ktoré sa vďaka chrámovému komplexu Angkor Wat a ďalším chrámom teší obrovskej návštevnosti, ešte spalo, keď sme nasadali na požičané bicykle a vyrážali už takmer popamäti za našim ďalším dobrodružstvom.

Cesta džungľou bola ešte zahalená do tmy a nikde sme nestretli ani živú dušu. Ako záhadou sa však už pred Angkor Watom, najslávnejším z tunajších chrámov, kopili návštevníci čakajúci – rovnako ako my – na východ slnka.

Angkor Wat je najväčší a najlepšie zachovaný chrám v oblasti. Jeho celková výmera dosahuje asi jeden kilometer štvorcový. Pôvodne sa jednalo o hinduistický chrám, ktorý sa až neskôr zmenil na budhistický. Na rozdiel od ostatných chrámov je obrátený na západ a obohnaný vonkajším múrom, pozdĺž ktorého vedie takmer dve sto metrov široká vodná priekopa.

Angkor Wat

Po masívnom moste z pieskovcových blokov sme prešli hlavnou bránou a usadili sa, aby sme mali dobrý výhľad, keď sa nad chrámom začne objavovať slniečko.

Onedlho začalo nebo blednúť a nad hlavnou vežou, ktorá čnie do výšky asi sedemdesiatich metrov, pomaly vykuklo slnko. Hlavná veža pripomínajúca lotosový kvet je z každej strany obklopená menšími vežami, a tým vytvára úchvatnú panorámu. V tej chvíľu nám nevadili ani ostatní turisti, pretože takmer všetci len mlčky či s fotoaparátmi v rukách sledovali ten posvätný výjav.

Angkor Wat

Od hlavnej brány sme potom pokračovali po skoro pol kilometra dlhom chodníku ku vchodu do chrámu. Ten tvoria tri vysoké stupne, ktoré sú zdobené prekrásnymi basreliéfmi zachytávajúcimi víťazné bitky kráľovských vojsk, nebo a peklo a príbehy o božstvách. Zaujímavosťou je, že niektoré z nich sú nedokončené, niektorým postavám tak chýbajú napríklad oči.

       Angkor Wat    Angkor Wat    Angkor Wat

Celý komplex je skutočne obrovský, no skoro ráno sa o čosi zužuje počet miest, ktoré môžete navštíviť – miestni strážcovia si tu privyrábajú tým, že vás tam či hentam pustia za úplatok ešte pred otváracou dobou.

Angkor Wat   Angkor Wat

Aj tak bola návšteva Angkor Watu, starobylého chrámu, nezabudnuteľným zážitkom. Napriek teplu, neuveriteľnému vstupnému a takmer všadeprítomným davom turistov sme si pobyt v Siem Reape dosýta užili – a predsa sme si prehliadli len nepatrnú časť toho, čo jeho okolie ponúka.

GPS: 13°24'42.7"N 103°52'01.3"E

 

Text a foto: Hana Bašová

Preklad: O. Maňáková/p>Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kambodža, Angkor Wat: džungľou na bicykli
Publikované: 18.6.2016
Pri návšteve Kambodže je takmer nemysliteľné vynechať zo zoznamu cieľov Angkor Wat, preslávený chrám, ktorý sa stal symbolom krajiny a je vyobrazený aj na štátnej vlajke.

Kambodža, Sihanoukville: odpočinok
Publikované: 9.7.2016
Po Siem Reape sme sa niekoľko dní prevážali na bicykli a aj keď sme si to odmietali priznať, pomaly sme začínali v nohách cítiť najazdené kilometre. Taktiež sa nenápadne blížila doba nášho odjazdu z Kambodže, a tak sme sa rozhodli pár dní trochu odpočívať. Vydali sme sa do prímorského mestečka Sihanoukville.

Kambodža, Angkor Thom: nočnou džungľou na bicykli
Publikované: 25.6.2016
Do celého komplexu Angkor Watu si môžete kúpiť vstupenky s rôznou dobou platnosti – my sme sa s B. rozhodli pre trojdenné, pretože sme si chceli v pokoji užiť návštevu jednotlivých chrámov. Prvé dva dni sme strávili prehliadaním okolitý chrámov a samotný Angkor Wat sme si „šetrili“ na záverečný deň.

Kambodža, Phnompenh – Perla Ázie
Publikované: 15.3.2013
Kambodža, súčasť bývalej francúzskej koloniálnej ríše, je zemou, v ktorej sa nachádza množstvo zaujímavých pamiatok. Dnes sa pozrieme do jej hlavného mesta.

Kambodža, Phnom Pénh: smutná kapitola dejín
Publikované: 4.6.2016
Našou prvou navštívenou pamiatkou v hlavnom meste bol kráľovský palác. Privítal nás blýskavými strechami, striebornou podlahou a davmi veselých turistov z Kambodže aj zo zahraničia. Náš ďalší výlet už ale v znamení radosti nebol – čakalo na nás Múzeum genocídy a Vražedné polia neďaleko za mestom.

Kambodža, Phnom Pénh: Vražedné polia
Publikované: 11.6.2016
Vražedné polia, známejšie možno pod anglickým označením „Killing Fields“ (Choeung Ek), sú ďalším miestom, ktoré je už navždy spojené s obdobím krutovlády Červených Kmérov – na čele s generálom Pol Potom v rokoch 1975–1979.

Kambodža, Phnom Pénh: porozprávame sa s kráľom po česky?
Publikované: 28.5.2016
Hlavné mesto Kambodže leží na sútoku troch riek – Tonlé Sap, Bassac a Mekong. Má iba niečo vyše milióna obyvateľov a nenachádzajú sa tam takmer žiadne vyššie stavby, takže nepôsobí dojmom veľkomesta.

Kambodža: množstvo nových zážitkov
Publikované: 21.5.2016
V Číne sme sa s B. bez problémov dohovorili obaja, vo Vietname sa role sprievodcu ujal on, no keď sme sa rozhodli vypraviť ešte aj do Kambodže, zistili sme, že práve tá bude pre nás najexotickejšou navštívenou krajinou– skrátka preto, že ani jeden z nás nevie kambodžsky.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

16.1.2019
Pozývame vás na 44. pochod vďaky SNP na trase Cigeľ – Handlová, ktorý sa uskutoční v sobotu 19. január 2019.
15.1.2019
Rovnako ako každý rok, aj tento rok v Brne patrí druhá polovica januára cestovným veľtrhom. Tie sa budú konať na brnenskom výstavisku od 17. do 20. januára. Prvý deň je určený pre profesionálov v cestovnom ruchu, ostatné dni patria širokej verejnosti.
14.1.2019
Botanická záhrada UPJŠ v Košiciach vás pozýva na jedinečnú výstavu Kamenný herbár, ktorá potrvá do 3. februára 2019.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 16. 1. 2019
sviatok:Kristína
dnes:
streda 16.1.
6 °C
zajtra:
štvrtok 17.1.
6 °C