www.infoglobe.sk » Kambodža, Angkor Thom: nočnou džungľou na bicykli

Kambodža, Angkor Thom: nočnou džungľou na bicykli

Publikované: 25.6.2016
Do celého komplexu Angkor Watu si môžete kúpiť vstupenky s rôznou dobou platnosti – my sme sa s B. rozhodli pre trojdenné, pretože sme si chceli v pokoji užiť návštevu jednotlivých chrámov. Prvé dva dni sme strávili prehliadaním okolitý chrámov a samotný Angkor Wat sme si „šetrili“ na záverečný deň.

BayonZa zmienku rozhodne stojí chrám Bayon – starý kamenný chrám postavený na prelome 12. a 13. storočia ako ústredný chrám hlavného mesta Angkor Thomu. Preto stojí uprostred pôvodného mestského komplexu. Už na prvý pohľad vás zaujme veľkým počtom veží – okolo päťdesiat, pričom každú jednu ze všetkých štyroch strán zdobenia obrie tváre. Pri prehliadke chrámu tak na vás hľadí viac než 500 očí. Existuje niekoľko vysvetlení, komu tie tváre patria – podľa niektorých bádateľov majú predstavovať Avalókitéšvaru, podľa iných je to tvár panovníka Džajavarmana VII., ktorý nechal palác vystavať.

Ta ProhmZaujímavé sú aj nespočetné basreliéfy v dolných ochodziach, ktoré zobrazujú scény z dobového života Khmerov – výjav z bitky, v ktorej bojovali proti Čamom i obrazy z každodenného života – kohútie
zápasy a podobne.

Hojne navštevovaný je aj chrám Ta Prohm. Ten bol ako jeden z mála tunajších chrámov ponechaný v zhruba takom stave, v akom bol objavený, takže jeho murivo je prepletené koreňmi bujne rastúcej vegetácie. Bol inšpiráciou filmu Tomb Raider, a preto niet divu, že sa často kvôli davom návštevníkov nemáte ani kam postaviť. Keď sem ale zavítate vo večerných hodinách, odmenou vám bude neuveriteľne pokojná atmosféra, nezrovnateľná s ruchom stoviek turistov.

všadeprítomné opičky

Celú oblasť sme križovali na bicykloch, až sme došli k Neak Pean, umelo vytvorenému ostrovčeku s budhistickou pagodou. Umelo vytvorená vodná plocha má podľa niektorých historikov reprezentovať bájne jazero v Himalájach, ktorého voda má liečivé účinky. Podľa panovníka mala byť liečivá aj tunajšia voda a toto miesto bolo jednou z mnohých „nemocníc“, ktoré nechal vybudovať.

Neak Pean   krajina okolo Neak Pean

Vďaka bicyklom sme boli oveľa pohyblivejší než pešky, mohli sme teda vyraziť aj na vzdialenejšie miesta. Keď sme sa dostali z dosahu väčšiny turistov, odrazu sme sa ocitli na vidieku medzi ryžovými políčkami s byvolími teliatkami. Na jednom rázcestí sme sa zasýtili polievkou, ktorej jednotlivé prísady boli až na kvety banánovníku a slíže neidentifikovateľné, ale chuťovo bola výborná.

na bicykloch sme boli omnoho  rýchlejší   ďalej od turistov...

Čakal nás posledný deň a skoré ranné vstávanie, v nohách sme mali už niekoľko desiatok kilometrov, a tak sme sa vrátili na niekoľko hodín na izbu, aby sme tretí deň poriadne užili.

GPS: (Neak Pean) 13°27'46.4"N 103°53'41.1"E

 

Text a foto: Hana Bašová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kambodža, Angkor Wat: džungľou na bicykli
Publikované: 18.6.2016
Pri návšteve Kambodže je takmer nemysliteľné vynechať zo zoznamu cieľov Angkor Wat, preslávený chrám, ktorý sa stal symbolom krajiny a je vyobrazený aj na štátnej vlajke.

Kambodža, Angkor Thom: ranný Angkor Wat
Publikované: 2.7.2016
Keď nám okolo štvrtej hodiny ráno zazvonil budík, chvíľu trvalo, než sme si po predchádzajúcom náročnom dni uvedomili, kde to vlastne sme. Siem Reap, mestečko, ktoré sa vďaka chrámovému komplexu Angkor Wat a ďalším chrámom teší obrovskej návštevnosti, ešte spalo, keď sme nasadali na požičané bicykle a vyrážali už takmer popamäti za našim ďalším dobrodružstvom.

Kambodža, Sihanoukville: odpočinok
Publikované: 9.7.2016
Po Siem Reape sme sa niekoľko dní prevážali na bicykli a aj keď sme si to odmietali priznať, pomaly sme začínali v nohách cítiť najazdené kilometre. Taktiež sa nenápadne blížila doba nášho odjazdu z Kambodže, a tak sme sa rozhodli pár dní trochu odpočívať. Vydali sme sa do prímorského mestečka Sihanoukville.

Kambodža – výlet cez hranice
Publikované: 25.2.2017
Než vyrazíme do Kambodže, zostaneme ešte chvíľku v Thajsku. Autobusom ideme na ostrov slonov Koh Chang. Cesta vraj trvá 5 hodín, ale zablúdili sme. Šofér tade zrejme často nejazdí, a tak išiel k inému prístavu. Nakoniec sa ale všetko vyriešilo a trajektom sme s kamarátkou dorazili na Lonely Beach.

Kambodža, Phnompenh – Perla Ázie
Publikované: 15.3.2013
Kambodža, súčasť bývalej francúzskej koloniálnej ríše, je zemou, v ktorej sa nachádza množstvo zaujímavých pamiatok. Dnes sa pozrieme do jej hlavného mesta.

Kambodža, Phnom Pénh: smutná kapitola dejín
Publikované: 4.6.2016
Našou prvou navštívenou pamiatkou v hlavnom meste bol kráľovský palác. Privítal nás blýskavými strechami, striebornou podlahou a davmi veselých turistov z Kambodže aj zo zahraničia. Náš ďalší výlet už ale v znamení radosti nebol – čakalo na nás Múzeum genocídy a Vražedné polia neďaleko za mestom.

Kambodža, Phnom Pénh: Vražedné polia
Publikované: 11.6.2016
Vražedné polia, známejšie možno pod anglickým označením „Killing Fields“ (Choeung Ek), sú ďalším miestom, ktoré je už navždy spojené s obdobím krutovlády Červených Kmérov – na čele s generálom Pol Potom v rokoch 1975–1979.

Kambodža, Phnom Pénh: porozprávame sa s kráľom po česky?
Publikované: 28.5.2016
Hlavné mesto Kambodže leží na sútoku troch riek – Tonlé Sap, Bassac a Mekong. Má iba niečo vyše milióna obyvateľov a nenachádzajú sa tam takmer žiadne vyššie stavby, takže nepôsobí dojmom veľkomesta.

Kambodža: množstvo nových zážitkov
Publikované: 21.5.2016
V Číne sme sa s B. bez problémov dohovorili obaja, vo Vietname sa role sprievodcu ujal on, no keď sme sa rozhodli vypraviť ešte aj do Kambodže, zistili sme, že práve tá bude pre nás najexotickejšou navštívenou krajinou– skrátka preto, že ani jeden z nás nevie kambodžsky.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Farby jesene

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Kniha Rozprávanie ruského pútnika + sada vitamínov
2. cena:
Elegantná dámska kabelka a prívesok
3. cena:
Termopohár, magnetka a muzikálové CD
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby na dve noci v 4* hoteli Piroška (Maďarsko)
2. cena redakcie:
Poukážka na 5 vstupov do LADY FITNESS s profesionálnym trénerom a k tomu špeciálne nápoje zdarma
3. cena redakcie:
Luxusný príbor značky Berndorf

Aktuality:

16.10.2018
V poradí už 23. ročník pretekov psích záprahov sa koná počas víkendu 20. a 21. októbra. Štartuje sa v sobotu o 12-tej a v nedeľu o 10-tej hodine od autokempu Brodský pri Červenom Kostelci.
15.10.2018
Prvý ročník festivalu magických tekvíc sa uskutoční v sobotu 20. októbra 2018 na Hurbanovom námestí v Bojniciach.
14.10.2018
Nenechajte si ujsť Tradičný levický jarmok, ktorý sa uskutoční od 18. do 21. októbra 2018 na Námestí hrdinov a prinesie bohatý kultúrny program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MJANMARSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 16. 10. 2018
sviatok:Vladimíra
dnes:
utorok 16.10.
21 °C
zajtra:
streda 17.10.
22 °C