www.infoglobe.sk » JAR, Pretória – purpurové mesto III

JAR, Pretória – purpurové mesto III

Publikované: 1.2.2019
Dnes sa do Pretórie pozrieme už po tretí raz, ale tiež naposledy. Juhoafrickú republiku ako takú však ešte neopustíme.

Lukasrand Telkom

Pretória sa pýši najdlhšou ulicou v Juhoafrickej republike, ktorá je zároveň aj jednou z najdlhších na svete. Ulica Stanza Bopape meria z jedného konca na druhý neuveriteľných 26 kilometrov!

Ďalším zaujímavým faktom je vášeň obyvateľov mesta pre futbal. Keď sa pred rokmi oznámilo, že majstrovstvá sveta vo futbale FIFA sa budú konať práve v JAR, bola na počesť tohto úspechu vyrobená najväčšia lopta na svete. Táto osem poschodí vysoká lopta s priemerov 25 metrov bola umiestnená na 198 metrov vysokú telekomunikačnú vežu Lukasrand Telkom. Zložili ju až po skončení majstrovstiev.

Pretória sa pýši aj univerzitou, ktorá sem láka tých najtalentovanejších študentov z celej krajiny. Navštevuje ju 50 tisíc študentov (podobne ako Karlovu univerzitu). A ešte posledný zaujímavý fakt – počas britsko-búrskych vojen na konci 19. storočia bol v Pretórii väznený vtedajší budúci britský premiér Winston Churchill. Z väzenia sa mu však podarilo utiecť a následne sa vytratiť do Mozambiku.

Pretória

Vráťme sa ale späť do ulíc. Medzi zaujímavé miesta tohto mesta rozhodne patrí Melrose House. Túto vilu, ktorá bola prehlásená za národnú historickú pamiatku, dal v druhej polovici 19. storočia postaviť bohatý podnikateľ G. J. Heys. Dom sa nesie vo viktoriánskom štýle. Práve tu bola podpísaná mierová zmluva, ktorá v roku 1902 ukončila dlhotrvajúce britsko-búrske vojny.

Melrose House

Dnes nájdete v tomto honosnom sídle múzeum. V interiéri domu si isto všimnete krásne vitrážové okná alebo maľby vtedajších anglických umelcov. Pozornosti by nemali uniknúť ani farebné koberce alebo bohato zdobené stropy či krby. Súčasťou prehliadky je aj návšteva miestnosti, kde bola podpísaná zmienená Vereenigingská mierová zmluva. V dome sa okrem iného konajú aj rôzne umelecké výstavy alebo hudobné koncerty.

miestnosť, kde bola podpísaná mierová zmluva

Z pamiatok by sme nemali zabudnúť na Union Buildings. Tieto budovy postavené na začiatku desiatych rokov 20. storočia sa rozkladajú v najvyššej časti mesta – na kopci Meintjieskop. Za ich podobou stojí sir Herbert Baker, ktorý v nich skombinoval prvky talianskej a anglickej renesancie s prvkami juhoafrického štýlu zvaného Cape Dutch.

Union Buildings

V súčasnosti má v Union Buildings sídlo vláda, prezident a štátny archív. Okrem toho tu uvidíte aj Delville Wood Memorial, pamätník, ktorý je venovaný juhoafrickým vojakom, ktorí padli počas prvej svetovej vojny.

GPS: 25°44'24.0"S 28°12'41.3"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org, Wikimedia Commons: Ossewa, Stephandome, AmandaCalitz, Davinci77, XcepticZP

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

JAR – naprieč provinciou Severné Kapsko I
Publikované: 19.4.2019
V dnešnom výlete po Južnej Afrike zamierime do provincie Severné Kapsko (Northern Cape), ktorá je známa pre svoje praveké nástenné maľby, safari na offroadových vozidlách, diamanty a predovšetkým prírodný park Kgalagadi Transfrontier Park.

JAR, Stellenbosch a návšteva kolónie tučniakov
Publikované: 12.4.2019
Dnes sme pre vás opäť vybrali niekoľko zaujímavých miest v Juhoafrickej republike, ktoré podľa nás stoja za návštevu.

JAR, Bloemfontein – do srdca Slobodného štátu
Publikované: 5.4.2019
Mesto ruží. Tak nazývajú Bloemfontein, juhoafrické mesto, v ktorom sa nachádza sídlo justície. Taktiež je hlavným mestom Slobodného štátu, pôvodnej provincie Oranžsko. Slobodný štát pokrýva plochu 129 tisíc kilometrov štvorcových.

JAR: ďalšie miesta hodné návštevy
Publikované: 29.3.2019
Drakensberg alebo Dračie hory, ktoré sa tiahnu na hraniciach s Lesothom, sú jedným z najpopulárnejších miest pre dovolenku v Južnej Afrike a tiež jedny z najvyšších hôr v krajine. Najvyšším miestnym vrcholom je Mafadi (3 450 m). Oblasť Dračích hôr je súčasťou národného parku uKhahlamba-Drakensberg. Množstvo turistických trás, ktorými sú tieto hory pretkané, z nich robí raj pre pešiu turistiku.

JAR, Johannesburg II – čo vidieť v okolí
Publikované: 22.3.2019
Keď sa rozhodnete cestovať do Johannesburgu, počítajte s tým, že sa jedná o mesto s veľmi vysokou kriminalitou, takže je nutné mať sa na pozore a zbytočne neriskovať. Svoje smartphony preto odložte radšej do vrecka a vnímajte svoje okolie.

JAR, Johannesburg I – za umením a históriou
Publikované: 15.3.2019
Juhoafrickú republiku neopustíme ani dnes. Tentokrát sa však už nebudeme venovať Garden Route, ale zamierime do Johannesburgu, ktorý miestni láskyplne nazývajú Jo'burg, Jozi alebo E'Goli čiže mesto zo zlata.

JAR, Garden Route IV – jaskyne a pštrosie farmy
Publikované: 8.3.2019
Dnes sa vrátime do Južnej Afriky, a to konkrétne na nádhernú trasu s poetickým názvom Garden Route.

JAR, Garden Route III – Knysna
Publikované: 22.2.2019
Ďalší diel našej série článkov snažiacich sa vám priblížiť Juhoafrickú republiku nás opäť zavedie na krásnu pobrežnú trasu Garden Route. A začali by sme rovno lokalitami Knysna Heads a Knysna Forest. Nachádzajú sa neďaleko mesta Knysna, jedného z najpopulárnejších miest na trase.

JAR, Garden Route II – národný park Tsitsikamma a pozorovanie zvierat
Publikované: 15.2.2019
Minule sme spolu začali objavovať nádhernú trasu na juhu Juhoafrickej republiky, dnes sa posunieme o niečo ďalej a navštívime národný park Tsitsikamma, čo je skvelá destinácia nielen pre tých, ktorí majú radi pešie túry, ale tiež vodné športy ako šnorchlovania alebo hlbinné potápanie.

JAR, Garden Route I – Mossel Bay
Publikované: 8.2.2019
Garden Route alebo Záhradná cesta. Tento poetický názov patrí pravdepodobne najkrajšej trase v slnkom zaliatej Juhoafrickej republike. Tiahne sa v dĺžke viac než 200 kilometrov a spája mesto Mossel Bay v Západnom Kapsku a ústie rieky Storms vo Východnom Kapsku.

JAR, Pretória – purpurové mesto I
Publikované: 18.1.2019
Náš dnešný výlet budeme venovať juhoafrickému mestu Pretória. Svoje meno nesie po A. Pretoriovi, vodcovi Búrov, ktorý sa výrazne zasadil o založenie Juhoafrickej republiky.

JAR, Pretória – purpurové mesto II
Publikované: 25.1.2019
Minulý týždeň sme nahliadli do jedného z najzaujímavejších miest v Juhoafrickej republike a dnes budeme pokračovať. Do tejto krajiny totiž nemôžete len letmo nakuknúť.

JAR: bohatý kút Afriky V.
Publikované: 1.6.2011
V poslednom dieli si prečítajte o zaujímavom hlavnom meste juhoafrickej provincie Slobodný štát a jeho priľahlých národných parkoch.

JAR: bohatý kút Afriky IV.
Publikované: 25.5.2011
Z Kapského Mesta zamierime do hlavného mesta Juhoafrickej republiky - Johannesburgu.

JAR: bohatý kút Afriky I.
Publikované: 4.5.2011
Nový diel o Juhoafrickej republike bude zasvätený Pretórii.

JAR: bohatý kút Afriky II.
Publikované: 11.5.2011
Dnes dokončíme rozprávanie o Pretórii a presunieme sa do Kapského Mesta.

JAR: bohatý kút Afriky III.
Publikované: 18.5.2011
Čaká na vás pokračovanie o najstaršom meste Južnej Afriky - Kapskom Meste.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Balíček prekvapení z Divadla Nová scéna
2. cena:
Knižná publikácia Madagaskar - moja láska
3. cena:
Dve vstupenky na komédiu s pesničkami - KLIMAKTÉRIUM... a čo?
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci vo Villa Credo , Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Balíček kozmetiky od spoločnosti ALDA SLOVAKIA
3. cena redakcie:
Bluetooth reproduktor JBL GO 2

Aktuality:

19.4.2019
Pozývame vás na výstavu bonsajov v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach, ktorá sa uskutoční od 26. apríla do 1. mája 2019.
18.4.2019
Ornamentálne zdobená drevená chata Libušín na Pustevnách, ktorú v marci 2014 z veľkej časti zlikvidoval požiar, už získala svoju novú podobu. Do konca tohto roku má byť jej obnova úplne dokončená.
17.4.2019
Zveropark v Revištskom Podzámčí (okres Žarnovica) ožije veľkonočnými zvykmi a radostne privíta jar. Tešiť sa môžete na nové prírastky, súťaže i bohatý zábavný program.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAROKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 4. 2019
sviatok:Jela