www.infoglobe.sk » JAR, Pretória – purpurové mesto III

JAR, Pretória – purpurové mesto III

Publikované: 1.2.2019
Dnes sa do Pretórie pozrieme už po tretí raz, ale tiež naposledy. Juhoafrickú republiku ako takú však ešte neopustíme.

Lukasrand Telkom

Pretória sa pýši najdlhšou ulicou v Juhoafrickej republike, ktorá je zároveň aj jednou z najdlhších na svete. Ulica Stanza Bopape meria z jedného konca na druhý neuveriteľných 26 kilometrov!

Ďalším zaujímavým faktom je vášeň obyvateľov mesta pre futbal. Keď sa pred rokmi oznámilo, že majstrovstvá sveta vo futbale FIFA sa budú konať práve v JAR, bola na počesť tohto úspechu vyrobená najväčšia lopta na svete. Táto osem poschodí vysoká lopta s priemerov 25 metrov bola umiestnená na 198 metrov vysokú telekomunikačnú vežu Lukasrand Telkom. Zložili ju až po skončení majstrovstiev.

Pretória sa pýši aj univerzitou, ktorá sem láka tých najtalentovanejších študentov z celej krajiny. Navštevuje ju 50 tisíc študentov (podobne ako Karlovu univerzitu). A ešte posledný zaujímavý fakt – počas britsko-búrskych vojen na konci 19. storočia bol v Pretórii väznený vtedajší budúci britský premiér Winston Churchill. Z väzenia sa mu však podarilo utiecť a následne sa vytratiť do Mozambiku.

Pretória

Vráťme sa ale späť do ulíc. Medzi zaujímavé miesta tohto mesta rozhodne patrí Melrose House. Túto vilu, ktorá bola prehlásená za národnú historickú pamiatku, dal v druhej polovici 19. storočia postaviť bohatý podnikateľ G. J. Heys. Dom sa nesie vo viktoriánskom štýle. Práve tu bola podpísaná mierová zmluva, ktorá v roku 1902 ukončila dlhotrvajúce britsko-búrske vojny.

Melrose House

Dnes nájdete v tomto honosnom sídle múzeum. V interiéri domu si isto všimnete krásne vitrážové okná alebo maľby vtedajších anglických umelcov. Pozornosti by nemali uniknúť ani farebné koberce alebo bohato zdobené stropy či krby. Súčasťou prehliadky je aj návšteva miestnosti, kde bola podpísaná zmienená Vereenigingská mierová zmluva. V dome sa okrem iného konajú aj rôzne umelecké výstavy alebo hudobné koncerty.

miestnosť, kde bola podpísaná mierová zmluva

Z pamiatok by sme nemali zabudnúť na Union Buildings. Tieto budovy postavené na začiatku desiatych rokov 20. storočia sa rozkladajú v najvyššej časti mesta – na kopci Meintjieskop. Za ich podobou stojí sir Herbert Baker, ktorý v nich skombinoval prvky talianskej a anglickej renesancie s prvkami juhoafrického štýlu zvaného Cape Dutch.

Union Buildings

V súčasnosti má v Union Buildings sídlo vláda, prezident a štátny archív. Okrem toho tu uvidíte aj Delville Wood Memorial, pamätník, ktorý je venovaný juhoafrickým vojakom, ktorí padli počas prvej svetovej vojny.

GPS: 25°44'24.0"S 28°12'41.3"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org, Wikimedia Commons: Ossewa, Stephandome, AmandaCalitz, Davinci77, XcepticZP

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

JAR, Garden Route II – národný park Tsitsikamma a pozorovanie zvierat
Publikované: 15.2.2019
Minule sme spolu začali objavovať nádhernú trasu na juhu Juhoafrickej republiky, dnes sa posunieme o niečo ďalej a navštívime národný park Tsitsikamma, čo je skvelá destinácia nielen pre tých, ktorí majú radi pešie túry, ale tiež vodné športy ako šnorchlovania alebo hlbinné potápanie.

JAR, Garden Route I – Mossel Bay
Publikované: 8.2.2019
Garden Route alebo Záhradná cesta. Tento poetický názov patrí pravdepodobne najkrajšej trase v slnkom zaliatej Juhoafrickej republike. Tiahne sa v dĺžke viac než 200 kilometrov a spája mesto Mossel Bay v Západnom Kapsku a ústie rieky Storms vo Východnom Kapsku.

JAR, Pretória – purpurové mesto I
Publikované: 18.1.2019
Náš dnešný výlet budeme venovať juhoafrickému mestu Pretória. Svoje meno nesie po A. Pretoriovi, vodcovi Búrov, ktorý sa výrazne zasadil o založenie Juhoafrickej republiky.

JAR, Pretória – purpurové mesto II
Publikované: 25.1.2019
Minulý týždeň sme nahliadli do jedného z najzaujímavejších miest v Juhoafrickej republike a dnes budeme pokračovať. Do tejto krajiny totiž nemôžete len letmo nakuknúť.

JAR: bohatý kút Afriky V.
Publikované: 1.6.2011
V poslednom dieli si prečítajte o zaujímavom hlavnom meste juhoafrickej provincie Slobodný štát a jeho priľahlých národných parkoch.

JAR: bohatý kút Afriky IV.
Publikované: 25.5.2011
Z Kapského Mesta zamierime do hlavného mesta Juhoafrickej republiky - Johannesburgu.

JAR: bohatý kút Afriky I.
Publikované: 4.5.2011
Nový diel o Juhoafrickej republike bude zasvätený Pretórii.

JAR: bohatý kút Afriky II.
Publikované: 11.5.2011
Dnes dokončíme rozprávanie o Pretórii a presunieme sa do Kapského Mesta.

JAR: bohatý kút Afriky III.
Publikované: 18.5.2011
Čaká na vás pokračovanie o najstaršom meste Južnej Afriky - Kapskom Meste.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

21.2.2019
Poľnohospodárska usadlosť v Dolánkách pri Turnove ožije sobotu 23. februára všetkými obyčajami, ktoré sa vzťahujú k fašiangom.
20.2.2019
V malebnej obci Terchová sa budú konať tradičné preteky Gazdovských koní, ktoré návštevníkom predvedú furmanov, ich silu, obratnosť a šikovnosť. Chýbať nebude ani bohatý sprievodný program.
19.2.2019
Výstavisko Holešovice hostí v dňoch 21.–24. februára 2019 v poradí už 28. ročník európskeho veľtrhu cestovného ruchu. Pre verejnosť je otevrený v piatok od 14  do 18. hodiny. Piatkový program veľtrhu sa ponesie v duchu tradičných juhočeských fašiangov, pričom výstavnou halou prejde veselý sprievod masiek. Počas víkendu môžete navštíviť veľtrh od pol desiatej dopoludnia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - JAPONSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 21. 2. 2019
sviatok:Eleonóra
dnes:
štvrtok 21.2.
12 °C
zajtra:
piatok 22.2.
9 °C