www.infoglobe.sk » JAR, Pretória – purpurové mesto I

JAR, Pretória – purpurové mesto I

Publikované: 18.1.2019
Náš dnešný výlet budeme venovať juhoafrickému mestu Pretória. Svoje meno nesie po A. Pretoriovi, vodcovi Búrov, ktorý sa výrazne zasadil o založenie Juhoafrickej republiky.

Pretória sa nachádza v úrodnom údolí rieky Apies na úpätí pohoria Magaliesberg. Vďaka obrovskému množstvu stromov jacaranda, ktoré sa v Pretórii nachádzajú, sa mesto často prezýva Jacaranda City, pretože fialové kvety mu prepožičiavajú špecifický vzhľad.

Pretória navyše leží len približne 50 kilometrov od Johannesburgu, najväčšieho mesta Južnej Afriky, no pokiaľ sa vám podarí navštíviť obe mestá, isto nám dáte za pravdu, že nemôžu byť rozdielnejšie. Kým Pretória je domovom diplomatov, štátnych úradníkov, mestské štvrte sú úhľadné, populácia sa teší relatívne vysokej životnej úrovni, Johannesburg je takmer pravým opakom.

Pretória

Okrem toho je Pretória významným priemyselným, vzdelanostným a kultúrnym centrom. Sídli tu napríklad University of Pretoria, ktorá bola založená v roku 1930, alebo University of South Africa, ktorá je jednou z najväčších otvorených univerzít na svete. Univerzity na tomto princípe majú spravidla veľmi nízke kvalifikačné predpoklady pre uchádzačov.

Medzi hlavné turistické atrakcie patria historické budovy, pamätníky, múzeá alebo krásne botanické záhrady, napr. Pretoria National Botanic Garden.

výhľad na mesto zo zoo

Túto nádhernú botanickú záhradu pokrývajúcu plochu 76 hektárov nájdete na východnom okraji mesta. Tým hlavným, čo záhrada návštevníkom prezentuje, je juhoafrická flóra. Park sa delí na dve časti, ktoré navzájom oddeľuje hrebeň z kremenca. Severná časť záhrady je skôr teplejšia a južná naopak chladnejšia. Záhrada je tiež domovom pre takmer dve stovky vtáčích druhov a niekoľko druhov cicavcov a plazov. Po prehliadke, ktorá vám zaberie dosť času, isto uvítate niečo dobré pod zub v miestnej reštaurácii Mokha.

botanická záhrada   botanická záhrada

Po botanickej záhrade navštívime ešte jednu záhradu, tentokrát však zoologickú. Tá je dokonca ešte o niečo väčšia. Pokrýva plochu 85 hektárov a verte, že v nej bez problémov strávite celý deň. Uvidíte plazy, prejdete skrz gigantickú voliéru a jediné vnútrozemské akvárium v krajine, v ktorom okrem iného pláva aj žralok piesočný.

Samozrejmosťou sú aj výbehy cicavcov. Pokiaľ máte radi svoje pohodlie, tak si môžete v zoo požičať golfový vozík alebo sa zviezť lanovkou. A ak máte radi trochu dobrodružstva, tak zoo môžete navštíviť aj v noci, a dokonca tu môžete aj kempovať.

GPS: 25°45'52.7"S 28°11'20.9"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: NJR ZA, NJR ZA (2), Zakysant, JMK, NJR ZA (3), XcepticZP

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

JAR: bohatý kút Afriky I.
Publikované: 4.5.2011
Nový diel o Juhoafrickej republike bude zasvätený Pretórii.

JAR, Garden Route II – národný park Tsitsikamma a pozorovanie zvierat
Publikované: 15.2.2019
Minule sme spolu začali objavovať nádhernú trasu na juhu Juhoafrickej republiky, dnes sa posunieme o niečo ďalej a navštívime národný park Tsitsikamma, čo je skvelá destinácia nielen pre tých, ktorí majú radi pešie túry, ale tiež vodné športy ako šnorchlovania alebo hlbinné potápanie.

JAR, Garden Route I – Mossel Bay
Publikované: 8.2.2019
Garden Route alebo Záhradná cesta. Tento poetický názov patrí pravdepodobne najkrajšej trase v slnkom zaliatej Juhoafrickej republike. Tiahne sa v dĺžke viac než 200 kilometrov a spája mesto Mossel Bay v Západnom Kapsku a ústie rieky Storms vo Východnom Kapsku.

JAR, Pretória – purpurové mesto III
Publikované: 1.2.2019
Dnes sa do Pretórie pozrieme už po tretí raz, ale tiež naposledy. Juhoafrickú republiku ako takú však ešte neopustíme.

JAR, Pretória – purpurové mesto II
Publikované: 25.1.2019
Minulý týždeň sme nahliadli do jedného z najzaujímavejších miest v Juhoafrickej republike a dnes budeme pokračovať. Do tejto krajiny totiž nemôžete len letmo nakuknúť.

JAR: bohatý kút Afriky II.
Publikované: 11.5.2011
Dnes dokončíme rozprávanie o Pretórii a presunieme sa do Kapského Mesta.

JAR: bohatý kút Afriky III.
Publikované: 18.5.2011
Čaká na vás pokračovanie o najstaršom meste Južnej Afriky - Kapskom Meste.

JAR: bohatý kút Afriky IV.
Publikované: 25.5.2011
Z Kapského Mesta zamierime do hlavného mesta Juhoafrickej republiky - Johannesburgu.

JAR: bohatý kút Afriky V.
Publikované: 1.6.2011
V poslednom dieli si prečítajte o zaujímavom hlavnom meste juhoafrickej provincie Slobodný štát a jeho priľahlých národných parkoch.

Juhoafrická republika – krajina všetkého
Publikované: 1.5.2013
Juhoafrická republika je najjužnejším štátom Afriky. Rozprestiera sa medzi Atlantickým a Indickým oceánom. Hlavným mestom je Pretória. V dnešnom článku si povieme o tematických cestovateľských miestach tejto prenádhernej krajiny a pridáme aj nejakú tu zaujímavosť.

Viete, že? Juhoafrická republika - Dračie hory
Publikované: 22.7.2012
Drakensberg – fascinujúci svet hôr, horských priesmykov a prírodných scenérií, ktoré sa podľa všetkých predpokladov stali námetom pri vytvorení fantastického sveta postáv z ríše J. J. R. Tolkiena, ktorého rodiskom je práve Juhoafrická republika.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

21.2.2019
Poľnohospodárska usadlosť v Dolánkách pri Turnove ožije sobotu 23. februára všetkými obyčajami, ktoré sa vzťahujú k fašiangom.
20.2.2019
V malebnej obci Terchová sa budú konať tradičné preteky Gazdovských koní, ktoré návštevníkom predvedú furmanov, ich silu, obratnosť a šikovnosť. Chýbať nebude ani bohatý sprievodný program.
19.2.2019
Výstavisko Holešovice hostí v dňoch 21.–24. februára 2019 v poradí už 28. ročník európskeho veľtrhu cestovného ruchu. Pre verejnosť je otevrený v piatok od 14  do 18. hodiny. Piatkový program veľtrhu sa ponesie v duchu tradičných juhočeských fašiangov, pričom výstavnou halou prejde veselý sprievod masiek. Počas víkendu môžete navštíviť veľtrh od pol desiatej dopoludnia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - JAPONSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 21. 2. 2019
sviatok:Eleonóra
dnes:
štvrtok 21.2.
12 °C
zajtra:
piatok 22.2.
9 °C